Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 4. mai 2016, 07:02

:rizi: Eu stiu pe unii carora nici turturelele ori porumbeii salbatici nu le scapa..apai somnii..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

22

miercuri, 4. mai 2016, 14:51

Montura OS. E facuta de mine cu o idee geniala luata de aici, de pe forum. Bat de carbon de la Decathlon folosit pt zmee. Are 1,7 m. Am optat pt un forfac scurt de 30-40 cm deoarece voiam sa am carasul la suprafata. La montura asta pot folosi un forfac de 1.7 m daca vreau sa imi prezint carasul si la adancime. E o montura f versatila, avand o raza mare de actiune. Desfasoara pe apa un cerc cu diametrul de 3,4 m plus cat mai are forfacul. Pt plantarea monturii am folosit metoda celor 2 lansete. Carasi cat palma. Montura asta poste tine si crap de 1,5 kg

Si cu metoda asta ai reusit partida asta de succes? :soc: :gandesc: ....nu este permis plantatul cu barca pe balta respectiva?

23

miercuri, 4. mai 2016, 17:39

Zoran,
nu pot sa nu remarc cat de mult ti-ai schimbat opinia fata de divulgarea/pozarea/expunerea locurilor, cu ceva timp in urma (destul de mult, mai pe la inceputurile forumului asta), cand iti explicam cum stau lucrurile in Romania, spuneai ca aberez (bine, tu o spuneai mai finut sub alta forma :zambet: )
ce sa inteleg acuma, ca ai inceput sa pescuiesti mai mult in tara sau s-a intamplat altceva care te-a facut sa iti schimbi radical opinia ?! :gandesc:

p.s. nu este nevoie de raspuns, era doar o cugetare (scrisa) :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 4. mai 2016, 17:47

Adi, m-as fi bucurat nespus sa fi postat mai des cite ceva, dar si rar e ok. :noroc:

Nu am fost niciodata ptr postarea locurilor sau divulgarea exacta a acestora pe un forum liber. Am spus intotdeauna ca nu inteleg de ce nu se posteaza si se tin sectete capturile, deoarece pozele se pot in asa fel face incat sa nu se recunoasca locul: putin de sus, in fundal doar iarba si apa, e foarte simplu. Doar sa fie bunavointa si mai putin egoism. Ma gandesc ca de aceea nu se posteaza poze, ca sa ramanem singuri cit mai mult pe apa. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

25

miercuri, 4. mai 2016, 18:04

Adi, m-as fi bucurat nespus sa fi postat mai des cite ceva, dar si rar e ok. :noroc:


nu te supara, dar tu ai ales sa imparti forumul in doua cete, "in cinstiti si in misei", :)
in plus stii bine ca sunt cateva chestii cu care nu ma prea impac, deci................e mai bine asa - vedem, citim, culegem si....... :prieteni: :noroc:

26

miercuri, 4. mai 2016, 18:25

Zoran, din 1675 de utilizatori , cred ca 95% daca nu mai multi , fac poze cu peisaje si capturile personale, mari, mici , cum or fi din iesirile pe care le fac. Cu amintirile astea ramanem. Pozele nu apar ptr ca , asa cum s-a mai spus, sunt putine care se incadreaza in cerintele forumului si atunci cand mai apare cate una a unui forumist incepator imediat se sare in sus cu " de ce avea aia, de ce pe dincolo , unde e eliberarea " si tot asa . Si toata lumea s-a invatat sau ii este s... sa mai posteze ceva , vorba lui adiwolf " vedem, citim, culegem si ... " . Mergem mai departe. Totusi este un forum din care am invatat si sper ca mai invatam multe. Promoveaza C& R in alt mod si s-ar putea sa fie cu mai mult succes. Sa nu se inteleaga ca sunt de acord cu unele măceluri afisate pe tot internetul . :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 4. mai 2016, 18:42

Gufi, cei 95% de care amintesti, sunt convins ca nici unul nu se sinchiseste nici cit negru sub unghie sa faca poze care se pot posta pe acest foum. Si e atata de simplu... dar pe ei nu-i intereseaza decit sa prinda cit mai mult si sa care tot acasa. Si exact ptr aceasta specie se pescari nesatui, care vor sa prinda mult, sa afle tot dar sa nu ofere nimica, exact ptr acestia am acceptat cerintele pescarilor corecti si cinstiti sa facem o sectiune C and R. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

28

miercuri, 4. mai 2016, 18:54

Moamaaa, ce ai sarit asa, nu am spus nimic de acea sectiune. AM crezut ca s-a lamurit cu ea. Eu am spus de a incerca sa promovezi C&R si sub o alta forma nu neaparat de a fi cativa care sar si critica . Am vazut colegi care practica C&R si nu sunt mahalagii ca altii care...sunt convins ca mai retin si ei cate ceva , dar crezand ca sprijina FORUMUL si pe tine sau echipa de administratori , isi dau in petic. Daca fiecare si-ar vedea de patratica lui cu privire la pozele decente, chiar daca stie ca e posibil ca acel peste sa nu fi fost eliberat, ai sa vezi ca or sa apara poze. Iar precizez, nu sunt de acceptat pozele sangeroase . :prieteni:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 4. mai 2016, 20:02

Cred ca s-a atribuit un procent mare de 5 la suta celor care practica C&R la somn pe ape curgatoare, pe balti situatia este oarecum altfel.
Din punctul meu de vedere nu am decat sa-i felicit pe cei care elibereaza somni , inclusiv pe cei care poate mai opresc un peste , dar care totusi elibereaza exemplare mari si care se gandesc sa mai prinda si altii .
Si sigur voi posta si ceva poze anul asta........ :)

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 4. mai 2016, 20:11

Florin, nu se planteaza pe balta. Eu am pescuit aproape de fiecare data plantat cu barca. Dar nu imi pare rau deloc ca nu s-a putut aici. Trebuie sa stii sa te descurci in diverse situatii, sa iesi din zona de confort, sa incerci ape noi si locuri noi. F multe ape ascund somni capitali, unii dintre ei depasind 100 kg. Ne astepta sa ii prindem :)

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 4. mai 2016, 20:34

Balta Oltenita...pentru cei cu nu au o echipament sofisticat. Latime circa 80 m, se pescuieste de pe ambele maluri , deci maxim aruncare cu ce vreti sa aruncati 30..40 m. Se da drumul la peste, dar se prinde si crap si somn din ce mai auzim.
La plantat....alta treaba :noroc: : (Tancabesti , era odata Blasova, Valea Argovei) dar mai bine va recomand Bratul Macin sau Valciu, cu faine locuri de pescuit la somn la dunare.

32

miercuri, 4. mai 2016, 22:19

Florin, nu se planteaza pe balta. Eu am pescuit aproape de fiecare data plantat cu barca. Dar nu imi pare rau deloc ca nu s-a putut aici. Trebuie sa stii sa te descurci in diverse situatii, sa iesi din zona de confort, sa incerci ape noi si locuri noi. F multe ape ascund somni capitali, unii dintre ei depasind 100 kg. Ne astepta sa ii prindem :)

Daca nu se planteaza,da ,e ok si pescuitul cu monturi gen montura os,montura macara,pater noster sau alte improvizatii!
Din pacate,ptr. uni dintre noi , capturile de 2m sunt un vis!Ce sa ma discutam de cei trecuti de 100kg!
P.S. ...Daca balta este una privata(gen sarulesti,tancabesti etc),bine pazita si cu un regim de catch and release nu vad de ce sa nu se divulge numele!(poate orgoliul ala de pescar > "de ce sa prinda si altu peste mare,lasa sa fiu doar eu ala "cunoscutul")
Daca este o apa salbatica,categoric locul trebe tinut secret!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 4. mai 2016, 22:22

Daca nu se planteaza,da ,e ok si pescuitul cu monturi gen montura os,montura macara,pater noster sau alte improvizatii!

Florine, chiar sunt curios de ce ti se par "improvizatii"... mie mi se par niste monturi la fel de eficiente ca oricare altele, fiecare folosite "la locul potrivit". :nunteleg:
Ca exemplu, montura "os" mi se pare extraordinara din punct de vedere a modului de prezentare a pestelui viu, comparabila doar cu cazul fericit in care ai o creanga deasupra apei, suficient de departe de mal/obstacole, de care sa atarni un peste... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

34

miercuri, 4. mai 2016, 22:48

De ce mi se par "improvizatii"....pai daca vrei sa faci un pescuit stationar de somn,cat se poate de productiv ,plantezi(daca iti permite regimul de pescuit de pe apa respectiva)!La montura cu geamandura sau la copac poti planta la ce adancime doresti,poti tine firul deasupra apei,scade mult riscul de incalcire a firului principal/monturi cu diverse lucruri ce le mai duce apa,crengi,iarba,cotete :zambet: ,etc etc etc....in schimb la monturile gen os ,macara ,pluta de grund mai greu cu prezentarea impecabila a momeli ! plus de asta prea mare "galagie" face ansamblul ala de plute,tije etc etc etc (timp de 2 sezoane am incercat cu pater noster,plute de grund,montura os,montura macara si rezultate au fost zero.Sunt convins ca unde e plin de peste(gen Tancabesti,"Balta X" sau mai stiu io ce locuri de pescuit de prin strainatate) cam orice "improvizatie" functioneaza!

35

miercuri, 4. mai 2016, 23:12

'P.S. ...Daca balta este una privata(gen sarulesti,tancabesti etc),bine pazita si cu un regim de catch and release nu vad de ce sa nu se divulge numele!(poate orgoliul ala de pescar > "de ce sa prinda si altu peste mare,lasa sa fiu doar eu ala "cunoscutul")


:bravo: :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 4. mai 2016, 23:19

Florine, am pescuit o perioada cu balize Black Cat de care te legai cu fir de rupere. Vorbim de pescuit pe lac. Dezavantaje:
1. Umflat/dezumflat, cauta bolovani mari pt ancorat baliza
2. Fa o tura cu barca special sa le plantezi
3. cand vrei sa pleci acasa, dai inca o tura pe balta cu barca sa le aduni
4. Sunt fixe. Daca am chef sa pescuiesc 20 m mai incolo, trebuie sa mut toata tarasenia
Montura OS nu se incalceste daca o faci cum trebuie. Daca am chef, o plantez la 200 m si din 30 in 30 minute mai recuperez 10 m. Plus ca pot sa imi fac forfacul cat de lung sau de scurt vreau eu (dar nu mai lung decat e batul ce pluteste pe apa). Asta e un alt avantaj in fata monturii Koos ( sau macara cred ca ii mai zice) unde iti prezinti momeala la suprafata doar.

37

miercuri, 4. mai 2016, 23:40

De cat sunt plumbii la montura os ? Nu ti se imbiba cu apa plutitoarele alea din bastoane de piscina?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 4. mai 2016, 23:41

Felicitari pentru partida Raul :noroc: am si eu doua intrebari in legatura cu montura os ce o foloseti:
1 Din ce ai facut flotoarele?
2 Cu tipul asta de flotoare care e greutatea maxima a momelii ce poate fi folosita, sa zicem un caras...?
Te intreb chestiile astea pt ca si eu folosesc montura os insa pt flotoare am optat pentru niste bile din polistiren cu diametrul de 10 si 12 cm.Astea mi s-au parut mie mai "plutitoare".Nu am incercat inca, insa cu montura ce are bile cu diametrul de 12cm cred ca pot folosi peste momeala chiar si de 1kg. :noroc:

39

miercuri, 4. mai 2016, 23:44

Balizele black cat sunt de tot ca'''tul!Mai bun e un bidon de 5l sau 10l
1 corect,dar daca esti descurcaret te descurci cu bidoane de 5litri,saci de cartofi si pietre mai mici!
2 daca vrei sa ai rezultate si timpul iti permite cauti locul bun....altfel folosesti improviozatii si plantezi orbeste
3 esti pescar de somn nu pensionar
4 corect(dar,totusi ,prea multa galagie fac monturile astea,pe o apa salbatica pariu fac ca nu sunt asa productive)
Florine, am pescuit o perioada cu balize Black Cat de care te legai cu fir de rupere. Vorbim de pescuit pe lac. Dezavantaje:
1. Umflat/dezumflat, cauta bolovani mari pt ancorat baliza
2. Fa o tura cu barca special sa le plantezi
3. cand vrei sa pleci acasa, dai inca o tura pe balta cu barca sa le aduni
4. Sunt fixe. Daca am chef sa pescuiesc 20 m mai incolo, trebuie sa mut toata tarasenia
Montura OS nu se incalceste daca o faci cum trebuie. Daca am chef, o plantez la 200 m si din 30 in 30 minute mai recuperez 10 m. Plus ca pot sa imi fac forfacul cat de lung sau de scurt vreau eu (dar nu mai lung decat e batul ce pluteste pe apa). Asta e un alt avantaj in fata monturii Koos ( sau macara cred ca ii mai zice) unde iti prezinti momeala la suprafata doar.

Da ,este un avantaj si, in fata monturi koos (macara) dar nu in fata geamanduri!Are si un dezavantaj fata de macara,nu poti prezenta momeala in suprafata :drac2:

40

miercuri, 4. mai 2016, 23:55

Din bastoane plutitoare de piscina dintr-un fel de spuma, cam 8 ron / 1,5 m , au diametru de vreo 60 mm si le faci cat vrei de lungi ptr greutatea momelii tale. Doar ca se cam imbiba cu apa pe masura folosirii.
»gufisor« a adaugat urmatoarea poza:
  • baghete-din-spuma-pentru-deplasare-joc-sau-aquagym.jpg

Subiecte asemănătoare