Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. aprilie 2016, 19:50

Suport sonda sonar!

Salutare tuturor!
Incepand de astazi sunt fericitul posesor al unui Lowrance Hook dar nu am un suport de sonda. Poate cineva sa imi recomande ceva. nu vreau sa imi gauresc oglinda pt a o fixa pe barca ci as vrea un tip de suport mobil.
poate ma ajutati cu vreo sursa daca se poate. Multumesc! :ciao:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. aprilie 2016, 20:21

Poti face foarte usor si ieftin un suport mobil ptr sonda. Vei avea nevoie de 60-70 cm teava patrata de 1.5 si vreo 50 cm teava patrata 20, cateva suruburi. Poti folosi si teava rotunda... Tot pe acel suport poti pune o bucata de tabla de care sa prinzi si sonarul. :noroc:
»voilovicimarian« a atasat urmatoarele fisiere :
  • POZA SONDA.JPG (72,67 kB - 129 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 11:22)
  • POZA SONDA1.JPG (64,57 kB - 101 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 11:23)

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. aprilie 2016, 20:34

Menghina, pentru prinderea pe barca... cu o bucata de teava prin care culiseaza o teava sau o tija mai subtire si prindere cu surub. Poti regla usor adancimea sondei in functie de oglinda barcii..... ceva gen cum a pus si colegul mai sus.

Se poate face usor. Las ca ajungi pe la mine si ti-l arat pe al meu.

Sau daca nu ai chef de bricolat se pot cumpara si gata facute.... se gasesc cu plecare de la 70-80 lei pana la cateva sute. Pe la 100 si ceva gasescti decente.
Insa eu tot menufactura zic ca e mai ok.

Plus ca la suportul cu menghina daca vrei sa muti de pe o barca pe alta e foarte usor....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. aprilie 2016, 20:58

Cu toate ca un suport de sonda pare simplu de facut, parerea mea-i ca nu-i chiar asa, daca ai "pretentii" de la el. :)
Daca de ex. apa are adancime suficienta, ce vrei sa vezi ii suficient de jos si ai un sonar mai performant, nu-i problema daca sonda nu-i chiar orizontala.
Altfel, e important sa poti regla rapid si usor inclinarea 'fata-spate" si nu doar "stanga-dreapta" pt. ca asta depinde inclusiv de cine si unde sta in barca.
Cine o sa se loveasca frecvent de aceasta problema plus alte "detalii" ce par "nesemnificative" o sa reconsidere pretul suportului de mai jos, cu toate ca pretul pare absolut prohibitiv. :)
SKRUBBES Edelstahl Geberstange "Speed v2 PLUS"
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. aprilie 2016, 21:13

Salut.Dupa 2 ani de tot felul de incercari am reusit sa fac suportul sa se regleze pe toate axele.Dupa cum spune si Informer este esential mai ales pentru pescuitul cu cloncul.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. aprilie 2016, 10:12

Eu folosesc suportul de mai jos, pe care l-am modficat sensibil. Am schimbat cele doua holzsuruburi de la prinderea sondei cu suruburi cu piulita de bronz (nu am avut de inox), iar la prinderea culisanta (de plastic) am adaugat cate o saiba grower.



:noroc:
»mhoria« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 7699__1.jpg (11,95 kB - 83 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 11:25)

7

joi, 28. aprilie 2016, 10:21

Eu folosesc suportul de mai jos, pe care l-am modficat sensibil. Am schimbat cele doua holzsuruburi de la prinderea sondei cu suruburi cu piulita de bronz (nu am avut de inox), iar la prinderea culisanta (de plastic) am adaugat cate o saiba grower.



:noroc:


La locul de prindere al tevii in plastic, poti pune o bucata de cauciuc subtire in jurul tevii ptr aderenta si marire a posibilitatii de strangere si atunci nu mai ai probleme. Cu growerul , neavând destul surub, poti pierde piulita când vrei sa reglezi si slabesti tu surubul. :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. aprilie 2016, 10:27

Eu folosesc suportul de mai jos, pe care l-am modficat sensibil. Am schimbat cele doua holzsuruburi de la prinderea sondei cu suruburi cu piulita de bronz (nu am avut de inox), iar la prinderea culisanta (de plastic) am adaugat cate o saiba grower.



:noroc:


La locul de prindere al tevii in plastic, poti pune o bucata de cauciuc subtire in jurul tevii ptr aderenta si marire a posibilitatii de strangere si atunci nu mai ai probleme. Cu growerul , neavând destul surub, poti pierde piulita când vrei sa reglezi si slabesti tu surubul. :prieteni:


Da, ai dreptate, tot la modificari intra si faptul ca am matisat teava cu banda izoliera la locul de prindere pentru o mai buna aderenta.

9

joi, 28. aprilie 2016, 10:30

Eu folosesc suportul de mai jos, pe care l-am modficat sensibil. Am schimbat cele doua holzsuruburi de la prinderea sondei cu suruburi cu piulita de bronz (nu am avut de inox), iar la prinderea culisanta (de plastic) am adaugat cate o saiba grower.



:noroc:


La locul de prindere al tevii in plastic, poti pune o bucata de cauciuc subtire in jurul tevii ptr aderenta si marire a posibilitatii de strangere si atunci nu mai ai probleme. Cu growerul , neavând destul surub, poti pierde piulita când vrei sa reglezi si slabesti tu surubul. :prieteni:


Da, ai dreptate, tot la modificari intra si faptul ca am matisat teava cu banda izoliera la locul de prindere pentru o mai buna aderenta.

Da, dar e mai bine cu cauciucul când vrei sa dai sonda mai sus sau mai jos..., atunci trebuie sa matisezi mai multa teava, asa pui doar cauciucul cat clestii de plastic. :prieteni:

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 28. aprilie 2016, 13:40

Baiul cu suportul de mai sus este dat de suprafata mica de prindere (plastic pe teava) ceea ce duce la vibratii mari in marş (ţeava tremura mai tare cu cat viteza de marş creşte...poate şi zbura din suport ). Suportul manufacturat, prezentat şi mai sus, este super ok.

11

joi, 28. aprilie 2016, 13:46

Baiul cu suportul de mai sus este dat de suprafata mica de prindere (plastic pe teava) ceea ce duce la vibratii mari in marş (ţeava tremura mai tare cu cat viteza de marş creşte...poate şi zbura din suport ). Suportul manufacturat, prezentat şi mai sus, este super ok.

E adevarat, nu il ridic in slavi dar , in mars, are articulatie si se poate ridica prin rotire/rabatare ....nu cred ca in viteza chiar vrei sa si scanezi !! :prieteni:

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. aprilie 2016, 13:59

Perfect de acord...numai ca Omul mai si uita sa-l ridice şi se întâmpla. Şi sincer intr-o zi de pescuit prefer să nu mai am şi grija asta. :ochi:

13

joi, 28. aprilie 2016, 14:30

Perfect de acord...numai ca Omul mai si uita sa-l ridice şi se întâmpla. Şi sincer intr-o zi de pescuit prefer să nu mai am şi grija asta. :ochi:

AM patit si asta, dar se ridica singur din cauza frecarii in apa , pana când nu mai atinge apa si când ma opresc si nu vad nimic pe sonar ma uit la sonda. Intradevar teava e cam subtire si prinderea sus, genereaza ceva vibratii dar are avantajele mentionate de Costi fata de cel confectionat. Unul mic este ca pe o gonflabila si nu numai , daca barca este inclinata pe o parte, sonda nu mai bate vertical, iesi cu montura din con ..etc si e mai greu cu cel confectionat.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (28. aprilie 2016, 14:40)


mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. aprilie 2016, 14:39

Perfect de acord...numai ca Omul mai si uita sa-l ridice şi se întâmpla. Şi sincer intr-o zi de pescuit prefer să nu mai am şi grija asta. :ochi:

AM patit si asta, dar se ridica singur din cauza frecarii in apa , pana când nu mai atinge apa si când ma opresc si nu vad nimic pe sonar ma uit la sonda. Intradevar teava e cam subtire si prinderea susgenereaza ceva vibratii dar are avantajele mentionate de Costi fata de cel confectionat. Unul mic este ca pe o gonflabila si nu numai , daca barca este inclinata pe o parte, sonda nu mai bate vertical, iesi cu montura din con ..etc si e mai greu cu cel confectionat.

AM patit si asta, dar se ridica singur din cauza frecarii in apa , pana când nu mai atinge apa si când ma opresc si nu vad nimic pe sonar ma uit la sonda. Intradevar teava e cam subtire si prinderea susgenereaza ceva vibratii dar are avantajele mentionate de Costi fata de cel confectionat. Unul mic este ca pe o gonflabila si nu numai , daca barca este inclinata pe o parte, sonda nu mai bate vertical, iesi cu montura din con ..etc si e mai greu cu cel confectionat.

:bravo: Suportul nu este cel mai trainic, dar este usor si foarte bun pentru o gonflabila, chiar si cu riscul ca se rabateaza singur in timpul marsului !

15

joi, 28. aprilie 2016, 14:42

Perfect de acord...numai ca Omul mai si uita sa-l ridice şi se întâmpla. Şi sincer intr-o zi de pescuit prefer să nu mai am şi grija asta. :ochi:

AM patit si asta, dar se ridica singur din cauza frecarii in apa , pana când nu mai atinge apa si când ma opresc si nu vad nimic pe sonar ma uit la sonda. Intradevar teava e cam subtire si prinderea sus, genereaza ceva vibratii dar are avantajele mentionate de Costi fata de cel confectionat. Unul mic este ca pe o gonflabila si nu numai , daca barca este inclinata pe o parte, sonda nu mai bate vertical, iesi cu montura din con ..etc si e mai greu cu cel confectionat.

AM patit si asta, dar se ridica singur din cauza frecarii in apa , pana când nu mai atinge apa si când ma opresc si nu vad nimic pe sonar ma uit la sonda. Intradevar teava e cam subtire si prinderea sus, genereaza ceva vibratii dar are avantajele mentionate de Costi fata de cel confectionat. Unul mic este ca pe o gonflabila si nu numai , daca barca este inclinata pe o parte, sonda nu mai bate vertical, iesi cu montura din con ..etc si e mai greu cu cel confectionat.

:bravo: Suportul nu este cel mai trainic, dar este usor si foarte bun pentru o gonflabila, chiar si cu riscul ca se rabateaza singur in timpul marsului !


Ptr banii aia isi face treaba cu mici ajustari la el.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 29. august 2016, 18:55

Imi poate recomanda cineva un suport de sonda sonar lowrance hook 5 chirp ce se gaseste la magazinele noastre si nu necesita alte modificari pentru a prinde sonda cum trebuie? Multumesc

  • Autorul acestui subiect este »lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 29. august 2016, 19:17

Salut! Am luat în final un suport Jackson care e destul de ok de pe marele fish!