Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 13. mai 2012, 12:24

Infectarea.........prima partidă

Cine nu-și amintește prima partida de pescuit, sau cum a început sa pescuiască ? Eu, cu nostalgie îmi amintesc că în primăvara anului 1974 împreună cu vărul meu Dan am ieșit la o partidă de pescuit la Dunăre, și am prins un pește de aproximativ 2 kg la râmă albă de pădure, crezând că este un crap . Când am ajuns acasă sa dovedit a fi un frumos caras care ma infestat pe viață cu microbul pescuitului .
La voi cum a fost ????

:pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 13. mai 2012, 14:49

In '84, la mare, langa hotelul Jupiter-Junona, in lacul de peste drum, la guvid, cu melci mici albi, ace Mustad(nu mai retin exact marimea) la trestie, trestii pe care le am si acum, impreuna cu cateva bambus-uri chinezesti contemporane si cu doua Germina, toate fiind puse deoparte; capturi -- 2-3 kg/zi, vreme de vreo 3 zile, in 2-3 ore!!! :pauza: :gandesc: La lanseta prinsese taica-meu un guvid foarte mare! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 14. mai 2012, 08:36

La mare în 1984....... frumos))))))))))))) :relax:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 14. mai 2012, 13:32

In 1968 pe o balta care comunica cu Dunarea, pe langa Giurgiu. Nu stiu daca mai exista caci majoritatea au fost secate.Un biban la rama cu varga. Undita era a unui vecin caci in familie nu erau pescari. Dupa aceea am avut propria mea undita, din bambus. :)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 14. mai 2012, 21:11

Prima partida de pescuit a fost pe raul Olt impreuna cu tatal meu prin 1985 sau 1986, imi amintesc ca am prins vreo cateva zeci de obleti.Eram tare fericit,imi amintesc si acum dimineata aceea.Eram undeva langa localitatea Ionesti Ramnicu Valcea.Au trecut 25 de ani de atunci dar imi amintesc parca ar fi fost ieri.Fir intins la toata lumea. :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 15. mai 2012, 12:22

Prima mea intalnire cu un peste a fost pe vremea cand aveam vreo 3-4 ani ... am fost cu bunicele mele la rau sa spele ceva lana ... in jurul lanii aleia, data cu sapun, misunau o gramada de pestisori pe care ii prindeam cand intrau in lana. Ala a fost primul contact si la putin timp dupa a avut loc si prima iesire oficiala la pescuit impreuna cu tatal meu (care pescuia o data, de doua ori pe an) cand am prins ceva babusti si carasei ... in urmatorii ani vacantele mele se petreceau in proportie de 80% din timpul liber pe apa.

La putin timp au urmat lansete custom (alun, salcie, salcam :rizi: ) dupa care clasica trestie, bambus etc etc si doar pe la vreo 12-13 ani am descoperit ca se poate prinde si cleanul iar de pe la vreo 15 ani am inceput sa insist mai mult cu artificialele ca pe la vreo 20-21 sa trec doar pe artificiale ... cu o singura iesire (prima) pe Dunare cand am incercat si la fund dar fara nici un rezultat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 15. mai 2012, 13:00

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:14)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 18. mai 2012, 19:09

Pfuuuiiii! Asta da topic!Prima partida...pe la 6 ani pe dig la mare ,la guvizi! Imbolnavit definitiv! Prima captura notabila ...o closca! :buaaaah: Luat un pic neregulamentar ,de sub cioc,in timp ce ma exersam la bunica-mea in curte!Drill de vis! :bucuros2: E greu cu pestii astia zburatori...
In rest , ma tratez de peste 37 de ani de virusul ala de la mare!Nu-mi trece si-mi pare bine! :pauza:

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 18. mai 2012, 21:43

Prima partida ... Cine mai stie ! Dar cu siguranta imi aduc aminte ca aveam cam 5 ani si tata mi-a facut o undita din alun si m-a luat cu el pe Arges. Pescuiam undeva mai jos de Pitesti. Pescuiam intr-o bulboana chiar langa mal, cand deodata pluta dispare si incep sa trag cat puteam eu de tare, dar abia mai puteam sa tin batul. Noroc cu prietenul lui tata care era langa mine, ia batul si scoate o mreana de cam de 1.5 kg. Cine a prins mreana in rau stie cat este de puternica. A fost cel mai mare peste prins in ziua aceea si de atunci nu ma mai satur de pescuit.

JON

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 19. mai 2012

Locație: BAIA MARE

Profesia: JUNIOR MANAGER

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 19. mai 2012, 23:29

Cred ca aveam vreo 10 ani si fiul unui vecin pescar a ,,,imprumutat,,, de la tatal lui 3 metri de fir o pluta, plumb, cirlige m-ai aveam nevoie de bat .Natura n-ea ajutat cu un bat custom de alun inel improvizat conform varstei,am pescuit vreo ora intr-o vale in care nu am prins nimic dupa care am plecat in aventura pe riul lapusel unde iar nimic.prima aventura pescareasca sa soldat fara nici un peste ,am ratat o bataie de la parinti la mustata,dar microbul fuseses luat

JON

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 19. mai 2012

Locație: BAIA MARE

Profesia: JUNIOR MANAGER

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 19. mai 2012, 23:34

radeti voi radeti dar am prieteni la care sotiile le-au taiat betele de pescuit cu toporul si stiti de ce pentru ca ei nu au stiut sa le faca sa aprecieze o iesire in natura alaturi de ei.prima lectie de pescuit a sotiei mele sa desfasurat pe un teren al meu la tara unde am o mica balta cu carasei de 5 pe 3 metri ,am hotarat sa ma ocup sa prinda ea mai multi pesti ca mine dupa 20 de minute de pescuit scorul era 6 ea si 2 eu ,,,nu-i placea sa puna viermele in carlig nici sa scoata pestele din carlig dar placerea ei era sa il elibereze,,,am hotarat sa-i fac o farsa aveam niste broscoi grasi si am rugato sa pescuiasca in zona malului unde erau amici broscoi si am zis sa ridice cirligul cu vierme in sus sa verific daca mai are vierme in el am vazut ca broscoiul a luat viermele in gura am rugato sa agate pestele ca ia tras in clipa in care a tras in sus de bat sa incovoiat batul cu broscoi si a oracait broscoiul o data dupa care au inceput tipetele sotiei,am calmat-o si am ras impreuna dupa aceea mult timp de faza asta.daca am vazut ca ia placut mereu cind mergem la pescuit ma ocup ca ea sa pescuiasca la pluta la oblete sau caras sa aiba activitate mereu acum isi pune singura viermi in cirlig si scoate pesti singura fara ajutor.dupa vreun an de pescuit asa a prinso microbul pescuitului incit zice ea mai des ca mine ca vrea la pescuit.
In prezent sotia este un partener redutabil de pescuit in special la spining

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 20. mai 2012, 06:29

Bravo Jon,
si inc-odata bine-ai venit printre "bolnavi"! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

JON

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 19. mai 2012

Locație: BAIA MARE

Profesia: JUNIOR MANAGER

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 20. mai 2012, 09:48

Multumesc

Subiecte asemănătoare