Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. aprilie 2016, 06:57

Cu smartphone-ul in barca...

:salut: ,
nu am stiut unde sa deschid acest subiect, este legat de pescuitul din barca, dar ar fi potrivit si la pericole si accidente... :gandesc:

In fine, despre ce este vorba? Despre ignoranta noastra fata de telefoanele destepte pe care e purtam la noi in permanenta, ptr o poza sau un clip scurt.
Aceste telefoane destepte sunt chiar proaste in ceea ce priveste "inotul"! :rizi:

Acum 3 saptamani, cu citeva zile inainte de prohibitie, mi-a cazut un Samsung S6 in Dunare. Apa avea 17 m, temperatura apei 12°, eu eram imbracat gros, ca si iarna, deci nici vorba sa sar dupa el. :ciao: Ce s-a intamplat dupa aceea? Asta... :doarecapu: :nervos:

In fine, noroc in telefonul de rezerva cu a 2-a cartela... scriu citorva persoane ce mi s-a intamplat, injur, ma necajesc, si incerc sa uit, sa imi vad de ale mele. Nu trec 5 zile de la dezastru, unul dintre cei pe care i-am anuntat de indata soarta S6-lui meu, ma anunta ca si lui i-a cazut in Dunare.
El: :doarecapu: :nervos: ...
Eu: :rizi:

Ok, din ce imi aduc aminte, si altui pescar de pe forum i-a cazut I-Phonul in Dunare, la mal, si l-a cautat destul de mult prin mâl in apa mica, pina cand acesta a fost complet distrus! :doarecapu:

Vi s-a intamplat asa ceva si voua? Si daca da, ce se poate face, cum putem sa ne ferim de astfel de dezastre? :gandesc:
Il purtati in huse speciale, sau l-ati asigurat si contra furtului sau al pierderii? :gandesc:

PS: la mine este al 2-lea in ultimii 4 ani, un Sony e in Ebro, iar acest Samsung S6 e in Dunare, zona cimitirului de la Divici :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. aprilie 2016, 07:27

Personal am un Samsung Xcover 3. E antisoc si rezista la apa. Daca-l pierd in apa de 1m il recuperez si gata, daca-l pierd in apa de 16 m asta e, imi cumpar altul. Dar nu mi s-a intamplat inca. Eu utilizez foarte putin telefonul si daca-l pierd nu-i simt lipsa.
La Zoran e invers. Cand nu butoneaza la telefon butoneaza sonarul si viceversa. Eu imi vad de pescuit. :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. aprilie 2016, 08:01

La Zoran e invers. Cand nu butoneaza la telefon butoneaza sonarul si viceversa.

:rizi: :rizi: :rizi:

Eh, Tudor, chiar nu am butonat atunci, si mi-a cazut din buzunar, fiind grabit si concentrat sa schimb apa la pestisori :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. aprilie 2016, 08:31

Si eu am reusit sa raman fara vreo 3 telefoane dupa ce mi-au cazut in apa. :doarecapu: Doua le-am recuperat, dar degeaba. Acum am Samsung Galaxy Xcover 2. Telefon ieftin si bun la toate :zambet:
Samsung Galaxy Xcover 2 toughness test - YouTube
Zoki, da nici nu te intreb ce cautai tu pe la cimitirul din Divici :gandesc: :bravo:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. aprilie 2016, 09:29

:salut: sunt plutele de la setca cele de polistiren sau brelocuri pt chei plutitoare..chiar daca i-a apa telefonul macar il recuperezi...eu mi-am pus la cheile de la motor breloc .. :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 27. aprilie 2016, 09:32

Si eu am avut Xcover 2 acum 3. Dar daca se duce la fund ... poate fi el anti ce vrea el. Ideal ar fi sa il legam cu un cablu elastic undeva de haine (gen cablu de telefon fix ... de-ala carliontat) dar... la mine a ramas la stadiul de idee ca lenea e mare. poate dupa ce voi pierde unul voi si pune in aplicare ideea
Born to fish, forced to work...

7

miercuri, 27. aprilie 2016, 09:58

de obicei, când nu-i folosit il tin intr-o punga cu clips in care mi-ai trimis caracatitele...dar când il folosesti si cade....d-zeu cu mila...

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 27. aprilie 2016, 12:26

asta vara .. casca blustutz:( am dat tricoul jos si am uitat de ea ... a sarit la vreo 5 mt adancime P:( adio casca

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 27. aprilie 2016, 12:32

pe fundul Dunarii: 2 telefoane, cateva lansete si mulinetele aferente, sepci, linguri furculite si vesela aferenta, cutite de vanatoare, ochelari de soare si de vedere, etc, etc, etc
isi cere si Dunarea tributul ei........

10

miercuri, 27. aprilie 2016, 12:54

pe fundul Dunarii: 2 telefoane, cateva lansete si mulinetele aferente, sepci, linguri furculite si vesela aferenta, cutite de vanatoare, ochelari de soare si de vedere, etc, etc, etc
isi cere si Dunarea tributul ei........

Ai de unde omu' :limba: :prieteni:

11

miercuri, 27. aprilie 2016, 15:03

Salut.
Am pățit și eu când eram cocoțat pe peridoc să dau barca la apă.Mi-a căzut din buzunarul de la piept drept în. .......mână. :rizi: Nu stiu cum dreaq l-am prins....Am avut mare noroc.De-atunci, primul lucru-- bag smart-ul la încărcat la bateria din barcă.Poate-mi vine
să mă răcoresc, etc. .. :)

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 27. aprilie 2016, 16:12

Am văzut pe ebay ceva carcase din plastic, genul celor de la gopro. Plutesc și nici apa nu intra, dar is cam grosolane. La pescuit cred ca merge cu ele.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 27. aprilie 2016, 18:53

Eu am un Nokia 1600 :drac2: la care tine bateria 10 zile si pe care-l folosesc la pescuit in loc de "alea destepte".
Pe mine nu ma intereseaza cat sunt la pescuit nici sa-mi iau email-urile, nici sa trimit poze pe whatsapp nici... nici... nici... nu ma intereseaza dealtfel nici macar sa fiu sunat, vreau doar sa am posibilitatea sa sun eu, daca "doamne fereste". :zambet:
In ideea asta il pun in geanta de pescuit asa ca n-are cum sa cada in apa decat daca se rastoarna barca... si atunci ultima mea grija o sa fie telefonu`... :rizi: .
Desigur, o sa am nevoie de ceva cu bluetooth pe viitor... da` am avut grija sa cumpar toate telefoanele destepte dar "vechi" ale colegilor, la preturi derizorii (pt. "teste")... imi permit sa pierd cate unu` la fiecare partida. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 27. aprilie 2016, 21:04

Salut.Acum nici nu mai stiu cati ani au trecut cand abia aparuse telefoanele mobile si costau aproape greutatea lor in aur am cumparat un telefon pe care la o sptamana am reusit sa-l arunc in dunare o data cu ancora de la barca.Ani de zile au ras prietenii de mine zicand ca eu prind peste pentru ca vorbesc cu ei la telefon.De atunci toate obiectele de valoare din barca stau cuminti intr-o ,,cutie de valori" adica o galeata de var lavabil in care nu intra apa si care pluteste pana o recupereza cineva.

15

miercuri, 27. aprilie 2016, 21:38

e mine nu ma intereseaza cat sunt la pescuit nici sa-mi iau email-urile, nici sa trimit poze pe whatsapp nici... nici... nici... nu ma intereseaza dealtfel nici macar sa fiu sunat, vreau doar sa am posibilitatea sa sun eu, daca "doamne fereste".
Costi, total de-acord cu tine, numai cu whatsapp-ul Nu.
O poza facuta si trimisa instant unui prieten aflat la distanta (totul dureaza maxim 5 secunde) valoreaza foarte mult dpdv al acelui prieten.Este ca si cand respectivul s-ar teleporta in acea locatie si ar fi langa tine :bucuros: .Eu, unul, asta am perceput si-mi place si mie deasemenea sa ma "teleportez" prin alte meleaguri :rizi:
Asta asa, putin off-topic... :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 27. aprilie 2016, 21:44

Costi, total de-acord cu tine, numai cu whatsapp-ul Nu.
O poza facuta si trimisa instant unui prieten aflat la distanta (totul dureaza maxim 5 secunde) valoreaza foarte mult dpdv al acelui prieten.Este ca si cand respectivul s-ar teleporta in acea locatie si ar fi langa tine .Eu, unul, asta am perceput si-mi place si mie deasemenea sa ma "teleportez" prin alte meleaguri
Asta asa, putin off-topic...

Na pai ce sa zic, io ma duc la pescuit in general pt. mine :) ... cum am mai zis, io-s intr-o zodie de "egoisti", asa o fost sa fie... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 27. aprilie 2016, 22:41

nu stiu cum sta treaba cu smartphone-urile dar eu o vad in felul urmator:

- ma duc la pescuit sa pescuiesc, nu sa stau pe mobil
- vreau sa intru pe net folosesc tableta sau calculatorul
- vreau sa fac poze, folosesc aparatul foto
- vreau sa vorbesc la telefon ... o fac cu unul care doar aia face si care daca imi scapa in apa cu siguranta nu voi plange dupa el. folosesc un telefon mai ieftin decat textilul de pe mulineta si decat multe voblere pe care le arunc in apa :rizi: ... si a carui baterie tine de uit sa-l incarc :rizi:

concluzia ... e mai bine fara smartphone si daca tot vreti unul atunci nu-l luati cu voi la pescuit pentru a va da cu capul de pereti dupa aia :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 28. aprilie 2016, 03:37

Si io mi-am dat un smartphone la apa, la spinning, de atunci nu il mai iau cu mine. Da' de vinã a fost...Zoran, cã de aia l-am luat, ca sa postez vezi Doamne ceva capturi pe forum :ochi:
Bla, de fapt prostia mea... acum am la mine un walkie talkie, ca sa imi chem baietzii de la cort. Pina acum nu a fost nevoie :zambet:
Noi sa fim sanatosi!
AMR 5 zile pina sa ii dau drumul, uraaa!!!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 28. aprilie 2016, 06:22

Am patit-o o singura data,dar a iesit bine pina la urma..am cazut in apa cu telefon cu tot.Era nou cumparat de vreo 2-3 zile..prima grija cand am iesit din apa a fost telefonul..decedat..Ajuns acasa i-am scos bateria si l-am pus la uscat linga calorifer.Dupa o zi si-a revenit si am putut sa il folosesc..Aceasta sa intimplat in urma cu ceva ani,pe cand inca nu aparusera smartphone-urile..Cu unul din asta modern nu stiu daca as fi scapat atat de usor..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 28. aprilie 2016, 17:33

Mah nu prea e de ras... :rizi:
Personal NU pot sa nu port telefonul cu mine.Pentru eventuale poze si mai mult, in el am baza de date cu clienti ,documente,etc. Deci la mine telefonul este obligatoriu si raspund si cand sunt la Polul Nord! :rizi: Ma rog, in functie de cine suna... Tin telefonul in vesta ,intr-un buzunar de la piept inchis tot timpul cu fermoar.Cand suna ...e nasol! Intai injur una buna :drac2: ,apoi scot cu ATENTIE maxima telefonul ,vorbesc,il pun la loc,trag fermoarul. De ani de zile am reusit sa nu gafez! Asta nu inseamna ca nu se poate intampla... Daca-l scapi in apa gen Dunare...poti sa-i pui cruce chiar daca va functiona sub apa pana-i moare bateria. Doar daca e ceva apa mica. Asa ca ,pentru din astia care sunt obligati sa poarte telefonul si la pescuit ramane un singur lucru : atentia!

Subiecte asemănătoare