Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 20. aprilie 2016, 22:46

Sfat vopsea alba pentru barca

:salut: Dupa 4 ani am decis sa revopsesc barca si as vrea sa imi recomandati o marca de vopsea alba de calitate...sau ce ati incercat si ati fost multumiti de o anumita marca...raman dator :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 21. aprilie 2016, 18:20

de la emex - vopsea hempel gasesti pe net adresa

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 21. aprilie 2016, 18:40

Salut.Nu stiu ce barca ai dar daca e din fibra nimic nu se compara cu topcoatul,chiar daca e mai dificil de aplicat nu se compara cu vopseua.Obarca de fibra vopsita indiferent cu ce vopsea daca o tragi un pic pe nisip vei observa culoarea vopselei cum ramine pe nisip.Topcoatul este asa de dur incat nu se cunoaste nimic,plus ca sigileaza perfect capilaritatea fibrei de sticla lucru pe care vopseua nu il face la fel de bine.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 21. aprilie 2016, 18:51

A mea e trimaran de fibra. Eu am dat-o toata cu topcoat , interior exterior acum 2 saptamani si a iesit super. Intr-adevar e cel mai bun dar trebuie sa stii ce si cum. Vopseaua o dai mai usor.
Pentru topcoat - gelcoat amestecat cu stiren intre 3-5% si intaritor 1.5-2%. Colorant de care vrei.
Eu asa am procedat.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 21. aprilie 2016, 19:31

Salut.Topcoatul este gelcoat parafinat ca sa poata fi aplicat la sfarsitul lucrarii.Nu stiu cum poti sa transformi gelcoatul in topcoat eu l-am gasit gata preparat.Intr-adevar ca sa iasa impecabil trebuie sa aplici cam 3-4 straturi dupa care se ia la jmirgheluit din ce in ce mai fin pana iese mai frumos ca o masina noua(pentru cine are rabdarea necesara)Eu l-am lasat asa cum a iesit ne e deosebit de frumos dar e perfect functional

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 21. aprilie 2016, 22:13

Salut.Topcoatul este gelcoat parafinat ca sa poata fi aplicat la sfarsitul lucrarii.Nu stiu cum poti sa transformi gelcoatul in topcoat eu l-am gasit gata preparat.Intr-adevar ca sa iasa impecabil trebuie sa aplici cam 3-4 straturi dupa care se ia la jmirgheluit din ce in ce mai fin pana iese mai frumos ca o masina noua(pentru cine are rabdarea necesara)Eu l-am lasat asa cum a iesit ne e deosebit de frumos dar e perfect functional


Ok...de unde pot cumpara si cat costa litrul....este de fibra si barca mea...de la emex am folosit si eu vopsea acum 4 ani si acum cu o lama de cutter o i-au jos ca si cum ai curata un mar..
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 22. aprilie 2016, 16:06

Salut.Se gaseste acolo unde este si rasina.Cineva din Arad care confectioneaza barci imi spunea ca se aprovizioneaza din timisoara deci cauta pe net trebuie sa fiea un depozit pe acolo.Eu am gasit pe olx.O vopsea buna auto care nici nu se compara cu topcoatul este mult mai scumpa.Pentru aplicarea topcoatului este suficient sa studiezi pe net,sant destule informatii.Oricum ideia este ca sa iasa ceva de calitate grosimea lui trebuie sa fie intre 0,5 si1mm .Daca gasesti pe cineva care a mai facut asa ceva sau un profesionist care cu asta se ocupa merita sa platesti manopera ca sa iasa ceva de calitate.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 22. aprilie 2016, 16:16

Am studiat un pic firma este Rompolimer si are un depozit in arad.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 22. aprilie 2016, 21:56

:prieteni: ok am sa caut ...te anunt ce decizie voi lua...ms frumos :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 24. aprilie 2016, 12:37

Salut.Am uitat sa spun ca topcoatul nu merge peste alta vopsea asa ca trebuie sa cureti barca pana dai de gelcoatul original sau de fibra curata,altfel gelcoatul umfla imediat vopseua.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 24. aprilie 2016, 19:25

Sper sa nu se considere reclama !!
rompolimer composites Bucuresti
Soseaua de centura nr7a (langa Rompetrol)
loc Voluntari Jud ilfov
0213140539
de la ei am cumparat materiale de calitate si materiale noi aparute (sunt foarte dechisi) programul este pana la orele 16 ,te duci cu vase ,de la ei o sa iau si eu fibra de carbon , au si kevlar !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare