Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

leutu

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »leutu«

Răspunsuri: 16

Membru din: 24. septembrie 2012

Locație: Vatra Dornei

Profesia: medic

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 18. aprilie 2016, 10:04

urgent plec pe Po si nu gasesc jiguri-rog ajutor!

pe 6 mai merg pentru o saptamina pe po si as vrea sa insist pe spining la somn dar nu gasesc jiguri cu cirlige care sa poata scoate" bunici" fara emotii ca se dezdoaie cirligul.Ramin indatorat oricui imi da sugestii si...clar o bere daca ne intilnim.Multumesc!!!!!!

:prieteni:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 18. aprilie 2016, 10:49

Montura cu ancoră e mai sigură
:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

leutu

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »leutu«

Răspunsuri: 16

Membru din: 24. septembrie 2012

Locație: Vatra Dornei

Profesia: medic

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 18. aprilie 2016, 12:26

ancora montata in fata plasticului?...cu lestul turnat pe tija ,sau cum? daca ai te rog posteaza o imagine pt exemplificare.

4

luni, 18. aprilie 2016, 15:23

De inelul jigului legi ancora cu firul textil , ancora o infingi pe la 2/3 a gumei sa nu-i afecteze miscarea cozii.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 18. aprilie 2016, 19:51

jiguri VMC • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

Barbarian! Bune.Nu stiu ce gramaje vrei ...

6

luni, 18. aprilie 2016, 20:28

Eu cand am ramas in pana, am ales un jig oarecare dar cu greutatea bilei dorita, am introdus pe el guma-asa cum s-a putut, am taiat cu patentul varful jigului la "rasul " gumei si apoi am legat o ancora cu textil de ochetul jigului, exact cum au sugerat Larry si gufi :bucuros:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 18. aprilie 2016, 20:45

jiguri VMC • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

Barbarian! Bune.Nu stiu ce gramaje vrei ...



Astea sunt bune insa la "bunici" nu fac fata! :noroc:
Jiguri bune de somn nu am gasit nici eu, marimi mari de 8/0 s 10/0 au astia de la Black Cat insa mai micute pentru gume de mici dimensiuni iti recomand sa pui ancora legata de inelul jigului.Sincer in perioada asta in care mergi pe Po eu NU as cauta somnul la jig, mai degraba la voblere ce evolueaza in suprafata apei... :noroc:

mihaipopa65

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 4. martie 2012

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 18. aprilie 2016, 22:23

Cred ca Larry e cel mai în măsură să-ți dea un raspuns

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 19. aprilie 2016, 17:48

Eu cand am ramas in pana, am ales un jig oarecare dar cu greutatea bilei dorita, am introdus pe el guma-asa cum s-a putut, am taiat cu patentul varful jigului la "rasul " gumei si apoi am legat o ancora cu textil de ochetul jigului, exact cum au sugerat Larry si gufi :bucuros:


Exact asa as face si eu, cum au sugerat Larry, Gufi si Cata. :noroc: Poate pune Larry o poza cu o astfel de montura :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 19. aprilie 2016, 18:11















Se poate pastra carligul jigului sau se poate taia, dupa preferinte si materialele folosite trebuie sa fie in concordanta cu pestele tinta.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 19. aprilie 2016, 18:13

Se poate pastra carligul jigului sau se poate taia, dupa preferinte si materialele folosite trebuie sa fie in concordanta cu pestele tinta.


Foarte corect! Insa la comn, cu cit mai multe carlige, cu atata mai greu penetreaza placa. Eu as merge doar pe o varianta: ori jig, ori ancorita. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 19. aprilie 2016, 19:36

Se poate pastra carligul jigului sau se poate taia, dupa preferinte si materialele folosite trebuie sa fie in concordanta cu pestele tinta.


Foarte corect! Insa la comn, cu cit mai multe carlige, cu atata mai greu penetreaza placa. Eu as merge doar pe o varianta: ori jig, ori ancorita. :noroc:

Doar ancoră dacă cauți 2m +. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 19. aprilie 2016, 22:30

Cei de la Delalande au o chestie specific conceputa pentru asa ceva, doar ca e scumpa:




Dar ca idee e foarte buna, permite mai multe tipuri de montaj.

leutu

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »leutu«

Răspunsuri: 16

Membru din: 24. septembrie 2012

Locație: Vatra Dornei

Profesia: medic

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 20. aprilie 2016, 08:02

va multumesc, voi merge clar pe varianta cu ancora.Daca voi gasi, voi lua si vreo 5 monturi de la delalande. Stie cineva ceva despre zona Porto Viro,a fost cineva pe acolo? Multumesc Zoran ,schitele facute de tine anul trecut pentru RiuMar,ne-au scutit pe mine si pe Nelutu de vreo saptamina de cautari.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 24. mai 2016, 21:12

Salut.Cum a fost pe Po? Ati avut parte de ceva driluri? :noroc:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 27. mai 2016, 22:05

27 Mai....2016 mai stai ? :doaaamne:

Subiecte asemănătoare