Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »crismadrid17«

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 15. aprilie 2016, 22:13

Ancore vmc

Salutare, astazi facand un pic inventarul in trusa cu accesorii de pescuit la somn am gasit niste ancore vmc mari de 5/0 cred dar subtiri( nu mai stiu de unde si de cand le am) si nu prea m as incumeta sa le folosesc in monturi cu peste viu...nu stiu par de calitate dar sunt subtiri si eu sunt adeptul monturilor super strong.
As dori sa stiu voi ce ancore vmc folositi: nr.,marime , la peste viu,buchet de rame etc. Eu folosesc in special ancore de la owner si in comparatie cu cele de la vmc ( pe care le am eu) sunt cu mult m ai groase.Am citit pe forum ca folositi vmc uri dar eu din pacate nu prea am de unde sa mi cumpar ancore si carlige de la magazine de specialitate(somn) ptr. a le putea vedea "in mana"ci doar de pe net.si nu o data m am pacalit cumparand ceva ce credeam ca are niste calitati si dimensiuni dupa gustul meu si am fost dezamagit.

Salutari :spania:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 16. aprilie 2016, 07:27

Salut Cristi, in general la pescuitul stationar sau clonc, indiferent de marca, sa te uiti ca ancorele sa fie minim 3x Strong. De obicei scrie asta pe pachet, sau in catalogul producatorului.
Iar la spinning, daca e necesar ca ancorele sa fie cit mai usoare ptr a nu influenta negativ miscarea nalucii, cel putin 2x strong. Iar aici sa nu blochezi niciodata tamburul mulinetei cu mana! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 21. mai 2016, 00:35

mare grija cu ancorele de la VMC ...

am folosit si inca mai folosesc pe anumite naluci ceva model de apa sarata dat ca 3x cu care nu am prea avut probleme sa fie indreptate dar li se toceste varful surprinzator de rapid. La unele naluci pescuite pe fund m-am trezit ca varfurile triplei din burta sunt tocite destul de rau dupa niste perioade scurte de folosinta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

4

sâmbătă, 21. mai 2016, 10:17

mare grija cu ancorele de la VMC ...

am folosit si inca mai folosesc pe anumite naluci ceva model de apa sarata dat ca 3x cu care nu am prea avut probleme sa fie indreptate dar li se toceste varful surprinzator de rapid. La unele naluci pescuite pe fund m-am trezit ca varfurile triplei din burta sunt tocite destul de rau dupa niste perioade scurte de folosinta.

Si excaliburul ST66 de la energofish sunt la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 21. mai 2016, 17:11

Am enuntat asta de multe ori si am "auzit" si pe altii: sunt doua marci de carlige, Gamakatsu si Owner... chiar si alea au "esecurile" lor da` totusi.... Restu` se intampla sa mai aiba si cate un model bun... evident, doar o parere... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 23. mai 2016, 07:00

:gandesc: Oare ce sa fi fost prima data! oul sau gaina? vmc sau cumagatu ???? :noroc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: