Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 9. aprilie 2016, 17:21

Aviz de agrement in zonele de frontiera

Pentru a obține avizul de agrement ce trebuie facut.
Cum se obtine acest aviz?
Cum trebuie formulata cererea, catre cine, ce documente trebuie sa fie atasate.... etc...
Asta ca tot se inchide pescuitul si poate iesim cu prietenii si familia la plimbare pe Dunare :relax:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 10. aprilie 2016, 07:58

Deci catre fiecare sector al PF trebuie trimisa cererea.
Am sa incerc sa trimit catre IJPF CS si MH pentru a obtine aviz pentru toate sectoarele din zona lor de responsabilitate pentru ca in cazul unei gonflabile nu sti unde o pui la apa si in ce sector te afli. De aceea doream sa stiu daca mai are cineva astfel de aviz. Ca daca intrebi telefonic la PF fiecare zice cum crede, ca si in cazul PG.ului personal am intrebat la TM daca imi pot da avizul PG pt. CS, MH si TM si au zis ca NU trebuie trimisa cererea catre fiecare județ, asa am si facut si am 3 avize PG iar ulterior am vazut aviz PG pt toate 3 judetele deci.... :limba:
Ma intreb oare acei nemți care coboară cu caiacul pe dunare in rucsac cred ca au numai AVIZE EU... :doaaamne: ...saracii :nervos:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. aprilie 2016, 08:08

Eu n-am vazut aviz PG pt. 3 judete... am vazut doar o hartie eliberata de asociatia de pescuit cum ca ai aviz pe cele 3 judete, obtinut de ei pe baza de nu stiu ce tabel pe care l-au depus... :rizi: .
Ma gandesc ca fiecare judet o ramas cu partea lui.
In ce priveste avizul de agrement, io n-am auzit de el decat in MH, unde mi l-au si cerut... in CS nu stiu sa fie nevoie iar de cerut nu mi l-au cerut la nici un control.

Ma refer la asa ceva:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 10. aprilie 2016, 08:18

Asa e o hartie cu a viz pe 3 judete, dar oare nu pot face o baza de date comune si sa simplifice lucrurile? ??? Acum da CS e mai slab ca TM.ul :ochi: Iar referitor la avizul de agrement personal am fost intrebat la Divici daca am aviz pt ca erau si sotia si copii in barca deci ze poate.... :nervos:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 10. aprilie 2016, 08:30

Iar referitor la avizul de agrement personal am fost intrebat la Divici daca am aviz pt ca erau si sotia si copii in barca deci ze poate....

Aaa da, posibil asa, eu de regula eram singur sau cu alt pescar.
Ceea ce in MH oricum n-are importanta pt. ca, dupa parerea lor, cat timp te deplasezi catre si de la locul de pescuit faci agrement, numa` cand esti acolo pe loc pescuiesti de fapt... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 10. aprilie 2016, 08:42

Cam asa stau lucrurile depinde de excesul de zel al organului..... Personal la intoarcerea de la Dunare in zona Lescovita am fost cautat pana si in dulapurile rulotei de nu stiu ce :poza: organul fiind revoltat ca i s.a aplicat faza lunga in ochi deoarece nu era vizibil.... dar asta e..... :limba:
Si referitor draga Informer despre insula Calinovaț ce sti ca am avut probleme precum ca e privata .... dar politia zice ca cica si ei au auzit dar nu știu exact despre ce e vorba... informatii cu referire cred ca ar fi utile... :prieteni:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

8

duminică, 10. aprilie 2016, 13:33

Si referitor draga Informer despre insula Calinovaț ce sti ca am avut probleme precum ca e privata .... dar politia zice ca cica si ei au auzit dar nu știu exact despre ce e vorba... informatii cu referire cred ca ar fi utile...
Salut. Cu toate ca-i era adresata intrebarea lui Informer, ma bag si eu
Cred ca este vorba despre http://www.ijpfgiurgiu.ro/informatii_pub…0din%202002.pdf
unde se spune la art.6.(6):
(6) Accesul, circulatia si desfasurarea diferitelor activitati in fasia de protectie a frontierei de stat, in terenul situat intre
aceasta si linia de frontiera, in insulele si ostroavele din apele de frontiera, precum si in apele de frontiera se stabilesc
,
conform legii, prin hotarare a consiliului local, cu consultarea prealabila, daca este cazul, a operatorilor economici sau a
institutiilor care desfasoara activitati specifice in aceasta zona si cu avizul formatiunii locale a politiei de frontiera

Este vorba de un alt aviz(pe langa cel de pescuit, cel de agrement) :doarecapu: , este vorba de avizul de acces pe ostrovul respectiv.
Este adevarat ca nu se doreste sa i se faca propaganda,(si de-aici cred ca apar dezinformarile precum ca insula Kalinovatz este privata) dar, conform legii daca-l ceri, il obtii,sau poate un refuz documentat. :ochi:

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 10. aprilie 2016, 14:51

:doaaamne: :doaaamne: :doaaamne: Pai cum spuneam.... iți trebuie Dosar Biblioraft la bordul barcii. .... :nervos: Ca asa.i la noi....Aviz la Autorizatie si autorizatie la aviz sau permis la acces sau Acces la Permis.... :doarecapu:
Si apropoo inca una tare adica cu tupeu.... stateam cu barca la 40-50 m de mal si dadeam cu gume la salau si la un moment dat o barca a localnicilor imi atrag atenția asupra faptului ca stau in ,, Sforul de Lucru'' si ar fi indicat sa plec de acolo.... ce zici cum suna? E legal ceea :gandesc: ce fac ei pe Dunare ca matura tot....?
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

10

duminică, 10. aprilie 2016, 17:33

Si apropoo inca una tare adica cu tupeu.... stateam cu barca la 40-50 m de mal si dadeam cu gume la salau si la un moment dat o barca a localnicilor imi atrag atenția asupra faptului ca stau in ,, Sforul de Lucru'' si ar fi indicat sa plec de acolo.... ce zici cum suna? E legal ceea ce fac ei pe Dunare ca matura tot....?
De legal nu stiu daca e "la tras"-banuiesc ca la asta te refereai(se merge dus de curent cu barca in mal si se pune un balon/flotor mai pe larg sau invers), nu ma pricep, dar cu siguranta iti spun ca nu matura tot.Sunt zile bune cand se prinde max un crapcean(si crede-ma ca este de lucru/munca dpdv al pescarului comercial).Ce se face sigur cu metoda asta?
Se face imposibila pripasirea pestilor pe pragurile din mal, cum ar fi salaul.Parerea mea...

11

duminică, 10. aprilie 2016, 17:47

Rog un moderator sa mute daca considera de cuviinta, am cam divagat de la subiect :doarecapu:
Doar este prima zi de prohibitie.... :rizi:

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 10. aprilie 2016, 17:53

Da de metoda ,,la tras" e vorba sau ,, la maturat" multi dintre noi am fost la Dunare in perioada recenta, ne.am vazut pe apa, ne.am salutat, ne.am filmat, cu toate ca nu ne cunoastem. Am vazut cu ochii mei ce prapad fac. Cand o fac. O fac lata rau. 100 de pescari normali nu prind intr.un sezon intreg ce scot ei in cateva ore.... Asa e??? Oare??? Voi nu ati vazut??? :gandesc: Si pe deasupra vin pe mal la pescari sa vanda peste.... de curiozitate am intrebat cat e kg de somn si raspuns 18 lei.... deci????
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 10. aprilie 2016, 18:28

Da de metoda ,,la tras" e vorba sau ,, la maturat" multi dintre noi am fost la Dunare in perioada recenta, ne.am vazut pe apa, ne.am salutat, ne.am filmat, cu toate ca nu ne cunoastem. Am vazut cu ochii mei ce prapad fac. Cand o fac. O fac lata rau. 100 de pescari normali nu prind intr.un sezon intreg ce scot ei in cateva ore.... Asa e??? Oare??? Voi nu ati vazut??? Si pe deasupra vin pe mal la pescari sa vanda peste.... de curiozitate am intrebat cat e kg de somn si raspuns 18 lei.... deci????

Nu stiu ce ai vazut tu pe Dunare dar afirmatia " 100 de pescari normali nu prind intr.un sezon intreg ce scot ei in cateva ore.... " este o mare .... Pescuiesc atat sportiv cat si comercial de 20 de ani si cand spun ceva stiu ce spun. Stii ca un pescar sportiv a prins in luna ianuarie 400 de kg de somn in cateva partide si m-a sunat daca stiu pe cineva care vrea sa-l cumpere? Intreaba pe orice pescar comercial vrei tu, daca a prins macar un sfert din acea cantitate in luna ianuarie? Oare cat somn au prins cele 4-5 barci de "pescari sportivi" la Bazias, la pilkere sau la greblat, in luna ianuarie-februarie a acestui an ? Oare cati dtr cei ce vin la pescuit respecta toate prevederile legale? Cat despre faptul ca te intreaba daca vrei sa cumperi peste nu consider ca este ceva grav. Este problema ta daca vrei sa nu vrei sa cumperi. Cat despre insula Calinovat este privata si chiar daca primesti acceptul de la proprietar ca poti pescui de pe insula, legal nu o poti face deoarece insula este in zona protejata...

14

duminică, 10. aprilie 2016, 18:53

multi dintre noi am fost la Dunare in perioada recenta, ne.am vazut pe apa, ne.am salutat, ne.am filmat, cu toate ca nu ne cunoastem. Am vazut cu ochii mei ce prapad fac. Cand o fac. O fac lata rau. 100 de pescari normali nu prind intr.un sezon intreg ce scot ei in cateva ore.... Asa e??? Oare??? Voi nu ati vazut???
Este Ok sa saluti pe apa chiar daca nu cunosti persoanele, eu unul mai fac din'astea :rizi: .Ca raspuns la intrebarile tale:N-am vazut ce-au vazut ochii tai in privinta prapadului ce-l fac pescarii comerciali(sper ca la perioada recenta te referi, nu la legende..... :gandesc: ), cu toate astea,sper sa nu te superi :) .Eu, unul, am fost a 2-a oara in zona Bazias si am concluzionat ca nu iasa din tipare, la fel este si la Mahmudia in privinta pescuitului comercial :nunteleg: .
Ne-am filmat?La ce te referi?sau? :saluti:

15

duminică, 10. aprilie 2016, 18:58

Cat despre insula Calinovat este privata si chiar daca primesti acceptul de la proprietar ca poti pescui de pe insula, legal nu o poti face deoarece insula este in zona protejata...
Marian, sunt foarte curios cine este proprietaru' si cine a decretat-o "zona protejata" :prieteni: , eu vreau sa-i fac o oferta proprietarului,sa faca si omu' un ban :inchinare:
Astept PM.
Merci :saluti:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 11. aprilie 2016, 09:38

,, Cat despre insula Calinovat este privata " zau? pt cat timp? cum sa ,,privatizezi" o insula pe dunare!! au mai fost si altii ...rabdaree... rabdareee.. le vine si lor randul ! ,,stie ma stie crezi tu ca nu stie???? :pauza: :drac2: "
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 11. aprilie 2016, 13:46

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni :prieteni: departe de mine gandul, la fel cum respect pe cineva vreau sa fiu respectat dar se pare ca in multe cazuri sunt cam incomod... si nu stiu de ce... dar asta e poate soarta mea..... Oricum tema discutiei a deviat in alta latura... dar ce am vazut, stiu sau cred ca si altii au vazut dar.... ma reteream exact la 4-5- 6-7 aprilie. Dar asta e unii vad dar nu observa, sau stiu si nu vor sa spuna.... s.a.m.d. ex. Privatizarea misterioasa a insulei Calinovat... care e si nu e privatizata dar daca vrei sa pescuiesti vin asazisii imputerniciti si ameninta. Pun punct aici ptr. ca stiu ca, cu o floare nu se face primavara... Sa auzim numai de bine :salut: :ochi:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

20

luni, 11. aprilie 2016, 21:52

ON Topic:
ORDONANTA DE URGENTA NR. 105 DIN 27 IUNIE 2001, PRIVIND FRONTIERA DE STAT A
ROMANIEI

ART. 40
Pescuitul industrial si sportiv in apele de frontiera, apele maritime interioare si in marea teritoriala se efectueaza,
in conditiile legii, in locurile si sectoarele stabilite de autoritatile competente, cu avizul prealabil al organelor
Politiei de Frontiera Romane.
ART. 41
Barcile si ambarcatiunile inmatriculate potrivit legii, aflate pe apele de frontiera si apele maritime interioare, se
pastreaza in locurile stabilite de capitaniile de port sau, dupa caz, de autoritatile administratiei publice locale, cu
avizul sefilor sectoarelor politiei de frontiera, luandu-se masuri de catre cei care le detin, pentru a se preveni
folosirea acestora la trecerea ilegala a frontierei de stat, la practicarea contrabandei sau la alte activitati ilicite.
ART. 42
(1) Activitatile de agrement si sportive in apele de frontiera, marea interioara si marea teritoriala se pot desfasura
cu aprobarea capitaniei de port sau, dupa caz, a administratiei publice locale si cu avizul sefului sectorului politiei
de frontiera ori, dupa caz, al sefului grupului de nave al politiei de frontiera.
(2) In apele de frontiera, in marea interioara si in marea teritoriala navele cu excursionisti, precum si orice alta
nava sau ambarcatiune nu au voie sa acosteze decat in porturi sau in alte locuri special amenajate in acest scop.
In caz de forta majora acostarea se poate face in orice punct de pe malul romanesc, anuntandu-se cea mai
apropiata formatiune locala a politiei de frontiera sau, in lipsa acesteia, a politiei. Dispozitiile acestui alineat nu se
aplica cetatenilor romani posesori de barci.


Aceste 3 articole ne sunt aplicabile noua pescarilor sportivi detinatori sau nu de ambarcatiuni, cu toate ca se refera si la excursionistii cu caiace/plute care vin din West.... :rizi:
:noroc: