Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

141

joi, 19. mai 2016, 17:36

Salut .Poate nu m-am facut inteles ,Daca pentru mine barca e o distractie,pentru oamenii din delta este o necesitate mai mare decat de exemplu avem noi de masina.Si daca de exemplu un utilizator din delta vrea sa mearga la un vecin pe o insula fara sa pescuiasca se cheama ca face agrement?

Chiar sunt curios, prin alte tari(din UE) cum sunt taxele, pentru barci de acest gen!? Sau ajungem si aici ca la altele, sa detinem recordul(negativ)!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

142

joi, 19. mai 2016, 20:11

Salut.In Romania costa cam 400euro sa inscri barca,aprox 100e pe an impozit plus verificarea la 2,5 ani cam 50 e total peste 900e pe 5 ani asta daca nu se razgandesc si schimba iar carnetele alti bani.Nu am pus drumul pana la capitanie .In Belgia m-a costat 51e taxa plus 16e comision bancar total 67e si actele sant valabile 5ani fara alte taxe.Bineinteles ca nu am fost in Belgia eu am trimis la capitanie actele prin email si in 5 zile am primit actele prin posta acasa.Daca vreau s-o radiez ma costa cam tot atat plus ca trebuie sa le trimit prin posta actele originale.100e costa daca ai pierdut actele.Simplu si super eficient.Asta la barcile sub 7m indiferent de motor,la barcile peste 7m este in functie de vechimea barcii la barcii noi e destul de scumput.Am inteles ca in Anglia pentru astfel de barci nu ai nevoie de nici un carnet deci nu costa nimic.Poaate ne spune Zoran cum e in Germania.In Olanda este aproape la fel ca in belgia dar pentru cetateni straini trebuie sa mai semneze si un rezident olandez.

143

joi, 19. mai 2016, 20:45

asta daca nu se razgandesc si schimba iar carnetele alti bani
Am fost eu acum o luna la capitanie sa-mi fac verificarea intermediara la 2,5 ani si mi s-a spus ca pana la 31 dec 2016 trebuie sa schimbam carnetelel.Ni se vor da numere de inmatriculare cu indicative/numerotatii europene. :pauza:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

144

joi, 19. mai 2016, 21:37

Salut.Numai in Romania sant numere europene la barcute.In exces de zel autoritatile romane au pus numere de vapoare la toate barcutele.Si de ce dracu trebuie sa mai scriu pe ea numele tarii daca oricum arborez si drapelul.Nu cumva sa mai ia ceva bani?Singurul lucru care se shimba este ca trebuie sa mai scrii si ROU ,nu se mai tine cont ne nr vechi si vrei primi alt numar,bineinteles ca trebuie sa platesti pentru asta.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

145

joi, 19. mai 2016, 21:41

In conditiile acestea, cand functionarii si alesii isi bat joc de cetateni, toleranta numai patriotism nu se mai poate numi... :nervos:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

146

joi, 19. mai 2016, 22:17

In conditiile acestea, cand functionarii si alesii isi bat joc de cetateni, toleranta numai patriotism nu se mai poate numi..
Nu e vorba de asta.Functionarii/alesii sunt micuti.Pur si simplu a venit momentul ca acest sector sa se alinieze la UE.Nimic mai mult.A sunat ceasul de "aliniere" la UE pe acest segment.Maine, poate va suna ceasul si la domeniul pescuit sportiv in RO-(cine stie cand se va apasa un buton ???), ceas caruia tot ii verific bateriile, doara-doara suna.... :ochi:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

147

vineri, 20. mai 2016, 16:09

Salut.Mie imi pare ca noi vrem sa o luam cu mult inaintea UE.Si de ce ma rog nu s-au pastrat aceleasi numere si doar trebuia sa mai pictezi si ROU pe barca ca doar nu-ti livreaza vreo placuta speciala.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

148

vineri, 20. mai 2016, 18:19

In conditiile acestea, cand functionarii si alesii isi bat joc de cetateni, toleranta numai patriotism nu se mai poate numi..
Nu e vorba de asta.Functionarii/alesii sunt micuti.Pur si simplu a venit momentul ca acest sector sa se alinieze la UE.Nimic mai mult.A sunat ceasul de "aliniere" la UE pe acest segment.Maine, poate va suna ceasul si la domeniul pescuit sportiv in RO-(cine stie cand se va apasa un buton ???), ceas caruia tot ii verific bateriile, doara-doara suna.... :ochi:

Ce-ar fi sa ne aliniem complet, cu toate(si cu examene, permise, vize, VENITURI, PRETURI, etc...)? Si sa avem o oarecare continuitate, in toate!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

149

vineri, 20. mai 2016, 21:47

Ce-ar fi sa ne aliniem complet, cu toate(si cu examene, permise, vize, VENITURI, PRETURI, etc...)? Si sa avem o oarecare continuitate, in toate!?
De aliniat o sa fie candva complet, dar sigur nu brusc.Romanii abia acum inteleg ca "dirijorul" tarii este in alta parte, nu in RO.Si nimic nu-i intamplator, suntem studiati ca neam, tara, obiceiuri si dupa "studii" s-a ajuns la acest ritm lent-optim de implementare a regulilor UE.Noua nu ne plac "shocurile".Si, Da, avem continuitate, ca ne place sau nu, traiectoria noastra viitoare este stiuta.
:noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

150

sâmbătă, 21. mai 2016, 08:33

Singura continuitate pe care o vad este distructiva, diferita de orice alt popor...mai ales in ultima perioada...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

151

marți, 21. februarie 2017, 21:38

Intr-o tara "normala" (vezi postarea mea anterioara despre cum cred eu ca-i a noastra ) daca folosind o atitudine civilizata critici anumite aspecte si ai si ceva sustinere de la un grup suficient de consistent, in general se iau masuri pt. remedierea situatiei.
E, la noi nu-i asa... pe mine chiar ma "distreaza" de ex. treaba cu semnatul diverselor petitii, ca n-am cunostinta ca vreuna sa fi avut vreun efect... .
La noi cred ca singura metoda eficienta ca sa schimbi radical ceva ar fi sa iasa populatia in masa pe strazi, sa dea foc, sa sparga, sa bata politicieni s.a.m.d. ... numa` ca io nu-s genu`... .
Da` cred ca nu suntem departe...
Nu pot sa nu citez.... :ochi:
Sa raspund lui Frodo(Mircea);
Daca ai barca gonflabila(neinmatriculata din ce stiu eu) iti trebuie avizul de agrement atata timp cat toti pasagerii ambarcatiunii nu pot fi incadrati la "pescuit" :prieteni:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

152

miercuri, 22. februarie 2017, 07:26

:rizi: :rizi: Ma minunez ca mai sunt romani care cred ca dupa ce si fac treaba ,,pacilea" marea asta ,,europa" nu o sa ne dea un mare flit!! ca nu suntem buni si ca suntem tigani !! mai e putin !... si o sa vedem ..un mare :poza: :poza: :poza: :poza: :poza: :poza: :poza: :poza: :poza: :rizi:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

153

luni, 3. aprilie 2017, 11:46

Deoarece cea mai simpla varianta de a transporta pontonul metalic este cu barca... am inceput sa intreb stanga dreapta, pe diversi angajati de la P.F. , daca am nevoie de vreo aprobare de la P.F., sau pot iesi cu barca si sa-mi aduc materialele cand am eu chef. Din pacate nu am primit nici un raspuns clar ( cu toate ca unul este gliserist), dar am fost sfatuit sa sun la sector si sa ma informez ca sa dau de belele. Am sunat sa intreb si in concluzie, de cate ori vreau sa ies cu barca, tre sa sun la sectorul P.F. Moldova Noua si sa-mi expun detaliat tot programul din ziua respectiva. :doaaamne:
Eu nu inteleg ce treaba are interzicerea pescuitului cu interzicerea "datului cu barca". Am toate actele ok de la barca, de ce nu ma pot plimba cu barca cand am eu chef? :gandesc: Daca cineva are barca, dar nu este pasionat de pescuit, de ce nu se poate " da cu barca" :ochi: oricand vrea? Doar ptr a face unora serviciul cat mai lejer?
Eu consider ca este un mare abuz toata chestia asta. :doaaamne:

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

154

luni, 3. aprilie 2017, 12:33

Deoarece cea mai simpla varianta de a transporta pontonul metalic este cu barca... am inceput sa intreb stanga dreapta, pe diversi angajati de la P.F. , daca am nevoie de vreo aprobare de la P.F., sau pot iesi cu barca si sa-mi aduc materialele cand am eu chef. Din pacate nu am primit nici un raspuns clar ( cu toate ca unul este gliserist), dar am fost sfatuit sa sun la sector si sa ma informez ca sa dau de belele. Am sunat sa intreb si in concluzie, de cate ori vreau sa ies cu barca, tre sa sun la sectorul P.F. Moldova Noua si sa-mi expun detaliat tot programul din ziua respectiva. :doaaamne:
Eu nu inteleg ce treaba are interzicerea pescuitului cu interzicerea "datului cu barca". Am toate actele ok de la barca, de ce nu ma pot plimba cu barca cand am eu chef? :gandesc: Daca cineva are barca, dar nu este pasionat de pescuit, de ce nu se poate " da cu barca" :ochi: oricand vrea? Doar ptr a face unora serviciul cat mai lejer?
Eu consider ca este un mare abuz toata chestia asta. :doaaamne:


Mergi si da-te cu barca linistit ,, fara sa anunti niciunde ,, ca nu este nicio legislatie in cauza care sa nu-ti dea voie sa o faci ,, este dreptul tau ,,asa cum mergi cu masina pe strada, asa o faci si cu barca fara vreun aviz de agrement sau anunt prin telefon ,, invatati sa va aparati drepturile ,, nu sa vi le ingraditi ,, :prieteni: :prieteni:
GANDESTE CA UN PESTE