Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

101

miercuri, 11. mai 2016, 21:44

Navighezi , ... nu ? la deal, la vale ... sau navigatul e o singura trecere ?

Apai io nu prea inteleg ce intrebi tu....
Cum spuneam, nu m-ar mira sa nu existe doar "a naviga" fara sa mai pui nimic pe langa, un scop, ceva... iar daca n-ai nici un alt scop, se cheama ca-i agrement... :rizi: :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

102

miercuri, 11. mai 2016, 21:49

Unii pescuiesc, altii agrement, altii tranzit, altii braconaj, altii poate cara cu barca niste musulmani, altii poate introduc arme cu barcile, altii poate ...intelegeti ideea.
Pe frontiera de stat.... are cine sa te intrebe de sanatate.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

103

miercuri, 11. mai 2016, 22:05

Salut.Scopul meu este sa ajung undeva ,ma razgandesc ma intorc si tot asa.Pot de asemeni sa trec si la bulgari fara nici o problema singura schimbare este ca trebuie sa cobor pavilionul romanesc si sa-l arborez pe cel bulgar.Nu stiu ce se intampla daca navighez exact pe granita,trebuie sa pun si pavilionul romanesc si cel bulgaresc?Oricum s-a ajuns prea departe cu toate aberatiile astea asa ca eu am preferat sa inscriu barca in alta tara europeana si sa nu mai platesc nici un inpozit statului roman care in paranteza habar nu are ce vrea.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

104

joi, 12. mai 2016, 22:25

Salut.Scopul meu este sa ajung undeva ,ma razgandesc ma intorc si tot asa.Pot de asemeni sa trec si la bulgari fara nici o problema singura schimbare este ca trebuie sa cobor pavilionul romanesc si sa-l arborez pe cel bulgar.Nu stiu ce se intampla daca navighez exact pe granita,trebuie sa pun si pavilionul romanesc si cel bulgaresc?Oricum s-a ajuns prea departe cu toate aberatiile astea asa ca eu am preferat sa inscriu barca in alta tara europeana si sa nu mai platesc nici un inpozit statului roman care in paranteza habar nu are ce vrea.

Bravo.
Singura problema ar fi sa nu se trezeasca la fel ca la masini...:)
P.S. Sunt tare curios de ce nu se intereseaza UE-istii de toate aberatiile care nu respecta reglementarile UE nici macar pe hartie, daramite in practica, la noi...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

105

joi, 12. mai 2016, 22:36

Off topic: da` ce, s-o schimbat ceva la masini, nu se mai inmatriculeaza in Bulgaria, ca doar era "sport national"? :)
Adevaru-i ca sa vad o masina de 500 euro cu numere de Bulgaria, mai inteleg , n-are omu` bani, o luat ce-o putut si n-o sa dea pe inmatriculare/transcriere de 3 ori cat pt. masina... da` sa vezi una de 50.000 mi se pare... cam ca si cand ti-ai lua Bugatti da` i-ai pune gaz...... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

106

vineri, 13. mai 2016, 00:13

Salut... tranzit ( vezi RND). Trebuie sa ai doua pavilioane din care unul romanesc, si il pui si pe cel Belgian+ toate dotarile+acte necesare navei dumneavoastra.

Revenind , la agrement la Oltenita, unde si pescuiesc zice asa avizul de activitate( mi se pare cel mai bine scris, nu degeaba..baintui pe acolo)

In temeiul art.7,alin.5 si art. 41 di O.U.G. nr.105/2001, aprobata de Legea Nr.243/2002 privind frontiera de stat a Romanei, si a O.U.G. br. 128/2000, aprobata pri Lega nr. 570/2002, avizam favorabil cerea domnului...M, domiciliat in Bucuresti, ...,posesor al C.I. seria .... nr. ....., eliberata de SPCEP sector ...,la data de....,CNP......, privind desfasurarea activitatii de agrement pe fluviul Dunarea intre km 401 - 432, in perioada 28.04.206-31.12.2016, cu ambarcatiunea L......, echipata cu motor Yamaha , model F20 CMHS 2015, seria........, de 20 C.P., proprietatea sa, cu respectarea urmatoarelor conditii:
-pe timpul desfasurarii activitatii , titularul avizului si persoana care il insoteste vor avea asupra lor documente de identitate si cele ale ambarcatiunii si le le vor prezenta pentru control organelor Politiei de Frontiera Romane;
-titularul avizului nu va permite folosirea ambarcatiunii proprii de catre alte persoane neautorizate;
-se interzice accesul cu ambarcatiunea dincolo de linia de frontiera ( mijlocul pantei de apa sau a senalului navigabil)
-titularul avizului va comunica organelor politiei de frontiera locale orice problema referitoare la regimul juridic al frontierei de stat sau alte date de interes pentru politia de frontiera. De asemenea , vor respecta regulile stabilite de catre Seful Sectorului Politiei de Frontiera Oltenita, referitoare la prevenirea incalcarilor regimului juridic al frontierei de stat.
Titularul avizului va permite organelor Politiei de Froniera Romane accesul pe ambarcatiune si efectuarea controlui ambarcatiunii,bagajelor si persoanelor imbarcate.
In conformitate cu prevederile art.7, alin 6 di OUG nr.105/2001 privind frontiera de stat a Romaniei , cu modificarile si completarile ulterioare , accesul persoanelor pentru efectuarea unor activitati dincolo de fasia de protectie a frontierei de stat , in situatia in care aceasta se constitue mai i adancime, precum si in insulele si ostroavele apartinand statului roman, situate i apele de frontiera ( ALBINA) , este permis numai prin locurile si in conditiile stabilite de seful formatiunii locale a politiei de frontiera.
Nerespectarea conditiilor de valabilitate a avizului atrage anularea acestuia si raspunderea civila, contraventionala sau penala, dupa caz, conform legilor in vigoare.
Pe timpul desfasurarii activitatilor de agrement sus numitul poate si insotit de:.........

Seful Sectorului Politiei De Frontiera Oltenita..
Intrebare:Oare vasele de croaziera-pasagerele de pe Dunare (cu nimic deosebite dpdv al legii si reglementarilor UE fata de o barca obisnuita inmatriculata in RO(UE)) au nevoie de avizul de agrement de la sectoarele romanesti? :gandesc:
Multumesc anticipat. :)

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

107

vineri, 13. mai 2016, 04:04

Noi pescarii avem permis conducator ambarcatiuni de agrement , cu lungimea de la 2,5m la 24 m, clasa D, pentru ape interioare . Deci detinem barci de agrement ...si de aici incepe o intreaga poveste. In situatia mea , am avut nevoie de aceasta hartie deoarece aveam de facut niste ore la motor si s-a nimerit sa fie in perioada prohibitiei. Prin urmare am depus actele, in 24 de ore , aveam acest aziv si nu m-a deranjat deloc . Scopul este probabil de a intra in sistem anumite date privind ambarcatiunea si motorul fiecaruia si a stii ce ambarcatiuni sunt in zona.
De asemenea daca te mai intreaba cineva...nu inseamna neaparat ca si te trezesti cu neplaceri, pentru ca in general sunt amabili cei de la frontiera, dar mai exista si situatia cand mai au si ei controale la randul lor si atunci se complica treaba. De asemenea sunt zone, unde nu intreaba nimeni nimic, dar asta este alta discutie..
Pentru cei ce plimba persoane probabil ca au autorizatia de efectuare a activitatilor de transport naval, eliberata de Autoritatea Navala Româna, pentru cei care desfasoara activitati economico-comerciale ,zic eu , sau se cunosc cu cei din zona :) pentru ca nu pot stii de fiecare data ce pasageri au la bord.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

108

vineri, 13. mai 2016, 21:41


Oricum s-a ajuns prea departe cu toate aberatiile astea asa ca eu am preferat sa inscriu barca in alta tara europeana si sa nu mai platesc nici un inpozit statului roman care in paranteza habar nu are ce vrea.



Costi, nu e neaparat asa nici cu Bugatti...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

109

vineri, 13. mai 2016, 21:44

Off topic: da` ce, s-o sc
Adevaru-i ca sa vad o masina de 500 euro cu numere de Bulgaria, mai inteleg , n-are omu` bani, o luat ce-o putut si n-o sa dea pe inmatriculare/transcriere de 3 ori cat pt. masina... da` sa vezi una de 50.000 mi se pare... cam ca si cand ti-ai lua Bugatti da` i-ai pune gaz...... :rizi: .

Am citat mai intai postarea colegului pentru ca sunt de acord cu el si nu mi se pare acelasi lucru cu a pune gaz pe Bugatti...:)
Cand s-or vedea roadele taxelor platite aici, putem face comparatia cu Bugatii si gazul...:)...parerea mea...
P.S. Ilie Nastase si altii de ce si-au mutat calabalacul pe alte meleaguri? Dupa conceptia practica de a nu arunca banii...ideea asta sa platesti sau sa plateasca daca are de unde ne cam caracterizeaza doar pe noi, altii cauta sa plateasca minim, pentru conditii mai bune sau cel putin egale...de ce noi suntem mai cu mot si ne multumim cu putin, sau cu rau....!? Ma rog, in afara situatiei de a monta GPL pe Bugatti, toata aprecierea pentru cine il cumpara si alege resedinta cu impozitele cele mai mici, sau conditiile cele mai bune...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (13. mai 2016, 21:51)


110

vineri, 13. mai 2016, 23:06

Noi pescarii avem permis conducator ambarcatiuni de agrement , cu lungimea de la 2,5m la 24 m, clasa D, pentru ape interioare . Deci detinem barci de agrement ...si de aici incepe o intreaga poveste.
Nu toti pescarii au acest permis-dar nu conteaza in topicul de fata
Si daca scrie pe el permis de conducere ambarcatiuni de agrement, asta nu inseamna ca automat barca ta este considerata ' barca de agrement", pentru asta trebuie sa obtii certificatul respectiv(talonul barcii) unde sa se specifice asta.
Si iarasi, nu inseamna ca daca conduci o barca pe al carui certificat scrie "ambarcatiune de agrement", automat, tu deplasandu-te cu respectiva barca de la un loc de pescuit la altul desfasori "activitate de agrement".Sunt convins ca multi pescari (mai ales de pe acest forum) :bucuros: practica pescuitul in scop de relaxare/destindere/no stress/ si ptr. respectivii, autoritatile ar putea "forta" ,amendandu-i ca se deplaseaza in scop de agrement/no stress de la un loc la altul de pescuit.... :gandesc: Dar ce te faci cu putinii de pe acest forum ptr. care deplasarea de la un loc la altul numai " activitate de agrement" nu se cheama, ei obligandu-se/fortandu-se cumva sa puna pe masa la copiii lor o bucata de peste pana-n 5 kile, pe ei unde-i incadram? :ochi: Este ca si cand cineva dintre noi s-ar duce la SERVICI in scop de agrement. :idee:
De asemenea daca te mai intreaba cineva...nu inseamna neaparat ca si te trezesti cu neplaceri, pentru ca in general sunt amabili cei de la frontiera, dar mai exista si situatia cand mai au si ei controale la randul lor si atunci se complica treaba. De asemenea sunt zone, unde nu intreaba nimeni nimic, dar asta este alta discutie..
Perfect de acord cu tine.Pot confirma si eu ca "baietii" sunt Ok.Dar nu mi se pare normal, dupa cum afirmi, ca daca "baietii" au controale trebuie sa "se complice treaba". :soc:
Ce se complica si de ce/cum s-ar complica?? :gandesc:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

111

sâmbătă, 14. mai 2016, 05:10

Scopul principal al topicului cred ca s-a obtinut si ofera informatiile necesare informarii pescarilor in special , care este lucru bun.

Pe mine nu m-a nascut mama cu motor yamaha de 20 cai in brate...si am luat-o si eu cu o pneumatica si cu un motoras de 4 cai pe dunare, la inceput. :) Deci stiu cum este...
Mi-aduc aminte ca fix la prima iesire cu pneumatica la Oltenita, vine la mine politistul si imi zice :" Ma , puneti si tu un pavilion macar, ca sa stim si noi daca esti bulgar sau roman". Eu :.... da sefu'. N-am inteles nimic atunci, dar ulterior am vazut :" Nearborarea la bordul navei a pavilionului national /si sau a pavilionului roman, dupa caz, in apele navigabile ale Romaniei, sau arborarea acestora in stare necorespunzatoare,precum si neridicarea pavoazului la disp. data de ANR, cu amenda de la....pana la...." . Uffffffffffffff.

Revenind la acte , zice cam asa: " Lipsa de la bordul navei a registrelor ori documentelor privind evidenta activitatilor ce sa desfasoara la bord, cu amenda de la..pana la.." :gandesc:
Nu am de gand sa dau nici un leu aiurea............mai bine o mulineta, un clonc, etc....si imi aduc aminte de privirea aia a politistului , se uita la mine, parca eram ultimul om, mi s-a infipt in cap. :necajit: :necajit: :necajit: Acum multumesc lui Dumnezeu mi-am facut una din cele mai bune barci zic eu pentru pescuit la clonc, racnet. :) :) :)

112

sâmbătă, 14. mai 2016, 10:52

Acum multumesc lui Dumnezeu mi-am facut una din cele mai bune barci zic eu pentru pescuit la clonc, racnet.

O poza cu barca se poate?? :buaaaah:
:prieteni:

113

sâmbătă, 14. mai 2016, 11:09

Acum multumesc lui Dumnezeu mi-am facut una din cele mai bune barci zic eu pentru pescuit la clonc, racnet.

O poza cu barca se poate?? :buaaaah:
:prieteni:

:bravo:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

114

sâmbătă, 14. mai 2016, 12:35

Chiar daca este out of topic, va promit ca o sa pun poze ca AJUTA. Vad ca are nota 9 ( noua ) pe forum, eu zic ca am facut-o de 9.5( noua virgula cinci). Si respecta toate normele , inclusiv US Federal Ventilation Systems Standards, inclusiv lumina de navigatie USCG .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

115

sâmbătă, 14. mai 2016, 15:51

Acum multumesc lui Dumnezeu mi-am facut una din cele mai bune barci zic eu pentru pescuit la clonc, racnet.
...
Chiar daca este out of topic, va promit ca o sa pun poze ca AJUTA. Vad ca are nota 9 ( noua ) pe forum, eu zic ca am facut-o de 9.5( noua virgula cinci). Si respecta toate normele , inclusiv US Federal Ventilation Systems Standards, inclusiv lumina de navigatie USCG .

Nu stiu ce nota are si unde da` pe mine cel mai mult m-ar interesa de ce-i una dintre cele mai bune la CLONC?... ca sigur nu din cauza luminilor... :rizi: :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

116

sâmbătă, 14. mai 2016, 15:55

.
Nu stiu ce nota are si unde da` pe mine cel mai mult m-ar interesa de ce-i una dintre cele mai bune la CLONC?... ca sigur nu din cauza luminilor... :rizi: :noroc: .
:bravo:.... :prieteni:
GANDESTE CA UN PESTE

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

117

sâmbătă, 14. mai 2016, 15:59

Cand s-or vedea roadele taxelor platite aici, putem face comparatia cu Bugatii si gazul......parerea mea...
P.S. Ilie Nastase si altii de ce si-au mutat calabalacul pe alte meleaguri? Dupa conceptia practica de a nu arunca banii...ideea asta sa platesti sau sa plateasca daca are de unde ne cam caracterizeaza doar pe noi, altii cauta sa plateasca minim, pentru conditii mai bune sau cel putin egale...de ce noi suntem mai cu mot si ne multumim cu putin, sau cu rau....!? Ma rog, in afara situatiei de a monta GPL pe Bugatti, toata aprecierea pentru cine il cumpara si alege resedinta cu impozitele cele mai mici, sau conditiile cele mai bune...


evergreen, Nastase a plecat cu totu` ceea ce poti face si tu sau eu, daca ne dorim... comparatia e irelevanta.
OK, daca stai in Romania si platesti statului roman, esti fraier ca nu se vad "roadele", ca-s multi hoti, incompetenti tralala... sa inteleg ca daca stai in Romania si platesti statului bulgar esti "tare" si simultan asta o sa "repare" Romania? :doarecapu:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

118

sâmbătă, 14. mai 2016, 16:30

ca-s multi hoti, incompetenti tralala... sa inteleg ca daca stai in Romania si platesti statului bulgar esti "tare" si simultan asta o sa "repare" Romania? :doarecapu:

Parerea mea e ca-s prea competenti,hotia in Romania a ajuns o arta-vorbesc de cea de la varf.Indiferent cate procente din populatie ar fi de buna credinta,contribuabili corecti,in tara asta nu se va vedea vreun progres.De ce?Pentru ca nu se vrea.Altfel spus nu putem noi plati cat pot ei fura.
...cogito ergo sum.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

119

sâmbătă, 14. mai 2016, 16:36

De ce?Pentru ca nu se vrea.Altfel spus nu putem noi plati cat pot ei fura.

Si decat sa fure hotii romani, mama lor, mai bine dam direct la statu` bulgar... :rizi: .
Io zic ca totusi ar trebui asa, timid, sa schimbam ceva aici... sau macar sa incercam, cum face Cristina :) ... (off off topic:iar daca cineva care a mers cu masina prin Romania inainte de '89 nu vede nici o schimbare la ora asta, atunci sa ma ierte da-i ORB. :D )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

120

sâmbătă, 14. mai 2016, 19:35

Acum multumesc lui Dumnezeu mi-am facut una din cele mai bune barci zic eu pentru pescuit la clonc, racnet.
...
Chiar daca este out of topic, va promit ca o sa pun poze ca AJUTA. Vad ca are nota 9 ( noua ) pe forum, eu zic ca am facut-o de 9.5( noua virgula cinci). Si respecta toate normele , inclusiv US Federal Ventilation Systems Standards, inclusiv lumina de navigatie USCG .

Nu stiu ce nota are si unde da` pe mine cel mai mult m-ar interesa de ce-i una dintre cele mai bune la CLONC?... ca sigur nu din cauza luminilor... :rizi: :noroc: .

:bravo: :apl: :prieteni: