Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 22. aprilie 2016, 19:04

Avizul pentru activitati de agrement cu barca se elibereaza de catre sefii de Sectoare ale Politiei de Frontiera.
Eu am trimis urmatoarele ( prin email_Giurgiu sau fax_Oltenita ) pentru obtinerea avizului de agrement, am de gand sa ies la o plimbare.

1. cerere
2. acte barca ( factura)
3. declaratie de conformitate a barcii
4. factura motor
5. scan permis de conducator de ambarcatiune cu motor
6. dovada plata a impozitului pe ambarcatiune
7. scan buletin subsemnatul si scan buletine insotitori.
8. PG-ul pe zona respectiva.

Atat cei de la P.F. Giurgiu cat si cei de le P.F. Oltenita_Calarasi raspund foarte amabil.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 22. aprilie 2016, 20:39

Pai, mai in gluma mai in serios, sper sa nu se ceara maine aviz de agrement si cand conduci masina... ca daca atatea acte tre` trimise ca sa faci o plimbare... :rizi: :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

43

vineri, 22. aprilie 2016, 21:51


Atat cei de la P.F. Giurgiu cat si cei de le P.F. Oltenita_Calarasi raspund foarte amabil.


Atat de amabili , ca daca iti mai cerea si certificatul de nastere, casatorie si diploma de bacalaureat nu mai aveai acte acasa. Ce naiba le trebuie facturile de motor si barca? Si impozitul , ha, ha , ha ...e politie de frontiera sau ANAF ?

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 05:12

Dap....eu pe data de 24 mai sper sa ies cu barca pe apa, fiind ultima zi de prohibitie pe zonele de frontiera, deci voi fi la agrement. Stiti ca dureaza, deplasarea, sondarea, etc., urmand la la ora 24.00 fix sa fiu cu betele in apa.( bineinteles daca ne permite si vremea)

Amabil = prietenos.

Eu consider ca sunt destul de amabili, ca nu prea am vazut multe nave care sa poarte pavilion romanesc pe zonele de frontiera, sa mai aiba si niste lumini de navigatie montate corespunzator cand stau ancorati la butuci sau la mal, sa mai aiba si impozit platit ( mai ales cele cu motoare pana in 5 cai), etc...vezi capitolul amenzi.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 11:36

sa mai aiba si impozit platit ( mai ales cele cu motoare pana in 5 cai),

La ce impozit te referi?
Intreb asta pt. ca mi se pare putin probabil sa ai o barca de peste 7m lungime si motor pana in 5CP, asa ca nu-i obligatoriu inmatriculatul... deci nu datorezi nici un impozit, dupa mine... sau? :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 12:34

Impozitul se plateste la primarie , practic pentru orice barca, orice barca cu motor, sunt si cote stabilite la primarii. Din cate stiu eu....mai cer sa vada si chitanta aia..... Atentie, daca nu l-ati platit va paste amanda de rigoare si tot o sa platiti din momentul din care ati cumparat barca si ....pana in prezent.

47

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 12:41

:salut: Deci pt bicicleta normal se plateste impozit? Pai daca nu se inmatriculeaza cum sa platesti impozit la scutere se plateste este normal sunt inmatriculate :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 12:53

Impozitul se plateste la primarie , practic pentru orice barca, orice barca cu motor, sunt si cote stabilite la primarii. Din cate stiu eu....mai cer sa vada si chitanta aia..... Atentie, daca nu l-ati platit va paste amanda de rigoare si tot o sa platiti din momentul din care ati cumparat barca si ....pana in prezent.

Cu alte cuvinte daca eu am o pneumatica de 3.1m si un motor de 4CP, trebuia sa ma duc la primarie sa le declar si sa platesc impozit? :soc:
Sincer am o multime de amici care au aceeasi configuratie sau asemanatoare si nu stiu pe niciunul sa fi platit vreun impozit sau vreo amenda... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

49

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 13:11

Stiu..............si eu am o gramada de amici cu pneumatice .
Dar.....se numeste Declaratie de impunere privind mijloacele de transport pe apa, se completeaza daca doriti....la primaria de care apartineti.
La primul punct din aceasta declaratie: Luntre, bărci fara motor , folosite pentru pescuit si uz personal ;
La punctul doi: barci fara motor folosite in alte scopuri
La punctul trei : barci cu motor
La punctul patru: nave de sport si de agrement
La punctul cinci: scutere de apa.


Cam nasoala treaba asta, dar de asta ne aflam pe forum sa ne consultam , sa ne informam si sa gasim solutii optime.







50

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 13:49

Impozitul ca impozitul , cine declara , nu are decat sa plateasca si ptr colac de salvare ( aia iau banii daca vrei sa-i dai si iti gasesc si incadrare/motiv ), dar ce treaba are polita de frontiera cu impozitul ?

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

51

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 14:12

Pai......Sa zicem ca guvernul sau consilierii de primaria de la Galati majoreaza taxa asta pentru cei care detin ambarcatiuni( cam de 6 ori) , sau primaria Tulcea, sau primaria Snagov la o suma pe care o cam maresc de la an la an.( ma rog cine o fi cu taxele) Politia si politia de frontiera sunt destul de apropiati de primarul localitatii respective. Sa zicem ce primaria mai are nevoie de bani....si sa zicem ca ii cauta pe cei care trebuie sa plateasca, ca de..la campanie, sunt necesari bani.

Prin definitia Codului Fiscal, prin nave de sport si agrement se intelege orice ambarcatiune , indiferent de tipul si modul de propulsie al carui corp are lungimea de 2.5 metri pana la 24 metri utilizarii in scopuri sportive si recreative. ( sper sa nu gresesc , dar cam asa este zic eu).

P.F. intreaba de toate actele , dotarile ambarcatiunii, etc. si mai intreaba si de taxa asta din cate stiu eu, dupa caz...

52

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 14:20

Oricum e o tampenie dar cred ca e ceva caracteristic zonei tale si nu le-a dat cineva peste bot . Ma rog, sper sa nu se extinda prostia peste tot. Teoretic ar trebui sa ceara ce tine de frontiera, persoana si mijloc de transport dar nu de impozite.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 14:38

Citat de presa , vorbe de primar, nu conteaza cine:
" Au inceput sa apara din ce in ce mai multe barci pe Borcea si noi vrem ca proprietarii lor sa vina sa le declare , pentru ca, din cauza faptului ca se platea acelasi impozit unii isi declarau barcile ca fiind fara motor . Vrem sa punem in ordine lucrurile si, dupa ce vom introduce acest sistem de impozitare , vreau ca CEI CARE SE OCUPA DE SIGURANTA NAVALA sa-si faca datoria si sa identifice ambarcatiunile care nu au fost declarate in mod corect la noi".

Exact ce va spuneam.

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 9. mai 2016, 09:56

Atata timp cat pescuiesti nu-ti trebuie aviz de agrement ,,, este o dezinformare totala ,,, atentie toti cei din barca trebuie sa aiba permis de pescuit cu aviz de frontiera ,,, OG 105 este destul de clara ... Imi pare rau ca domnul macinic dezinformeaza ,,, cele spuse de dansul cu impozit si alte cele se aplica doar barcilor inmatriculate ,,,, DECI CEI DIN AFARA CARE VENITI IN SEVERIN LA DUNARE ;;NU VA TREBUIESTE AVIZ DE AGREMENT ( ESTE O IDIOTENIE A LOR legea va acopera ) Tot ceea ce va trebuie este permis de pescuit avizat la politia de frontiera mehedinti ..
GANDESTE CA UN PESTE

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 9. mai 2016, 13:32

Dap....imi pare rau sa scriu aceste randuri, iti doresc pescuit placut in perioada asta pe dunare....si sper sa mai ai si insotitori.
»macinic« a adaugat urmatoarele poze:
  • Giurgiu 1.jpg
  • Giurgiu 2.jpg

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 9. mai 2016, 13:34

A...si poti sa-mi imtrebi si prietenul, pe Dinu Robert, il gasesti pe FB, pescar din barca, pescuit la dunare, ce l-a intrebat politia de frontiera, ca s-a dus cu barca la plimbare...la cutreierat.

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 9. mai 2016, 13:56

Domnule Macinic sunt din Drobeta Turnu Severin ,,, pescuiesc demult din barca ,,, faptul ca dumitale ti-ai scos aviz de agrement asta nu inseamna ca este obligatoriu ,,, am precizat ca daca mai esti cu cineva in barca necesita OBLIGATORIU ca toti din barca sa aiba permis de pescuit vizat la frontiera ,,,, ma repet pescuiesc demult din barca si nu am avut niciodata aviz de agrement si nici nu o sa am ,,, ba mai mult niciodata nu dau telefon la sector sa spun ca ies cu barca la km cutare ,,, este dreptul meu de cetatean roman ,,, dar ce sa fac am citit legile si am tot timpul MONITORUL OFICIAL cu mine ,,, asa ca baietii pleaca stiind si vazand ca am habar de ce vorbesc... O zi frumoasa ::
GANDESTE CA UN PESTE

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 9. mai 2016, 14:55

...

Alexandru Fixman: comentariu sters, postat din greseala la alt paragraf.
:ciao:
GANDESTE CA UN PESTE

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 9. mai 2016, 14:57

A...si poti sa-mi imtrebi si prietenul, pe Dinu Robert, il gasesti pe FB, pescar din barca, pescuit la dunare, ce l-a intrebat politia de frontiera, ca s-a dus cu barca la plimbare...la cutreierat.

A...si poti sa-mi imtrebi si prietenul, pe Dinu Robert, il gasesti pe FB, pescar din barca, pescuit la dunare, ce l-a intrebat politia de frontiera, ca s-a dus cu barca la plimbare...la cutreierat.

Eu zic ca aici vorbim despre pescuit la dunare nu despre plimbat si
cutreierat ,,, normal ca daca oamenii te opresc cu barca si tu n-ai
nimik de pescuit in ea ,, esti cu prietena la plimbare , ca te intreaba
de aviz de agrement si chiar trebuie sa-l ai ca altfel esti in delict
,,, dar inca odata repet eu merg la pescuit cu barca si am mers si cu
2-3 in barca care erau tot la pescuit cu acte in regula ,,,,
:ciao:
GANDESTE CA UN PESTE

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 9. mai 2016, 16:44

Dap....imi pare rau sa scriu aceste randuri, iti doresc pescuit placut in perioada asta pe dunare....si sper sa mai ai si insotitori.
Cu multa placere te informez ca chiar am iesit in aceasta perioada pe dunare ,,, chiar era prohbibitie ,,, si am iesit sa-mi fac niste teste la sonar ,,, baietii au venit si m-au intrebat ce fac ... le-am spus ca fac niste teste pentru sonar ,,, si au plecat ,,,

Dap....imi pare rau sa scriu aceste randuri, iti doresc pescuit placut in perioada asta pe dunare....si sper sa mai ai si insotitori.
GANDESTE CA UN PESTE