Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 12. aprilie 2016, 09:11

Citat

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni departe de mine gandul, la fel cum respect pe cineva vreau sa fiu respectat dar se pare ca in multe cazuri sunt cam incomod... si nu stiu de ce... dar asta e poate soarta mea..... Oricum tema discutiei a deviat in alta latura... dar ce am vazut, stiu sau cred ca si altii au vazut dar.... ma reteream exact la 4-5- 6-7 aprilie. Dar asta e unii vad dar nu observa, sau stiu si nu vor sa spuna.... s.a.m.d. ex. Privatizarea misterioasa a insulei Calinovat... care e si nu e privatizata dar daca vrei sa pescuiesti vin asazisii imputerniciti si ameninta. Pun punct aici ptr. ca stiu ca, cu o floare nu se face primavara... Sa auzim numai de bine

Nici eu nu doresc sa intru in polemica cu nimeni, chiar mi-ar placea mult sa ne cunoastem :prieteni: :noroc: si sa-ti explic cum vad eu urmatoare problema: pescuit comercial vs pescuit sportiv pe zona Bazias- Moldova Noua . Lucrurile se vad altfel din interior decat din exterior. Eu nu contest faptul ca pescarii comerciali prind o cantitate semnificativa de peste, dar daca se castiga atat de mult din aceasta activitate, atunci de ce zeci de localnici care au pescuit comercial din tata in fiu, au cedat permisele de pescuit comercial "timisorenilor" care au cabane pe malul Dunarii si au plecat la munca in strainatate? :nunteleg:
Referitor la insula Calinovat, nu inteleg despre ce mistere vorbim, cand lucrurile sunt foarte simple si clare. Inaintea costruirii barajului de la Portile de Fie nivelul Dunarii a fost mai scazut cu 5-6 metri iar insula a fost cultivata de o familie B---a din localitatea satul Susca.Dupa construirea barajului, o mare parte din insula a fost acoperita de apa iar familia respectiva a vandut insula unui italian contra sumei de -0 000 euro. Cu toate ca a avut multe oferte ptr insula, gen" hai sa facem cabane pe ea, sa aducem barci", omul vrea ca insula sa ramana asa cum este.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 12. aprilie 2016, 09:30

Am trimis din greseala acelasi mesaj de doua ori. Se pare ca am ceva probleme cu calculatorul si cu netul. Si mai am o problema care apre atunci cand vreau sa citez pe cineva...Se tot blocheaza... Scuze

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 12. aprilie 2016, 09:39

Atunci intreb am voie sa pescuiesc de pe insula :nervos: ? Cred ca raspunsul v.a fi nu ca e privata. Atunci proprietarul sa balizeze zona si sa informeze prin panouri ca e proprietate privata . Ca altfel eu nu stiu intru ma instalez si vine X si spune sa plec si iese ci incomveniente.....
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 12. aprilie 2016, 10:22

Atunci intreb am voie sa pescuiesc de pe insula :nervos: ? Cred ca raspunsul v.a fi nu ca e privata. Atunci proprietarul sa balizeze zona si sa informeze prin panouri ca e proprietate privata . Ca altfel eu nu stiu intru ma instalez si vine X si spune sa plec si iese ci incomveniente.....

De pe malul insulei nu poti pescui din doua motive: 1. proprietate privata, 2 esti in zona proteja a Parcului Portile de Fier. Acum doi ani, au fost amplasate niste peturi de 5 litri vopsite galben. Ele delitau zona protejata a parcului de zona in care poti pescui. Acele peturi din pacate nu mai sunt, dar am inteles de la angajatii parcului, ca in perioada urmatoare, se va face o noua delimitare mult mai vizibila. Poti pescui din barca oriunde vrei, atat timp cat apa are mai mult de doi metri si nu te afli in zona protejata a parcului. :prieteni: Administratorul insulei este un tip din Timisoara, care atunci cand vine la pescuit, pleaca cu barca de la mine din curte...Daca obtii aprobare de la proprietarul insulei cat si avizul de la Politia de Frontiera poti sta pe insula cat vrei tu... Daca te mai pot ajuta cu ceva ... :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 12. aprilie 2016, 10:26

Marian, Frodo, aici cred ca trebuie totusi sa facem diferenta intre pescari sportivi si braconieri. Cei care spune Marian ca au prins 400 kg de somn in citeva partide la jig/ grebla sau cum o fi fost, numai sportivi nu sunt. Ptr mine acestia sunt braconieri. Iar daca voi ca pescari comerciali care sunteti loco zilnic, si aflati toate aceste informatii imediat, nu inteleg de ce acceptati asa ceva?

In multe cazuri insa trebuie sa dam dreptate si unora si altora... de ex am fost cu Bruno pe Dunare si ne-am ancorat la vreo 50 m de mal sa dam la jig si cikada pe un prag ce pica de la 4 la 12 m. Eh, nu a trecut nici 5 min si cineva urla din spate la noi: "V-ati pus prost, domnilor! Noi exact pe aici trecem cu toana!" nu am zis nimica, lansez, si imi vad de treaba. Cu voce mai ridicata: "Alo, domnu', v-ati asezat prost aici, ca pe aici trecem cu toana...".
Incerc sa raspund politicos:"Domnu', noi suntem pescari sportivi, nu cunoastem nici timpul si nici traseele pe unde treceti cu toana. Si in afara de aia, fiind pescari sportivi nici nu stim ce este aia o toana!?" ...atunci sa vezi nervi pe individ! Ca Dunarea nu-I a noastra, ca de ce nu-I anuntam din timp sa ramana acasa, si tot din astea, vorbe goale. M-am abtinut si nu am raspuns deloc provocarii. Aceasi poveste ca a lui Frodo.

Nah, in fine, oriunde ne-am fi pus am fi deranjat pescarii comerciali la toana, ptr ca in acel moment au trecut 6 barci in scara pe Dunare, fiecare cu cite 150 m de plase. Deci toata Dunarea in acea zona a Baziasului era in fapt a lor. Si asta se poate intampla zi de zi! Noi, pescaii sportivi, venim doar o scurta perioada din an la Dunare, citeva zile pe an. Cei care stau la malul Dunarii cern zilnic apa. La fel ca si braconierii ce prind la grebla 400 kg de somn, repet, acestia nu sunt pescari sportivi ci braconieri ce pescuiesc ilegal: cantitate minima pe zi si vanzare de peste fara documente sau autorizatie. Comparativ cu acestia, 50 de pescari sportivi de pe mal nu prind atata peste nici in 3 ani de pescuit. Si aici trebuie sa facem diferenta intre pescar sportive si asa zisii pescari sportivi care nu iarta nimica. Care, daca ar mai fi 100 de pesti in Dunare, si ar putea sa prinda 100, pe toti i-ar nimici. Si la fel ca si ei sunt si pescari comerciali, care daca prind un banc de crap cu care umple barca, zvonul se raspandeste rapid printre comerciali si imediat zeci de barci de la Bazias la Moldova sunt pe apa incercand sa umple barcile cu varf, daca se poate. Indiferent daca vor avea cui sa vanda pestele sau nu, indiferent daca acestia sunt plini cu icre si anul urmator specia aceasta e cu mult mai putina, acesti pescari nu isi fac gaduri de viitor.

Acest comportament de haos daca se intampla intr-o firma, adica fiecare face ce vrea, in scurt timp firma da faliment si nu mai produce nimica. E ca intr-o clasa de elevi, unde ani la rand profesorul isi preda ora, dar elevii vorbesc si fac doar ce vor ei. Un viitor catastrofal este programat, sip e z ice trece este tot mai greu de remediat.

Bine-nteles ca asta s-a intamplat dintotdeauna, si totusi inca mai este ceva peste in Dunare. De aceea nu putem da vina pe pescarii comerciali ca prind aceasta cantitate de peste, daca li se admite de catre guvern. Insa pestele devine tot mai greu de prins, nu doar din cauza ca s-a imputinat, ci si ptr ca este haituit, speriat si gonit…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 12. aprilie 2016, 10:43

Insula Calinovat - zona strict protejata Insula Calinovat - PARCUL NATURAL PORTILE DE FIER

Ca arie si zona protejata ar fi foarte ok sa se puna citeva semne, panouri pe toate partile insulei. In astfel de cazuri eu nici nu mi-as mai face de lucru sa incerc sa ajung pe insula sa pescuiesc, ma lipsesc de cereri, aprobari si umblatura.

Dar atunci va trebui si pescarii comerciali sa respecte, si sa dispara pripoanele, varsele sau plasele puse la pinda pina in malul insulei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 12. aprilie 2016, 10:49

Eu nu contest faptul ca pescarii comerciali prind o cantitate semnificativa de peste, dar daca se castiga atat de mult din aceasta activitate, atunci de ce zeci de localnici care au pescuit comercial din tata in fiu, au cedat permisele de pescuit comercial "timisorenilor" care au cabane pe malul Dunarii si au plecat la munca in strainatate?


Exista si la pescarii comerciali, ca si la pescarii sportivi, cei care prind mult, si cei care prind putin... cum le e norocul :rizi:

Si mai exista si pescari batrani care iasa la pensie, si pescari bolnavi, care nu mai pot trage la plase.

Acestia vand licentele de pescuit comercial, si nu un pescar care prinde mult peste. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 12. aprilie 2016, 11:10

Insula Calinovat - zona strict protejata Insula Calinovat - PARCUL NATURAL PORTILE DE FIER

Ca arie si zona protejata ar fi foarte ok sa se puna citeva semne, panouri pe toate partile insulei. In astfel de cazuri eu nici nu mi-as mai face de lucru sa incerc sa ajung pe insula sa pescuiesc, ma lipsesc de cereri, aprobari si umblatura.

Dar atunci va trebui si pescarii comerciali sa respecte, si sa dispara pripoanele, varsele sau plasele puse la pinda pina in malul insulei.

Din pacate intre cele doua categorii, pescari comerciali vs pescari sportivi, s-a creat o oarecare animozitate. Pescarii sportivi cred ca ceilalti prind tot pestele si atunci ptr ei nu mai ramane nimic, iar pescarii comerciali nu prea simpatizeaza pe ceilalti ptr ca de multe ori le fura pestele din plase, cat si uneltele de pescuit. Eu consider ca Dunarea este suficient de mare si mai are destul peste astfel incat sa poata pescui toti, fara sa se incurce unii pe altii. La pescarii care au inchiriat cabana mea, am incercat sa le prezint locurile unde pot pescuit, fara a fi deranjati de pescarii comerciali, deoarece prin acele locuri nu se poate trece cu plasa si ar avea sanse mai mari sa prinda peste... Din pacate multi dtr pescarii comerciali sunt oameni mai putin inteligenti, care pleaca cu tuica la ei si atunci nu prea ai cu cine sa discuti... :doarecapu:
Pana nu se iau masuri de genul: pescuitul comercial sa fie interzis, pescuitul sportiv cu sonarul interzis... cei care sunt prinsi cu o cantitate mai mare de peste decat cea legala-barca,motor,lansete confiscate,amenda sanatoasa, suspendarea permisului de pescuit pe 5 ani..., taxa de pescuit sportiv- 100 euro pe an, din care macar 50 euro ptr repopulare... pana atunci nu se va schimba nimic.
Cel putin asta-mi doresc eu sa se intample.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »voilovicimarian« (12. aprilie 2016, 11:24)


  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 12. aprilie 2016, 11:16

Eu nu contest faptul ca pescarii comerciali prind o cantitate semnificativa de peste, dar daca se castiga atat de mult din aceasta activitate, atunci de ce zeci de localnici care au pescuit comercial din tata in fiu, au cedat permisele de pescuit comercial "timisorenilor" care au cabane pe malul Dunarii si au plecat la munca in strainatate?


Exista si la pescarii comerciali, ca si la pescarii sportivi, cei care prind mult, si cei care prind putin... cum le e norocul :rizi:

Si mai exista si pescari batrani care iasa la pensie, si pescari bolnavi, care nu mai pot trage la plase.

Acestia vand licentele de pescuit comercial, si nu un pescar care prinde mult peste. :noroc:

Aici din pacate chiar nu ai dreptate. Poti sa-ti dau cel putin 10 exemple care sa contrazica ceea ce susti tu. Dar cred ca mai bine discutam pe tema asta prin luna ..., cand vei veni la ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 12. aprilie 2016, 11:18

Asa mai in gluma, nici io nu cred ca doar batranii si bolnavii renunta... eu cred ca aia care NU prind renunta, ceea ce nu prea-i un castig.
Castig ar fi daca ar renunta cei care prind.... :rizi: :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 12. aprilie 2016, 11:27

Asa mai in gluma, nici io nu cred ca doar batranii si bolnavii renunta... eu cred ca aia care NU prind renunta, ceea ce nu prea-i un castig.
Castig ar fi daca ar renunta cei care prind.... :rizi: :rizi:
:noroc:

:gandesc: :bravo: :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 12. aprilie 2016, 11:33

Nici nu am afirmat ca doar batranii si bolnavii vand licentele...
Ci cei care nu prea prind si nu li se mai merita, batranii si bolnavii. Toti din aceste categorii vand licentele. :noroc:

Iar treaba cu furatul pestilor din plase, un pescar de pe mal nu o poate face. Dar o poate face ori si cine dispune de o barca si de tupeu, atata pescarii sportivi hoti, cat si alti pescari comerciali. Oamenii la disperare sunt rautaciosi si fara scrupule. Pacat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 12. aprilie 2016, 12:48

Aha...aha...deci mai vinovata-i capra ca a mancat varza si nu varza ca statea in cale caprei... :doaaamne:
Oricum ai vazut cum stau lucrurile Zoran suntem sicanati la maxim. Mi-a mai placut si modul cum ai fost legitimat pe apa, occidental ce sa zic ca in filmele americane. .... nava venind spre tine in mare viteza pe cand tu stateai pe loc... oprire brusca .... tralala...valuri de un metru s.a.m.d..... :prieteni:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Frodo

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Frodo«

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 12. aprilie 2016, 12:49

Sincer am crezut ca va aresteaza.... :pauza:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 12. aprilie 2016, 13:33

Sincer am crezut ca va aresteaza.... :pauza:


Nava aia imensa de lupta? Sincer, si eu la fel am crezut :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 12. aprilie 2016, 13:35

Dar sa sti ca asa au fost controlati si cativa pescari comerciali, cu valuri si dispret :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

37

marți, 12. aprilie 2016, 14:34

Dar sa sti ca asa au fost controlati si cativa pescari comerciali, cu valuri si dispret :noroc:
Vezi Zorane de ce nu prea vin în zona Divici??...vânturi,valuri, nave de război. ... :soc:

Dar o să mă mai risc, poate reușesc să captez cu GoPro si o urmă de dispreț... :rizi:
:noroc:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 12. aprilie 2016, 15:42

Dar sa sti ca asa au fost controlati si cativa pescari comerciali, cu valuri si dispret :noroc:

Mie-mi spui. Au venit la mine, de parca as fi cel mai mare infractor. Ce ma deranjat a fost modul arogant, sfidator, cu care am fost abordat. Dupa un schimb mai recalcitrant de replici, am fost intrebat " de ce sunt agresiv in limbaj"... :nervos: :furtuna: :nervos: Baietii au fost din Severin si au avut o misiune foarte complexa in zona. Pazeau frontiera cu o nava de razboi, ancorata pe mijlocul Dunarii, pe care ei probabil o considerau invizibila. :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 12. aprilie 2016, 16:22





Citat de la »Zoran«



Dar sa sti ca asa au fost controlati si cativa pescari comerciali, cu valuri si dispret

Mie-mi spui. Au venit la mine, de parca as fi cel mai mare infractor. Ce ma deranjat a fost modul arogant, sfidator, cu care am fost abordat. Dupa un schimb mai recalcitrant de replici, am fost intrebat " de ce sunt agresiv in limbaj"... Baietii au fost din Severin si au avut o misiune foarte complexa in zona. Pazeau frontiera cu o nava de razboi, ancorata pe mijlocul Dunarii, pe care ei probabil o considerau invizibila.


:rizi:

Lasand gluma la o parte, macar ne simtim in siguranta. Eu si acuma ma simt inca pe deplin sigur! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

40

marți, 12. aprilie 2016, 16:26

Dar sa sti ca asa au fost controlati si cativa pescari comerciali, cu valuri si dispret :noroc:

Mie-mi spui. Au venit la mine, de parca as fi cel mai mare infractor. Ce ma deranjat a fost modul arogant, sfidator, cu care am fost abordat. Dupa un schimb mai recalcitrant de replici, am fost intrebat " de ce sunt agresiv in limbaj"... :nervos: :furtuna: :nervos: Baietii au fost din Severin si au avut o misiune foarte complexa in zona. Pazeau frontiera cu o nava de razboi, ancorata pe mijlocul Dunarii, pe care ei probabil o considerau invizibila. :doarecapu:

:salut: Daca au fost din Severin este clar veniti aici sa vedeti ce abuzuri fac si cum se comporta :nervos: