Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 8. aprilie 2016, 18:41

Achilles SD-124

Dupa cum am mai spus, ieri am intrat in posesia unei barci Achilles, care initial am stiut despre ea ca ar avea 3,20m, lucru care s-a adeverit a fi neadevarat...
Astazi avand ceva timp liber la dispozitie am desfacut-o, montat-o si curatat-o de praf. Barca are 15 ani si este nedata la apa momentan. Spre surprinderea mea am reusit din prima sa o montez in 35min dupa ceas, doar ca eram usor extenuat...iar barca dupa curatare arata asa:















Daca tot am montat-o am zis sa verific cat mai bine si nu i-am gasit defect in afara de mizeria care era pe ea. In schimb mi s-a parut totusi cam mare... Am luat ruleta si am masurat-o, iar rezultatul: 3,75m lungime. De bine sau de rau? Pai e bine ca e mai spatioasa, doar ca abia cand am vazut lungimea am inteles de ce era asa grea. Are 65kg, ceea ce o face greu de dat la apa de unul singur. Desi am montat-o destul de repede si de demontat am demontat-o si mai repede(30min), pentru a o da la apa trebuie sa ajung cu masina pana langa apa si sa o montez fix in imediata apropiere a apei. Asta va fi dificil pe Olt de exemplu unde cam peste tot sunt dale pe mal... Chiar si asa va trebui sa ii fac/cumpar roti de transport. Mai ales ca si motorul pt barca asta va trebui sa fie destul de maricel fata de ce aveam initial in minte... Cred ca am sa iau un 20cp in 2 timpi pt greutate redusa, barca avand posibilitate de montare intre 6cp si 35cp, iar producatorul recomanda fix 20cp. Voi ce credeti?






As mai avea o nelamurire. Nu scrie nicaieri din ce material este facut si nici nu fac diferenta. Pare rezistent, dar cum pot sti exact ce material este?
Si in final asa arata totul impachetat.


P.S. Sticla am pus-o ca si punct de reper in privinta dimensiunii...


Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »acuciureanu« (8. aprilie 2016, 18:47)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 8. aprilie 2016, 19:29

65Kg cu podina cu tot sau fara? Sunt separabile/transportabile separat sau nu?
Pt. mine un motor de 10CP in doi timpi, pe la 25Kg ar fi cam limita de carat la apa daca nu vorbim de cativa metri pe asfalt orizontal... tu cat poti sa duci pe niste dale de beton inclinat, cum zici ca ai p-acolo? Si important: ai incercat vreodata sau doar presupui?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 8. aprilie 2016, 19:59


65Kg cu podina cu tot sau fara? Sunt separabile/transportabile separat sau nu?
Pt. mine un motor de 10CP in doi timpi, pe la 25Kg ar fi cam limita de carat la apa daca nu vorbim de cativa metri pe asfalt orizontal... tu cat poti sa duci pe niste dale de beton inclinat, cum zici ca ai p-acolo? Si important: ai incercat vreodata sau doar presupui?
Nu am cantarit exact. 65 kg din datele producatorului cu tot cu podina. Sunt separabile. Eu am facut poza cu gentile de transport una peste alta. Si le-am si carat singur in magazie, adica aproximativ 30m.
Presupun ca pot duce si mai mult de 25 de kg. Nu o sa pescuiesc numai pe Olt. Problema e ca nu cred ca ar fi indicat sa o montez pe dalele alea inclinate. Sunt si locuri unde nu sunt dale... O sa pescuiesc si pe Dunare, cel putin o data pe luna(sau asa sper) si din cauza asta as vrea un 20cp. Barca duce 35, dar atunci clar trebuie si remorca...

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 8. aprilie 2016, 22:35

Felicitari pentru barca, sa o folosesti cu placere! Strict referitor la problema cu Oltul si dalele din beton: gonflabila mea are 3,40 m si 60 kg, la care mai adaugi motorul de 10 hp in 4t de 38 kg. Cand mergem pe apa in doi, legam barca umflata pe masina pe bare transversale si motorul in portbagaj. De curand am montat si roti rabatabile pe oglinda si sunt foarte utile.
Chiar azi am fost pe Olt si pentru a lansa barca de pe dale am gasit o spartura in parapet, deci nu a fost nevoie sa o mai salt peste, apoi am montat motorul. La o inclinatie de aprox. 30 gr a dalelor e relativ usor de lansat la apa, insa destul de dificil de tras din apa barca si motorul, si asta in doua persoane. Am lipit suplimentar un maner pe botul barcii, insa tot nu e foarte usor. Atunci cand lansare se face de exemplu pe o plaja lina, dar cu sol tare lucrurile se schimba si totul e mult mai usor.
Altfel, pe Olt a fost superb....vant si ploaie :furtuna: .

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 8. aprilie 2016, 23:00

Pe Olt am si eu aceeasi problema cu volumul barcii nu neaparat cu greutatea dar si cu pusul si luatul motorului. Dar totusi priviti partea buna, cat de curand nu vom mai avea alt rapitor de prins decat somnul pe Olt :)

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 9. aprilie 2016, 06:34

Barca este fabricata in luna august anul 1988. Are 3,75m. Este din Hypalon. Arata excelent. Te mai tine fara nicio emotie inca 25-30 ani, timp in care ingroapa cateva generatii de barci din PVC. Sa o folosesti sanatos si sa-ti aduca pestii mult visati!!

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 9. aprilie 2016, 09:00


Barca este fabricata in luna august anul 1988. Are 3,75m. Este din Hypalon. Arata excelent. Te mai tine fara nicio emotie inca 25-30 ani, timp in care ingroapa cateva generatii de barci din PVC. Sa o folosesti sanatos si sa-ti aduca pestii mult visati!!
Waaw!!! 1988?? :soc:
Banuiesc ca ai cautat undeva dupa numarul de identificare... Am incercat si eu sa caut, dar fara rezultat.
Poti sa imi spui si mie unde ai gasit informatia? :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 9. aprilie 2016, 10:19

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 9. aprilie 2016, 11:36

hmmm...atat de simplu??? :gandesc:
Multumesc baieti de informatii! :prieteni:
Deabia astept sa o dau la apa... :buaaaah:

10

sâmbătă, 9. aprilie 2016, 16:37

Barca e superba, pret bun, cam mare ptr unul singur ( ptr 2 si cu bagaj , jos palaria , te poti duce unde vrei pe Dunare ). Dupa cateva iesiri o sa-ti fie sila doar când te gandesti cat ai de pus si de strans. La scos din apa e si mai grea .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 10. aprilie 2016, 07:24

Felicitari Adi, eu m-as uita si dupa o remorca mica de 250 kg speciala ptr barci conflabile. Te ajuta f mult la economisit timp ptr ... pescuit! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

duminică, 10. aprilie 2016, 07:30

o remorca mica de 250 kg speciala ptr barci conflabile.


??? Ai vreo poza ? Cum arata ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 10. aprilie 2016, 07:45

o remorca mica de 250 kg speciala ptr barci conflabile.


??? Ai vreo poza ? Cum arata ?


Se poate si achizitiona cea mai ieftina remorca potrivita lungimii barcii si adapta cu rolele sau talpile necesare...



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 10. aprilie 2016, 07:50

Parerea mea este ca daca ai o barca gonflabila + motor atat de grele si/sau atat de complicat de "asamblat" incat tre` carate pe peridoc gata montate, atunci mai bine-ti cumperi una de fibra.
Dupa mine avantajele unei gonflabile sunt ca poti s-o depozitezi intr-un colt de garaj, poti s-o cari in portbagaj, e usoara si poti s-o pui pe apa peste tot... in cazul anterior, toate avantajele astea dispar.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

15

duminică, 10. aprilie 2016, 07:53

Multumesc, dar nu am carlig la masina , glumesc :zambet: :prieteni: , de fapt ma reduce la viteza de deplasare ( viteza mare = topaie in spate ca e usoara ) si acces loc de pescuit ( nu mai intru pe unde bag eu masina si necesita loc de lansat ). :prieteni:

16

duminică, 10. aprilie 2016, 07:54

Parerea mea este ca daca ai o barca gonflabila + motor atat de grele si/sau atat de complicat de "asamblat" incat tre` carate pe peridoc gata montate, atunci mai bine-ti cumperi una de fibra.
Dupa mine avantajele unei gonflabile sunt ca poti s-o depozitezi intr-un colt de garaj, poti s-o cari in portbagaj, e usoara si poti s-o pui pe apa peste tot... in cazul anterior, toate avantajele astea dispar.


:bravo: perfect de acord ....
PS Motorul nu rupe oglinda aia la drumurile de Romania ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 10. aprilie 2016, 07:58

Depinde, fiecare cum vede lucrurile...
O barca gonflabila la 40 kg e usor sa o manevrezi de n-ori cu despachetatul si impachetatul. Daca e barca grea, o astfel de remorca e optimala! Portbagajul ramane gol ptr sculele de pescuit.

Per ansamblu gonflabila + remorca le poti achizitiona la jumatate de pret fata de fibra sau aluminiu. Iar una gonflabila e mult mai stabila.
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 10. aprilie 2016, 08:08

Parerea mea este ca daca ai o barca gonflabila + motor atat de grele si/sau atat de complicat de "asamblat" incat tre` carate pe peridoc gata montate, atunci mai bine-ti cumperi una de fibra.
Dupa mine avantajele unei gonflabile sunt ca poti s-o depozitezi intr-un colt de garaj, poti s-o cari in portbagaj, e usoara si poti s-o pui pe apa peste tot... in cazul anterior, toate avantajele astea dispar.


:bravo: perfect de acord ....
PS Motorul nu rupe oglinda aia la drumurile de Romania ?


Poti sa il dai si jos, sau? :gandesc:
Pe drumurile proaste din RO cam orice oglinda se rupe pe remorca cu motorul pe ea... vb de barci de fibra de 3,5 m si 60 kg greutate. In afara de asta exista un suport special ptr protejarea oglinzii, suport ce se prinde de remorca si in care se sprijina/prinde talpa motorului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 10. aprilie 2016, 08:10

O gonflabila e ideala ptr. cei care stau la bloc si o depozitează de ex. in debara, beci, uscator etc. :pauza: Iar la capitolul carat la apa masina combi banchete spate rabatate = spatiu suficent pt bagaje si 2 pescari... :ochi: :zambet:
Iar peştele se eliberează sa nu ocupe spatiu la întoarcere :zambet:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

20

duminică, 10. aprilie 2016, 08:11

Parerea mea este ca daca ai o barca gonflabila + motor atat de grele si/sau atat de complicat de "asamblat" incat tre` carate pe peridoc gata montate, atunci mai bine-ti cumperi una de fibra.
Dupa mine avantajele unei gonflabile sunt ca poti s-o depozitezi intr-un colt de garaj, poti s-o cari in portbagaj, e usoara si poti s-o pui pe apa peste tot... in cazul anterior, toate avantajele astea dispar.


:bravo: perfect de acord ....
PS Motorul nu rupe oglinda aia la drumurile de Romania ?



In afara de asta exista un suport special ptr protejarea oglinzii, suport ce se prinde de remorca si in care se sprijina/prinde talpa motorului.


Nu am vazut de aproape si nu am stiut . E ok atunci cu oglinda. :prieteni:

Subiecte asemănătoare