Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 10. aprilie 2016, 16:33

Zoran, nu e eclusa si o remorca micuta pe care sa o iau sau chiar sa o fac... Momentan nu e ste prioritara...
Suportul de motor sau cum so numi placa din spatele barci pe care se prinde motorul, la barca asta este foarte rezistent. Tocmai deasta am si facut poza. Are aproape 5 cm grosime si este material din ceva lemn foarte tare si foarte greu. Numai placa aia cred ca are 5-10kg. In plus ca si protectie in partea din spate unde se prinde motorul pe placa are un plastic de 1,5-2,0mm care este si usor elastic, iar pe partea din fata are peste placa o alta placa din metal(cred ca aluminiu sau alama). In felul asta prinderea motorului nu se face direct pe placa din lemn... Cred ca la o barca din fibra sunt riscurile mai mari decat la barca asta. Chiar nu imi fac griji in privinta asta.
Am ales gonflabila pt ca o pot pune si in portbagaj si o pot lasa la apa, chiar daca uneori cu efort, aproape oriunde... Si alt avantaj este ca m-a costat mult mai putin decat o fibra decenta...
M-am decis si in privinta motorului. O sa caut un 15cp, 2 timpi, la mana a 2-a... din cauza bugetului...

Vreau sa ii pun si ceva roti de transport si probabil 2 suporti de lanseta.
Siii... Nu stiu daca sa ii fac un suport permanent pt sonda de la sonar... Inca ma gandesc. Pe 12 mai o sa fiu in tara si atunci ma apuc sa pun la punct detaliile, inclusiv permisul, ca dupa prohibitie sa ma apuc sa caut somnul :buaaaah:

22

duminică, 10. aprilie 2016, 16:49

Referitor la motorul fixat pe oglinda barcii , era vorba de pericolul de a-ti smulge lipitura oglinzii din baloanele barcii ( sau a o deteriora ) datorita greutatii motorului si a balansului remorcii din cauza drumului , si Zoran a spus ( ceeea ce eu nu stiam ) ca exista o talpa pe remorca unde se sprijina pintenul motorului si care preia greutatea lui pe oglinda . :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 10. aprilie 2016, 17:08


Referitor la motorul fixat pe oglinda barcii , era vorba de pericolul de a-ti smulge lipitura oglinzii din baloanele barcii ( sau a o deteriora ) datorita greutatii motorului si a balansului remorcii din cauza drumului , si Zoran a spus ( ceeea ce eu nu stiam ) ca exista o talpa pe remorca unde se sprijina pintenul motorului si care preia greutatea lui pe oglinda .
In cazul asta e rezolvata... :prieteni:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 11. aprilie 2016, 09:46

Parerea mea este ca daca ai o barca gonflabila + motor atat de grele si/sau atat de complicat de "asamblat" incat tre` carate pe peridoc gata montate, atunci mai bine-ti cumperi una de fibra.
Dupa mine avantajele unei gonflabile sunt ca poti s-o depozitezi intr-un colt de garaj, poti s-o cari in portbagaj, e usoara si poti s-o pui pe apa peste tot... in cazul anterior, toate avantajele astea dispar.

Perfect de accord ,ori ori !!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 11. aprilie 2016, 10:01

Indiferent cat de usoara este o remorca nu are voie sa ,,topaie" (ori nu are amortizoare ori are articulatie rupta),cu o simpla si minima pricepere pe cea mai ieftina remorcuta din comert merge asezata barca ,nu ramane in mintile ei barca cu motorul transportat pe pozitie de mars nici moarta cu tot suportul...., motorul pus in barca !!, am incercat si eu suportul la transport ..jocuri trancaneli urme de frecare .... si daca motorul este ridicat in pozitia de mars cu piedica-n menghina pusa, apasa vertical pe oglinda sprijinita jos in rola peridocului ! singurul support ar fi bine pus de partea de jos a oglinzii si redactor pt a elimina balansul in oglinda !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

26

luni, 11. aprilie 2016, 10:17

Motorul in masina, cel mai simplu

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 11. aprilie 2016, 18:53

Gufi , cand plec in balta te sun sa-l pui si pe al meu in masina - are 126 kg , da am sa te pun sa-l demontezi de pe oglinda si sa-l remontezi la Dunavat.
Asta asa , pentru pozele trimise !!!!! :ochi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 11. aprilie 2016, 18:54

Am carat pneumatica + motorul de 25cp montat pe drumuri nu tocmai bune fara nicio problema. Motorul trebuie sa fie dotat cu parghii blocare pentru transportul pe barca si atat. Nu aveam niciun suport care sa sprijine pintenul motorului si nici nu as folosi asa ceva. Singura conditie este ca barca sa fie umflata la presinea nominala. Mi se pare aberant sa car barca pe peridoc si motorul in portbagaj.

29

luni, 11. aprilie 2016, 19:15

Gufi , cand plec in balta te sun sa-l pui si pe al meu in masina - are 126 kg , da am sa te pun sa-l demontezi de pe oglinda si sa-l remontezi la Dunavat.
Asta asa , pentru pozele trimise !!!!! :ochi:


La Titanicul tau Marius, merge asa. Eu vorbeam de lipiturile oglinzii pe baloanele la o gonflabila.
Eugen, eu nu m-as risca la o gonflabila sa merg cu motorul atarnat de oglinda pe malul Dunarii. Fiecare face cu stie sau cum isi permite. :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 11. aprilie 2016, 19:22

Da` cand stai cu barca pe apa si te clatina valurile de-ti clantane dintii in gura, cum e?
Ca ma gandesc ca n-are nu stiu ce portanta cizma atat cat ii scufundata ca sa compenseze zecile de kg ale motorului, nu? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

31

luni, 11. aprilie 2016, 19:25

Da` cand stai cu barca pe apa si te clatina valurile de-ti clantane dintii in gura, cum e?
Ca ma gandesc ca n-are nu stiu ce portanta cizma atat cat ii scufundata ca sa compenseze zecile de kg ale motorului, nu? :ochi:


Parerea mea e ca nu este acelasi lucru, barca pe apa cu barca rigid pe remorca.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 11. aprilie 2016, 19:28

Parerea mea e ca nu este acelasi lucru, barca pe apa cu barca rigid pe remorca.

Parerea mea ii ca atunci cand stai cu barca pe apa si-s valuri sau mai rau, cand "sari" cu barca in viteza peste valuri apar solicitari ale oglinzii mai mari decat atunci cand dai intr-o groapa cu viteze normale... da` nah, n-am masurat... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

33

luni, 11. aprilie 2016, 19:41

cum spui tu ... dar eu nu as pune motorul pe oglinda, eventual ii faci suport separat pe remorca.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 11. aprilie 2016, 19:50

Si totusi , la transportul unui motor masiv montat pe oglinda in suruburi , chiar daca e ridicat din trim la maxim , oglinda calca pe ultima rola a peridocului sau la aprox. 10 cm , mai este indicat sa montam un suport/o bara de sustinere in V intre cizma motorului si peridoc in timpul transportului ?
Pt. Gufi : uraciosule ! :limba:

35

luni, 11. aprilie 2016, 19:55


Pt. Gufi : uraciosule ! :limba:


Astept sa vad daca faci fata lui Jack. Parca vad ca te dai la spate . :prieteni:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 11. aprilie 2016, 20:52

Adu 2 bucati , Gufi. Nu-i problema , crede-ma !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 11. aprilie 2016, 20:55

Gufi, poate aduci una si la Divici prin august... hai ca nu-i asa departe... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

38

luni, 11. aprilie 2016, 21:16

Marfa este dar e rândul vostru sa veniti mai spre Delta ... V-ati obisnuit numai acolo si nu cunoasteti adevarata salbaticie a somnului printre barje si vapoare. Asta provocare. :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 11. aprilie 2016, 23:05

Parerea mea e ca nu este acelasi lucru, barca pe apa cu barca rigid pe remorca.

Parerea mea ii ca atunci cand stai cu barca pe apa si-s valuri sau mai rau, cand "sari" cu barca in viteza peste valuri apar solicitari ale oglinzii mai mari decat atunci cand dai intr-o groapa cu viteze normale... da` nah, n-am masurat... :ochi: .

Am trecut de la 5 la 10 hp, mai exact de la 28 la 38 kg, pe aceeasi gonflabila. Aparent doar 10 kg, dar oglinda desi solida se vede ca este mai solicitata, chiar si pe valuri cu motorul oprit. Nu vreau sa imi imaginez ce ar insemna sa topaie barca pe o remorca cu motorul pe oglinda. Cred ca ar fi fractura in trei puncte :doarecapu: , desi am primit asigurari ca oglinda e foarte bine lipita si solida. Oricum toate grijile vor disparea cu un trimaran din fibra/ABS de 4,70 cu motor de 40 hp :buaaaah:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 12. aprilie 2016, 08:00

Doar de amorul discutiei, o barca pe apa poate amortiza un soc doar prin scufundare partiala, deoarece apa este un lichid incompresibil.
O barca de fibra cu fund plat sau (cel putin) partea din spate a unei barci pneumatice au mari probleme in a se scufunda BRUSC.
Cei care au mers in viteza cu o astfel de barca pe valuri stiu ca tre` sa-ti ridici partea posterioara cand lovesti valurile daca nu vrei sa ramai fara dinti in gura... :rizi: .
Asa ca forta de inertie a motorului aflat pe oglinda este preluata de structura barcii, indiferent daca-i pe peridoc sau pe apa (in conditiile de mai sus).
Barca pneumatica are chiar avantajul ca "disipa" o parte din aceasta energie prin deformarea elastica a baloanelor... parerea mea... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare