Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 1. aprilie 2016, 13:31

Somnul la oscilanta

:salut:

M-am gandit ca poate nu ar strica un topic special pentru pescuitul somnului la oscilanta. Ma intereseaza sa incerc vara asta dupa ce se termina perioada de prohibitie pescuitul cu linguri grele pe Mures in repezisuri. Poate nu ar strica sa trecem in revista cat mai multe aspecte legate de acest stil. Ma intereseaza in special parerile celor care au incercat oscilantele pentru somn la noi in tara dar bineinteles ca invit la discutii pe toata lumea, inclusiv pe cei care au probat asa ceva in tari straine. Mai multi pescari cu care am discutat mi-au lasat impresia ca voi fi tare dezamagit de rezultate insa doresc sa incerc si parerea mea este alta insa nu am experienta necesara ca sa imi permit o confruntare foarte argumentata. In teorie, cred foarte tare ca nu ar trebui sa fie mari diferente intre rezultatele pescuitului la oscilanta in Romania comparativ cu cei care pescuiesc in Spania sau Italia CU EXCEPTIA cazurilor cand rezultate diferite s-ar putea inregistra din motivul diferentelor de densitate a populatiei de somn insa nicidecum legate de CUM REACTIONEAZA somnul "romanesc" fata de somnul "strain".

Stiu ca unele detalii (prea putine) sunt deja scrise pe forum insa incerc prin acest topic sa centralizam experientele celor care practica acest stil.

Ce m-ar interesa sa adunam aici:

1. randamentul obtinut in comparatie cu celelalte naluci folosite (cum vi s-a parut oscilanta la somn fata de voblere de exemplu, incercand oarecum sa tinem cont si de frecventa cu care ati folosit acest tip de naluca pentru a pastra cat de cat o comparatie echitabila). Nu ma astept la "randament" pentru ca stiu ca nu putem vorbi de asa ceva la somn, insa ma refer la randament comparativ cu alte naluci.

2. Perioada cand ati incercat si cand ati observat sa aveti rezultate mai bune. Eventual conditii atmosferice sau orice alte detalii legate de vreme/anotimp/perioada din zi sau noapte, etc. De exemplu, acum ca se incalzeste afara, in ultimele zile inainte de inchidere, credeti ca ar fi prea devreme pentru un pescuit atat de reactiv?

3. Aspecte legate de localizarea somnului (de exemplu ati cautat cu rezultate mai bune somnul la oscilanta in repezisuri, in apa adanca sau mica, cand apa era crescuta sau scazuta, etc.)

4. Tipul de oscilante folosite cu succes sau fara succes (firme, modele, marime, greutate) in functie de diversi factori (curs, opacitate, adancime, activitatea somnului, etc.)

Nu vreau sa facem referire la restul echipamentului pentru ca e un subiect arhi dezbatut deja.

Daca este interes pentru acest topic, va rog char sa aduceti completari daca binevoiti. Precis ca ar mai fi si altele, insa pe moment astea mi-au venit in minte.

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 1. aprilie 2016, 13:43

Si ca sa dau in primul rand detalii despre propria mea intentie si abordare, urmand ca sa astept apoi informatiile venite din partea voastra, am imprumutat intreg conceptul "Blinker-Joerg" pentru a-l incerca vara asta cand va fi caldura mai mare in repezisuri de-a lungul Muresului. Mi-am propus un pescuit intensiv pe toata perioada calda (de la deschiderea sezonului pana in toamna) cu riscul ca nu o sa vad nici macar un peste :)) Dar trebuie sa aflu daca functoneaza sau nu!!! :drac:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 1. aprilie 2016, 18:53

Salut.Cand am inceput spinningul la somn m-am pus si mi-am cumparat linguri(oscilante si rotative) de pe la 40 de grame pana pe la 110 cred...
Nu stiu daca am prins mai mult de 2, 3 somni la lingura in ultimii ani...chestia e ca am inceput sa prind binisor la vobler si la gume si mi-am pierdut increderea in oscilante insa din cand in cand mai fac si cate o incercare cu ele.Sunt convins ca daca as pescui doar cu oscilante si rotative usor, usor ar aparea si rezultate frumoase.Si aici e ca la voblere, trebuie sa ai din alea care merg si la suprafata, din alea care bat intr-un fel anume, din alea duble care sa faca zgomot...etc.Neaparat gramaje diferite si as incerca si ceva pe la 20, 30 de grame nu numai cele grele...
Iti urez succes la experiment si astept sa vad rezultatele :buaaaah:

PS: daca vei insista pe oscilante e imposibil sa nu prinzi!!! :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 2. aprilie 2016, 10:35

Io tare sunt curios de rezultate..Am avut somn pe oscilante dar nu in repezis,oscilanta are evolutie eratica nu cadreaza cu repezisul.Acolo mai degraba kastmaster,pilker ori cicada. Asta daca prin ''repezis'' intelegem acelasi lucru..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 2. aprilie 2016, 18:59

Salut Mane,

Deocamdata am oscilante duble sau simple intre 50 si 85 de grame. E o "distractie" sa vezi cum arunci cu catapulta linguroiul pana aproape de malul opus...sper sa nu lesin prea multi pesti aflati in trecere pe sub locul unde pica bomba. Spre surprinderea mea, in ciuda greutatii lor mari si avand o portanta foarte mare, pot recupera foarte incet fara sa ating substratul. Dar mai am inca de testat multe locuri si situatii...

Sper sa am ce sa va si arat pana la urma :buaaaah:

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 2. aprilie 2016, 19:12

Gigi, apai si eu sunt tare curios de rezultate. Ziceam de repezis referindu-ma la locuri cu apa involburata, curenti de la putere medie in sus spre intensitate mare, locuri cu apa oxigenata, de obicei cu un curs rapid sau foarte rapid (vezi chiar foarte explicit in filmuletele facute de Blinker Joerg, ma rog, in marea majoritate a lor). Sunt convins ca sunt si multe rateuri, fara indoiala. Din cate am studiat pana acum evolutia acestor linguri, oscilatia lor, desi foarte puternica, e mult mai stabila in curentii puternici decat a lingurilor usoare, lucru usor explicabil. Sa zic ca la o recuperare lenta, lingura nu se deplaseaza mai mult de 10 cm, ceea ce pare o tinta ok pentru o gura mare ca a somnului. Dar asta nu inseamna ca m-as feri de locurile unde sta apa, cata vreme sunt semne despre prezenta unor mustaciosi acolo.

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 2. aprilie 2016, 19:20

zic 10 cm incluzand latimea lingurii...

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 3. aprilie 2016, 02:13

pescuiesc foarte des dupa somn cu oscilante.... mai ales vara
.. si pot sa zic ca aprox. 50% din capturi sunt pe oscilanta. insa nici una din comert. folosesc oscilante turnate de mine din aliaje de plumb, staniu, zinc... etc.. pe diferite forme...( nu arata toate foarte comecial... da' isi fac treaba) oricum aici in zona sunt foarte des folosite cu rezultate bune. insa in acelesi momente poti sa prind la fel de bine cu voblere. Parerea mea e in primul rand trebuie sa lucrezi cu ele la adancimea optima, la viteza care trebuie, pe loc unde e somn, sau au momente cand intra la papa... si sa ai incredere in ele si sa insisti.....

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 3. aprilie 2016, 07:13

Ultima oara cand am dat de un ''ghem'' de somni nu le-o trebuit nici oscilanta,nici pilker, doar wobler..Dupa ce o trecut ''plutonul'' ..liniste si pace..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 3. aprilie 2016, 07:22

pescuiesc foarte des dupa somn cu oscilante.... mai ales vara
.. si pot sa zic ca aprox. 50% din capturi sunt pe oscilanta. insa nici una din comert. folosesc oscilante turnate de mine din aliaje de plumb, staniu, zinc... etc.. pe diferite forme...( nu arata toate foarte comecial... da' isi fac treaba) oricum aici in zona sunt foarte des folosite cu rezultate bune. insa in acelesi momente poti sa prind la fel de bine cu voblere. Parerea mea e in primul rand trebuie sa lucrezi cu ele la adancimea optima, la viteza care trebuie, pe loc unde e somn, sau au momente cand intra la papa... si sa ai incredere in ele si sa insisti.....
Auzisem de niste linguri home made de prin zona voastra (denumite parca "compozite" daca bine imi amintesc) care la avat ar face treaba foarte buna. Dar nu stiu mai multe. Banuiesc ca sunt lucruri diferite (sau?)...Si poti sa imi dai cateva indicii despre greutatile lor, eventual forma? Poate o poza nu ar strica, pe mine ma intereseaza sa vad despre ce e vorba.

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 3. aprilie 2016, 07:35

Salut. Chiar ma intrebam daca se pescuieste si in tzara cu Blinker Jörg, si inca tot nu prea cred ca da, adica "la greu" cu oscilantele astea. Intr-un alt topic mi-au fost deschisi ochii de ce pe la noi da rezultate un pescuit mai de finetze, si argumentele lui Gigi de exemplu chiar nu le pot contrazice. Râurile care s-ar preta metodei asteia sunt periate la greu si probabil ca efortul ar fi mult prea mare raportat la rezultate, probabil si metoda ar fi prea durã cumva ca sa ii pacalesti pe aia mai mari. Cu toate astea voi incerca in schimb la vara sau cindva la Dunare cu blinkere de astea, tare sunt curios.
Ce iti pot eu spune e ce practic pe Saar si mai ales pe Mosela franceza: tactica Blinker Jörg invatzata chiar de la maestru (bineinteles fara succesul lui).
Pentru o partida de blinkerit iti cauti locurile: unde e apa plina de STRUCTURI, unde sunt praguri mari si diferente clare de adincime, unde alterneaza curentul rapid si apa linã pe linga diferentele astea de adincime, acolo e de incercat. Jörg le spune pur si simplu structuri! (Capturile mele alea putzine le-am avut ori pe praguri, ori in coada unor obstacole in curent pe dupa care se ascundeau pestii).
O partida de blinkerit vizeaza 3-4 astfel de locuri: incerci la primul, daca dupa jumate de ceas nu iei nimic, treci la urmatorul, si asa le iei pe toate la rind cu sanse sporite sa traga ceva. ( eu din lene mai mult de 2 locuri nu incerc, da' pe alea le rup in blinkere)
Despre tehnica folosita nu e mult de povestit, Jörg pescuieste si intre ape si mai ales imediat asupra fundului apei: e o chestie de inspiratie de moment si de...bugetul de pescuit: pescuiesti adinc, ai trasaturi da'si agataturi mai multe.
Orele optime sunt clar dimineatza devreme si mai ales seara, chiar si pe intuneric. Sezonul pe aici tzine cam din mai pina in octombrie. Dupa aia capturile sunt cam exceptzie...
Echipamentul e clar: lanseta 2,7 m.+- 150 g.actiune, mulineta minim 6000, fir textil minim 0,35 mm, blinkere grele de peste 40 g. Aici pot spune din experienta ca undeva la 65 grame e greutatea universala, modelele sunt buba: in functie de curent trebuie sa ai mai multe modele si greutati, mie imi plac alea care fac scandal mare in apa, da'inca nu-s chiar sigur ca si pestilor. Cirlige de preferat simple, triplele iti vor face gauri enorme in buzunare, iar rezultatele cicã ar fi identice. Iar daca vrei ceva aproape neagatzabil, Rattle Spoon!!! Inca nu am pierdut nici unul!!!
Sa nu uit salopeta etansa si solida, eu stau la blinkerit aproape numai in apa. :ciao:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 3. aprilie 2016, 08:00

Aa, si nu uita ca e un pescuit super solicitant, daca ai probleme cu spatele mai bine nu te băga, sau incearca ceva mai fin. Eu dupa o ora chiar nu mai imi simt salele. Din motivul asta am renuntzat pe Saar la artileria grea, nu sunt somni nici atit de mari si nici atit de multi, mai bine practic un spinning mai lejer cu gume si rotative samd, doar pe Mosela pun tunul pe ei, ca acolo chiar merita

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 3. aprilie 2016, 09:07

pescuiesc foarte des dupa somn cu oscilante.... mai ales vara
.. si pot sa zic ca aprox. 50% din capturi sunt pe oscilanta. insa nici una din comert. folosesc oscilante turnate de mine din aliaje de plumb, staniu, zinc... etc.. pe diferite forme...( nu arata toate foarte comecial... da' isi fac treaba) oricum aici in zona sunt foarte des folosite cu rezultate bune. insa in acelesi momente poti sa prind la fel de bine cu voblere. Parerea mea e in primul rand trebuie sa lucrezi cu ele la adancimea optima, la viteza care trebuie, pe loc unde e somn, sau au momente cand intra la papa... si sa ai incredere in ele si sa insisti.....
Auzisem de niste linguri home made de prin zona voastra (denumite parca "compozite" daca bine imi amintesc) care la avat ar face treaba foarte buna. Dar nu stiu mai multe. Banuiesc ca sunt lucruri diferite (sau?)...Si poti sa imi dai cateva indicii despre greutatile lor, eventual forma? Poate o poza nu ar strica, pe mine ma intereseaza sa vad despre ce e vorba.

Si ca sa dau in primul rand detalii despre propria mea intentie si abordare, urmand ca sa astept apoi informatiile venite din partea voastra, am imprumutat intreg conceptul "Blinker-Joerg" pentru a-l incerca vara asta cand va fi caldura mai mare in repezisuri de-a lungul Muresului. Mi-am propus un pescuit intensiv pe toata perioada calda (de la deschiderea sezonului pana in toamna) cu riscul ca nu o sa vad nici macar un peste :)) Dar trebuie sa aflu daca functoneaza sau nu!!! :drac:


Dap... asa le zic.... ca forma sunt difetite modele, majoritatea copiate dupa modele cunoscute, insa fiind turnate din aliaje de staniu, plumb etc.. ies mai grele decat originalele, plus costul redus dai cu mai mare incredere in zonele unde se pot agata.

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 3. aprilie 2016, 20:24

Salut. Chiar ma intrebam daca se pescuieste si in tzara cu Blinker Jörg, si inca tot nu prea cred ca da, adica "la greu" cu oscilantele astea. Intr-un alt topic mi-au fost deschisi ochii de ce pe la noi da rezultate un pescuit mai de finetze, si argumentele lui Gigi de exemplu chiar nu le pot contrazice. Râurile care s-ar preta metodei asteia sunt periate la greu si probabil ca efortul ar fi mult prea mare raportat la rezultate, probabil si metoda ar fi prea durã cumva ca sa ii pacalesti pe aia mai mari. Cu toate astea voi incerca in schimb la vara sau cindva la Dunare cu blinkere de astea, tare sunt curios.
Ce iti pot eu spune e ce practic pe Saar si mai ales pe Mosela franceza: tactica Blinker Jörg invatzata chiar de la maestru (bineinteles fara succesul lui).
Pentru o partida de blinkerit iti cauti locurile: unde e apa plina de STRUCTURI, unde sunt praguri mari si diferente clare de adincime, unde alterneaza curentul rapid si apa linã pe linga diferentele astea de adincime, acolo e de incercat. Jörg le spune pur si simplu structuri! (Capturile mele alea putzine le-am avut ori pe praguri, ori in coada unor obstacole in curent pe dupa care se ascundeau pestii).
O partida de blinkerit vizeaza 3-4 astfel de locuri: incerci la primul, daca dupa jumate de ceas nu iei nimic, treci la urmatorul, si asa le iei pe toate la rind cu sanse sporite sa traga ceva. ( eu din lene mai mult de 2 locuri nu incerc, da' pe alea le rup in blinkere)
Despre tehnica folosita nu e mult de povestit, Jörg pescuieste si intre ape si mai ales imediat asupra fundului apei: e o chestie de inspiratie de moment si de...bugetul de pescuit: pescuiesti adinc, ai trasaturi da'si agataturi mai multe.
Orele optime sunt clar dimineatza devreme si mai ales seara, chiar si pe intuneric. Sezonul pe aici tzine cam din mai pina in octombrie. Dupa aia capturile sunt cam exceptzie...
Echipamentul e clar: lanseta 2,7 m.+- 150 g.actiune, mulineta minim 6000, fir textil minim 0,35 mm, blinkere grele de peste 40 g. Aici pot spune din experienta ca undeva la 65 grame e greutatea universala, modelele sunt buba: in functie de curent trebuie sa ai mai multe modele si greutati, mie imi plac alea care fac scandal mare in apa, da'inca nu-s chiar sigur ca si pestilor. Cirlige de preferat simple, triplele iti vor face gauri enorme in buzunare, iar rezultatele cicã ar fi identice. Iar daca vrei ceva aproape neagatzabil, Rattle Spoon!!! Inca nu am pierdut nici unul!!!
Sa nu uit salopeta etansa si solida, eu stau la blinkerit aproape numai in apa. :ciao:
Mama mama! Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau, chiar il consider unul foarte util (bine, ai si avut de la cine invata, te felicit sincer!).
La echipament ma incadrez pana acum perfect, cu exceptie salopeta (deocamdata nu am luat una insa daca voi considera util, cu siguranta voi apela si la asa ceva).

Ce pot sa spun mai mult, mi-ai cam zis tot ce aveam nevoie de inceput, restul e experienta fiecaruia. SUPER util! :prieteni:

Ceea ce cred eu tare mult este ca noi nu avem in Romania decat foarte putini pescari de spinning exclusiv pentru somn, in perioada de aproape 5 luni calde (de la deschidere si pana in octombrie) de aceea si rezultatele mai slabe. Iar de spinning la somn la oscilanta ... nu mai vorbim...Acuma ramane de vazut ce voi reusi sa capturez, insa primul sezon poate fi unul neasteptat de bun pentru un inceput ori, din contra, unul fatal cu rezultate zero...

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 3. aprilie 2016, 20:43

Pai eu cred ca in romania nu se pescuieste asa pentru ca nu merita: sportul asta e cel mai simplu pe riuri unde chiar e mult somn, in schimb unde nu e somn e cel mai mare chin, garantat! Pe Mures pe la Iernut si pe Olt prin Sibiu nu as pescui asa, ca stiu cit de putini si precautzi sunt somnii. As invatza sa ma joc cu woblere samd, pe forum sunt maestri in sportul asta. Cu blinkere din astea ar fi ca si cind ai trage cu tunul dupa cite un inamic prapadit, unde mai pui ca e calibru mare tunul asta.
Daca tu chiar stii locuri sigure si prinzatoare, pune tunul oe ei, macar sa stim o chestie.
Pacat ca sunt apele atit de braconate, altfel am pune problema... :ciao:

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 3. aprilie 2016, 21:29

Nu compara cu ce-i ,,dincolo,,! Spunând dincolo fac referință la alte ape...să zic tari! Ai vreme să-ti calmezi optimismul.....ca doar na ești la început! După sutele de partide si miile de ore petrecute ,,pe apa,, poți să ți faci baza....,,fundația,,! Sa nu uiti ca și la anul pe vremea asta sa redeschidem iar discuția! :noroc: ! Sa te gândești că au trecut vremurile alea când oricine trăgea un pleu prin apa prindea somn! Sa uiti...s-au dus poveștile alea nemuritoare! După ce trec câteva partide de pescuit(zeci...) fără ,,ciocan,, .....nu mai vorbim de captura ar fii bine să te ambitionezi să nu renunți la spining....atunci mai discutăm! Blinker jorg face treaba asta cu lingurile pentru partea comercială....si nu cred că lingurile lui sunt naluca suprema! Sunt comvins ca merg si alte naluci cu foarte mare succes dar...na omul vinde lunguri si trebuie sa arate ca prinde!Nu cred că există un pescar care a pescuit sau care va pescui exclusiv la somn....nu cred că te rabdă inimioara ca atunci când te stropește avatul sau când îi vezi pe alții că prind tu să nu încerci și alte specii....mai ales cand sunt perioade moarte la somn! Bătrânii pescari sunt adepții ,,pleielor,, din mai multe motive.....si tot de la ei auzi...ca i-am rupt...i-am nenorocit.....bineînțeles cu oscilante! Ei nu sunt adepții schimbării....sunt foarte conservatoristi...hai să zic fixisti si asta nu e bine! Personal pescuiesc cu oscilante dar nu sunt în topul preferințelor! :prieteni:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 3. aprilie 2016, 21:57

@geoco:
Nimeni nu pescuieste exclusiv la somn, in afara de... Blinker Jörg... Omul asta mai intai s-a imbolnavit de spinning la somn, apoi si-a confectionat blinkere, pe care a inceput sa le si vinda. De abia de anul asta are o cifra de afaceri suficient de mare cit sa adauge tva la pretzurile lui, oricum e doar ocupatzia lui secundara. Iar despre cit sunt de bune blinkerele,fiecare cu parerea lui, eu cred ca la pretul lor sunt peste celelalte de pe piatza. Iar ca om, fara cuvinte, un pasionat mai mare si mai altruist vei gasi cu greu.
Problema cu Jörg si cu filmele lui e ca totul pare simplu: "la a doua/treia lansare am prins monstrul de 2.39"etc. Nu minte si nici nu exagereaza, chiar asa se si intampla, dar asta reuseste doar maestrul! Are pe Google Earth sute de locuri marcate, unde a prins si va mai prinde somni, rezultatul a 25 de ani de spinning exclusiv la somn, 3-4 partide pe saptamina si sute de pesti pe an. Asta e diferenta intre un maestru si noi, muritorii de rind: STIE SA CITEASCA APA!!! Daca as pescui la 5 metri distanta, eu as da gherla iar el probabil nu. Asta e riscul cu filmele lui, ne creeaza iluzii. Eu chuar am pescuit pe unele locuri de ale lui, cu rezultate pe masura experientei mele :doarecapu:
Dar macar am prins somn si anul asta prind iar. E ca la orice pescuit : cu timpul citesti din ce in ce mai bine apa si vin si rezultatele :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 3. aprilie 2016, 23:07

@geoco:
Nimeni nu pescuieste exclusiv la somn, in afara de... Blinker Jörg... Omul asta mai intai s-a imbolnavit de spinning la somn, apoi si-a confectionat blinkere, pe care a inceput sa le si vinda. De abia de anul asta are o cifra de afaceri suficient de mare cit sa adauge tva la pretzurile lui, oricum e doar ocupatzia lui secundara. Iar despre cit sunt de bune blinkerele,fiecare cu parerea lui, eu cred ca la pretul lor sunt peste celelalte de pe piatza. Iar ca om, fara cuvinte, un pasionat mai mare si mai altruist vei gasi cu greu.
Problema cu Jörg si cu filmele lui e ca totul pare simplu: "la a doua/treia lansare am prins monstrul de 2.39"etc. Nu minte si nici nu exagereaza, chiar asa se si intampla, dar asta reuseste doar maestrul! Are pe Google Earth sute de locuri marcate, unde a prins si va mai prinde somni, rezultatul a 25 de ani de spinning exclusiv la somn, 3-4 partide pe saptamina si sute de pesti pe an. Asta e diferenta intre un maestru si noi, muritorii de rind: STIE SA CITEASCA APA!!! Daca as pescui la 5 metri distanta, eu as da gherla iar el probabil nu. Asta e riscul cu filmele lui, ne creeaza iluzii. Eu chuar am pescuit pe unele locuri de ale lui, cu rezultate pe masura experientei mele :doarecapu:
Dar macar am prins somn si anul asta prind iar. E ca la orice pescuit : cu timpul citesti din ce in ce mai bine apa si vin si rezultatele :bucuros2:


Perfect de accord cu ce zici, conteaza ENORM de mult experienta si sutele chiar miile de iesiri la pescuit.Cu cat iesi mai mult e clar ca inveti chestii noi, obiceiuri ale somnilor, locuri unde se ascund, locuri unde vin sa manance etc.Si eu simt pe pielea mea ca incep sa prind mai bine, incep sa vad unde si cand stau somnii etc.........chestia e ca si trebuie iesit pe apa cat mai des cu putinta pentru a spera la rezultate bune.

@Luca Cel mai important lucru la spinning la somn e localizarea, trebuie iesit neaparat si noaptea si ascultat unde rapesc :buaaaah: Se stie ca cele mai bune momente sunt seara si dimineata cu schimbul de lumina, imediat pe locul doi ca un moment bun pt spinning la somn e noaptea.Sunt convins ca sunt sanse mult mai mari pe timp de noapte decat pe timp de zi la spinning la somn pe rau, sunt si exceptii dar in general noaptea se stie ca sunt MULT mai activi. :noroc:

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 3. aprilie 2016, 23:59

Eeeeee......hai să nu exageram....cu diferențe de astea....,,maestru,, si ,,muritor de rând,,! Am spus si o repet....diferență majoră o fac apele...pardon ce e in apa! Mult mai repede te prinzi de niste chestii pe apele care țin peste pentru că ai trasaturi, ai rateuri...poți să analizezi si sa tragi concluzii...ai un punct de plecare! Ii urmăresc cu placere postările si pot sa afirm că mi s-au confirmat niste teorii legate de locurile ca atare....în rest rămân la ideile mele! :prieteni:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 4. aprilie 2016, 00:10

....apropo!!!!!!! :doaaamne: Nici măcar Blinker jorg nu pescuiește numai la somn......mai baga si cate o partida strict destinată avatului! :limba:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

Subiecte asemănătoare