Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 4. aprilie 2016, 00:26

Sunt momente cand iti dai seama ca sunt mult mai multe sanse la alte specii si nu prea iti vine sa insisti dupa somn, cand vad ca rapesc avatii pun mana imediat pe lanseta dedicata lor si incep sa mulinez frenetic.
E clar ca sunt mult mai multe sanse la capturi in ape ce tin multi somni, asta nu se discuta........poate s-ar naste si pe la noi un Blinker Jorg daca am avea asa de multi somni in apa.............slabe sanse :rizi:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 4. aprilie 2016, 00:26

Eu asa il consider, maestrul meu la spinning la somn, asa cum il vad pe Zoran la stationar :ochi: Pe linga ei voi fi mereu un ageamiu ("muritor de rind") si nu e nici o problema sa joc in campionatul de cartier si sa ma uit la champions league, corect?
Si oricum nu sunt nici pe departe in postura sa ii schimb cuiva ideile, nici nu incerc. :prieteni:
Un lucru il stiu totusi: spinning la oscilante e Heavy Metal!!!!! Keep rockin'!!! :furtuna:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 4. aprilie 2016, 02:10

@mane:
Las' ca s-au nascut si pe la noi super-pescari, chiar oe Mures sunt unii, doar ca nevoia i-a facut mai "tehnici" decit astia din occident. Si de asta iubesc forumul, ca am ocazia sa ii urmez si urmaresc, asa mai discret. Da'de la ei invatz, si tu esti exemplul cel mai potrivit ca merita sa inveti de la colegii (nu le mai spun maestrii ) de pe forum.
Si sunt convins ca pescarii astia ar face ravagii pe la noi cu tehnicile lor mai fine, ar fi ca niste sniper-i printre noi cu kalashnikovuri sau AG-uri :bucuros2:

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 4. aprilie 2016, 14:26

Blinker jorg face treaba asta cu lingurile pentru partea comercială....si nu cred că lingurile lui sunt naluca suprema! Sunt comvins ca merg si alte naluci cu foarte mare succes dar...na omul vinde lunguri si trebuie sa arate ca prinde!
Nici nu a zis nimeni asta ca vorbim aici de naluca suprema. Si bineinteles ca omul arata ca se prinde peste cu lingurile lui. Despre ce discutam pana la urma?

Nu cred că există un pescar care a pescuit sau care va pescui exclusiv la somn....nu cred că te rabdă inimioara ca atunci când te stropește avatul sau când îi vezi pe alții că prind tu să nu încerci și alte specii....mai ales cand sunt perioade moarte la somn!
Hai sa nu detaliem ceea ce nu are rost sa discutam. Am impresia ca discutia aluneca pe unde nu trebuie. Acuma sa ne apucam sa discutam in viitor la ce o sa pescuiesc si cat, fara macar sa ne cunoastem unul pe celalalt, eu cred ca vorbim discutii...

....apropo!!!!!!! Nici măcar Blinker jorg nu pescuiește numai la somn......mai baga si cate o partida strict destinată avatului!
Iarasi...despre ce discutam acum?

@geoco: vis a vis de experientele tale cu oscilante la somn, ai putea sa imi dai cateva detalii? Adica pana la urma despre asta e vorba aici. Daca tu ai dat cu asa ceva si ai fost dezamagit de rezultate atunci spune asa! Dar...spune! :prieteni:

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 4. aprilie 2016, 14:39

Ce mai doresc sa spun, este ceea ce deja e de la sine inteles: nimeni nu se asteapta sa fie "minuni" ca in filmuletele lui Jorg. Nu suntem copii, e normal ca in spatele acelor filme de cateva minute sa stea saptamani intregi de pescuit si ani de experienta. Dar credeam ca nu treb uie specificat la fiecare topic lucrurile evidente si de bun simt!

Insa, daca arunc cateva oscilante in cateva locuri cu somn, ma astept ca la un moment dat sa intre. Si nu ma refer la monstri, ci la somni reali de pe apele noastre.


Mai ridic o intrebare:
De ce ar reactiona mai precaut somnii din apele noastre fata de linguri? Chiar ma intereseaza ce il face "constient" de diferenta intre o lingura si un vobler sau o prada naturala astfel incat lingura iese cel mai prost din situatia asta...De ce va fi mai precaut fata de o lingura decat fata de un vobler? Vibratia prea puternica l-ar face suspicios?

E o chestie de preferinta personala de ce am ales asa. Nu e vorba de o naluca suprema ci de alte lucruri. Acuma as putea detalia insa poate nici nu conteaza pana la urma pentru nimeni in afara de mine. Mai degraba ar conta rezultatele pozitive sau negative pentru voi.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 4. aprilie 2016, 17:03

Spre deosebire de alte specii de rapitori cum ar fi stiuca si salaul, somnul se poate hrani bine mersi si cu alte chestii decat peste prada.Dintr-o populatie de ''x'' indivizi unii sunt mai pasnici ,preferand alt tip de hrana, altii sunt mai agresivi, mai vanatori..

Datorita faptului ca Muresul este suprapescuit in general, si foarte braconat, populatia de somn este mica.Rezulta ca acea categorie dispusa sa intre pe naluci este foarte mica ca si numar de indivizi..Ceilalti ramasi, pur si simplu nu sunt curiosi de linguri,woblere si alte cele..

Intr-o seara ,in urma cu vreo 5 ani, am iesit singur pe la ora 20 ,cu gandul sa stau pina pe la 12 pe loc consacrat de somn,cu naluci care stiam ca merg la somn..Inainte sa se intunece am vazut urcand spre mine un somn imens cu spate negru ,foarte lat , care urca incet pe sforul apei...dupa cateva secunde in care mi s-a facut parul maciuca, am scos repede woblerul din apa si cu sufletul la gura am asteptat sa ajunga in fata mea..ca un facut ,a cotit spre mine ajugand sa treaca maiestuos cam pe la 10-12 metri distanta de mine..I-am aruncat cranck-ul oblic ,in sus, si i l-am adus odata cu apa, ca si un peste care inoata fara inhibitii odata cu apa..Pur si simplu si l-am trecut prin fata prima data perfect, a doua oara cam de la distanta...pur si simplu nu l-a interesat..el avea treaba lui, nu era curios de woblerul meu..la fel cum nu ar fi fost curios nici de lingura ori guma..

Alteori ,am patit ca au intrat somni in zona,care doar ciupeau indecisi naluca..de cateva ori am avut bobarnace scurte si pe varf la tripla bobite mici de mucus..Woblerele erau de suprafata si apa de 6-7 metri..Asta e specific oricarui rapitor,e semn ca e curios de naluca dar nu intr-atat incat sa o inhate.Daca reusesti sa schimbi ceva la prezentare il poti face sa inhaleze fara retinere sau sa plece fara sa se mai intoarca..

Eu nu mai caut somnul in mod special la spinning,dar am ce trebuie pentru el pregatit in cazul in care sunt semne ca ar fi in zona...ma bucur relaxat de pescuit ,pescuind la ceea ce ofera raul..nu are rost sa ma stresez pentru ceva ce nu este..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 4. aprilie 2016, 19:00

Nu te contrazic dar eu cred ca somnul e unul dintre cei mai oportunisti pesti din apele noastre. Nu stiu daca intr-adevar sunt diferente atat de mari intre meniul indivizilor dar ar fi tare interesant sa fie asa! Poate sunt doar perioade cand prefera un tip de hrana, poate sunt preferinte de moment, habar nu am.

Ceea ce cred eu este ca somnul prinde hrana mai abundenta si mai vulnerabila dintr-o anumita zona la un anumit moment. Repet, nu stiu ci doar banuiesc ca asa ar fi, deci imi asum vina daca gresesc.


Chestia cu pescuitul exclusiv la spinning la somn pentru vara care urmeaza, este deocamdata un proiect personal, un pilot, care daca va merita va fi continuat, iar daca nu, mai vad atunci ce o fi.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 5. aprilie 2016, 03:16

Nu te contrazic dar eu cred ca somnul e unul dintre cei mai oportunisti pesti din apele noastre. Nu stiu daca intr-adevar sunt diferente atat de mari intre meniul indivizilor dar ar fi tare interesant sa fie asa! Poate sunt doar perioade cand prefera un tip de hrana, poate sunt preferinte de moment, habar nu am.

Ceea ce cred eu este ca somnul prinde hrana mai abundenta si mai vulnerabila dintr-o anumita zona la un anumit moment. Repet, nu stiu ci doar banuiesc ca asa ar fi, deci imi asum vina daca gresesc.


Chestia cu pescuitul exclusiv la spinning la somn pentru vara care urmeaza, este deocamdata un proiect personal, un pilot, care daca va merita va fi continuat, iar daca nu, mai vad atunci ce o fi.
somnii sunt ca gravidele : uneori au pofte imposibil de satisfacut :zambet:
Cateodata ar manca pizza cu tot cu curierul ce-o livreaza in timp ce alteori abia ciugulesc o maslina de pe ea :ochi:
Ca sa poti pescui la somn cu succes trebuie sa-i studiezi destul de mult si sa-i pescuiesti prin toate metodele pe locurile pe care tu le frecventezi cel mai des. Regula de aur la spinning e ca cele mai multe rezultate le da naluca cea mai pescuita si pe care o cunosti si stapanesti cel mai bine. Oscilanta nu face exceptie insa nu se preteaza in orice loc, anotimp, perioada :ochi: Nu vreau sa te demoralizez insa si la mine oscianta e in coada clasamentului in conditiile in care am incercat cateva modele dovedite de oscilante grele dedicate somnului pe apele noastre.
treaba cea mai buna pentru tine e ca, daca te tii de ceea ce ti-ai propus, la sfarsit de sezon o sa fi mult mai experimentat ca acum in materie de somn astfel ca, cu putin noroc, la anu p vremea asta s-ar putea sa stii in mare unde gasesti somnii in functie de LOc, anotimp, conditii meteo (nu neapaarat in ordinea asta) si poate ai si o lista scurta cu naluci care au dat randament intr-o anumita perioada pe un anumit loc. :ochi:

Luca

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Luca«

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 5. aprilie 2016, 07:16

Sunt de acord cu ceea ce ai scris, e clar ca daca incerci o varietate de naluci la un anumit moment pe un anumit loc, sansele de a nimeri naluca potrivita cresc exponential.
Insa, pastrand o constanta (lingura) in diverse locuri si momente, am sansele sa imi fac o idee despre cum "merge" pe la noi un astfel de pescuit, stiind ca am incercat maximul pe care mi-l pot permite ca timp si pricepere. :gandesc:

Subiecte asemănătoare