Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »donAlexino«

Răspunsuri: 11

Membru din: 24. martie 2016

Locație: Faget

Profesia: IT

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 26. martie 2016, 23:50

Pareri lanseta spinning

Salutare frati pescari. Vreau sa imi cumpar o lanseta spinning pentru somn,stiuca,salau,etc. Pescuiesc mult pe mures si pe timis. Si mai mult dau dupa somni si stiuci. Am voblere mici si mari pana la 13 cm.
As prefera Daiwa sau Shimano. Multumesc,astept pareri. :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 27. martie 2016, 11:47

Salut.Nu cred ca exista o lanseta de spinning cu care sa pescuiesti bine la somn, la stiuca si salau.Fiecare specie are nevoie de o lanseta dedicata daca vrei sa "pescuiesti bine".Poti face si compromisuri si sa experimentezi insa cu riscurile de rigoare, nu ne-ai spus bugetul pe care il ai alocat pentru cumpararea lansetei...sunt de la cativa zeci de euro pana la multe, multe sute :rizi:
Pentru ca pomeneai de Shimano si Daiwa...uite o lanseta cu care poti pescui la spinning la somn pe raurile pomenite de tine ar putea fi Shimano Beastmaster 50-100 de grame.Poate vei putea sa arunci si un vobler la stiuca cu lanseta asta insa cred ca e exagerata pentru stiuci :gandesc:
Daca o sa alegi Beastmasterul atentie pentru ca nu cred ca poate face fata somnilor de pe Dunare spre exemplu, acolo trebuie alta scula :rizi:
PS: Cat esti dispus sa platesti pe lanseta si ce mulineta ai vrea sa pui pe ea? :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »donAlexino«

Răspunsuri: 11

Membru din: 24. martie 2016

Locație: Faget

Profesia: IT

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 27. martie 2016, 12:28

Salut si mersi de raspuns.Buget 600 lei. Multineta nu stiu care ar fi buna. La somn eu nu inteleg ceva.. de ce trebe lansete cu cw 50-100, cand voblerele ce le am eu au max 35-40gr.. adica nu sunt prea usoare pt lanseta,si nu poti sa le arunci cat trebe?
Stiu ca nu prea ma pricep da astept explicatie :doarecapu:
Socrul meu (sa zic asa) are o lanseta shimano catana 7-21grame si a prins stiuca cam 3 kg cu ea,plus somni pe mures 2-3 kg... Stiu ca nu sunt cn stie ce capturi dar na.

  • Autorul acestui subiect este »donAlexino«

Răspunsuri: 11

Membru din: 24. martie 2016

Locație: Faget

Profesia: IT

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 27. martie 2016, 12:36

Vreau o lanseta cu,care sa dau la somn mai mult.. dar sa pot sa dau si la o stiuca din cand in cand.. imi plac lansetele in care sa simt ca am incredere, sa nu se rupa:)).
Pescuiam odata cu socrul meu pe mures si el a zs ca se duce sa dea cu voblerul unpic mai incolo... Am stat cam 10 min,era liniste cand dintr'o data am auzit o lovitura cum a dat somnul in vobler.. a fost cel mai fain sunet auzit de mine... De aia vreau mai mult pentru somn..
Pe mures..

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 27. martie 2016, 13:09

Salut si mersi de raspuns.Buget 600 lei. Multineta nu stiu care ar fi buna. La somn eu nu inteleg ceva.. de ce trebe lansete cu cw 50-100, cand voblerele ce le am eu au max 35-40gr.. adica nu sunt prea usoare pt lanseta,si nu poti sa le arunci cat trebe?
Stiu ca nu prea ma pricep da astept explicatie :doarecapu:
Socrul meu (sa zic asa) are o lanseta shimano catana 7-21grame si a prins stiuca cam 3 kg cu ea,plus somni pe mures 2-3 kg... Stiu ca nu sunt cn stie ce capturi dar na.


La spinning la somn trebuie o lanseta cu care poti forta daca intra o namila de cateva zeci de kg.Cum poti forta in drill ca sa aduci la mal un somn de 25 de kg cu o lanseta data pana in 21 de grame...E adevarat ca poti pescui cu voblere si de 20 de grame cu lanseta ce e data ca poate lansa pana la 100 g.Daca tu iti cumperi lanseta data pana in 150 de grame asta nu inseamna ca trebuie sa pescuiesti cu naluci de 150 de grame :rizi: e vorba de cat e de puternica lanseta.Cel mai greu vobler al meu e de 45 de grame si il pescuiesc cu o lanseta data ca poate lansa pana la 300g.Daca vrei sa prinzi somni de 2, 3 kg atunci poti pescui si cu echipament de avat sau salau insa daca vei vrea sa poti scoate pe mal somni de 20, 30 de kg trebuie neaparat un echipament mai puternic. :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »donAlexino«

Răspunsuri: 11

Membru din: 24. martie 2016

Locație: Faget

Profesia: IT

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 27. martie 2016, 13:14

Eeh, super. M' ai clarificat :prieteni:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 27. martie 2016, 13:19

Eu nu cunosc apele unde pescuiesti tu insa pot sa te sfatuiesc sa nu iti cumperi un echipament prea greu(aici ma refer la greutatea lansetei si a mulinetei) pentru ca o sa iti oboseasca tare mana.Daca somnii mari sunt destul de rari nu trebuie un echipament prea "heavy" poate poti ajunge si la niste compromisuri ca sa te si distrezi in drill numai ca eu nu prea cunosc echipamente asa mai "light" de somn pentru ca pe aici sunt nenevoit sa pescuiesc cu echipament supradimensionat.
Sper sa te sfatuiasca si alti colegi de aici de pe forum :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »donAlexino«

Răspunsuri: 11

Membru din: 24. martie 2016

Locație: Faget

Profesia: IT

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 27. martie 2016, 13:30

Inteleg.. locul unde pescuiesc are mal abrupt,apa direct de la mal de vreo 3 metrii aproximativ si curent relativ slab. Pe langa mal in stanga dreapta e tot asa.
Daca alti colegi sunt binevoitori si vreau sa ma sfatuiasca in privinta la lanseta si multineta as fi recunoscator. :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 27. martie 2016, 17:42

Alexandru ... pentru a nu iti da cu capul de pereti mai incolo si pentru a nu arunca banii pe fereastra parerea mea sincera ar fi sa iti faci combo-ul incet incet suplimentand putin bugetul disponibil.

Astfel, ca si mulineta sub Shimano Stradic de 5000 nu as cobori iar de Daiwa momentan m-am lecuit. De la Stradic in sus cam tot ce vei alege va fi foarte OK.

Iar ca si lanseta ... cred ca depinde putin si de gusturile tale, adica preferi ceva rigid sau ceva material mai moale, preferi ceva mai lung sau o lanseta mai scurta si manevrabila. Ceea ce as putea eu recomanda la lansete cam toate depasesc bugetul alocat ... dar eu prefer lansetele mai nervoase, scurte si foarte "aprige" ... lansete mai obositoare la pescuit dar o lovitura in ele face cat 10 in lansetele mai moi :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »donAlexino«

Răspunsuri: 11

Membru din: 24. martie 2016

Locație: Faget

Profesia: IT

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 27. martie 2016, 18:17

Alexandru ... pentru a nu iti da cu capul de pereti mai incolo si pentru a nu arunca banii pe fereastra parerea mea sincera ar fi sa iti faci combo-ul incet incet suplimentand putin bugetul disponibil.

Astfel, ca si mulineta sub Shimano Stradic de 5000 nu as cobori iar de Daiwa momentan m-am lecuit. De la Stradic in sus cam tot ce vei alege va fi foarte OK.

Iar ca si lanseta ... cred ca depinde putin si de gusturile tale, adica preferi ceva rigid sau ceva material mai moale, preferi ceva mai lung sau o lanseta mai scurta si manevrabila. Ceea ce as putea eu recomanda la lansete cam toate depasesc bugetul alocat ... dar eu prefer lansetele mai nervoase, scurte si foarte "aprige" ... lansete mai obositoare la pescuit dar o lovitura in ele face cat 10 in lansetele mai moi :rizi:
De acord cu tine. Si eu prefer lansetele mai rigide, am avut una mai sensibila asa, s'a agatat putin si gata rupta a fost.
De preferat sa nu fie asa lunga lanseta,pentru ca unde pescuiesc eu sunt copaci si tufe..


Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 28. martie 2016, 11:19

@Alexandru,

uite aici, un exemplu

CAST'IZM BIG BAIT SPECIAL
Spinning and trolling rod

These two rods have been especially developed for fishing with big and heavy softplastic lures and swimbaits, which is gaining more and more popularity.

The 2.25m version is made for extremely big and heavy softplastic lures over 30cm – the short length enables enduring effortless fishing and the very powerful blank with progressive tip optimally loads during the cast. Thus, you can permanently cast to great distances without getting tired when using very heavy lures. You can even use this version for fishing for catfish without fearing to lose control over a big fish.

The 2.40m version is made for soft plastic lures and swimbaits up to 25cm and can be denoted as all-round-model, which is also suitable for many other applications as for example jigging. The blank loads optimally during the cast and thus enables effortless and long casts. The Fuji reel seat with double screw reliably prevents loosening of the reel during the strong strains of casting – the annoying re-adjusting can be skipped.

Due to the X45 blank construction in combination with the Kevlar strengthening these rods feature enormous power reserves and enable you to force every fight.

HVF® carbon fiber blank
Kevlar strengthened
Fuji® Alconite K-guides
V-Joint® put-over joint
X45® Carbon fiber construction
Fuji® DPS reel seat with double-nut
Premium AAA cork handle



CAST'IZM BIG BAIT SPECIAL
Ord.no. length
[m] wt.
[g] CW
[g] cl. lgth.
[cm] parts guides
11921-225 2.25 225 50-165 118 2 7
11921-245 2.40 220 50-150 126 2 7

batul se incadreaza actualmente in bugetul tau, dar mulineta e "plus basca"...mai bine mai economisesti un pic si-ti iei ceva mai ca lumea, altfel in final o sa ajungi sa-ti iei 2-3 combo-uri mai putin calitative si o sa cheltuiesti bani mai multi.
pentru riurile pe care le pescuiesti tu, (pe care si eu le cunosc) este deja mai mult decit suficient, ..eventual te mai uiti la Fox terminator bait force, sau Shimano Beastmaster cum s-a amintit mai sus :ciao:

  • Autorul acestui subiect este »donAlexino«

Răspunsuri: 11

Membru din: 24. martie 2016

Locație: Faget

Profesia: IT

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 28. martie 2016, 16:51

@Alexandru,

uite aici, un exemplu

CAST'IZM BIG BAIT SPECIAL
Spinning and trolling rod

These two rods have been especially developed for fishing with big and heavy softplastic lures and swimbaits, which is gaining more and more popularity.

The 2.25m version is made for extremely big and heavy softplastic lures over 30cm – the short length enables enduring effortless fishing and the very powerful blank with progressive tip optimally loads during the cast. Thus, you can permanently cast to great distances without getting tired when using very heavy lures. You can even use this version for fishing for catfish without fearing to lose control over a big fish.

The 2.40m version is made for soft plastic lures and swimbaits up to 25cm and can be denoted as all-round-model, which is also suitable for many other applications as for example jigging. The blank loads optimally during the cast and thus enables effortless and long casts. The Fuji reel seat with double screw reliably prevents loosening of the reel during the strong strains of casting – the annoying re-adjusting can be skipped.

Due to the X45 blank construction in combination with the Kevlar strengthening these rods feature enormous power reserves and enable you to force every fight.

HVF® carbon fiber blank
Kevlar strengthened
Fuji® Alconite K-guides
V-Joint® put-over joint
X45® Carbon fiber construction
Fuji® DPS reel seat with double-nut
Premium AAA cork handle



CAST'IZM BIG BAIT SPECIAL
Ord.no. length
[m] wt.
[g] CW
[g] cl. lgth.
[cm] parts guides
11921-225 2.25 225 50-165 118 2 7
11921-245 2.40 220 50-150 126 2 7

batul se incadreaza actualmente in bugetul tau, dar mulineta e "plus basca"...mai bine mai economisesti un pic si-ti iei ceva mai ca lumea, altfel in final o sa ajungi sa-ti iei 2-3 combo-uri mai putin calitative si o sa cheltuiesti bani mai multi.
pentru riurile pe care le pescuiesti tu, (pe care si eu le cunosc) este deja mai mult decit suficient, ..eventual te mai uiti la Fox terminator bait force, sau Shimano Beastmaster cum s-a amintit mai sus :ciao:
Iti multumesc Adi de raspuns. Am sa tin cont. Stima :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 28. martie 2016, 21:30


De acord cu tine. Si eu prefer lansetele mai rigide, am avut una mai sensibila asa, s'a agatat putin si gata rupta a fost.
De preferat sa nu fie asa lunga lanseta,pentru ca unde pescuiesc eu sunt copaci si tufe..


Din pacate lansetele de genul ala sunt si cam cele mai piperate ... adica vorvim acum de niste lansete care sa simta ceva si nu doar niste pari exagerat de rigizi.

Nu stiu lansetele japoneze si nu pomenesc de alea. Fac referire strict la lansetele europene care in mare lor majoritate ( ar fi ceva exceptii) sunt putin cam prea moi si blande pentru guatul meu ... asa ca, in afara exceptiilor pomenite mai sus nu as prea putea recomanda vreuna. In schimb, din cele pentru piata americana ar fi destul de multe variante. Cauta in seriile de Flip&Punch sau Jig&Worm de pe la firmele consacrate si cu siguranta vei gasi ceva. Preferabil ar fi sa arunci cu ea un minim de 45-50 de grame si sa fie data pentru niste fire pana in vreo 25 sau chiar 30lbs.

Ca sa nu urcam prea mult cu preturile as spune sa incerci sa arunci un ochi la ProBlue-urile de la G.Loomis ... niste lansete escelente, in mod special 843-ul ... iar daca vrei ceva pentru monstrii atunci vezi 844-ule ... dar cu acesta din urma scoti stiucile pe sus.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare