Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 20. martie 2016, 20:32

Montura somn pe verticala

Salut!
As dori mult sa discutam aceasta prezentare a monturii pe verticala, si sa vedem ce avantaje si dezavantaje prezinta montura, sau ce am mai putea imbunatati la ea.

Mai exista monturi cu inele despicate, cu carlige si ancore mega-mari, sau leader scurt de 40 cm, cu carligul fix in plumb (ca si un jig), samd...

Ce ati face voi altfel ptr a fi mai ok?

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

luni, 21. martie 2016, 09:05

Nu am iesit de multe ori la pescuit pe verticala, dar am preferat la carlig sa am un inel ( tot articulat ramane ) doar pentru a nu solicita cu infasurarea de atatea ori a firului prin inelele plumbului. Inteparea somnului totusi , in proportie de 90% cred ca este in ancora. Cârligul este mai mult pentru sustinerea pestelui dar pentru o mobilitate mai frumoasa a pestelui e mai bine articulat .

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 21. martie 2016, 09:21

Meriți o bere ! :zambet: Văzând ce scoruri au pe net, chiar mă gândeam sa-mi fac singur 2-3 monturi.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 22. martie 2016, 08:19

Nu am iesit de multe ori la pescuit pe verticala, dar am preferat la carlig sa am un inel ( tot articulat ramane ) doar pentru a nu solicita cu infasurarea de atatea ori a firului prin inelele plumbului. Inteparea somnului totusi , in proportie de 90% cred ca este in ancora. Cârligul este mai mult pentru sustinerea pestelui dar pentru o mobilitate mai frumoasa a pestelui e mai bine articulat .
Gufisor, nu neaparat! Eu o vad exact invers...
Daca ar fi asa s-ar folosi o sarma ptr prindere... sau un carlig subtire, mic si ieftin.
La pescuitul pe verticala, de cele mai multe ori pestele este absorbit cu capul inainte, uneori chiar ii ramane coada afara.
Iar primul care dupa o muscatura inteapa la contra ta, este carligul, si nu ancora. Ca ancora sa inceapa inteparea, trebuie sa ii muti plumbul + carligul + pestele in gura pina se face o linie dreapta intre firul principal si ancora. Abia acuma incepe inteparea ancorei, probabil dupa ce ti-ai folosit toata puterea si lungimea contrei ptr a muta pestele momeala prin gura somnului, exact in momentul cand acesta simte pericolul si scuipa.
Cu cat plumbul este mai mic si carligul mai mare, sansa de intepare este mai mare. Si asta in carligul din fata.
Personal vad ancora din coada la pescuitul pe verticala ca ajutatoare, secundara.

La pescuitul cu pluta de fund e altceva... acolo somnul vine contra curentului si rapeste din spatele pestisorului care sta cu coada spre el. Aici intradevar ancora e castigatoare, dar si aici carligul din nara nu e doar o prindere ajutatore.
In cazul cand doar ancora e in gura somnului si carligul e inca afara, se inteapa in ancora la ruperea firului din bolovan.
Daca inghite complet, ancora si carlig, carligul este cel ce se infige primul in gura somnului la ruperea firului din bolovan. Iar daca acesta scapa pe placa osoasa, mai sunt sanse ca ancora sa se intepe undeva in gura somnului. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

marți, 22. martie 2016, 08:38

Am gandit asa ptr ca am vazut cateva monturi care au o sarma la plumb si ancora in spate si unele , cum ai spus si tu in clip cu plumb+carlig ca si jig, mic si necajit.

6

marți, 22. martie 2016, 11:03

:bravo: :prieteni: :noroc: :apl: :apl:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (22. martie 2016, 11:09)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 22. martie 2016, 12:35

De ce ai sters videoul? Pune-l te rog inapoi ca nu am apucat sa il vizionez :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 3. iulie 2016, 20:41

Cum trebuie corelata greutatea plumbului cu cea a pestelui-momeala?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 4. iulie 2016, 08:24

Cel mai ok sa se coreleze greutatea pb cu lanseta, si cu adancmea apei! La un pb de 400gr se poate pune si un caras cit palma... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 4. iulie 2016, 17:07

Am vazut in clip ca rusul joaca montura aproximativ ca la spinning. Dar daca pun lanseta in suport si las barca in deriva, sa ma poarte curentul apei, nu-i ok? Ii dau drumul pana pe substrat si las montura acolo, barca curge usor la vale si chiar daca fundul albiei urca sau coboara, lanseta ar trebui sa tensioneze automat linia.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 5. iulie 2016, 06:40

Te risti sa agheti asa.
Daca vrei sa "târăști" montura, atunci recomand peste viu cit palma, un singur carlig mare in nara, o pluta mica de fund, leader 1,5-2m, si un plumb care sa nu se aghete in substrat, sau cu posibilitati minime de agatzare.

Vezi si aici, metoda nr 8: Pescuitul somnului la târât din barcă :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 5. iulie 2016, 09:35

Ideea mea e sa fac un fel de trolling, dar cu peste viu, cat mai aproape de substrat. Cred ca o sa incerc cu pluta de grund, de care voi atasa plumbul cu nailon, in caz de agatatura sa pierd doar plumbul. O mai mestec in cap o vreme, ca pana ajung pe Ebro, mai trece vreme.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 5. iulie 2016, 11:25

Nu pare o idee prea buna.