Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 17. martie 2016, 18:34

Pellete din faina peste

:salut:
Pelletele din faina de peste este una dintre cele mai atractive momeli. Cu diferite cantitati de uleiuri si alte ingrediente in ele, acestea sunt de la plutitoare (folosite in special la crescatoriile de pastravi) pina la scufundatoare, repede sau mai incet solubile.
Cunoaste cineva o sursa de unde se pot cumpara astfel de pelleti din faina de peste, la un pret rezonabil?
Interesante sunt marimile intre 9 si 25 mm, la un pret de circa 1€ per 1 kg, pentru momit in Dunare cantitati de pina la 25 de kg per zi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 18. martie 2016, 00:05

:salut:
Pelletele din faina de peste este una dintre cele mai atractive momeli. Cu diferite cantitati de uleiuri si alte ingrediente in ele, acestea sunt de la plutitoare (folosite in special la crescatoriile de pastravi) pina la scufundatoare, repede sau mai incet solubile.
Cunoaste cineva o sursa de unde se pot cumpara astfel de pelleti din faina de peste, la un pret rezonabil?
Interesante sunt marimile intre 9 si 25 mm, la un pret de circa 1€ per 1 kg, pentru momit in Dunare cantitati de pina la 25 de kg per zi.
La 1 euro/kg, cam greu. Mai curand 2euro/kg.
La un euro gasesti pelete de calitate proasta, continut scazut de proteina, dizolvare rapida, stropite cu un pic de ulei de peste pentru miros.
Daca vrei sa le cumperi in Ro, cel mai simplu e sa vezi la Decathlon, daca nu au pe stoc, pot aduce la comanda ferma. Gooster Fish e destul de OK, exista in mai multe dimensiuni.
Sau Frolic de la Metro, in esenta tot peleta e si aia. :ochi:

Daca vrei sa le iei din Germania:

PELLETS (Halibut & Co) - www.common-baits.com

Multe firme din Franta tot de aici se aprovizioneaza. La cantitati mai mari cred ca face si reducere.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 18. martie 2016, 12:36

Dap......cam 15lei/Kg; sau 20 lei/kg , asta in fi cam 3.33 Euro/kg sau 4.44 Euro kg.
Daca stau o singura partida la pescuit de 3 zile ( prin o zi, intelegand 24 ore) ar insemna un buget pentru pelete 25kg/zi*3 Euro x3zile= 225 Euro.
Daca fac cel putin 3 partide pe an,adica doar 9 zile, pescuind exclusiv la pelete ar insemna 675 euro. Cum pretul devine prohibitiv , pescuitul la pelete pe partide mai lungi si destul de dese nu cred ca se preteaza cu pelete cumparate din magazin.
Solutia cred ca ar fi realizarea acestora ca catre pescari, cu pistol pneumatic de boiles. Avantajele realizarii acestora de catre pescari sunt multiple:
a) reglarea timpilor de dizolvare -pentru apa rece diferit de pentru apa calda
b) cu actiune rapida si supradozaj si cu actiune mai lenta pentru perioade de pescuit mai lungi
c) pentru carlig, pelete de mare atractie
d) calitate mai buna pentru carlig, calitate mai slaba pentru nadit
e)etc.
Daca se cumpara din magazin gata facute se pot imbunatatii cu diferite " mosmoande". :)
Inca zac prin dulap ceva kg de pelete....halibut de 24 mm .Sunt bune si la crap pe ape curgatoare , se dizolva mai incet si sunt destul de mari.

cgdaniel

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 16. iulie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 18. martie 2016, 13:33

aller aqua? eu le folosesc pt crap dar exista si pt pastrav,halibut,etc

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 18. martie 2016, 14:42

Sau ..faci niste caramizi mai mari din faina de peste + diferite ingrediente , care sa ingreuneze putintel nada, le bagi intr-un sac de cartofi , din ala cu gaurele, mai pui si niste pietroaie , le duci cu barca la locul nadit, mai lasi si un bidon de plastic pe post de geamandura si ai tot timpul locul nadit. Mi se pare mult mai buna metoda asta pe ape curgatoare cu curentul relativ puternic. :)

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 18. martie 2016, 14:44

Dap......cam 15lei/Kg; sau 20 lei/kg , asta in fi cam 3.33 Euro/kg sau 4.44 Euro kg.
Daca stau o singura partida la pescuit de 3 zile ( prin o zi, intelegand 24 ore) ar insemna un buget pentru pelete 25kg/zi*3 Euro x3zile= 225 Euro.
Daca fac cel putin 3 partide pe an,adica doar 9 zile, pescuind exclusiv la pelete ar insemna 675 euro. Cum pretul devine prohibitiv , pescuitul la pelete pe partide mai lungi si destul de dese nu cred ca se preteaza cu pelete cumparate din magazin.
Solutia cred ca ar fi realizarea acestora ca catre pescari, cu pistol pneumatic de boiles. Avantajele realizarii acestora de catre pescari sunt multiple:
a) reglarea timpilor de dizolvare -pentru apa rece diferit de pentru apa calda
b) cu actiune rapida si supradozaj si cu actiune mai lenta pentru perioade de pescuit mai lungi
c) pentru carlig, pelete de mare atractie
d) calitate mai buna pentru carlig, calitate mai slaba pentru nadit
e)etc.
Daca se cumpara din magazin gata facute se pot imbunatatii cu diferite " mosmoande". :)
Inca zac prin dulap ceva kg de pelete....halibut de 24 mm .Sunt bune si la crap pe ape curgatoare , se dizolva mai incet si sunt destul de mari.
De asta il intrebam pe Zoran de unde vrea sa le cumpere. Cele de la Decathlon, calitate medie, sunt la aproximativ 2,5 euro/kg.
Cele de la common baits, in functie de cantitate sunt la 2 euro si chiar ceva mai putin, pentru cantitati mai mari, comenzi grupate, etc.
In plus, din ce am mai citit pe forumuri, sunt foarte bune calitativ. Deasemenea, au si aditivi OK (ulei de peste, hidrolizat de ficat)
Eu am ramas la Frolic, il gasesc in orice supermarket, nu am probleme de pastrare, pretul e rezonabil. Amestecat cu putin ulei de peste si lasat peste noapte devine si mai atractiv iar timpul de dizolvare creste putin.

De fabricat pelete de carlig se poate, dar pretul devine mai mare decat a celor din comert.

O alta varianta de momit la somn, mai economica e cea cu amestec de macrou macinat, nada, nisip si aroma, totul intr-un sac de cartofi ancorat in curent si semnalizat cu o baliza.


PS. Am postat aproape in acelasi timp ideea cu sacul. :rizi:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 18. martie 2016, 16:07

Eu nu am incredere in nadele de cumparat si care nici nu stiu ce mai fac..........
Caramida aia, frumosa din faina de peste + mosmoande nu se gaseste la magazin :)
Prefer sa mi le fac singur in majoritatea cazurilor. In cazuri exceptionale..bineinteles ca mai si cumpar, dar foarte rar.
Pentru varianta "de cumparat" si cu buget restrans , as merge asa: pelete ieftine , exact cum cauta Zoran, din alea de crescatorie , dar la carlig as pune ceva pelete mai "de firma" de zicem asa.
Trebuie sa ai incredere in peletele alea de cumparat , sa mai stii si cum lucreaza , sa le testezi, sa le aditivezi.
Pretul la pelete este dictat de calitatea ingredientelor, a tipului de faina de peste utilizat , brend, etc. ( eu m-am uitat pe situ-rile sipcarp si bigfish).
A....si sa arunci kilograme de nada multa in apa, nu cred ca face altceva decat sa sature si sa hranesca pesti. Pe ape curgatoare trebuie judecat foarte bine cum nadesti, nu cred ca este o treaba usoara acest lucru si cred ca pune multe probleme, inclusiv daca ai vecini care dau tot la pelete. :)

8

vineri, 18. martie 2016, 19:01

Baga intr-un sac de nailon 2-3 ficati de vita, tine vreo cateva zile la soare, apoi bagi sacul intr-un sac de rafie, cu 2-3 bolovani si-l legi la un bidon de plastic. Arunca sacul in locul necesar ptr nadit dar nu uita sa bagi de cateva ori cutitul si spargi sacii cu niste taieturi inainte. Merge cand te duci ptr cateva zile. Cand pleci , poti sa recuperezi sacii , sa fii eco.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 19. martie 2016, 05:18

Ca sa revenim la tema data de Zoran ....
In loc de vicat de vita imputit sau neinputit, se poate inlocui cu succes ficatul de vita , in retetele de pelete, cu ingrediente: faina de ficat, prelucrata de rece si sunt anumite parti lichide, extrase din vicat(tot ce scrie Liver), dar care costa cred o mica avere.
Mie personal nu imi prea plac chestiitele astea imputite rau ( ficat de vita imputit, ficat de pui imputit,mate imputite) ca am ficatul sensibil...si nasul meu se turteste de la chestiile astea, dar am vazut pescari care aveau mare incredere in vicatul de vita pentru ca asa au si prins somni.
Daca imi aduc aminte, pe la noi, la inceputul folosirii boilisurilor , pescarii foloseau la pescuitul la crap , arome pe baza de carne, carnati, din acestea grele si au constatat ca dupa un timp, le intra somnul pe patul de nada ..si crapul disparea de pe patul lor, pierzind astfel, specia vizata fiind crapul.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 19. martie 2016, 06:27

Multumesc baieti, dar asa cum s-a calculat, ptr 20-25 kg per zi de momit, nu ma pot arunca la momeli ce sar de 1€ per kg. Hai, cu indulgenta, 1,25-€/ 1 kg.
Deasemenea chestiile alterate nu le suport nici eu.
Chiar nu avem producatori de pellete in tara? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 19. martie 2016, 15:09

salut inca o data ;
COPPENS.RO.....ar face ceva pentru crescatorii, dar nu au preturi pe site ,ar trebuie sunat.
Alternativa mix ieftin: faina de peste ieftina (maxim50%) +pesmet+aditiv apa+putintel ulei +((pistol pneumatic+doza pistol de 24mm.)), daca imprumuta cineva.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »macinic« (19. martie 2016, 15:17)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 20. martie 2016, 16:15

Salut baieti,
am gasit sambata sa cumpar 3 saci de cite 25 kg, pellete halibut de 9 mm si 15 mm.
Au fost in oferta, costul unui sac fiind de 30€.
Nu stiu cit sunt de buni, voi vedea in iunie cand ajung sa-i folosesc. :noroc:

Daca cumva totusi gasiti sau auziti in Romania firma care produce si vinde ieftin, ma intereseaza si in continuare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

florinw

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 16. ianuarie 2015

Locație: augsburg

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 20. martie 2016, 22:25

Gefällt mirWeitere Reaktionen anzeigenKommentieren
Teilen



oferta de la az herieden de la expozitie.suna si vorbeste cu Trux,normal e valabila toata Luna martie.

Heute sind weitere Futterlieferungen bei uns eingetroffen. Hier nochmal einige ganz frische Messeaktionspreise für Euch:
Fisch-Pellets 15mm ohne Loch 25kg Sack ab 29,99€ (1,20€/ Kilo)
Fisch-Pellets 25mm mit Loch 25kg Sack ab 34,99€ (1,40€/Kilo)
...
Grund/Feederfutter verschiedene Sorten 10kg Sack ab 9,99€(1€/Kilo)
Tigernüsse (A-Qualität 8-20mm) 20kg Sack ab 26,99€ (1,35€/Kilo)
Futterboilies verschiedene Sorten (18 und 20mm) 10kg Sack ab 19,99€ (2€/Kilo)
Hanf (A-Qualität große Körner) 20kg ab 39,99€ (2€/Kilo)
natürlich haben wir noch jede Menge anderer Partikel und Pellets von 3mm - 28mm (mit und ohne Loch) für Euch auf Lager, seht uns bitte nach, dass wir nicht jede einzelne Größe hier anführen können...kommt am Samstag (über 50 t Futter lagernd!!!) einfach in die Zentrale und schlagt beim Futterwahnsinn zu....

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 21. martie 2016, 08:18

Salut Florin, merci mult ptr info, dar acuma am destul 3 saci. Transportul pina la Dunare este scump si in masina mea ocupa enorm de mult loc, in plus emana un miros insuportabil ptr masina. De aceea as prefera sa cumpar direct de acolo, din RO. :noroc:

Mai caut...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 21. martie 2016, 18:48

Salut Florin, merci mult ptr info, dar acuma am destul 3 saci. Transportul pina la Dunare este scump si in masina mea ocupa enorm de mult loc, in plus emana un miros insuportabil ptr masina. De aceea as prefera sa cumpar direct de acolo, din RO. :noroc:

Mai caut...
Zoran, o idee ar fi sa combini cele doua metode de nadire - sac scufundat cu amestec de peste oceanic macinat, nada, nisip, ulei de peste sau caramizile cu faina de peste si atractant si in linia astfel creata sa dispersezi pelete. Cantitatea si frecventa nadirii...aia in functie de loc si strategia la care te-ai gandit tu.
Nu stiu daca vei gasi pelete la un pret bun in tara, chiar la distribuitorii de furaje pentru piscicultura. M-am uitat la oferta unora pe net, chiar la cantitati industriale, gen doua tone, pretul era prohibitiv. :rizi:
Eu raman la ideea de Frolic, aici e in jur de 7 euro sacul de 4 kg, pret de en-detail, bine-nteles ca in tara e mai scump :zambet: , dar ma gandesc ca se poate cumpara la pret de en-gros din Metro sau alt magazin de gen.

Subiecte asemănătoare