Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 17. martie 2016, 18:33

Somnul iarna - perioada de "hibernare"?

:salut:
au trecut acuma vreo 3 ierni de cind ne scriem pe acest forum. La inceput, se vorbea de asa zisa "hibernare" a somnului, majoritatea isi puneau sculele de somn din noiembrie in camara, dupa ce le curatau frumos.
Intre timp, cei care au insistat, au prins somni si in decembrie, si in ianuarie, februarie si chiar si acuma in martie. Nu intamplator, ci tintit, la partide dedicate special somnilor. Apa din Dunare, Po sau Rin are inca temperaturi sub 8°C, iar exemplarele prinse sunt deosebite! Respect tututror care pe o astfel de perioada a anului inca insista la somn.

Ce parere aveti voi, continuati cu pauza peste iarna la pescuitul somnului, sau incercati sa pacaliti si in perioada rece cite un mustacios? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 17. martie 2016, 20:36

Urmaresc multe clipuri pe youtube...majoritatea de pe fluviul PO ca sa inteleg mai bine anumite chestiuni legate de sezoanele somnului.
Unul din preferatii mei este Yuri Grisendi dar si alti membri din gruppo siluro.
In special sunt atent la momentul filmarii si cum arata apa.
Iarna toti pescuiesc la vertical jig cu metoda fireball iar primavara cand deja este cald afara si fluviul se umfla de la viituri se pescuieste la spinning in confluente sau valtori mari iar pe canalele mai linistite se pescuieste cu break-line (la peste viu).

Eu nu am vazut pe nimeni la noi in RO sa pescuiasca la nici una din cele 3 metode (sunt convins ca exista tentative dar nu cunosc rezultatele).
Voi ce credeti...e vorba de mentalitate, lipsa de informatie sau pur si simplu nu merge ?
Sau exista fenomenul si la noi dar nu stiu eu unde sa ma uit ?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 17. martie 2016, 21:01

parere personala ... somnul nu hiberneaza. isi incetineste poate metabolismul, nu este la fel de activ ca in perioada calda, nu se deplaseaza la fel de mult ... dar nu hiberneaza.

as putea da exemple cat sa umplu 10 pagini cu somni pe timpul ierni. ideea e ca iarna e mai greu la pescuit :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 17. martie 2016, 21:17

Iarna somnii stau pe gropi si probabil cea mai buna metoda de pescuit este jiguiala...un pescuit de precizie inca la inceput de drum la noi in RO.
Frumos dar costisitor...

5

joi, 17. martie 2016, 21:21

(sunt convins ca exista tentative dar nu cunosc rezultatele)

Am incercat si eu dar nici un rezultat,e drept ca densitatea de peste din zona mea nu e foarte mare si locurile sunt putine iar asta cred ca ar fi motivul ptr. care nu am reusit sa prind !
Voi ce credeti...e vorba de mentalitate, lipsa de informatie sau pur si simplu nu merge ?

Si eu urmaresc postarile pescarilor straini si incerc sa imi dau cu seama de ce prind ei asa de mult fata de noi dar densitatea de peste este cauza majora!Cred ca foarte putini pescari au incercat metodele enuntate de tine mai sus!Logic ar trebui sa functioneze si la noi,te duci cu barca si sonarul,ii cauti pe gropi si te apuci de zig-zag :D!
Sunt colegi de forum care au avut capturi frumoase pe Dunare cu jigul la vertical!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 17. martie 2016, 21:32

Intamplator am vazut poze cu pesti "scosi" din burta somnilor prinsi in aceasta iarna ,pe Mures, prin metode total neortodoxe si cu atat mai mult ilegale! Dar astia suntem ce sa o mai dam dupa copac...Deci ce vreau sa zic de fapt este ca somnul se hraneste toata iarna! Aveau in burta mrene,scobari ,etc .Mai mult sau mai putin digerati. Pozele erau din februarie 2016. In plus se prinde deja somn pe Mures si prin metode legale.

Ps: niciodata nu am considerat ca somnul hiberneaza! Hibernarea ursului nu se compara cu modul de iernat al somnului. In plus ,orice peste se hraneste in continuare si iarna.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 17. martie 2016, 21:50

Iarna pestii se hranesc si se deplaseaza atat cat le permite temperatura apei...in general se comaseaza pe zonele foarte adanci unde apa este putin mai calda si curentul slab.
Piscicultorii ii zic iernare.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 17. martie 2016, 23:53

In Romania nu se prea prind, legal caci jepcari abia asteapta frigul, sa se grupeze pe gropi si apoi sa mearga la cules.... Cam toate gropanele si locurile de iernat sunt superbraconate. Cel putin pe Mures asa sta treaba.

Si ca sa revin la subiect... am prins somn ( ma rog... somotei) iarna la jig in timp ce cautam salau.. Nu cred ca nici un peste sa intre in post.. doar nu mai sunt la fel de agresivi si nu mai urmaresc nalucile pe distante mari.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 18. martie 2016, 00:33

Si eu sunt convins ca nu "hiberneaza".Se retrag in "adaposturi" si au chiar si activitate insa nu ca in lunile calde.Am si vazut somni la suprafata pe timp de iarna :ochi: .E adevarat ca eu am prins decat la jig iar colegul de pescuit la vobler insa tot jos in apropierea fundului, e clar ca trebuie cautati mai mult in straturile inferioare ale apei in perioada rece(cu unele mici exceptii).Pescuitul iarna e mai greu din cauza temperaturilor scazute insa daca se insista pot aparea surprize placute cateodata :noroc:

10

vineri, 18. martie 2016, 00:43

Si vremea are un rolul ei!
In perioadele de ger ingheturi nu se va prinde somn,io poti pune si in gura ca tot nu musca!
Toamna tarziu sau dupa jumatea lui februarie,mai spre primavara daca timp de 1-2saptamani vremea este cat de cat insorita si temperaturile de afara sunt in usoara crestere e foarte mare posibilitatea sa urmeze o perioada de cateva zile in care sa fie rezultate(nu ca vara dar posibil sa fie)! Daca in aceste 2-3 saptamani se schimba vremea brusc spre temperaturi mai joase,vin 1-2 nopti de frig, se strica treaba,dispar rezultatele!Valabil chiar si primavara ,vara,toamna!Am observat si vara ca dupa o perioada de 2 saptamani de caldura,canicula constanta daca vin 2-3-4 nopti reci,cu diferenta de peste 3-4grC(fara ploaie) rezultatele intarzie sa apara si la o saptamana dupa ....apoi incet,incet in a doua saptamana dupa frontul de aer rece incep sa apara ceva rezultate!(acestea sunt strict pareri personale care poate sunt bune sau gresite :prieteni: )

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 18. martie 2016, 01:06


In perioadele de ger ingheturi nu se va prinde somn,io poti pune si in gura ca tot nu musca!


Nu am aceeasi parere ca si tine :rizi: , chestia e sa si insisti indeajuns... :rizi:
Pe timp de inghet oricum e foarte, foarte greu insa cu multa insistenta pot aparea surprize placute :noroc:

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 18. martie 2016, 18:46

Ce parere aveti voi, continuati cu pauza peste iarna la pescuitul somnului, sau incercati sa pacaliti si in perioada rece cite un mustacios?
Da o sa continui cu pauza de iarna! si asta din mai multe motive.
-Pescuiesc stationar 95%-99%, nu cred ca e indeajuns de activ iarna incat sa merite pescuitul la stationar. Din pct. meu de vedere, iarna mananca rar, strict supravietuire. Sunt mai letargici, fac ture scurte etc etc..Majoritatea s-au scris si mai sus.
-Unde pescuiesc eu, densitatea de somn il face rar de gasit vara, daca vara am procentaj ff slab per partida, nu vreau iarna 0 sa ma mor de dezamagire.
-Unde pescuiesc eu are hrana din belsug, chiar prea multa, am ajuns sa ma bucur cand scot baietii la pluta si la feeder cateva kg si le duc acasa, stiu trist, dar asta e adevarul pt. mine.
Toate de mai sus adunate ma fac sa fiu convins ca nu merita sa ies iarna sa indur frig, doar de dragul iesirii, mai bine merg la plimbare prin padure sunt mai castigat.

Cred ca trebuie privite lucrurile din perspectiva stilului de pescuit, densitatii de somn, cat de grele sunt iernile...etc etc. Nici unnul din exemplare prinse pe nush unde nu ma fac sa cred ca nu am dreptate. Si nici exemplare prinse in zona mea la "spining" cica nu cred ca ma pot face sa imi schimb parerea.(noi avem in zona si spiningari care merg iarna la "spining" dar au linguri de 3 ori mai grele ca vara si vreo 3/4 ancore pe fir)nu ma fac sa cred ca e destul de activ incat sa merite.

Asta e realitatea mea, nu cred ca ma poate face ceva macar sa am dubii...eventual daca zice Zamfi ca el prinde cate 1/saptamana iarna la spining. Chiar asa Zamfi prinzi somn iarna, cautand alte specii sau chiar somnul?(Te intreb pe tine ca esti singurul din "zona mea" de care sunt 100% ca pescuieste chiar la spining iarna,asta in cazul in care iesi) ca "spiningari" cu 3 triple etc etc de genul ala mai cunosc...in fine.

PS: Tot ce am scris mai sus e doar o parere, poate fi gresita...

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 18. martie 2016, 19:54

@NegruVoda13 sunt de aceeasi parere ca si tine...


In fiecare an vad sute de oameni care vin din toata tara si stau degeaba pe malul apei...ignora aceste reguli nescrise ale pescuitului crezand ca pot sa le schimbe cu fel si fel de momeli,dip-uri,nade etc...teorii si idei citite pe internet.
Daca vreti sa faceti concedii/partide de vis in delta sau pe malul Dunarii mergeti cand "e vremea lui"...informatia este cheia succesului tot timpul.

14

vineri, 18. martie 2016, 21:43

Daca vreti sa faceti concedii/partide de vis in delta sau pe malul Dunarii mergeti cand "e vremea lui"...informatia este cheia succesului tot timpul.
:bravo:

:noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 19. martie 2016, 13:36

Nu pescuiesc iarna la somn.Nici nu as putea de greblasi . Insa somnul se hraneste . Dovada v-am spus-o mai sus. Nu cred ca in Ro are rost sa cauti iarna somnul ,mai ales la spinning. Dupa 15 martie , pe cuvant de pionier :rizi: , la Aiud in fiecare an se prinde somn la spinning! E drept ca mici ...undeva pana la 4-5 kg. Vorbesc la spinning corect , ca mai sunt "spinningari" , unii care au somni pe paginile de FB, care ii prind la grebla si apoi iti explica cu lux de amanunte cum l-a prins la spinning... :zid: Asta e .

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 20. martie 2016, 08:15

am vrut sa incerc ieri :( din pacate a inceput vantul si nu am mai putut pescui :(


Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 20. martie 2016, 19:26

Plumbii sunt facuti de tine sau i-ai cumparat? Daca i-ai cumparat se poate sa spui de unde??? Eu momentan nu am gasit genul ala...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 20. martie 2016, 20:32


Plumbii sunt facuti de tine sau i-ai cumparat? Daca i-ai cumparat se poate sa spui de unde??? Eu momentan nu am gasit genul ala...


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 20. martie 2016, 23:43

Merci Zoran! Ma interesau mai tare genul ala de plumbi, unde ii pot gasi... :noroc:
Asteptam urmatoarele prezentari cu monturile de clonc! :prieteni:

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 21. martie 2016, 07:21

Plumbul l-am luar de pe niste jiguri articulate .. cam mic de 18 gr dar e maximul gasit in magazine in vl

Subiecte asemănătoare