Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

evergreen

Erleuchteter

Beiträge: 2 641

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

21

Freitag, 18. März 2016, 17:39

A incercat cineva sa combine 2 momeli simultan, de exemplu, peste viu cu mate de gaina, ori de peste oceanic, sau altceva urat mirositor? Sau pe post de nada...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Raul Pustai

Schüler

Beiträge: 63

Registrierungsdatum: 1. März 2014

Wohnort: Brasov

Beruf: Farmacist

  • Nachricht senden

22

Freitag, 18. März 2016, 20:25

Pot sa afirm cu toata convingerea, chiar daca imi pun lumea in cap, ca in Romania lumea nu stie sa pescuiasca la somn. Mate si alte balarii pot sa iti aduca somn doar accidental. Somnul in mod normal, noapte de noapte, ce credeti ca mananca? Rame, lipitori, mate de macrou? Nu! Mananca alti pesti. Si nu ma refer la tipari... Prieteni de-ai mei, in lipsa de caras viu au pescuit cu crapi de 3 kg de la Metro cu care au prins somni de 50-60 kg. La mine e simplu: cand ma duc la pescuit ma gandesc doar cum sa imi fac rost de peste viu pt momeala. Indiferent de luna in care ma duc, feb-nov

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

23

Freitag, 18. März 2016, 20:38

Pot sa afirm cu toata convingerea, chiar daca imi pun lumea in cap, ca in Romania lumea nu stie sa pescuiasca la somn. Mate si alte balarii pot sa iti aduca somn doar accidental. Somnul in mod normal, noapte de noapte, ce credeti ca mananca? Rame, lipitori, mate de macrou? Nu! Mananca alti pesti. Si nu ma refer la tipari... Prieteni de-ai mei, in lipsa de caras viu au pescuit cu crapi de 3 kg de la Metro cu care au prins somni de 50-60 kg. La mine e simplu: cand ma duc la pescuit ma gandesc doar cum sa imi fac rost de peste viu pt momeala. Indiferent de luna in care ma duc, feb-nov

Parerea mea este ca te inseli... pesti ce mananca preponderent hrana vie (evident ca-n special alti pesti) sunt stiuca ori salaul, in nici un caz somnul.
Somnul NU mananca doar pesti dupa cum omul nu mananca doar carne sau doar legume... :).
Nici sapun nu creste in Dunare da` am vazut somni prinsi zilnic la asa ceva... si asta NU e o chestie deloc intamplatoare daca se repeta zi de zi. :)
(oricum dezaprob total sculele cu care se prind somnii in cauza :necajit: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mhoria

Schüler

Beiträge: 101

Registrierungsdatum: 9. Juni 2015

Wohnort:

  • Nachricht senden

24

Freitag, 18. März 2016, 21:07

Am prins cu vreo 7 ani in urma, in iulie, somn la mate de gaina, la stationar. A intrat noaptea, pe la ora 23. Insa cu timpul m-am orientat spre pestele viu, ca momeala, in special caras.

25

Freitag, 18. März 2016, 21:21

Nici sapun nu creste in Dunare da` am vazut somni prinsi zilnic la asa ceva

Si prin zona mea am auzit de somni prinsi la sapun de casa!(m-am blindat si eu de sapun de casa de la bunici,vechi de cel putin 10 ani,nam avut inca curajul sa il folosesc)cica in perioada de canicula da rezultate!

Raul Pustai

Schüler

Beiträge: 63

Registrierungsdatum: 1. März 2014

Wohnort: Brasov

Beruf: Farmacist

  • Nachricht senden

26

Freitag, 18. März 2016, 21:23

Nu mananca exclusiv peste, dar cred ca cel putin 90% din hrana o reprezinta pestele viu. Un somn de 100 kg nu poate pierde timpul alergand dupa viermi in apa. Normal, daca se intalneste cu o lipitoare sau cu un tipar, nu il va refuza. E ca si cum un leu din savana s-ar pune pe vanat soricei. Ar avea nevoie de sute de soricei sa se sature.

27

Freitag, 18. März 2016, 21:34

E ca si cum un leu din savana s-ar pune pe vanat soricei. Ar avea nevoie de sute de soricei sa se sature.

E foarte mare probabilitatea ca in lunile reci de toamna cand vin frunze multe pe apa,sau primava de vreme "leul" sa atace "soricei" de pe fund deoarece consuma mai putine calori,sunt mai usor de procurat 'soricei" decat pestele viu!Va vana si peste viu ,dar,doar daca da vreun banc sau de vreun peste bolnavicios pe care il ia sigur altfel nu se prea oboseste el sa vaneze, de multe ori este un oportunist,!(strict parerea mea).....plus de asta cica somnii ar fi de doua feluri,culegatori si vanatori(vanatori acestia parca ajung mai mari :zambet: )

28

Freitag, 18. März 2016, 21:47

plus de asta cica somnii ar fi de doua feluri,culegatori si vanatori(vanatori acestia parca ajung mai mari
Salutare pescari de somn!
Eu stiu c-ar fi total invers...parerea mea... :bravo:
:noroc:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

29

Freitag, 18. März 2016, 21:49

Nu mananca exclusiv peste, dar cred ca cel putin 90% din hrana o reprezinta pestele viu. Un somn de 100 kg nu poate pierde timpul alergand dupa viermi in apa. Normal, daca se intalneste cu o lipitoare sau cu un tipar, nu il va refuza. E ca si cum un leu din savana s-ar pune pe vanat soricei. Ar avea nevoie de sute de soricei sa se sature.

Dupa parerea mea te inseli din nou... :D.
De exemplu in lunile de vara cand, cel putin pe la noi, Dunarea e plina de scoici moarte, astea constituie o hrana mult mai facil de procurat pentru somn si la fel de plina de proteine ca orice peste viu... de ce crezi ca n-ar profita de ocazie?
Intrebarea e retorica deoarece pescuitul cu scoica moarta, in special in perioada respectiva, ofera un raspuns clar. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nemo

Fortgeschrittener

Beiträge: 223

Registrierungsdatum: 6. November 2014

Wohnort: Le Cannet, France

  • Nachricht senden

30

Freitag, 18. März 2016, 22:21

Nu mananca exclusiv peste, dar cred ca cel putin 90% din hrana o reprezinta pestele viu. Un somn de 100 kg nu poate pierde timpul alergand dupa viermi in apa. Normal, daca se intalneste cu o lipitoare sau cu un tipar, nu il va refuza. E ca si cum un leu din savana s-ar pune pe vanat soricei. Ar avea nevoie de sute de soricei sa se sature.

Dupa parerea mea te inseli din nou... :D.
De exemplu in lunile de vara cand, cel putin pe la noi, Dunarea e plina de scoici moarte, astea constituie o hrana mult mai facil de procurat pentru somn si la fel de plina de proteine ca orice peste viu... de ce crezi ca n-ar profita de ocazie?
Intrebarea e retorica deoarece pescuitul cu scoica moarta, in special in perioada respectiva, ofera un raspuns clar. :ochi:
Nu numai Dunarea e plina de scoici moarte vara, si in alte locuri somnii stiu sa profite de chestia asta...si pescarii la fel:

Pêche du silure à vue en kayak : Canicule, corbicule et silures. Un soir en Seille. - YouTube



Somnul e oportunist, mult mai oportunist decat stiuca sau salaul. Principiul clasic e consum (energetic) minim pentru castig maxim.

E un studiu facut In Franta pe Dordogne, foarte interesant si instructiv. Pacat ca e doar in franceza, sunt cateva lucruri de retinut si pentru pescari:

http://www.eptb-dordogne.fr/contenu/index/idcontenu/247


O sa incerc sa traduc chestiile privitoare direct la alimentatia somnului, daca intereseaza pe cineva.

Vlad Tulcea

Schüler

  • »Vlad Tulcea« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 151

Registrierungsdatum: 8. März 2016

Wohnort: Tulcea

  • Nachricht senden

31

Freitag, 18. März 2016, 22:48

Raul Pustai prietenii tai de la care Metro cumpara crap ? din Spania sau Italia ?

Raul Pustai

Schüler

Beiträge: 63

Registrierungsdatum: 1. März 2014

Wohnort: Brasov

Beruf: Farmacist

  • Nachricht senden

32

Freitag, 18. März 2016, 23:57

De la Metro din Bucuresti

Ähnliche Themen