Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 13. martie 2016, 15:11

Mate/intestine de gaina

Nimeni nu a pomenit despre aceasta momeala.
Este o momeala care prinde somn mare si spre deosebire de matele de macrou care prind peste doar la Galati acestea au o arie de acoperire mult mai mare. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 17. martie 2016, 18:37

Nimeni nu a pomenit despre aceasta momeala.
Este o momeala care prinde somn mare si spre deosebire de matele de macrou care prind peste doar la Galati acestea au o arie de acoperire mult mai mare. :bravo:


Salut Vlad,
intestinele de aripate sunt momeli de mult cunoscute. DAR, daca te uiti peste liste cu topuri de momeli la somn, indiferent din ce tara provin, acestea se afla undeva la capatul listei.
Si inca un DAR, de ce nu, cine are si poate sa le foloseasca, sa le incerce! :noroc: eu prefer totusi pestele viu :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 17. martie 2016, 19:14

Salut.Eu am incercat de 2 ori fara nici un fel de rezultat in conditiile in care ramele si lipitorile de pamant aveau rezultate bune asa ca m-am lipsit mai ales ca mirosul lor i-mi provoaca o stare mare de inconfort.In timp am inteles ca vibratiile produse in carlig sant mai importante decat mirosul momelii.

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 17. martie 2016, 20:24

Salut Zoran, am vazut ulterior ca s-a mai pomenit despre mate de gaina dar foarte putin si fara rezultate.

Am vazut la un pescar foarte respectat de la mine din zona cum a prins la mate niste somni de toata frumusetea (unul de 30 kg) si inca unul mare scapat.
Totul in cateva ore si omul zicea ca in perioada respectiva il zapaceste cu momeala asta...era vorba de inceputul verii cu cote mari si ape tulburi.

Daca vedeam la altcineva ziceam ca este noroc dar stiindu-l pe om cat de priceput este si ce somni a prins la viata lui (100 kg - record) l-am ascultat cu mare atentie.

5

joi, 17. martie 2016, 20:43

Salutari!
@Vlad Tulcea

O momeala buna este o momeala in care ai mare incredere! ..afirmatia asta, n-am inventat-o eu, o vad ca pe-o axioma! Sfatul meu este sa nu abandonezi momeala asta :bravo: .Poate la tine in zona face ravagii, si te iei aiurea dupa noi, unu', altul... :saluti:
Pentru mine, pestele viu este no 1! :bucuros2:
:noroc:

6

joi, 17. martie 2016, 21:02

Ptr. mine momeala nr.1 este pestele viu!
Am incercat si eu de cateva ori cu mate de gaina dar fara rezultat!
Inafara de peste viu,lipitori si rame nimic nu imi inspira incredere la pescuitul stationar

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 17. martie 2016, 21:09

Salut Cata si ceilalti, si eu am sa ma axez cel mai mult pe pestele viu (in special tiparul) dar pentru ca se apropie inceputul de sezon incerc sa mai aflu ceva informatii.
Probabil ca in iunie (dupa prohibitie) apele vor fi destul de tulburi si cotele maricele...ma gandeam ca poate pestele viu nu e cea mai potrivita momeala.
Voi ce credeti ? (ma refer la pescuitul stationar pe fund/grund).

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 17. martie 2016, 21:36

Probabil ca in iunie (dupa prohibitie) apele vor fi destul de tulburi si cotele maricele...ma gandeam ca poate pestele viu nu e cea mai potrivita momeala.

Pai tocmai atunci este cel mai activ somnul! Si cauta pestele viu prin tot felul de ambuscade, mascat de apa tulbure si turbulenta crescuta. Doar ca probabil trebuie sa tii pestele mai aproape de suprafata apei si succesul este aproape garantat! O parere normal.

9

joi, 17. martie 2016, 21:43

ma gandeam ca poate pestele viu nu e cea mai potrivita momeala.
Voi ce credeti ? (ma refer la pescuitul stationar pe fund/grund).

Din contra,atuncea pestele viu face 'minuni'!
Uita de pescuitul la grund!
Daca locul de pescuit iti permite incearca sa pescuiesti la metoda copac,sau geamandura,firul neaparat deasupra apei,(exista un topic pe tema asta)!(exista si dezavantaje,multe crengi ,gunoaie se agata de fir/montura,)

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 17. martie 2016, 22:12

Am urmarit multe postari despre metoda asta de pescuit la suprafata dar e greu de aplicat in cazul meu si cred ca cele mai mari sanse sunt noaptea (nu practic pescuit nocturn).
In zona Tulcea si in delta in general este un trafic infernal...nu ai cum sa intinzi un fir peste un canal fara sa treaca o barca din 10 in 10 minute iar geamandura cred ca e mai mult pentru lacuri. Pe Dunare curentul este mult prea puternic (mai ales in perioada cu pricina).

Eu ma axez pe pescuitul clasic pentru ca asta da rezultate si asta caut sa imbunatatesc.
La inceput de sezon lumea pescuieste in general cu buchet de rame sau coropisnita (iar care se pricepe la mate mai da si cu d-astea).
Cam astea sunt metodele de inceput de sezon pe aici prin zona.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 18. martie 2016, 00:57

Am urmarit multe postari despre metoda asta de pescuit la suprafata dar e greu de aplicat in cazul meu si cred ca cele mai mari sanse sunt noaptea (nu practic pescuit nocturn).
In zona Tulcea si in delta in general este un trafic infernal...nu ai cum sa intinzi un fir peste un canal fara sa treaca o barca din 10 in 10 minute iar geamandura cred ca e mai mult pentru lacuri. Pe Dunare curentul este mult prea puternic (mai ales in perioada cu pricina).

Eu ma axez pe pescuitul clasic pentru ca asta da rezultate si asta caut sa imbunatatesc.
La inceput de sezon lumea pescuieste in general cu buchet de rame sau coropisnita (iar care se pricepe la mate mai da si cu d-astea).
Cam astea sunt metodele de inceput de sezon pe aici prin zona.


Zici ca nu practici pescuitul nocturn...pai cele mai multe sanse la stationar la somn pe timp de vara sunt pe timp de noapte, atunci pleaca mustaciosii la vanatoare.Se prinde si ziua insa sunt sanse mai multe dupa ce se intuneca :noroc:
Daca e trafic infernal in zona atunci poti pescui cu geamandura, se poate foarte bine si pe rauri nu numai pe ape statatoare.Si eu sunt obligat de conditiile de aici sa nu pescuiesc la montura tensionata(BREAK-LINE) sau la geamandura deci imi ramane pescuitul clasic la pluta sau la montura oss asta unde curentul apei imi permite.
Am incercat si eu buchet de rame, coropisnite, ficat(asta pute ingrozitor :rizi: ), calamar si altele insa momeala nr 1 e pestele viu.E foarte important sa ai si incredere in momeala ce o folosesti, daca tu simti ca intestinele de gaina sunt nr1 acolo in zona ta atunci incearca cu ele :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 18. martie 2016, 08:10

Pescuitul nocturn nu da rezultate care sa merite efortul...cred ca oricine merge regulat in delta sau la Dunare poate sa confirme asta.
Aici nu se practica decat de cei care campeaza si din lipsa de activitate isi fac de lucru noaptea pe langa lansete.

Mane daca tot e topic despre momeli spune-mi te rog daca in IT exista sau sunt cunoscute momelile populare de la noi (coropisnita,vierme de salcie,lipitoare) ?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 18. martie 2016, 10:53


Mane daca tot e topic despre momeli spune-mi te rog daca in IT exista sau sunt cunoscute momelile populare de la noi (coropisnita,vierme de salcie,lipitoare) ?


Cu ani in urma se pescuia si aici cu momelile indicate de tine, asta mi-au povestit mai multi pescari in varsta de pe aici.Acum toata lumea foloseste peste viu sau mort.Rar se mai folosesc si bucati de peste sau calamar, nu am vazut sa se pescuiasca nici cu buchet de rame la stationar :gandesc: la clonc da, se folosesc rame. :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 18. martie 2016, 11:17

Probabil ca pestele viu este cea mai buna metoda de a selecta exemplarele mari de somn (la stationar) si de aceea este atat de populara acolo. :gandesc:
Pe la noi nu stiu daca prinde top 5 momeli (exceptand tiparul desigur) dar si dimensiunile capturilor sunt mult mai mici.

15

vineri, 18. martie 2016, 11:33

Insista pe peste mare, , viu, noaptea si ai sa vezi ca sunt si in Delta, Tulcea si mai sus de tine si somni la 2+.

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 18. martie 2016, 11:48

Asta intentionez sa fac , mi-am cumparat deja cateva acarete pentru monturi cu peste viu (mare)...am sa pescuiesc la monturi cu plumb (pe fund) pentru ca asta stiu cel mai bine si in asta am incredere 100%.
In paralel am sa continui si cu tiparii pe care ii consider number 1 pana in momentul de fata.



Ramane de vazut daca voi avea si priceperea/norocul necesare sa il prind pe ala mare. :bucuros2:

17

vineri, 18. martie 2016, 11:59

Din barca, cauta-l pe partea ukraineana a insulei dinainte de ceatal chilia. gasesti tu locul cu sonarul.

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 18. martie 2016, 12:31

Eu am barca pe Sf Gheorghe si nu am motor de putere asa ca sunt limitat la zona aceea...dar nu-i problema , am acolo cateva locuri foarte bune de crap si somn.
Spre cetal Chilia am sa merg cu masina acum in primavara sa dau dupa avat...sunt locuri foarte bune pe acolo si usor de ajuns.

Asta e insula de care zici ?
»Vlad Tulcea« a adaugat urmatoarea poza:
  • Untitled.jpg

19

vineri, 18. martie 2016, 13:34

Cred ca da, dar ancorat la 25-30 m de insula spre partea ukrainiana
»gufisor« a adaugat urmatoarea poza:
  • insula tulcea.gif

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 18. martie 2016, 13:51

Ai prins somni mari acolo ?

Subiecte asemănătoare