Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 13. aprilie 2016, 17:08

Salutare dupa cum am spus revin cu cateva detalii. Sa luam in ordine cronologica :
1. Dai o mie de euro si stii ca nu ii mai ai.
2. Urmeaza perioada de nerabdare .
3. Ajunge jucaria, te bucuri ca un copil.
4. Desfaci pachetul si constati ca lucrurile sunt serioase. Cablurile, unitatea principala toate accesorile sunt solide, nimic nu iti da senzatie de "chinezism".
5. Iesi la apa sa faci ceva teste si cu toate ca ai urmarit zeci de clipuri observi ca nu intelegi mai nimic din ceea ce vezi.

Acum pun si eu cateva imagini poate se gasesc binevoitori sa explice un pic pe marginea lor. La unele poze am activat functia fish id, stiu ca este doar de marketing dar ma jucam prin toate setarile.
»poolonik« a atasat urmatoarele fisiere :

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 13. aprilie 2016, 20:07

LOL... te-nteleg perfect... mi-aduc aminte ca prima oara cand am cumparat si folosit sonarul am fost asa nervos ca nu-mi dau seama ce-i acolo incat era cat pe ce sa-l calc in picioare si sa-l arunc in apa. :rizi: :rizi:
Ceea ce ai incercuit p-acolo pot fi pesti da` nu-i ceva sigur... iar ceva sigur pe sonar o sa ai atunci cand nu analizezi doar imaginea ci si comportamentul in timp.
Nu stiu cum as putea explica intr-o postare... cred ca cel mai bine este sa iesi cu cineva care sa-ti arate practic ce si cum.
Daca erai mai de prin partea de vest poate veneai odata cu noi la Dunare... da` n-am nici o indoiala ca si pe la voi sunt destui care ar putea sa-ti arate, doar putina bunavointa sa fie... si dai si tu o bere, dupa... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 13. aprilie 2016, 20:55

Prin comportament in timp va referiti la faptul ca acolo unde banuiesti ca ar fi peste, scoti undita si daca "pica" inseamna ca respectivul semn a fost real ? Am intrat putin intr-o balta cu o adancime mica, intre 1 si 2m. Balta plina de iarba. Am luat si de aici cateva imagini. Aici intre atata iarba chiar ca nu am inteles nimic. Acum acasa ma uit la log si incerc sa analizez situatia, dar fara exemple este greu sa-mi dau seama de ceva.

Referitor la bere daca este cineva dispus din zona Braila-Galati , nici o problema. Imaginile de mai jos sunt din balta.
»poolonik« a atasat urmatoarele fisiere :
  • P1110868.JPG (288,99 kB - 192 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 20:54)
  • P1110869.JPG (218,33 kB - 181 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 20:54)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 13. aprilie 2016, 20:59

Prin comportament in timp va referiti la faptul ca acolo unde banuiesti ca ar fi peste, scoti undita si daca "pica" inseamna ca respectivul semn a fost real ?

Nu, nu asta am vrut sa-ti spun.
Am vrut sa zic ca, de exemplu, acele 2 dare inclinate de pe ultimele tale poze, care au IN TIMP o urcare constanta, sunt bule de aer nu pesti... pt. ca un peste nu urca asa constant decat foarte rar... asta vroiam sa zic prin "comportament in timp". :)
Dupa parerea mea, cine iti spune ca o pata dintr-o poza ii peste sau creanga sau submarin sau sirena... ala-i poet :) ... sonaru` nu-i aparat foto sau camera de filmat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

25

miercuri, 13. aprilie 2016, 20:59

pe adancime mica , ai con mic si ai nevoie de noroc mare ca sa prinzi vreun peste in con...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 14. aprilie 2016, 14:50

Nu vad nici o poza cu Structure scan ... Eu pentru aia l-as lua . Pestii da-i incolo :rizi: Important este sa gasesti structura,pozitia ei ,etc. Pe Structure scan o sa vezi si pestii intre ape .Restul ,adica aia de pe funs, ii gasesti cu jigul! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 14. aprilie 2016, 14:55

Zamfi, eu sunt f multumit de el. Se vede excelent! Atata 2d, cit si S-Scan.
Daca mai ai rabdare citeva zile, cand voi iesi pe apa pot putin filma cum vede S-scanul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 14. aprilie 2016, 16:51

Nu, nu asta am vrut sa-ti spun.
Am vrut sa zic ca, de exemplu, acele 2 dare inclinate de pe ultimele tale poze, care au IN TIMP o urcare constanta, sunt bule de aer nu pesti... pt. ca un peste nu urca asa constant decat foarte rar... asta vroiam sa zic prin "comportament in timp".


Multumesc. Am inteles.


pe adancime mica , ai con mic si ai nevoie de noroc mare ca sa prinzi vreun peste in con...

Asa este, spuneam doar ca unde este multa vegetatie sub apa este destul de zgomotoasa imaginea, nu cred ca ai mai reusi sa deosebesti pestii de vegetatie. Asta este o parare de prima iesire la apa cu el.

Poate pana la sfarsitul saptamanii reusesc si mai fac o iesire la apa cu el. O sa ii pun si un card sa pot face un log mai mare pentru al putea studia acasa in liniste.

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 16. aprilie 2016, 19:04

M-am incapatanat si azi am reusit sa il scot la o scurta plimbare pe Dunare. Cred ca incep sa ma acomodez cu el. Am facut o sedinta foto cu ce se afla sub apa. Imaginile cu structur scan, zic eu ca sunt superbe. Ce spuneti de data asta sunt pesti in groapa asta ?
»poolonik« a atasat urmatoarele fisiere :
  • P1110875.JPG (240,22 kB - 191 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 21:00)
  • P1110870.JPG (258,88 kB - 178 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 21:00)
  • P1110879.JPG (298,17 kB - 185 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 21:00)
  • P1110882.JPG (212,6 kB - 179 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 21:00)
  • P1110873.JPG (277,59 kB - 180 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 21:00)

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 16. aprilie 2016, 19:07

In imaginile cu structur scan in partea din dreapta la 10m se afla malul Dunarii. Continuare .....
»poolonik« a atasat urmatoarele fisiere :
  • P1110881.JPG (278,98 kB - 193 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 21:00)
  • P1110902.JPG (291,71 kB - 174 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 20:55)
  • P1110913_1.JPG (236,46 kB - 176 ori coborit - ultima oara: 22. octombrie 2021, 21:29)
  • P1110912_2.JPG (293,11 kB - 150 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 20:56)
  • P1110917_1.JPG (253,92 kB - 143 ori coborit - ultima oara: 18. aprilie 2021, 20:56)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »poolonik« (16. aprilie 2016, 19:13)


31

miercuri, 20. aprilie 2016, 20:45

Din pura curiozitate intreb!-Care este motivul ptr. care preferati mai mult Lowrance Elite5sau7 TI TS decat Hummingbird Helix 5sau7 ?
Din review-uri pe net am inteles ca Elite TI TS ar fi mai bun decat Helix!
Totusi Helix are caracteristici asemanatoare cu Elite TI dar diferenta de pret este apreciabila(Helix este mai iefin)....Merita bani Elite TI sau ajunge si un Helix!
Mi-as dori un Elite TI 5 TS dar am gasit Helix 7 DI la un pret de aproximativ 550euro!(Deocamdata nu sunt "lovele" dar cine stie,poate poate punem mana pe un aparat dinasta) :zambet:
Inafara de toucscreen Helix-ul DI are aceleasi functii ca Elite 5 Ti TS?(structure scan,etc etc ?)
(Sunt praf la capitolul sonare :nunteleg: ,sper sa nu pun intrebari retorice :D)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 21. aprilie 2016, 07:28

Florine, Helix poti compara cu modelul vechi de Elite, sau actualul Hook.
Modelul Helix DI nu are nimica in plus ca functie decit Hook. Iar daca comparam preturile, o asa diferenta mare nu este.
Doar ca, Helix are conurile de la Fishfinder de 16° si 28°, iar Hook vede foarte bine si peste conurile de 20° si 60°.
E foarte important sa ai con de 60° ptr apele noastre de ses...

Iar diferenta dintre Helix SI si Elite Ti Total Scan este sonda. Helix are o sonda mica si SI doar pe o frecventa, 455 kHz. Elite are 2 frecvente, si anume 455 si 800 kHz. Sonda este pastrata mare ptr calitatea, acuratetea imaginii. Aceasi sonda la Helix ca si acuma 10 ani, sonda de la 798 SI.

Helix nu poti compara cu Elite Ti. Procesoarele sunt mai lente la Helix, la Elite Ti sunt de la HDS. In plus mai are citeva functii care isi merita toti banutii la Elite Ti: Touch-ul si Zoomul fantastic, care iti usureaza enorm pescuitul. Sti cum e, banutii ii dai o data, dar de folosit, il vei folosi de 1000 de ori sau mai mult. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

yakari

Oblete

Răspunsuri: 6

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: chiajna

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 31. mai 2016, 00:26

A sosit si jucaria mea

Elite 5 Totalscan.
sper ca pana saptamana viitoare cand ies cu el pe apa sa reusesc macar sa pricep ceva . momentan sunt varza ( este primul ).
imi puteti spune cum pot pune sonda pe oglinda? avand in vedere ca este fixa....
de harta ce sa zic ca din ce imi dau seama are numai SUA.
MULTUMESC

bu2

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 9. iunie 2016

Locație: GIURGIU

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 9. iunie 2016, 14:20

salut,
sunt si eu un proaspat posesor de eite 7ti total scan.
l-am cumparat din bulgaria...la un pret mai bun decat la importatorul oficial si cu garantie 2 ani !!
butonand pe situl celor de la lowrance....cu noroc am prins si o oferta....harta dunarii gratis...abia am primit mail ca au trimis harta catre mine. pe site pretul hartii era 200 si ceva euro. :))
am iesit intr-o scurta testare ziele trecute.
am incercat montarea senzorului in interiorul barcii.sa bata prin fibra.
pierde foarte mult din calitatea/rezoluia side scan !!
trebuie montat in exterior !!
intrucat barca este folosita si la plaja....este imposibil de montat pe oglinda...asta inseamna ca trebuie montat doar la pescuit...demontat uleterior...pozitia este sub aba..prea complicat.

singura varianta....montat pe lateraul barcii, pentru pescuit si cautat structuri...scanat zonele de pescuit.

revin cu poze dupa confectionarea suportului sau cumpararea unuia gata facut.

sper sa ma ajutati in a interpreta infrmatiile :))

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 9. iunie 2016, 20:45

Salut, iti recomand sa pui sonda in spate, sa stea 1 cm deasupra liniei fundului barcii. Asa o am si eu, cund intra in glsaj nu mai vad nimica pe ercran, dar asa, pina in 12 km/h se vede f bine. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bu2

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 9. iunie 2016

Locație: GIURGIU

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 9. iunie 2016, 21:11

Salut, iti recomand sa pui sonda in spate, sa stea 1 cm deasupra liniei fundului barcii. Asa o am si eu, cund intra in glsaj nu mai vad nimica pe ercran, dar asa, pina in 12 km/h se vede f bine. :noroc:
salut,stiu ca este cea mai buna varianta insa nu se poate aplica la mine.
barca ,la dunare, este trasa pe nisip atunci cand mergem la plaja.
de la curent ea se lipeste de mal.
senzorul o sa atinga nisipul.
nu poti sa ai mereu grija de el.
mai facem wakeboard. poti sa il lovesti cu placa,piciorul,atunci cand urci in barca.

e prea migalos sa il montezi si demontezi doar pentru pescuit.

pentru inceput o sa incercam cu el montat in lateral,sa vedem cum se comporta.
am vazut pe site cateva modele de prinderi pe lateral.
am vazut si de cumparat din magazin.numai ca nu am gasit si deschiderea menghinei.nu cumva sa comand si sa nu pot prinde.
o sa incerc sa confectionez suportul.
sa vedem ce iese :)
va tin la curent

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 9. iunie 2016, 21:24

Acu` scuze ca intreb, poate n-am inteles io cum vine treaba da` nu prea pricep de ce pe lateralu` barcii ii mai ferit decat pe oglinda?
Ma gandesc ca daca tragi barca pe nisip o tragi cu botu` spre mal si nu cu oglinda... ori atunci oglinda ii ultima care ajunge la nisip spre deosebire de laterale care, cum zici, pot sa ajunga la nisip de la curent... :nunteleg:
Iar n-am inteles de ce-i asa complicat de montat/demontat un suport clasic pe oglinda... dureaza vreo 30 secunde, iti spun din proprie experienta pe diverse barci... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

38

joi, 9. iunie 2016, 21:40

Iar n-am inteles de ce-i asa complicat de montat/demontat un suport clasic pe oglinda... dureaza vreo 30 secunde, iti spun din proprie experienta pe diverse barci...
Spune-i omului ca nu prea e suport "clasic" de sonda, e cam la pret de sonar, cam 130 euro numai suportul...Corect, il pui unde vrei :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 9. iunie 2016, 21:45

Spune-i omului ca nu prea e suport "clasic" de sonda, e cam la pret de sonar, cam 130 euro numai suportul...Corect, il pui unde vrei


Hai ma ca nu tre` sa fie d-ala... am luat unu` pt. difuzoru` de la clonc, o costat 100 si ceva de RON si tot in 30s se monteaza... i-adevarat ca nu are reglaj fata/spate da` sunt si d-alea la acelasi pret.
Acu` un suport serios ii un suport serios :bucuros: ... nu vreau sa "minimizez" asta... da` mai mult m-o intrigat de ce ar fi mai OK pe lateral in afara de cazu` cand n-ai loc pe oglinda de motoare sau alte device-uri... :nunteleg: :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

bu2

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 9. iunie 2016

Locație: GIURGIU

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 9. iunie 2016, 22:20

salut,
poate nu am explicat eu foarte clar.

senzorul/transducer/sonda acestui sonar...totalscan...este destul de scump
in plus este si destul de mare..lung
asta face ca in situatiile descrise mai sus sa fie usor de lovit,agatat,dereglata pozitia.
normal ca barca o tragi cu botul pe nisip.dar in 30 minte-1 ora...coltul barcii...oglinda..se suspenda pe nisip. automat transducerul este in nisip.
daca trece si motonava cu pasageri...valuri de 1m...si nu esti pe faza sa indrepti barca...poti sa il rupi cu siguranta.

suportul de prindere pe lateral.
il folosesti atat timp cat esti la pescuit.sau cand vrei sa cauti locuri.sa sondezi/scanezi...cu sidescan-ul.
apoi il demontezi.
tragi barca la mal...pescuiesti la statioar....te dai cu placa....alte activitati.
senzorul este ferit de pericole. adica scoti suportul de pe lateraul barci :)

varianta de montat...demontat...
barca este la ponton.
zona de prindere este la 70cm aproximativ sub linia apei.
barca are si un ''swimplatform'' de 30cm.
trebuie sa te chinui sa bagi mana sa prinzi suruburile...sa ai grija sa nu-ti cada vre-o piulita in apa...
pentru prindere are 2 suruburi cu piulita.
trebuie si stanse acele piulite la cheie.
inainte trebuie reglata pozitia.
toate aceste operatii efectuandu-se sub apa.


apoi...ajungi la plaja....tragi la mal...trebuie demontat...aici e mai simplu...tragi aproape de nisip...si desfaci.

de acee zic ca mai intai incerc cu suportul pe lateral...pare mai practic. acum o sa vedem

seara placuta.