Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 20. februarie 2016, 13:37

Lowrance Elite 7 Ti - Totalscan

:salut: ,
mi-a ajuns jucaria noua, si, din primele impresii pe "uscat": BESTIAL!!! :bucuros2:

Sonarul este facut pe baza lui HDS gen2 Touch. In plus, mai are si WiFi integrat.
Revin maine seara cu detalii, daca reusesc sa ies pe apa. :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 20. februarie 2016, 17:56

Upss! Pare foarte,foarte interesant ! Astept parerile tale dupa... Ceva imi spune ca sonarul asta va face istorie! Este si de 5 " ?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 20. februarie 2016, 18:03

Si daca poti sa faci o comparatie cu asta te rog :

Simrad GO7 XSE Chartplotter / Multifunction Display - Simrad Marine Electronics

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 20. februarie 2016, 18:34

Si inca o intrebare Zoran,sonda de la Elit TI Totalscan se potriveste si la HDS GEN 3 sa nu mai fie nevoie de doua sonde cum le are acum .

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 20. februarie 2016, 18:49

Zamfi, din discutiile cu Navico, GO7 este "identic" cu Elite Ti: meniu, sonda, procesoare... apare cam intr-o saptamana.

Valentin, verific maine. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 20. februarie 2016, 22:04

Aha,merci.Insa e mai ieftin ca si Elite .Sa vedem ce suprize apar ca poate schimbam sonarul .

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 21. februarie 2016, 05:04

Aha,merci.Insa e mai ieftin ca si Elite .Sa vedem ce suprize apar ca poate schimbam sonarul .


'Neata Zamfi, da, este mai ieftin, dar cu cit? Elite 7 Ti TotalScan este acuma 930,-€ :gandesc:

Un "plus" la Elite Ti ar fi sistemul de prindere, Quick-Release. Despre alte "diferente" nu pot relata, ptr ca nu l-am avut in mana, si nu stiu daca il voi pescui vreodata...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

florinw

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 16. ianuarie 2015

Locație: augsburg

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 22. februarie 2016, 19:41

Salut.care este diferenta intre Lowrance Elite 7 Ti - Totalscan
si Lowrance Elite 7 Ti - DS DownScan ?
ai primit si ds down scan?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 22. februarie 2016, 19:53

Salut.care este diferenta intre Lowrance Elite 7 Ti - Totalscan
si Lowrance Elite 7 Ti - DS DownScan ?
ai primit si ds down scan?


Salut Florin, nu, DS nu am primit.

Total Scan are 2D + Down Scan + Structure Scan
DS are 2D + Down Scan

In rest, nici o diferenta :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 23. februarie 2016, 05:53

...vor urma si alte videouri, cu explicatii meniu :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

marți, 23. februarie 2016, 06:33

E prea scula, cand mai pescuim ? :bravo: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 23. februarie 2016, 12:21

Da! Arata foarte interesant ! Hmmmm... si eu care sunt ferm convins sa arunc toata tehnologia si doar sa pescuiesc.... :doarecapu: :rizi:

13

marți, 23. februarie 2016, 15:51

E , nici chiar asa.....nu e de aruncat , buna scula , performanta, dar , daca butonez pe el si imi mai prind si urechile prin meniu, cand mai bat cloncul , cand ma mai uit si la varf, cand mai intep si scot pestele .... e mai bland cu unul mai simplu , nu face gaura in buzunare si nici nu am ce butona ( nu are prea multe setari si butoane ). Ma gandesc cum arata ecranul ala asa frumos dupa o partida de butonat cu mainile in momeala si peste. Parerea mea.

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 23. februarie 2016, 19:43

nici eu nu-l vreau...
PS: "Vulpea cand n-ajunge la struguri, zice ca-s acri"

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 23. februarie 2016, 20:14

E , nici chiar asa.....nu e de aruncat , buna scula , performanta, dar , daca butonez pe el si imi mai prind si urechile prin meniu, cand mai bat cloncul , cand ma mai uit si la varf, cand mai intep si scot pestele .... e mai bland cu unul mai simplu , nu face gaura in buzunare si nici nu am ce butona ( nu are prea multe setari si butoane ). Ma gandesc cum arata ecranul ala asa frumos dupa o partida de butonat cu mainile in momeala si peste. Parerea mea.


Personal l-as lua DOAR pentru spinning . Nu cred ca merita "stricat" la clonc. Oricum eu nu pescuiesc la clonc ,deci am scapat de maini murdare de momeala! :bucuros:
Problema mea este ca tehnologia , ca si alcoolul , " diminueaza reflexele pescarului " ... :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 24. februarie 2016, 05:26

Eu sunt de parere ca ''prelungeste''' simturile pescarului..Eu asa am simtit dupa ce am pescuit cu sonarul..mai ales la clonc..sa vezi ca exista o legatura intre cum dai cu cloncul,cum tii momeala si cum reactioneaza pestele la asta e ceva fantastic..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 5. aprilie 2016, 16:18

Salut, noutati in legatura cu aparatul ? Sunt si eu interesat de un sonar si de ceva timp incerc sa ma familiarizez cu denumirile si accesoriile lor. Sa inteleg ca intre Lowrance Elite 7 Ti - Totalscan si Lowrance HDS Gen 3 diferenta este ca primul nu este digital ? Sau ce ar avea in minus primul model fata de Lowrance HDS Gen 3 ?

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 9. aprilie 2016, 22:33

Intre timp m-am lamurit. M-a indus in eroare un post in care erau trecute diferentele intre aparate. Erau prea multe informatii deodata pentru mine. Oricum eu sunt mai impulsiv asa ...si dl Zoran fiind in concediu, am comis-o. Am cumparat un Lowrence Elite TI -Totalscan. L-am luat din Italia, intamplarea a facut ca trebuia sa vina cineva din Italia si ...are deja aparatul la el, luni/marti intru in posesia lui. Nu aveau pe stoc de 5 asa cam am bagat mana mai adanc in buzunar si am luat unu de 7. Am in "spatele curtii" o garla(canal de irigatii) direct acolo o sa ii fac botezul, trag cateva cadre ca sa le pot descifra acasa. Pe la sfarsitul saptamanii poate ajung si la Dunare sa "trag si acolo cateva cadre" pentru studiu. Ptiu ce entuziasmat sunt. :bucuros2:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 10. aprilie 2016, 08:03

Buna treaba! Astept si eu primele impresii.

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 11. aprilie 2016, 09:48

:salut: ,
mi-a ajuns jucaria noua, si, din primele impresii pe "uscat": BESTIAL!!! :bucuros2:

Sonarul este facut pe baza lui HDS gen2 Touch. In plus, mai are si WiFi integrat.
Revin maine seara cu detalii, daca reusesc sa ies pe apa. :noroc:


:salut: ,
mi-a ajuns jucaria noua, si, din primele impresii pe "uscat": BESTIAL!!! :bucuros2:

:salut: ,
mi-a ajuns jucaria noua, si, din primele impresii pe "uscat": BESTIAL!!! :bucuros2:

Sa-l stapanesti sanatos ,,, sa ai parte de satisfactii cat mai MARI ,, sau mai LUNGI ,,, si cu centura la spinare,,, numai bine si personal iti multumesc pt. tot ajutorul ,,,
GANDESTE CA UN PESTE