Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

masivul

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »masivul«

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 8. mai 2012, 09:32

Am nevoie de ajutorul vostru...pareri despre 2 sonare.Care sa l aleg?

Respecte oameni buni...e fantastic ca v am descoperit.Multe dintre intrebarile mele si au gasit raspunsul pe forumsi site.
Din 2004 cobor din Cluj Napoca de 2-3 ori anual in Delta Dunarii,unde principala preocupare a mea este somnul.De 2 ani pescuiesc doar la metoda cu clonc,dar fara sonar...
M am decis sa achizitionez unul,dar am gasit doua variante,si nu ma pot hotari. 1.Lowrance Mark 5x dsi
2.Lowrance elite 5x dsi
Exista o diferenta destul de mare de pret,(elitul este mai scump cu cca 250 euro).Am luat in seama specificatiile voastre privind un sonar bun,iar mark 5-ul este la limita...poate chiar sub limita.Imi recomandati elit-ul?-s au imi pot face treaba bine si cu varianta mai ieftina? Doresc sa-l folosesc pe dunare...Chilia
Va multumesc anticipat pentru ajutor

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »masivul« (8. mai 2012, 14:01)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 8. mai 2012, 19:21

Diferenta nu e numai de pret. Daca vrei sa pescuiesti la clonc primul ajunge. Celalalt vad ca are structure scan, eu nu l-am folosit. Poate fi folositor la spinning. Daca nu practici nu ai nevoie.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 8. mai 2012, 19:50

Salut Masivul,
daca vrei sa folosesti sonarul la pescuitul cu cloncul, atunci nici unul din ele. DSI lucreaza prin a emite perdele de unde in apa, groase de citiva mm, care iti arata doar structura obiectelor: iarba, pomi, pietre...forma acestora.
index.php?page=Attachment&attachmentID=221 index.php?page=Attachment&attachmentID=222

Pt a folosi in intregime capacitatile unui sonar, ai nevoie de:
2D - pt a vedea f bine pestii , pt a vedea unde sunt canturile, platourile, si pomii sau stilpii din apa,mdar si pt a putea recunoaste compozitia grundului, al fundului (mâl, nisip, piatra, iarba..)
DSI - pt a vedea ce obiecte sunt intre ape si forma acestora (nu se vad pesti pe ecran, decit f rau, aproape in conditii ideale)
SS (Structure Scan) - pt a vedea de sus, ca o pasare, ce este sub tine si in care parte a barci (nu se vad pesti pe ecran, doar in conditii ideale - de laborator :rizi: )

Fiecare are avantajele lor, dar abia toate impreuna iti ofera imaginea completa de sub tine.

index.php?page=Attachment&attachmentID=223

Pt pescuitul la clonc este suficient un sonar 2D. Si pt a gasi copacii sau gropile din apa, eventuale locuri unde se ascund pestii.
Aici incepe categorisirea in sus:
Mark 5x (1600 W)
Mark 5x Pro (2400 W)
Elite 4x (2100 W)
Elite 5x (4000 W)
HDS 5x (250 W - echivalent 30.000 W)

Cu toate vei vedea somnii pe ecran, mai rau sau mai bine.

Cu cit mai multi Wati, cu atit mai multe detalii clare pe ecran.
Cu cit mai multi pixeli, cu atat mai clara imaginea si mai bine distinctibila (exemple extrema: cu Mark 5x vezi un obstacol in apa sub o forma rotunda, compacta (nu sti ca-i un pom - cu HDS poti distinge ca e un pom)
Primele 4 lucreaza analog, adica semnalele transmise in apa sunt ... "dure" , le simti in palma daca pui mana sub sonda. Cele de la HDS sunt digitale, si atit de puternice ca un analog de 30000 W, dar "moi" ca unul de 250 Wati.

Cu cit mai scump cu atat mai buna e tehnica (de ex cele fara x au GPS, poti memora locul unde ai vazut ceva interesant si reveni) ... dar pina la urma, tot somnul hotaraste daca musca sau nu. Bine-nteles si spijinit de imprejurari (montura, momeala, pescar...tehnica folosita).

Aici ai un clip sa vezi cum se vede plumb, momeala si somnul pe sonar la un Mark 5x Pro: Сом на квок. г. Воронеж.
- YouTube


Asa se vede la un DSI: Picasa Web Albums - Zoran - Somni la clonc

Iar la un Elite 5, cred ca Tudor poate sa zica mai multe.
----------------------------------------------------------------------
Concluzie:
190,- euro => Elite 4x
220, - euro => Mark 5xPro
450,- euro => Elite 5x
670,- euro => HDS 5x Gen2
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 8. mai 2012, 20:03

Scuze, am scris deodata cu Tudor.

Tudor, DSI = Downscan, adica 455/800 kHz

Mark 5x DSI - alb negru
Elite 5x DSI - color
Elite 5 DSI - color + GPS

Dar nici unul nu are structure scan! Atentie, structure scan e imaginea de sus in jos, ca imaginea de vultur + DSI
---------------------
Asta e la 455 kHz:
index.php?page=Attachment&attachmentID=227

Si asta e imaginea la 800 kHz:
index.php?page=Attachment&attachmentID=225
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 8. mai 2012, 21:28

Si dsi-ul, daca setezi meniul in mod clasic, functioneaza ca si celelalte sonare. Ma insel ? Poate sa fie sonarul cat mai perfectionat dar modul clasic tot va exista. Si asta ne intereseaza la clonc. :drac2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 8. mai 2012, 22:35

Din pacate nu, Tudor.
Am sunat de multe ori si am scris multe mailuri la Lowrance-Germany pana m-am lamurit care-i treaba.

DSI nu poate 2D :(
DSI functioneaza pe fregventele 455 si 800 kHz. Atata poate. Alta tehnologie si alte sonde ca la cele 2D.
2D, ceea ce folosim noi la clonc, foloseste fregvente conice de 200 kHz si 83 kHz (cca. 20°, resp. 60°)

Multi pescari isi iau in Germania pe o parte a barcii un 2D (de ex un Elite 5x) si pe cealalta parte un DSI (de ex un Mark 5x DSI). Nici sondele nu functioneaza de la una la alta. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

masivul

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »masivul«

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 9. mai 2012, 14:11

Multumesc pentru analizele facute...Nu m am hotarat inca 100%,dar inclin spre Elite 5x.
Nu mai am mult timp,pentru ca pe data de 10 iunie "atac" bratul Chilia foarte increzator....iar pana ajunge sonarul la mine,dureaza vreo 2 saptamani.
La prietenii la care merg,vor fi cazati in aceeasi perioada cei de la Fishing & Hunting,pentru un film pe care il produc,cu titlul: Pescuit cu boilless pe fluviu.
Sper sa reusesc sa le atrag atentia,ca desi foarte comercial,nu doar crapul exista,si poate stiuca...nu ar strica mai multe emisiuni cu mustaciosul nostru in prim plan.
Despre cele ce se vor intampla pe iubitul meu brat,va voi tine la curent,macar o data la 2 zile.Sa speram ca vom avea si cativa somni frumosi "cu barba alba" pe care sa-i putem elibera inapoi in batranul fluviu:))
zile usoare si scurte pana la prima iesire la somni

masivul

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »masivul«

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 9. mai 2012, 14:24

Totusi nu ma abtin sa nu va fortez putin mana:))))
Daca ceea ce va intereseaza la sonarul nostru este plumbul,momeala noastra,si urcarea somnului la ea...deci aceste 2 elemente sa se vada cat mai bine,iar restul intra in categoria mai putin important ati alege elite 5x s au mark 5x dsi?
Problema mea este ca nu am folosit sonar pana acum si oricat imi inchipui situatiile,tot mai logic mi se psre sa ma duc pe mana voastra...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 9. mai 2012, 15:09

:salut:

DSi in nici intr-un caz. La DSI nu iti vei vedea momeala si nici somnii ce urca.

Daca ai ce sa cheltui, atunci un HDS. Dupa aceea un Elite 5x, dupa aceea un Elite 4x sau un Mark 5xPro.

Un Film f interesant
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

masivul

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »masivul«

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 9. mai 2012, 15:53

Mersi mult...imediat vizionez filmul.Am gasit HDS-uri la preturi de 600-700 euro in germania.mi se pare un pret rezonabil-avand in vedere ca l cumpar impreuna cu colegul de barca.Ramane sa-l vada si el,si sa vedem cum il "recuperam":)))

masivul

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »masivul«

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 19. mai 2012, 19:05

Pana la urma,urmand sfaturile lui Zoran ne am decis la un sonar Lowrance elite 5...Acest model are si gps,si important pentru pescuitul somnului la clonc e ca vezi pestele care urca la momeala,si iti dai seama unde iti este momeala..
Multumesc de ajutor :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 20. mai 2012, 06:34

:salut: Masivul,
mi-am permis scurt sa-l reglez/ setez, sper ca nu deranjeaza.
Da, sonarul e f bun si cu GPS ai functiunea de memorare a locurilor interesante, pe care poti mai tarziu sau a doua zi sa le gasesti din nou. Iar pt ca este un sonar cu 83 / 200 kHz fregventa, vei vedea exact unde se afla momeala si unde urca somnii. :saluti:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

masivul

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »masivul«

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 20. mai 2012, 08:16

multam

Mersi,mersi :noroc:

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 20. mai 2012, 10:30

:salut:

DSi in nici intr-un caz. La DSI nu iti vei vedea momeala si nici somnii ce urca.

Daca ai ce sa cheltui, atunci un HDS. Dupa aceea un Elite 5x, dupa aceea un Elite 4x sau un Mark 5xPro.

Un Film f interesant
Mark 5x (fara pro) nu este suficient pentru clonc?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 20. mai 2012, 11:16

Mark 5x (fara pro) nu este suficient pentru clonc?


:salut: Horiavd,
ba, si cu asta functioneaza, dar nu asa bine. Fiecare surplus de calitate iti inbunatateste "vederea" in apa. De ex, Mark 5x are doar 1600 Watzi, fata de 2100 cit are 5xPro, si are doar sonda cu 200 kHz, adica cu un con 20°. Mark 5x Pro are si 83 kHz, adica sonda acopera un unghi de 60°, fiind f bun la apa mai mica.
Iar pt 30 de euro diferenta, recomand oricui un Mark5xPro fata de un Mark 5x.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 21. mai 2012, 21:29

Salut Masivul, daca vrei sa folosesti sonarul la pescuitul cu cloncul, atunci nici unul din ele. DSI lucreaza prin a emite perdele de unde in apa, groase de citiva mm, care iti arata doar structura obiectelor: iarba, pomi, pietre...forma acestora. index.php?page=Attachment&attachmentID=221 index.php?page=Attachment&attachmentID=222 Pt a folosi in intregime capacitatile unui sonar, ai nevoie de: 2D - pt a vedea f bine pestii , pt a vedea unde sunt canturile, platourile, si pomii sau stilpii din apa,mdar si pt a putea recunoaste compozitia grundului, al fundului (mâl, nisip, piatra, iarba..) DSI - pt a vedea ce obiecte sunt intre ape si forma acestora (nu se vad pesti pe ecran, decit f rau, aproape in conditii ideale) SS (Structure Scan) - pt a vedea de sus, ca o pasare, ce este sub tine si in care parte a barci (nu se vad pesti pe ecran, doar in conditii ideale - de laborator :rizi: ) Fiecare are avantajele lor, dar abia toate impreuna iti ofera imaginea completa de sub tine. index.php?page=Attachment&attachmentID=223 Pt pescuitul la clonc este suficient un sonar 2D. Si pt a gasi copacii sau gropile din apa, eventuale locuri unde se ascund pestii. Aici incepe categorisirea in sus: Mark 5x (1600 W) Mark 5x Pro (2400 W) Elite 4x (2100 W) Elite 5x (4000 W) HDS 5x (250 W - echivalent 30.000 W) Cu toate vei vedea somnii pe ecran, mai rau sau mai bine. Cu cit mai multi Wati, cu atit mai multe detalii clare pe ecran. Cu cit mai multi pixeli, cu atat mai clara imaginea si mai bine distinctibila (exemple extrema: cu Mark 5x vezi un obstacol in apa sub o forma rotunda, compacta (nu sti ca-i un pom - cu HDS poti distinge ca e un pom) Primele 4 lucreaza analog, adica semnalele transmise in apa sunt ... "dure" , le simti in palma daca pui mana sub sonda. Cele de la HDS sunt digitale, si atit de puternice ca un analog de 30000 W, dar "moi" ca unul de 250 Wati. Cu cit mai scump cu atat mai buna e tehnica (de ex cele fara x au GPS, poti memora locul unde ai vazut ceva interesant si reveni) ... dar pina la urma, tot somnul hotaraste daca musca sau nu. Bine-nteles si spijinit de imprejurari (montura, momeala, pescar...tehnica folosita). Aici ai un clip sa vezi cum se vede plumb, momeala si somnul pe sonar la un Mark 5x Pro: Сом на квок. г. Воронеж. - YouTube Asa se vede la un DSI: Picasa Web Albums - Zoran - Somni la clonc Iar la un Elite 5, cred ca Tudor poate sa zica mai multe.
----------------------------------------------------------------------
Concluzie: 190,- euro => Elite 4x 220, - euro => Mark 5xPro 450,- euro => Elite 5x 670,- euro => HDS 5x Gen2[ Zoran,spune-mi si mie te rog de unde ai luat prtul de 220E pt Mark 5x pro?Pe continent l-am gasit mai scump,iar in USA costa cam 200$(+comisioane).
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 21. mai 2012, 21:33

OK Junior9007,
am gasit 1 greseala in citatul de la mine, e drept. Sau ai vrut altceva sa spui cu acest citat? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 21. mai 2012, 21:35

Asa se vede la un DSI: Picasa Web Albums - Zoran - Somni la clonc

Asta ar fi greseala: imaginile sunt de la HDS5, si nu DSI. Atitea sonare, prescurtari si tehnici, te zapacesti de cap. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 21. mai 2012, 21:48

Te intrebam daca pretul pe care l-ai dat pt Mark 5x pro 220E este corect.Eu l-am gasit mai scump.Cel mai ieftin-peste lac(200$+transport)Daca ar fi cum spui tu-220E-nu m-as mai complica cu comanda USA.
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 21. mai 2012, 22:05

Ah, da, e corect. Si primesti si o carte tehnica, un manual de utilizare, tradus in limba romana. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com