Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. februarie 2016, 20:14

Gloomis NRX 804S XMR

:salut:
Am lanseta de cateva luni si m-am gandit sa scriu impresiile mele despre nrx-ul asta.Am cumparat-o cu gandul sa pescuiesc la jig la salau si somn, eram sigur ca nu o sa pot pescui si la avat cu ea insa ma inselam amarnic.A devenit lanseta universala si pescuiesc fara probleme voblere precum Salmo Trill de 7cm sau Rapala Countdown 9cm.Fiind de SW nu e asa rigida ca o lanseta de pescuit la bass sa zicem, in drill se indoaie destul de frumos(zic eu).O chestie placuta la ea e ca te distrezi si cand prinzi un peste de 2kg, efectiv simti pestele la celalalt capat al firului.Am prins destul de putini pesti cu ea insa am pescuit-o destul de mult ca sa imi fac o idee de ce poate.Prima senzatie cand am pus mana pe lanseta a fost ca e "casanta" tare :rizi: mai ales pentru mine care pescuiesc mai mult la somn decat la salau.Ma refer la somni de mici dimensiuni, asta nu e o lanseta cu care sa dai la somni...sau ma rog nu pe o apa unde sunt somni mari.Ca sensibilitate E SUPERBA, dar totusi eu nu sunt un pescar de spinning cu prea multa experienta si nu am pus mana pe multe lansete de top insa ce am incercat eu pana acum NRX-ul asta cred ca simte cel mai bine.Cu fir de 0,17mm reusesc sa simt ok cu jig de 11 grame+ guma(kopyto de 7,5cm), eu mai jos de atat nu am unde sa pescuiesc aici, reusesc sa lansez fara probleme si 50 de grame, mai mult nu am incercat.
De ce mi-am luat modelul SW de apa sarata, ei bine e singurul NRX ce e dat pana in 42 de grame si pe apele unde pescuiesc eu nu prea merge cu lansete de la 1oz in jos.In Italia modelul asta e foarte pescuit in mare sunt foarte multi pescari ce o folosesc la spinning marin la rapitori de mici dimensiuni pana in 20 de kg.Am gasit pe un forum de aici un tip ce se lauda ca a prins si toni de 30 chiar si 40 de kg, sincer am mari dubii ca poate ajunge la asa performante insa poate exista si exceptii in care cu mult noroc si cu mult fir pe tambur poate sa iasa invingatoare....

Un defect e faptul ca cel putin o data pe partida in lansare imi intra firul in hook keeper datorita formei lui...in mod sigur montat in modul ala pe partea stanga a lansetei nu e bine.Chestia asta nu mi se intampla numai mie ci la foarte multi posesori de NRX.Nu e o chestie deranjanta in pescuit pentru ca in doua secunde scoti firul de acolo si continui pescuitul insa la o lanseta de 400, 500 de euro nu accept un lucru de genul asta...pun poze sa se inteleaga:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 8. februarie 2016, 20:15

Inelele recoil se aud destul de bine insa dupa putine minute de folosinta nu mi se mai pare deloc o chestie deranjanta.
O chestie cu adevarat urata e ca pe multe NRX-uri se rupe pluta de la maner, Shimano Italia din cate am inteles o shimba fara probleme in garantie insa nu asta e solutia....am gasit pe facebook pe cineva care afirma ca i s-a rupt pluta de la maner de 3 ori in 2 ani :doarecapu: am zis wow...si a patra oara a dus-o la rodbilder si a facut tot din eva.Se pare ca sunt ceva probleme de genul la cei ce pescuiesc in apa sarata insa am vorbit cu un baiat tot pe fb si mi-a zis ca are un amic ce pescuieste doar pe rau la pastrav si dupa 8 luni de folosinta intensa pluta a cedat :gandesc: deci amatorilor de NRX sa va asteptati la probleme de genul asta, se pare ca pluta e de proasta calitate, la varful de gama de la Gloomis nu prea da bine deloc :gandesc: Pun cateva poze luate de pe net, nu e lanseta mea:
Am reusit sa filmam un drill cu un somn acum doua zile, o sa vedeti cum se comporta in sarcina.Mi-am dat seama ca pot sa trag mai bine de ea, sper sa reusesc sa scot pe mal si ceva mai mare, repet nu e lanseta de spinning la somn, e data pana in 42 de grame.Suntem pe niste bolovani ai naiba rau(eu cu doi ani in urma mi-am rupt mana la pescuit intr-un loc ca asta) si nu am reusim tot timpul sa filmam prea bine, somnul l-am adus de repede la mal insa a durat mult sa ii bagam mana in gura datorita malului si datorita faptului ca era prins in inotatoarea laterala.Initial a avut jigul in gura dar se vede ca nu l-am intepat bine insa am avut noroc si s-a intepat din nou in inotatoare.Am frana mai destransa la mulineta de frica sa nu indrept jigul(mi s-a intamplat prea des :rizi: )Mersi frumos Emil pentru ajutor, fara tine nu l-as fi scos la poza :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. februarie 2016, 20:30

Superb Mane..si informatiile despre NRX, sunt binevenite..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 8. februarie 2016, 20:40

Superb Mane..si informatiile despre NRX, sunt binevenite..


Mersi frumos, mie imi place lanseta tare mult insa am vrut sa arat si defectele ei....
Mi-ar placea ca in viitor sa pot pescui cu un NRX ceva mai "light" la salau cu fire subtiri insa nu pe apele unde merg acum, aici am mari sanse sa intre somn si sa rupa tot.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 8. februarie 2016, 22:38

:buaaaah: Felicitari Mane si Emil!

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 8. februarie 2016, 22:57

:buaaaah: Felicitari Mane si Emil!


Multumim, cu un somn in lanseta pe echipament light...pe bolovanii aia e adrenalina pura :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 9. februarie 2016, 06:49

Ei,daca ai scos asa somn de 1.63 cu nrx-ul pina in 42 de gr.nu e chiar light.

Sunt lansete americane care duc 2oz sau 2.5 oz..iti dai seama cum lucrezi cu una dintre alea.Par ele ffragile americanismele astea dar sunt lansete extraordinare.

Ieri am pipait un blank de 7.8ft, pina in 2 oz de la Phenix-M1 , si un cranckbait de la MHX pina in 2 oz..letale,ambele mi s-au imprimat pe retina..

Un amic si-a facut acuma un Recon pina in 2.5 oz, pentru somn, 7.6ft, prelungit pina la 2.68 metri..belea cat de bine ia iesit prelungirea,plus ca manerul e detasabil,pt. transport..no ,asta e alt blanc care merge de minune la peste mare si mai este si usor in clasa lui de putere fara a fi susceptibil ca e prea fragil..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 9. februarie 2016, 10:27

Mane, felicitari! :bravo:
Ca o gazela ai saltat pe bolovanii aia cu somnul in lanseta. :rizi:


Daca te incurca chestia de agatat naluca, da-o jos si pune un fuji din asta, pozitionat cum vrei tu:




anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 9. februarie 2016, 11:36

[.....]
Mersi frumos Emil pentru ajutor, fara tine nu l-as fi scos la poza :noroc:
[.....]


cu placere Mane ... multi pesti scosi la mal poate nu ii scoteam daca nu eram in 2 :ochi:

sunt convins ca vor fi capturi si mai mari cu lanseta in cauza si la fel de convins sunt ca va face fata cu brio :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 9. februarie 2016, 12:26

Lucreaza foarte fain Nrx-ul ala Mane. Buna achizitie ai facut :bravo: .. Acum ramane sa testeze si Emil GLX-ul lui pe un somn de 2 m :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 9. februarie 2016, 13:17

Super Mane! Mi-a venit si mie NRX-ul 852, o versiune mai potrivita pentru dimensiunea pestilor din Romania. Nu am iesit decat o singura data la pescuit cu ea, mai mult pentru ca eram foarte curios cum se comporta. Am pescuit intr-un loc unde erau bolovani spre mal si atingerea lor cu jigul m-a facut sa cred ca e mai senzitiva decat st croix de il am. Este doar o prima impresie, voi vedea dupa mai multe partide in care sper sa iasa si ceva peste care este treaba cu ea mai exact. In rest, blankul il consider exceptional, cu o conicitate accentuata pe care nu am intalnit-o la nici o alta lanseta, dar este bine echilibrata. Ma deranjeaza si pe mine pozitia hook keeper-ului. La fel ca si tine consider ca o lanseta varf de gama la o firma consacrata nu are voie sa aiba astfel de erori cum ar fi: calitatea plutei, hook keeperul pus aiurea, calitatea finishului la modelul cu matisaje albastre pentru acelasi model ca al meu care se exfoliaza. Eu am versiunea putin mai noua, cea verde care are ca finish un lac lucios, sa vedem cum va tine... Manerul nu este prea estetic dar este functional. Inelele momentan nu ma deranjeaza dar as fi preferat fuji k, probabil cred ca este o chestie de obisnuinta pentru ca sunt sigur ca au o logica si niste calcule in spate (de exemplu trecerea de la inelul de titaniu la cel recoil imi pare un pic cam abrupta fata de lansetele cu care pescuiesc, nu am observat sa fie un impediment in lansare inca). In rest, pesti sa fie si timp sa ii cautam!

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 9. februarie 2016, 15:08

Mane, felicitari! :bravo:
Ca o gazela ai saltat pe bolovanii aia cu somnul in lanseta. :rizi:


Daca te incurca chestia de agatat naluca, da-o jos si pune un fuji din asta, pozitionat cum vrei tu:


Mersi frumos, sunt foarte periculosi bolovani de genul alora numai ca am uitat de risc cand aveam peste in lanseta :rizi:
Probabil in viitor voi schimba hook keeperul, voi vedea.

cu placere Mane ... multi pesti scosi la mal poate nu ii scoteam daca nu eram in 2

Sunt convins de chestia asta :noroc:

Lucreaza foarte fain Nrx-ul ala Mane. Buna achizitie ai facut .. Acum ramane sa testeze si Emil GLX-ul lui pe un somn de 2 m

Mersi, sper ca in viitorul apropiat sa filmam un drill si cu GLX-ul lui Emil :zambet:

Super Mane! Mi-a venit si mie NRX-ul 852, o versiune mai potrivita pentru dimensiunea pestilor din Romania. Nu am iesit decat o singura data la pescuit cu ea, mai mult pentru ca eram foarte curios cum se comporta. Am pescuit intr-un loc unde erau bolovani spre mal si atingerea lor cu jigul m-a facut sa cred ca e mai senzitiva decat st croix de il am. Este doar o prima impresie, voi vedea dupa mai multe partide in care sper sa iasa si ceva peste care este treaba cu ea mai exact. In rest, blankul il consider exceptional, cu o conicitate accentuata pe care nu am intalnit-o la nici o alta lanseta, dar este bine echilibrata. Ma deranjeaza si pe mine pozitia hook keeper-ului. La fel ca si tine consider ca o lanseta varf de gama la o firma consacrata nu are voie sa aiba astfel de erori cum ar fi: calitatea plutei, hook keeperul pus aiurea, calitatea finishului la modelul cu matisaje albastre pentru acelasi model ca al meu care se exfoliaza. Eu am versiunea putin mai noua, cea verde care are ca finish un lac lucios, sa vedem cum va tine... Manerul nu este prea estetic dar este functional. Inelele momentan nu ma deranjeaza dar as fi preferat fuji k, probabil cred ca este o chestie de obisnuinta pentru ca sunt sigur ca au o logica si niste calcule in spate (de exemplu trecerea de la inelul de titaniu la cel recoil imi pare un pic cam abrupta fata de lansetele cu care pescuiesc, nu am observat sa fie un impediment in lansare inca). In rest, pesti sa fie si timp sa ii cautam!

Pe mine m-a impresionat pozitiv la senzitivitate, in rest ramane sa vedem cum se comporta in viitor la :pescuit:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 14. februarie 2016, 09:30

Pun aici filmuletul cu somnul de ieri.......ca sa vedeti ce poate o lanseta data pana in 42 de grame :buaaaah:
Repet, nu e lanseta de somn...eventual de ceva somnici si salai capitali insa are ceva putere daca e echipata cu fir corespunzator.
Lanseta are doar 106 grame, practic e un fulg si nu imi puteam imagina vreodata ca poate scoate pe mal la cateva poze un peste mai lung decat ea :buaaaah:
PS: Mersi frumos Emil pentru tot ajutorul dat si scuze inca o data pentru ca te grabesc mereu cand sunt in drill insa ieri chiar eram in transa :rizi:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 14. februarie 2016, 11:25

Al "dracu" pai da mult rezista. La primul contact cu el am zis ca nu se poate ca fulgul asta sa reziste unui somn mai mare. Dar uitel.Cu un 2.26 pe mal. :rizi: . Bne ca au rezistat jigul si firul ca Nrx-ul ma lamurit :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 14. februarie 2016, 12:42

Al "dracu" pai da mult rezista. La primul contact cu el am zis ca nu se poate ca fulgul asta sa reziste unui somn mai mare. Dar uitel.Cu un 2.26 pe mal. :rizi: . Bne ca au rezistat jigul si firul ca Nrx-ul ma lamurit :ochi:


Stiu, asa am zis si eu.Da ce zici Bogdane de GLX-ul lui Emil...a scos somnul de 2m la picioare in vreo 7,8 minute :buaaaah: daca avea o linie mai groasa sigur ar fi fost scos pe mal dar stii tu spinningarii astia vor sa pescuiasca cat mai "finut" posibil :rizi: Ceva ma face sa cred ca si Emil o sa foloseasca ceva inaintas mai gros pe GLX in viitor...poate :rizi: aia e o lanseta ce are o putere exceptionala, nu "paiul"meu.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 16. februarie 2016, 12:07

Tine lanseta aia bine de tot, ideea e sa ai “puterea” psihica sa te infigi in ea asa cum trebuie avand pretul pe care il are. Nu este facuta pentru somni sariti de 2 metri dar are multa putere pe cotor.

Din punctul meu de vedere puterea este comparabila cu a GLX-ului meu … poate un mic plus pentru a mea. Doar ca lansetele lucreaza complet diferit si de aia senzatia ca GLX-ul e mai puternic. Lanseta fiind MULT mai rigida si rapida, lucreaza cam doar jumatatea de sus a ei. In drilul avut in weekend cand am vazut ca se ingroasa gluma si incerca sa imi intre in baza butucilor (ii stii Bogdane, ca doar tie ti-a intrat unul acolo si s-a dus – eu eram mai sus de Mane) am pus mana pe tambur, am sprijinit lanseta in sold si am inchis ochii :rizi:

Si ca sa nu deviem de la subiect … NRX-ul ala face toti banii chiar daca l-as fi preferat putin mai rigid … dar aici e vorba de gusturi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 16. februarie 2016, 12:32

Emile la prima impresie nu par sa fie egale in putere lansetele.. Cand am pescuit cu a ta am zis ca lanseta asta nu va cunoaste limite. Mi sa parut foarte tapana. Asa si cu Nrx-ul lui Mane dupa ce l-am pescuit am zis ca e mai puternic NFC-ul meu.. Dar acum ma cam indoiesc. Dar nu se stie pana nu o proptesc in ceva mustati serioase sa vedem ce poate.. In rest buna achizitie NRX-ul :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 19. februarie 2016, 23:07

Tocmai ce am citit despre o iesire la pescuit de avat cu lanseta NRX 822 data pana in 5/16 adica vreo 9 grame, fir de 20lb....au reusit sa scoata in 25-30 de minute un somn de 1,8m pe Po(intr-o zona unde curentul era slab). :buaaaah:

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 20. februarie 2016, 16:49

mane cum crezi ca s-ar echilibra NRX 804S XMR cu o Stella 4000SW care are 380 g ?

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 20. februarie 2016, 18:31

mane cum crezi ca s-ar echilibra NRX 804S XMR cu o Stella 4000SW care are 380 g ?


Eu i-am pus Rarenium de 4000 ce are 260 de grame, am vrut ca tot comboul sa fie cat mai usor posibil pentru a putea pescui multe ore fara sa oboosesc.Dar Rareniumul nu o echilibreaza bine, trebuie mulineta pe la 300-320 de grame.In Italia lanseta asta e folosita de foarte multi in apa sarata si toti au pe ea Twin Power SW si Stella SW de 4000 si de 5000.Eu credeam ca e excesiva o mulineta asa de puternica si "grea" insa dupa drillul de saptamana trecuta mi-am dat seama ca lanseta e mult mai puternica decat credeam eu si sunt sigur ca i-ar sta bine o stella sw sau un Twin Power sw de 4000.

PS: Sper sa nu incepeti sa va ganditi ca puteti pescui cu lanseta asta la somn pentru ca NU e facuta sa faca fata la somni mari.Eu am avut mare noroc saptamanile trecute :zambet: Tocmai ce am vorbit cu un pescar si mi-a zis ca a prin si el un ton de 30 de kg cu lanseta respectiva insa nu o recomanda nimanui pentru spinning la ton.Cam acelasi lucru incerc sa il fac si eu(sa nu o recomand la somn) insa s-ar putea sa nu imi reusesca daca mai public ceva somni scosi la poza cu lanseta respectiva :rizi:

Subiecte asemănătoare