Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 20. februarie 2016, 19:38

Cum mulineta este pe drum si sunt in cautarea unei lansete pt. gume cu gramaje mari ma gandeam sa le combin intr- o relație intimă de durată :gandesc:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 20. februarie 2016, 19:49

Cum mulineta este pe drum si sunt in cautarea unei lansete pt. gume cu gramaje mari ma gandeam sa le combin intr- o relație intimă de durată :gandesc:


Eu nu pot sa recomand NRX-ul pentru spinning la somn pentru ca personal nu cred ca e facuta sa reziste la mustaciosi insa daca vrei sa pescuiesti la salau pe rau sunt convins ca poate scoate afara si cel mai mare salau din Dunare fara probleme :ochi:
Cand te referi la gramaje mari, la ce greutati te referi? eu nu am pescuit peste 50 de grame, cred ca duce putin mai mult insa maxim 60-70cred.Daca ai nevoie sa pescuiesti cu bile mai grele atunci orienteaza-te la altceva. :noroc:
Daca maine imi amintesc incerc sa vad cum se comporta cu greutati mai mari.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 20. februarie 2016, 20:13

Lanseta o iau pentru salau si o folosesc cu jiguri pana in 50g. Somni mari sunt in Dunare dar sunt rari si riscul este minim :buaaaah: Cu stima!

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 22. februarie 2016, 19:59

Lanseta o iau pentru salau si o folosesc cu jiguri pana in 50g. Somni mari sunt in Dunare dar sunt rari si riscul este minim :buaaaah: Cu stima!


Am incercat sa lansez si 6o de grame si se incarca bine, chiar si 70 insa cred ca asta ar fi maximul indicat.Am lansat si 90 de grame insa cu grija mare sa nu se rupa :rizi: nu e bine sa risti peste 60, totusi e data pana in 42 de grame. :noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 22. februarie 2016, 21:14

Apropo de lanseta asta... ieri am pus si eu mana pe ea si am facut cateva lanseuri si mi s-a parut foarte misto. Chiar am ramas cu gandul la ea. Desi imi place lanseta, nu pot sa imi dau seama cum ai putut sa scoti somnul ala de 2,26m. Unicul lucru care mi se pare usor nepotrivit gusturilor mele este ca e putin scurta pentru pescuitul de pe mal. In rest lanseta este super!!!
O sa ma gandesc si poate o sa o trec pe lista de achizitionat... :buaaaah:
Si apropo de pus mana pe ea. M-am mai intalnit cu pescari pe balta, unii chiar prieteni, dar pana ieri nimeni nu m-a rugat sa iau si lanseta lui(mai ales una de sute de euro) sa fac cateva lanseuri...asta pana ieri cand a intalnit 2, nu 1... Multumesc inca o data! :bravo:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 23. februarie 2016, 09:07

Apropo de lanseta asta... ieri am pus si eu mana pe ea si am facut cateva lanseuri si mi s-a parut foarte misto. Chiar am ramas cu gandul la ea. Desi imi place lanseta, nu pot sa imi dau seama cum ai putut sa scoti somnul ala de 2,26m. Unicul lucru care mi se pare usor nepotrivit gusturilor mele este ca e putin scurta pentru pescuitul de pe mal. In rest lanseta este super!!!
O sa ma gandesc si poate o sa o trec pe lista de achizitionat... :buaaaah:
Si apropo de pus mana pe ea. M-am mai intalnit cu pescari pe balta, unii chiar prieteni, dar pana ieri nimeni nu m-a rugat sa iau si lanseta lui(mai ales una de sute de euro) sa fac cateva lanseuri...asta pana ieri cand a intalnit 2, nu 1... Multumesc inca o data! :bravo:


Adi, lanseta aia chiar isi merita banii ... ideea este sa ti se potriveasca pe mana. stii ca unii prefera lansete mai moi iar altii ceva mai rigide. cu lungimea te vei obisnui dupa 2-3 partide. Aia chiar e genul de lanseta care este foarte placuta la pescuit atat cu gume cat si cu oscilante sau voblere. Eu preferand chestiile mai rigide am ales alte materiale si tipuri de lanseta de la aceeasi firma dar pana la urma e vorba strict de gusturi.

cat despre partea cu incercatul lansetelor ... cu placere. mi se pare anormal ca cineva sa nu iti imprumute lanseta sa dai cateva maini mai ales daca esti in cautare de chestii si in faze de testare a cator mai multe lansete.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare