Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 4. mai 2012, 17:07

Stabilire adancime momeala

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:16)


Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 4. mai 2012, 17:25

II vezi pe sonar unde sunt. Eu tin momeala la 1-1.5m de fund si schimb adincimea in functie de cum imi apar pe sonar.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 4. mai 2012, 17:44

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:16)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 4. mai 2012, 17:51

Cand nu era sonar lasai momeala pana la fund, dadeai un tur sau doua de manivela si gata. Veneau somni si asa. Acuma vad pe sonar la ce inaltime apar si le pun la nas. Eu tin momeala cam la 2 sau 3m sub barca. E mai usor de coborat decat de urcat, eu tinand firul in mana. Despre modelele de clonc nu sunt convins ca au o mare importanta. Sa faca sunetul, mie-mi ajunge.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 4. mai 2012, 18:12

Am uitat sa precizez. Mai sus, cand vorbesc despre momeala, inseamna rame si/sau calamar. Daca utilizez peste viu il las sa deriveze mai aproape de substrat, tot cu firul tinut in mana, si cloncanesc foarte putin. Doar cand ma plictisesc. :drac2: