Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 30. ianuarie 2016, 12:23

Forfac loc cu știucă

Știu o balta care are Somn și Știucă. ( nu spun care)

În această situație este suficient forfacul textil de ( să zicem) 1,7 mm sau este necesară o strună metalică ?
Am un mono de 1,5 mm dar parcă nu am încredere.

Merci !

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 30. ianuarie 2016, 13:51

Personal am incercat cu textil de 0,9 la stiuca si nu face fata... Nu stiu ce sa zic de 1,7. Depinde si cum pescuiesti( spinning, stationar...), ce fir principal ai etc. In principiu ar trebui sa reziste la drill, dar ingreuneaza pescuitul la spinning de exemplu. Firul ala e folosit la somn, la stationar, in zona cu agatatura multa. Sa nu mai vorbim de faptul ca la grosimea aia trebuie sa cauti monstri, cu ace si accesorii mari, prin care sa poata trece firul ala.
Eu am mai mare incredere in struna de fluorocarbon care sa fie rigida si maxim 1,00(la stiuca in general folosesc 0,40) sau daca nu ma intereseaza vizibilitatea in apa, struna de otel e sfanta!(asta vorbind de spinning unde stiu ca este stiuca)

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 30. ianuarie 2016, 14:11

La știucă ( spinning) folosesc și eu exclusiv strună metalică si, de când am pățit-o, mi le confecționez la 50 cm lungime. Am dat cu lider fluo la muscă, dar nu am prins.

M-am gandit la staționar (mai exact: plută din barcă). Aici lansezi bețele pentru somn, dar nu știi ce intră !
Și clonc cred că se poate întâmpla ca, în loc de somnul uriaș așteptat să intre o stiuculiță vioaie de 4-5 kg care să-ți taie forfacul textil.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 30. ianuarie 2016, 14:29

Atunci daca as avea de ales intre 1,7 textil si 1,5 mono, eu as folosi textil.
Pentru ca nu as folosi 1,7 textil decat la pluta legata de un copac pe malul opus, si numai in situatia in care stiu ca e agatatura si in apa, pe verticala iti recomand mai repede un fluorocarbon rigid(personal am folosit de la Trabucco si de la Colmic) de 0,5-1,0 ales in functie de cat de mare poate fi somnul care se poate prinde pe apa respectiva.
Asta e strict parerea mea personala!

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 30. ianuarie 2016, 22:17

Textilul il taie mai repede decat un mono sau si mai bine un fluorocarbon. Eu cand mai dau la stiuca pun leader de mono de 0.7 si pana acum nu mi-a taiat. Dupa ficare peste schimb leaderul.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 31. ianuarie 2016, 07:26

:salut: ,
la leaderul negru de 1,7 mm a fost prinsa de catre Mario o stiuca de 114 cm / 13 kg, care la echipament de somn nu prea a avut ocazia la un drill indelungat.
Mono de 1 mm am auzit de citeva ori deja ca ar fi fost taiat de stiuci, sarite de 1 m.
Personal am prins un somn de cca. 35 kg pe Dunare, la vobler cu forfah de otel de Ø0,54 mm. Dupa un drill de cca. 20 min am fost nevoit sa schimb "struna".

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 31. ianuarie 2016, 09:10

Eu la stiuca folosesc leader mono de 0.5 si nu ma taiat nici o stiuca pana acuma. Si am scos stiuci de toate marimile.
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 31. ianuarie 2016, 11:11

Când pescuiesc la ştiucă ( numai la spinning am dat), pentru mine este destul de clar ce echipament să folosesc.

Nedumerirea mea este : ce fac când dau la somn ( staţionar în principal, cu peştişor mai ales. Dar şi la clonc) şi ştiu că acolo este şi ştiucă mare.
a) nu fac nimic special
b) cresc grosimea forfacului textil
c) folosesc forfac mono
d) folosesc strună metalică
e) folosesc strună metalică până la prima ancoră, după care pun până la celălalt cârlig/ancoră un mono sau textil gros
f) alte variante ( mie nu mai îmi vin în minte acum)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 31. ianuarie 2016, 11:55

Parerea mea este ca la somn poti sa pui struna metalica.. daca are chef sa manance, n-o sa-l deranjeze si esti acoperit si pt. stiuca.
NU sunt de acord cu folosirea strunei pt. combinatia stiuca / salau, daca e cazul. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 1. februarie 2016, 08:37

la somn poti sa pui struna metalica..
Așa m-am gândit și eu. Vroiam să pregătesc 3-4 monturi, cu 1 cârlig/triplă.
Dar... a apărut o problemă: firele metalice pentru strună pe care le-am găsit sunt până la 40 lb. ( firesc, sunt dedicate știucii care, greu de tot trece de 15 kg )

Am postat (și ulterior am insistat puțin) acest topic deoarece am pierdut două știuci foarte mari și nu vreau sub nicio formă să se repete.
Prima : pescuit din barcă, baltă fără structuri, vobler și strună Zalt. Peștele a intrat sub barcă și a rupt carabina ( insist : Zalt)
A doua: în spatele Pensiunii Eden din Crișan, o știucă imensă mi-a inhalat oscilanta până după strună și a tăiat imediat PP 20 LB. Struna era din comerț și avea 20-max 30 cm.
Și acum am o emoție puternică când îmi amintesc.

Dar nu ăsta e regretul. Nu pentru asta sunt supărat pe mine.
Am rănit ( destul de grav cred) două exemplare superbe de știucă ! ( un Zalt bine agățat, de cel puțin 50 gr și un Dollinger de 16 gr cu strună cu tot)
Sub niciun motiv nu vreau să mai am asemenea experiențe.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 1. februarie 2016, 09:23

Eu cred ca cel mai ok ar fi un fluorocarbon de 1,00 pentru pescuitul la somn, unde se gasesc asemenea exemplare de stiuca. Poti sa pui si mai gros, dar nu stiu daca e nevoie. Depinde si de structuri, tipul de substrat si alte obstacole posibile...
Cel mai probabil ar fi ok si firul textil de 1,7 pe care l-ai mentionat. Numai sa il verifici dupa fiecare drill :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 1. februarie 2016, 13:21

Ptr stiuca recomand Flexonit 0,54mm (28 kg), se gaseste la role de 5 m. Dintr-o rola iasa 10 strune de minim 40 cm. Un cleste bun si 20 de “Hülsen” (nu stiu repede cum le spune pe RO) ajung, astfel ptr 10 € nu mai exista riscul ca stiuca mare sa rupa, sau sa inhaleze pina dupa struna scurta din comert.

La somn recomand sa nu riscati cu mono sub 1,2mm, ptr ca este mai sensibil decit textilul. Dpdv chimic/ fizic, cum ar fi de la razele solare, crème, sprayuri, frig sau caldura, caracteristicile monofilamentului se schimba. Si nu pozitiv, ci negativ! Acest comportament il observam foarte bine la firele subtiri. Acelasi lucru se intampla si la firele groase, doar ca noi nu observam aceasta direct, sau imediat… ci cind e prea tarziu, dup ace pierdem un exemplar capital in drill.

Hülsen =
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 1. februarie 2016, 13:56

Bride le zice in romana.

De acord ca mono isi pierde calitatile in timp.... insa la abraziune un mono e superior textilului la aceeasi rezistenta. Nu dau la stationar, sau cel putin nu mai dau de mai bine de 15 ani.... insa la spin pun mono sau fuorocarbon ca leader tocmai pentru rezistenta la abraziune... si de fapt cam toti care pun leder e pentru asta si nu prea pune nimeni ca ar fi firul prea vizibil.... Un textil tensionat e destul sa atinga putin pe piatra si sa plezneasca.... E drept ca nici nu am folosit fire mai sus de 65 lb rezistenta dar nici mono mai gros de 0,7.

La stiuca si eu imi fac strunele tot cu bride, chiar daca le fac din mono, sau in trecut foloseam pike mono, care era de fapt un fluorocarbon.

Sau mai folosesc Surflon

http://www.cabelas.com/product/fishing/f…Y_SEQ_104130180

tot la rola de 5 m

Insa eu am folosit doar pe cel mai subtire, cel de 13 lb. cand aveam nevoie de finete. Posibil ca cel de 65 lb sa fie ok si la somn.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Costi« (1. februarie 2016, 14:04)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 1. februarie 2016, 15:51

Exista diferente de rezistenta la abraziune chiar si intre diferite tipuri de multifilament. Aici joaca un rol important din cite fire este impletit, din cite impletituri pe cm, ce camasa protectoare se aplica, si nu doar rezistenta la tractiune.
De ex 2 fire care ambele au aceasi rezistenta la tractiune, aceasi grosime (adica intra pe o mulineta aceiasi nr de metri), si unul se roade dupa ce-l freci de 10 ori pe piatra, iar celalalt, mai calitativ, se roade dupa ce-l treci de 40x pe aceasi piatra, nu l-as alege pe cel care se roade repede.
La fel si la mono. Asa ca nu prea putem generaliza ca mono tine mai bine decit multifilament la frecare/ abraziune, si nici invers nu putem spune.

Daca compari un mono bun de 1,2 mm si un multi bun tot de 1,2 mm, probabil ca unul dintre ele va tine 85 de frecari pe o piatra, celalalt 100. Asta se si poate foarte bine testa, si sunt convins ca si cel care are "doar" 85 frecari este foarte ok ptr a fi folosit.
Insa cit tine unul si cit tine celalalt pe dintii stiucilor, nu prea poti testa.

De aceea, daca eu as merge la stiuca mare, la spin sau stationar, as folosi flexonit de 0,54mm.

Daca merg la somn si sunt zone extrem de periculoase, adica stanci abrupte, sarme si cabluri prin apa, sau pomi, as merge cu vorfach de 1,7mm si inaintas de 15-20m de 0,9-1,0 mm.
Iar daca intra o stiuca, cu echipamentul de somn este rapid afara, si daca are 1,3m, si nu ajunge sa roada leaderul de 1,7mm.

Daca perg pe zona deschisa folosesc leader de 1,00 - 1,30 mm, ptr ca un somn mare sa nu roada daca e intepat "prost". :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 1. februarie 2016, 16:00

Varianta universala nu cred ca exista, dar astea ar fi variantele ce le avem la dispozitie.. Stiuca la stationar cu risc de somn, Flexonit sau alt fir de otel tip 7x7, cu bride de sertisaj. Stiuca la spin cu risc de somn, struna de titan, tot cu bride de sertisaj, facuta la lungimea dorita, cele din comert au in general maxim 30 - 35 cm. E mai scump decat firul de otel, dar nu se tirbusoneaza la utilizare.

Somn cu risca de stiuca....mono sau fluoro sau multifilar gros, aici fiecare dintre noi are preferintele proprii, pe baza experientelor trecute, personal prefer un fluoro.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 1. februarie 2016, 16:14

E mai scump decat firul de otel, dar nu se tirbusoneaza la utilizare.


Nici flexonitul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 1. februarie 2016, 16:22

Eu as merge clar pe varianta mono de 1mm grosime, fara bride sau alte artificii, doar noduri … maxim 1,2mm grosime dar in cazul asta ceva ma face sa cred ca va fi mai greu de facut nodul. Daca se da dupa somn inseamna ca se foloseste un echipament puternic … echipament care poate da pe mal o stiuca record intr-un timp foarte foarte scurt, asa ca nu vad cum ar avea timp sa roada sau taie mono-ul ala de 1mm grosime.

Cat despre inaintas la modul general … am mai spus-o … cel mai OK mi se pare a fi mono-ul. Ar merge si FC in cazul in care se cauta discretie sau se pescuieste intr-un mediu intr-adevar criminal pentru fir si unde un mono nu poate face fata.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 1. februarie 2016, 16:25

Normal ca exista diferena la abraziune intre diferite fire multi asa este si la mono.... De exemplu japonezele impletite in 8 din Dymena.... nu as avea curaj sa dau cu ele fara leader nici macar la somn :D Cele din spectra... mult mai ok...

Eu vorbem in general de spin.... nu vad cu as putea lucra un vobler normal de 10 cm cu un leader de 1.2 mm. Cum am spus maximum folosit de mine este 0.7. Daca e chiar asa mare riscul de stiuca.... atunci pun struna metalica.... da pana acum nici mono sau fluoro de 0.7 nu mi-a taiat. E drept ca la spin de multe ori nu inhaleaza naluca asa adanc ca si la stationar.

Si cand am spus ca mono e mai rezistent la aceasi rezistenta... nu grosime... In general imi aleg firul dupa rezistenta la rupere..... Si un textil de 30 lb comparat cu un mono sau fluorocarbon tot de 30 lb e sub. De acord ca mono la aceeasi rezistenta la rupere e mult mai gros ca un textil.


Dar daca m-as apuca din nou de stationar, pentru linistea mea, probabil ca la o struna metalica 7x7 apela.

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 2. februarie 2016, 08:37

Am citit părerile voastre ( pentru care vă mulțumesc) și am ajuns la următoarea concluzie:

Repet: pescuim la Somn din barcă, într-o baltă fără structuri (cu trestie/stuf pe maluri) în care, pe lângă Somn ( mare am auzit) este și știucă mare.

Cred că momeala folosită trebuie să facă diferența la montură.

a) Momeală : râme, caracatiță, coropișniță, boiless, ficat
forfac textil gros ( 1,7 mm), linie :fir obișnuit ( Ex. Powerline 0,65)

b) momeală : pește viu ( inclusiv țipar)
forfac textil gros ( 1,7 mm) sau strună metalică 0,54 mm iar linia din textil mai gros ( cel puțin un înaintaș de 20 m, gros)

Mulinetele Penn vor fi pentru situația a) iar Longbow 80 ( unde am tamburi de rezervă) vor fi pt. b)

La spinning, strună metalică + linie PP 0,32

( Scuze dacă profit prea mult și îmi alcătuiesc echipamentul aici)

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 2. februarie 2016, 23:37

Am citit anumite articole în care se zice ca fluorocarbonul da randament mai bun decât struna metalica la stiuca. Eu personal, încă nu pot confirma lucrul ăsta. Părerea mea e ca în zilele când e mofturoasa, nu o prinzi chiar dacă pui fluorocarbon. Am câteva partide anul trecut, la spinning, în care n-am avut nici macar un atac toată ziua, indiferent de struna sau naluca. Am folosit chiar și uleiuri de peste. Sunt foarte curios cum e fluorocarbonul de la Trabucco , ca al meu e cam de cacao (0.45mm). La pluta pt stiuca folosesc fluorocarbon gros, cred ca e 0.90mm ( ca e dat doar rezistenta în lb- tipic englezesc
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: