Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »crismadrid17«

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 16:59

Pescuitul cu tipar

Salutare,vazand un video despre fauna deltei Dunarii mi-am adus aminte de tipar.Am pescuit la somn in numeroase randuri cu tipar viu, la grund ,dar nu cred ca am prins niciodata.Am prins cu tipar doar noaptea la montura "os" sau "macara".Am auzit ca tipar odata intepat cu carligul (sau ancora) cauta sa se ascunda, se baga sub pietre si sta nemiscat fiind greu de detectat de somn cu toti senzorii sai.
Este adevarat? Poate trebuia sa folosesc o pluta de grund mai mare care sa-l impiedice sa se ascunda sub pietre?Voi ce credeti? :spania:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 20:43

Da, e adevarat ca se baga printre bolovani si nu o sa ai trasatura....O solutie atunci cand pescuiesti cu anghile e sa pescuiesti la pluta la suprafata sau daca vrei sa pescuiesti la fund atunci neaparat cu pluta de grund, insa nu prea mare, de 20, 30 de grame ajunge.Cand faci montura pui anghila in carlig si o probezi la mal, o sa vezi ca nu reuseste sa se bage intre bolovani datorita plutei de grund.La momeala asta neaparat montura de monofilament de 1mm sau 1,2mm atunci cand pescuiesti la fund, e foarte rigid si diminueaza mult posibilitatea ca pestele sa se rasuceasca si sa iti incurce toata montura. :noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 4. august 2016, 08:56

Unde gasesc tipari? :gandesc: am cautat de mi-au iesit okii!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

4

joi, 4. august 2016, 09:15

Unde gasesc tipari? :gandesc: am cautat de mi-au iesit okii!!
La Timișoara la piață erau într un timp....acum mi a spus omul ca dacă vinde....5000 roni amenda de la Garda de Mediu.Cica e specie protejată.
Așa ca mai rămâne sa i capturezi singur, pe nashpa. :gandesc:
:noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 4. august 2016, 10:21

Stiu asta dar!!... pe colo pe colo... um PM ceva ... TREABA E CA NICI DE UNDE SA PRIND NU STIU !! :pauza:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

stancumeme

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 21. februarie 2015

Locație: Tulcea

Profesia: inginer mecanic

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 4. august 2016, 10:26

Tipari gasiti in Tulcea in locatia de mai jos:

Magazinul Nada pestilor situat in Tulcea str.Dianei nr.32(punct de reper:sensul giratoriu de la iesirea catre
Murighiol sau "Bariera Mahmudiei")ofera o gama larga de articole si momeli vii destinate pescuitului
sportiv.Distribuim si in tara ; persoana de contact Acsente Iulian - 0740 248 792, Acsente Gabriela - 0744
385 669.Pentru mai multe detalii ne gasiti si pe nadapestilor@yahoo.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 4. august 2016, 11:40

TREABA E CA NICI DE UNDE SA PRIND NU STIU !! :pauza:
Si pe la Tulcea a inceput sa se ascunda lumea. Daca intrebati la telefon o sa va spuna ca nu comercializeaza asa ceva...
Se prind numai in balta dupa ce se retrag apele de pe zonele inundabile.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 4. august 2016, 16:04

Cine merge in zona Crisan este cineva acolo care are non stop la 1 leu bucata. Doar sa intrebi ca-l stie toata lumea.

teo89

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 24. iulie 2015

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 20. august 2016, 06:41

Am fost la Murighiol in perioada 12-15 august impreuna cu sotia si inca 5 familii.Am plecat echipat cu toate cele necesare pentru o partida scurta de pescuit si am cumparat de la magazinul Nada pestilor ,o frumusete de tipari si carasei.Plecasem de acasa pregatit cu galetusa speciala de pestisori si cu doua pompe de aer(vibratoare),unul cu baterii sa-l folosesc pana la destinatie si pe malul apei si unul la 220v pe care l-am tinut in priza la pensiunea unde ne-am cazat.
Toate bune si frumoase pana am ajuns la Murighiol unde datorita faptului ca era Sf.Marie era o aglomeratie de nedescris,situatie ce m-a determinat sa nici nu mai desfac sculele de pescuit deoarece erau pescari din 5 in 5metrii si m-am consolat cu o partida scurta la carasei pe malul Lacului Murighiol.
Revenind la subiectul dezbatut despre tipari,am si eu o intrebare :Cum se pastreaza tiparii vii pe o perioada mai lunga ?
Le-am schimbat apa zilnic,i-am pastrat la loc umbrit cu vibratorul in priza pentru oxigen si totusi au murit cu totii odata ?
Am mai intrebat si alti prieteni pescari si n-am aflat alte metode diferite de cele mentionate mai sus.
Neavand posibilitatea sa-i folosesc ,m-am gandit sa-i iau acasa pentru o viitoare partida programata pe Dunare in zona Ostrov ,deoarece in Bucuresti nu se gasesc de cumparat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 20. august 2016, 09:05

Singura explicatie ar fi temperatura apei si faptul ca cine stie de unde erau prinsi si cum au fost transportati/pastrati.Pe vremuri tineam tipari cu lunile in beci.Fara oxigen sau mancare.Mai murea cate unul.Nu stiu ce sa zic.

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 20. august 2016, 12:31

salve 1
in principiu nu au nevoie de tratament special pentru ai tine o perioada indelungata....exista o conditie insa...sa te speli pe maini(fara daetergenti ,sapun) de fiecare data cand bagi manuta la ei...sarea(transpiratia )le face ff rau

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 20. august 2016, 15:17

Aceeasi problema am intampinat-o si eu, in beci in bidon de 60 litri au iernat fara probleme cativa tipari, iar in acvariu tot de 60 de litri filtrat si oxigenat au murit in 10 zile. Rezolvarea: am trecut pe carasei, care sunt mai usor de procurat si despre care somnul zice ca "ie mai gustosi", mai ales odata cu apropierea toamnei si racirea usoara a apei.

teo89

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 24. iulie 2015

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 20. august 2016, 20:14

Asa cum am spus i-am cumparat vineri 12 august si n-am apucat sa dau cu ei la Dunare.De luni seara cand am ajuns acasa i-am tinut la subsol unde temperatura este racoroasa fata de restul casei.Au stat vioi pana joi seara cand am constatat ca murisera toti.Sa fie de vina apa de la robinet sau faptul ca au stat pe intuneric tot timpul.
Sa fi avut o influenta negativa si prea mult oxigen deoarece vibratorul a mers incontinu ?
De bagat mana la ei n-am bagat-o deoarece galeata este modelul doua intruna ,adica cea cu sita .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 20. august 2016, 20:26

Nu stiu sa va raspund da` am patit o poveste asemanatoare: acu` multi ani am prins 2 tipari si am vrut sa-i aduc acasa sa-i tin in acvariu. Neavand masina in vremurile respective i-am carat pe tren, in punga de nylon cu ceva apa, niste ore bune. Ajuns acasa intr-un final i-am turnat in acvariu cu apa curata luata de la fantana sa fie fara clor, pompa de aer etc., adica tot confortul de care beneficiau multi alti pesti de acvariu pe care-i aveam... pareau foarte fericiti... a doua zi erau morti... :necajit: .
Cre` ca prea mult bine nu-i bine... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 20. august 2016, 22:28

Mor de la depresie! Glumesc! :zambet: :rizi:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 21. august 2016, 13:17

Eu pescuiesc cu tipari numai primavara, inainte de prohibitie, si numai in Delta. De fiecare data am cumparat in jur de 200 bucati si de fiecare data m-am intors cu ceva tipari acasa, toti vii si care au trait fericiti (vreau sa cred) in lacul Tineretului.
Tipăarii nu au nevoie de aerator. Au nevoie de o apa relativ curata (cea proaspata le dauneaza). Pot fi tinutui cel putin 48 ore intr-o cutie din carton in care se pune namol. De cele mai multe ori, indiferent de situatie, grija excesiva dauneaza grav sanatatii... in cazul nostru, tiparilor. :noroc:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 21. august 2016, 20:13

Corect...tipari..primavara. Eugene eliberea casuta, deoarece este plina si nu pot comunica cu tine, te rog.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 22. august 2016, 08:25

Eu am in beci carasei din Martie , in jumatate de butoi de 60l , merge aeratorul continu, in prima luna din peste 30 au murit 20 ,pana am inceput sa ma documentez ,
se pune apa curata dar statuta,se spala si clateste bine de detergent vasul,se pune o lingura de sare la 10l de apa,se aprinde din cand in cand lumina ,nu mancare in exces!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

teo89

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 24. iulie 2015

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 22. august 2016, 12:24

Multumesc tuturor pentru sugestii.Omul cat traieste are de invatat.
Inca o data multumesc.

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 23. august 2016, 12:08

Unde agatati tiparul cand pescuiti cu pluta de grund si cand pescuiti la montura ''la copac" , ce carlige , cate carlige ???

Multumesc