Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 4. mai 2012, 16:55

Comparatie intre cloncurile cu cap convex vs concav

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:13)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 4. mai 2012, 17:57

Pana acuma plec numai cu doua cloncuri la mine indiferent de sezon. Cu oricare dintre ele ajung sa fac sunete mai mult sau mai putin grave, sa bat mai tare sau mai lejer etc. Iau cu mine un Tarenzi si un Ivan. Cloncul Ivan e ceva mai lung si e mai usor de dat fara sa ma aplec prea tare. Dar e mai greu. Asa ca alternez. :pauza:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 5. mai 2012, 03:45

Daca tot dai din casa, spune-ne si care model de la Yvan, acelasi lucru si pentru cloncul Tarenzi(Clasic sau Francez) si cu ce dimensiune a pastilei! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 5. mai 2012, 03:58

Ieri am purtat o discutie cu Dorin referitoare la colcuri. O clasificare a acestora ar putea fi facuta dupa cel putin criteriile:
- pentru apa mica 2- 4m
- pentru apa de 4 - ...m
- cloncuri cu ton grav
- cloncuri cu ton inalt
- cloncuri concave
- cloncuri convexe

M-ar interesa si... probabil ca si pe alti colegi daca aveti "premonitii" privitoare la un clonc (model) pe care-l folositi primavara, in regim de maxim vara, toamna. Prin model ma refer la ultimele 4 modele enumerate mai sus. Ce criterii aveti in a folosi un clonc acum si un altul peste 3 luni? Presupul ca fiecare dintre voi (aici ma refer in special la Tudor si Zoran) aveti o colectie intreaga de cloncuri "pe stoc" si nu plecati dupa voi de fiecare data cu o traista plina se cloncuri.

Sunt diferente importante intre modelele de cloncuri mai sus enumerate si cloncurile cu pastila patrata, sau fata de cele cu pastila dreapta(nici convexa, nici concava)? Ma refer aici la zgomotul creat in apa, la gradul de dificultate pentru a "bate" corect si la receptivitatea de care da sau nu dovada somnul! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 5. mai 2012, 08:03

Evergreen, daca te uiti la poza cu cloncurile mele, e aici pe forum, iti vei da seama despre care dintre ele este vorba.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 5. mai 2012, 15:22

Oops, se vede ca am inceput sa uit, :zambet: ,vad 3 cloncuri Tarenzi(modelul Francez), 3 modele diferite de la Yvan(2 din lemn si unul cu tija din aluminiu), al doilea de la stanga la dreapta pe care nu-l recunosc(un model artizanal, probabil) si ultimul, care seamana cu un model gasit si la GIPO, in Bucuresti, pe care mi l-am procurat si eu! Modelul de la Yvan care nu lipseste din cele doua cloncuri de la Tudor pare sa fie cel de-al III-lea cu pastila convexa, de fapt, tuguiata! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 5. mai 2012, 15:39

Bingo, fiind cel mai lung e cel cu pastila tuguiata. Cum ai si tu clonc Tarenzi nu mai e nevoie sa masor pastila. :bravo:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 18. mai 2012, 12:21

Clonc Hunor

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:13)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 21. mai 2012, 00:43

Inca n-am apucat sa-mi iau si eu unul, dar din ce-am auzit din mai multe surse, chiar daca este dublu ca pret, parca as inclina spre un clonc din cires de la b........r, de la Giurgiu(sau, daca ai rabdare, sa comanzi unul din sursele amintite la topic-ul cu cloncuri); :idee: daca gasesti unul lipovenesc, sper ca nu uiti, daca se poate, sa-mi dai de veste, pentru ca si eu caut asa ceva de destul timp! :noroc: Scuze, nu vreau sa fac reclama, dar intre un accesoriu hand-made si unul de serie de pe piata, il aleg aproape intotdeauna pe primul! :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 22. mai 2012, 08:24

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:14)