Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 07:36

Permis de pescuit 2016

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 08:53

Am platit la Finante 30 ron saptamana aceasta.
Cu chitanta , timbru fiscal de 2 lei , xerox ci si permis am fost ieri ( Vineri singura zi din saptamana cand se depun cererile) la Anpa Timisoara.
La ora 9 aprox 10 persoane asteptau afara, programul ar fi trebuit sa inceapa la 8.30. Am revenit pe la ora 12 aparuse un biletel pe usa...domnul xxx este plecat in delegatie....reveniti Luni.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 09:02

:rizi: ... ca la noi... :)

Hai sa intreb si io ceva: pe site-ul asociatiei Banatul - Timisoara, asociatie care fiind mai "altfel" n-a luat in administrare nici un metru din nici o apa, sefu` acesteia a scris de curand asta:

"In conformitate cu prevederile legale in vigoare va comunic ca, nici o asociatie de pe intreg teritoriul Romaniei nu are in concesiune nici macar un metru de rau."

Inseamna ca nu mai sunt valabile "impartelile" alea de acu` 2 (?) ani?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 09:16

Anu trecut l-am intrebat pe domnul de la anpa unde nu am voie sa pescuiesc si cine are voie sa ma controleze :
Eu am inteles asa : am voie pe toate apele publice care nu sunt marcate (semne vizibile care sa interzica accesul,concesiuni..) - pana acum eu nu am vazut niciodata vreun marcaj.
De controlat frontieristi, politisti si jandarmi.
Asta cu concesiunea cred ca era doar un ,,beneficiu ,, prezentat in plus la care aveai dreptul si fara sa fi membru. :ochi:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 09:31

Asta cu concesiunea cred ca era doar un ,,beneficiu ,, prezentat in plus la care aveai dreptul si fara sa fi membru.

sunt valabile "impartelile" alea de acu` 2 (?) ani?

.....asta inseamna fa fi ....MAFIOT :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 09:50

Da, stiu ca treaba aia cu impartirea de fapt a fost degeaba, fiecare asociatie implicata o incercat sa ia cat mai multa apa si sa ceara taxe cat mai mici, ca sa "i se aprobe". :)
Ulterior au constatat ca au concesionat degeaba pt. ca din taxele pe care le-au cerut nu-si puteau nici macar plati un om care sa se duca in control, ce sa mai vorbim de amenajari, marcaje, populari etc.
Ma interesa doar de curiozitate daca acea impartire mai este in vigoare sau au lasa-o balta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 11:07

:rizi: ... ca la noi... :)

Hai sa intreb si io ceva: pe site-ul asociatiei Banatul - Timisoara, asociatie care fiind mai "altfel" n-a luat in administrare nici un metru din nici o apa, sefu` acesteia a scris de curand asta:

"In conformitate cu prevederile legale in vigoare va comunic ca, nici o asociatie de pe intreg teritoriul Romaniei nu are in concesiune nici macar un metru de rau."

Inseamna ca nu mai sunt valabile "impartelile" alea de acu` 2 (?) ani?
Asociatia Banatul a fost printre contestatarii initiali ai ordinului 15.Ordin care stabilea ca anumite ape sunt in administrarea unei asociatii..pardon,nu apele, resursa acvatica vie..

Probabil ca nici acum nu ii doare mana sa scrie ceea ce sustineau inca de la inceput ordinul 15.

Acest ordin este in vigoare,inca.

Insa poate inceta daca va aparea noul ordin,16.Ala care ne baga Federatia pe gat ca fiind''unic for de reprezentare a pescarilor sportivi''..
Impotriva acestui nou proiect de ordin sa facut deja o petitie..nu se stie daca va trece sau nu..pina atunci ,eu zic ca ordinul 15 e inca valabil..

Cel mai bine si corect ar fi daca ANPA s-ar indura sa ne anunte si pe noi ,prostiii astia de cotizam anual, cum sta treaba ,nu de alta dar teoretic daca iesi la pescuit si nu ai permisul vizat ,risti o amenda..

Totodata daca il platesti la finante acum, aia iti iau banii, nu or sa zica''nu''...insa ne trezim ca noul proiect de ordin va fi aprobat si acesta prevede intre altele ca actualul'card'' plastifiat care ar fi trebuit sa fie valabil pina prin 2020 si vizat anual, nu o sa mai fie valabil ,fiind inlocuit cu niste cartoane de diferite culori in functie din ce categorie face detinatorul parte-taxa 0, taxa partiala, sau taxa integrala..si aunci iar esti pus pe drumuri..

Dupa cum se Vede statutul de minge de ping-pong a pescuitului intre diferite ministere(madr- mm)este deosebit de'' benefic'', lucru demonstrat de marea grija care aceste ministere o poarta acestuia prin aceea ca fac hernie luptandu-se cu probelma ''cruciala ''a pescuitului romanesc in general-permisul sa fie card plastifiat ,sau carton colorat..?? :nunteleg:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 1. martie 2016, 12:21

se pare ca s-a schimbat legea, nasol si sunt unii care spun ca taxa anpa este doar o redeventa platita statului iar statul evident nu are nici o raspundere
<spantn":"K"}'">Doamna Ghedan aveți o asociație care luptă împotriva braconajului și îmi spuneți ca statul doar ia 150 de lei pentru că e partea lui din toată afacerea. Statul trebuie să lupte împotriva braconajului iar asociațiile precum a dumneavoastră nu ar trebui să existe. Statul prin reprezentanții săi locali, poliție, jandarmerie, aleșii locali, prefect are datoria de a impune legea în teritoriu și nu este nevoie de asociații nonprofit să facă acest lucru în locul statului. Este dureros faptul că autoritățile locale se miră ca ai prins un somn de 1,9 m cu atâția braconieri în zona. Și se miră și mai mult când spui ca ai eliberat 50 kg de peste. Ce rost are asociația Dumneavoastră dacă statul nu contribuie cu nimic la protejarea faunei piscicole. Dacă statul vrea doar bani iar apoi Dumnezeu cu mila ce puteți face Dumneavoastră pentru combaterea braconajului? NIMIC doar sa folosiți niște fonduri în ideea combateri braconajului
<spantn":"K"}'"> <spantn":"K"}'">asta am postat pe un site pt lupta impotriva braconajului https://www.facebook.com/groups/14129117…?ref=ts&fref=ts<spantn":"K"}'">

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 2. martie 2016, 08:13

Sunt curios daca ar veni o propunere pentru un miting(pare sa vina de la meeting - intalnire) pentru aberatiile care se intampla si se perpetueaza si in acest domeniu, cati ar veni, in fiecare oras...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 2. martie 2016, 10:08

se pare ca s-a schimbat legea, nasol si sunt unii care spun ca taxa anpa este doar o redeventa platita statului iar statul evident nu are nici o raspundere
<spantn":"K"}'">Doamna Ghedan aveți o asociație care luptă împotriva braconajului și îmi spuneți ca statul doar ia 150 de lei pentru că e partea lui din toată afacerea. Statul trebuie să lupte împotriva braconajului iar asociațiile precum a dumneavoastră nu ar trebui să existe. Statul prin reprezentanții săi locali, poliție, jandarmerie, aleșii locali, prefect are datoria de a impune legea în teritoriu și nu este nevoie de asociații nonprofit să facă acest lucru în locul statului. Este dureros faptul că autoritățile locale se miră ca ai prins un somn de 1,9 m cu atâția braconieri în zona. Și se miră și mai mult când spui ca ai eliberat 50 kg de peste. Ce rost are asociația Dumneavoastră dacă statul nu contribuie cu nimic la protejarea faunei piscicole. Dacă statul vrea doar bani iar apoi Dumnezeu cu mila ce puteți face Dumneavoastră pentru combaterea braconajului? NIMIC doar sa folosiți niște fonduri în ideea combateri braconajului
<spantn":"K"}'"> <spantn":"K"}'">asta am postat pe un site pt lupta impotriva braconajului https://www.facebook.com/groups/14129117…?ref=ts&fref=ts<spantn":"K"}'">




Orice ati discuta nu implicati duduia aia, nu are nici o putere, nici o vointa, nimic. Nu ii faceti reclama gratuit

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. martie 2016, 10:38

Sunt curios daca ar veni o propunere pentru un miting(pare sa vina de la meeting - intalnire) pentru aberatiile care se intampla si se perpetueaza si in acest domeniu, cati ar veni, in fiecare oras...



Sunt pentru :pescuit: c&r sau in limita admisa de lege (pt cei ce vor sa retina un peste...) si anti braconaj pe apele "salbatice" dunare.olt.prut.mures etc etc
si cei care vor peste la fiecare "partida" sa mearga pe balti contra cost...sunt cu duiumu...
ps:sigur nu as veni singur la o meeting :rizi:

Răspunsuri: 17

Membru din: 1. septembrie 2015

Locație: slatina

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 2. martie 2016, 13:47

Apropo, pentru cine are informatii:
cat este taxa anuala pt. pescuit sportiv in Germania sau Franta?

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 2. martie 2016, 18:12

Pentru cine este interesat sa pescuiasca pe Dunare in Mh, la Pol. de Frontiera Dr.Severin se depune o cerere insotita de taxa de 30lei+copie dupa CI +copie carnet anpa(cine are nu este obligatoriu)+carnet anpa si se pune pg pe loc, daca este in timpul programului de lucru.Cine vrea sa pescuiasca din barca in zona cazanelor trebuie sa depuna la pf Orsova o cerere insotita de mai multe copii xerox .Problema este ca dureaza cam mult eliberarea respectivului aviz(30 zile).Eu le-am depus de trei saptamani si nu a iesit.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 2. martie 2016, 18:35

Pentru cine este interesat sa pescuiasca pe Dunare in Mh, la Pol. de Frontiera Dr.Severin se depune o cerere insotita de taxa de 30lei+copie dupa CI +copie carnet anpa(cine are nu este obligatoriu)+carnet anpa si se pune pg pe loc, daca este in timpul programului de lucru.Cine vrea sa pescuiasca din barca in zona cazanelor trebuie sa depuna la pf Orsova o cerere insotita de mai multe copii xerox .Problema este ca dureaza cam mult eliberarea respectivului aviz(30 zile).Eu le-am depus de trei saptamani si nu a iesit.

Taxa de 30 lei este pentru ANPA, nu pentru PG, pentru a elimina orice interpretari gresite...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

15

joi, 3. martie 2016, 06:11

Salut! Acest aviz nu este pentru pescuit este pentru agrement eu am fost la ei si nu am avut nici permis anpa si nici copie si au pus viza pe loc pe chitanta :salut:

16

joi, 3. martie 2016, 14:04

Sunt curios daca ar veni o propunere pentru un miting(pare sa vina de la meeting - intalnire) pentru aberatiile care se intampla si se perpetueaza si in acest domeniu, cati ar veni, in fiecare oras...

Maxim 10-15 pescari/ oras... pe net toti sunt "zmei" dar cand e vorba de fapte...

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 4. martie 2016, 12:19

Ieri mi-am vizat permisul la AJVPS Braila cu suma de 37 lei , am primit pe langa chitanta si timbrul ce se lipeste pe permis.
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

18

vineri, 4. martie 2016, 12:26

ANPA este separat ? sau cum ? Aia de la AJVPS Buzau o fac pe degeaba ? la noi 30 ANPA, 40 AJVPS si timbru fiscal

19

vineri, 4. martie 2016, 21:47

ANPA este separat ? sau cum ? Aia de la AJVPS Buzau o fac pe degeaba ? la noi 30 ANPA, 40 AJVPS si timbru fiscal
Probabil cei 7 lei (pe langa cei 30 lei taxa permis pescuit sportiv ANPA) reprezinta taxa ca sa fi membru la asociatia respesctiva in care este inclus un timbruletz lipit pe carnetul de membru de asociatie.Eu asa vad situatia, de cativa ani, eu unul nu platesc decat 30 lei la Trezorerie si-atat.Si PUNCT.
PS.Gufi, ce sa faci, AJVPS-ul nu ar cere daca majoritatea pescarilor ar cunoaste legea si ar intelege ca in RO ca sa poti pescui oriunde/pe orice apa publica in mod legal, trebuie sa ai chitanta de 30 lei de la trezorerie, restul cu taxa de acces/asociatie care are concesionata zona respectiva nu intra in zona de contraventii, se poate plati pe loc, undeva la 5 lei/sapt ca medie , se poate verifica pe sit-ul ANPA.Sti cum se spune: "nu-i prost cine cere, e prost cine da"
:noroc:

20

vineri, 4. martie 2016, 21:50

da Cata si eu tot la fel ...doar taxa ANPA platesc , dar stiu ca AJVPS Vrancea, Galati toate aiu in jur de 35-40 de ron taxa lor de permis( carnet verde AJVPS ).

Subiecte asemănătoare