Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 19:30

Daca totusi vrei neaparat , cauta o gonflabila dar cu chila rigida si podina dreapta care sa duca un 5 cai si in care sa ai siguranta , din hypalon. Ce e mai jos de asta eu le spun colaci de baie - scuze pentru cei care se dau cu asa ceva , este doar pararea mea personala . Nu vei avea taxe,permis,etc...
Succes in cautari.
Poate te referi la podina rigida si chila gonflabila, asta daca nu te referi la RIB/RID. Am "colac" din asta cum ii spui si pentru moment e suficient pentru timpul pe care il aloc pescuitului si pentru locurile pe unde pescuiesc! Nu zic ca hypalon nu este superior sau ca o gonflabila in general nu este limitata, insa e bine ca Ovidiu sa fie consiliat si sa primeasca sfaturi pentru pescuitul pe Mures si Timis, asa cum a solicitat si ca alternativa la barcuta de fibra. :noroc:


:bravo:
Sunt si cu chila rigida , dar nu cred ca se mai fabrica...cred ca au cel putin 10-15 ani si intradevar sunt din hypalon. Sunt batrane chiar daca sunt garantate 20 de ani. totul depinde si de cum au fost intretinute. Ptr ce-i trebuie, eu recomand orice gonflabila cu PVC de calitate si lipituri termosudate( eu sunt super multumit de honwave ) , poate sa fie modelul T30 ( la dimensiunea asta acopera si Muresul si Timisul si partial Dunarea ), cu podina de aluminiu si chila gonflabila.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 10. ianuarie 2016, 14:17

O gonflabila m-ar face sa pierd mult timp cu unflat respectiv desunflat, merg de multe ori pentru 2-3ore din care una pierd cu asa ceva. Din considerentul asta as vrea una usoara de fibra si ieftina, undeva in jur de 300 euro. La Dunare merg rar si prefer sa inchiriez acolo o barca. Am si posibilitatea sa confectionez una din lemn, poate cineva sa ma ajute cu sfaturi si o schita?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 10. ianuarie 2016, 15:07

intra pe barcoholic sau capcompas sunt mai multi acolo care si-au ,,bricolat--o,,.
Proiecte gasesti pe goagal gratuite . Anu trecut am avut si eu o tentativa, dar am ramas in acest stadiu....( daca va fi , va fi gonflabila)

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 10. ianuarie 2016, 17:21

Gufi si Horia , buna seara.
Usor , ca toti avem dreptul la o parere personala.
Horia , tu poti sa mai citesti un pic despre barci , un pic mai mult ......
Gufi , ca de obicei pro , stii si tu ca si mine ce vorbesti. Insa ....... chiar si astazi se mai fabrica barci de care vorbeam eu , la preturi destul de mari , dar le gasesti si second.
Cat despre subiectul acestui post , imi mentin pozitia - o fibra este cea mai ok pt ce vrea omul.
Recomand capcompas , subiectul " cum se naste o barca " , numele The One in ale barcilor - Antonov Vali , Galati.
Cititi , cititi si iarasi cititi iar daca , daca ajungeti sa si vorbiti cu Vali si sa va consilieze la constructia sau achizitia unei ambarcatiuni , fiti recunoscatori ca aveti de ce.
Pe partea de motoare mai este un The One , un mare OM , dar nu sta in mediul virtual si ajungi la el doar prin recomandari ssssssuper strong sau un noroc cum am avut eu.
Fire intinse si scuze pentru eventualele polemici iscate involuntar.
Tot respectul.

25

duminică, 10. ianuarie 2016, 17:52

Marius, referitor la chila, ptr gonflabila, nu vad nici un impediment chila gonflabila. Nu am stiut ca se mai fabrica cu chila de lemn si , cum ai spus si tu, sunt destul de scumpe si greu la montat /demontat fata de cea gonflabila. :prieteni:
Ovidiu, la ce cerinte ai, fibra, usoara , sub 3 m si ieftina, sigura, nu stiu daca gasesti decat cu inventar de 3 veste de salvare si , sa mai si pescuiesti din ea, din picioare, chiar ca ceri imposibilul.. Si referitor la construit, oricum nu iese nici mai ieftin si nici barca sigura. Castigi experienta si placerea de a incerca sa-ti construiesti ceva. :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 10. ianuarie 2016, 18:03

Salut Marius,
Stim amandoi ca polemicile desi sunt nocive, uneori duc la discutii constructive din care se pot stoarce multe detalii, in cazul de fata despre barci. Nu ma voi limita in a citi si a ma documenta in materie de barci si sunt deschis in a primi sfaturi, chiar si de la... tine :nunteleg: . Am permis de navigatie de ceva vreme si pot spune ca am suficient habar in a alege barca potrivita pentru apa potrivita si pentru nevoile date. Totusi, o fotografie cu un colac cu chila rigida si podina dreapta ar face mai multa lumina. O seara excelenta !

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 10. ianuarie 2016, 18:27

Gufi , la 300 eur e greu sa gasesti ceva fibra , stabila , in conditii optime si sa indeplineasca conditiile cerute de om. Daca te apuci de construit , numai vopseaua si lacul te costa atata - inf. Emex , etc. Mai sta , mai strange ceva si o da din prima cum trebuie , parerea mea.
Horia , mai bine lasa..... Scuzele mele te rog.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 12. ianuarie 2016, 07:14

Din ce aţi scris am înţeles că nu pot cumpăra o barcă de 2,7m în care să poţi sta în picioare la spinning, o să stau pe băncuţă fără probleme. Dacă puteţi puneţim poze cu modele de bărci recomandate de voi, măcar să ştiu ce să caut. Stau la 15minute de Timiş şi chiar dacă o să cumpăr cândva o barcă prfi acum vreau să iau o barcă mică din fibră din care să pot pescui la spinning chiar dacă nu pot sta în picioare. Ce durată de viaţă are o barcă din fibră?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 12. ianuarie 2016, 10:26

Daca tot vrei barca , ia-ti din prima o barca cat de cat serioasa , minim 4,2 , fibra ,
Asa este !

Dar te rog sa tii seama de urmatoarele ( nu vorbim de bani):
- mai ai nevoie si de peridoc
- carlig de remorcare + instalatia electrica
- penru lansare la apa trebuie sa existe debarcader ( cât de cât)
- trebuie sa fiti intotdeauna doua persoane ( Doar in conditii ideale se poate lansa la apa de catre o singura persoana. La fel si cu iesirea de pe apa))
- locul de pastrare barca cu peridoc ( luni de zile)
- deplasarea cu peridocul dupa tine este, oricum o iei, mai dificila

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 12. ianuarie 2016, 16:23

Pe Timiş merg cel mai des la pescuit şi aici am nevoie de barcă şi nu prea am ce căuta cu barcă mai serioasă pentru că este apa destul de mică. Chiar dacă iau şi barcă mare cândva la barca mică pentru Timiş nu o să renunţ din următoarele motive:
- uşor de manipulat
- se pune şi se ia repede pe şi de pe apă, deci salvez din timpul de pescuit
- cred că este mai uşor de manevrat pe apă
- poate fi dusă pe portbagaj sau o remorcă micuţă
-nu risc să o sparg/tai în vre-o scoică prin apă mică
Prima va fi barca mică şi dacă o să am atâta timp liber pentru pescuit şi bani încât să-mi iau şi una mare cu peridoc atunci o să am două bărci.
Pentru ce-a mică, minim ?????? - maxim 3m, m-ar interesa unul sau două modele care sunt bune şi dacă puteţi să-mi spuneţi la ce alte lucruri trebuie să fiu atent când o cumpăr.
Mulţumesc anticipat.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (12. ianuarie 2016, 16:29)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 12. ianuarie 2016, 17:18

O gonflabila m-ar face sa pierd mult timp cu unflat respectiv desunflat, merg de multe ori pentru 2-3ore din care una pierd cu asa ceva. Din considerentul asta as vrea una usoara de fibra si ieftina, undeva in jur de 300 euro.

Ovidiu, da` cine te opreste sa tii gonflabila umflata si s-o transporti pe masina, ca sa nu pierzi timpu`? :)
Nu cred ca la dimensiunile pe care le vrei o sa gasesti una de fibra care sa fie mai usor de pus/scos de pe apa... cat priveste taiatul in scoici, numa` alea chiar din material de colac, din supermarket, se taie asa usor.
Realizez ca esti cam reticent la gonflabile insa nu prea-mi dau seama de ce... totusi sunt extrem de populare... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 12. ianuarie 2016, 18:09

Ca sa nu zici ca nu suntem oameni ok pe acest forum si ca nu vrem cu adevarat sa te ajutam , uite aici o ultima postare :
Suna-l pe Adi alias Kimi , din Bicaz , langa mine , O723 123 552 O726 421 442 , spune-i ca ai nr. de la Mariusbig din Piatra Neamt , coleg cu el pe Capcompas.
Are un papuc de 3,4 pe 1,2 la vanzare la 400 eur si cred ca mai negociaza. Barca este albastra , in stare foarte buna , banchete,vasle,este usoara , are parbriz dar poti sa-l dai jos si remonta cand pui motor , ceea ce si recomand in timp , unul de 5cp sa-ti faci damblaua , nu ai nevoie de permis.
Cu transportul te ajut eu cu urgent curier pe o firma de-a mea si vei plati in jur de 100-150lei.
Uite link , a pus-o si pe probarca PRO BARCA - Vand barca Papuc Snagov - 400 euro
Mai mult de atat eu nu pot.
Sanatate si fire intinse.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 12. ianuarie 2016, 18:09

Din ce aţi scris am înţeles că nu pot cumpăra o barcă de 2,7m în care să poţi sta în picioare la spinning, o să stau pe băncuţă fără probleme. Dacă puteţi puneţim poze cu modele de bărci recomandate de voi, măcar să ştiu ce să caut. Stau la 15minute de Timiş şi chiar dacă o să cumpăr cândva o barcă prfi acum vreau să iau o barcă mică din fibră din care să pot pescui la spinning chiar dacă nu pot sta în picioare. Ce durată de viaţă are o barcă din fibră?
Ovidiu, intr-o gonflabila cu podina rigida de 3,40 m poti sa si dansezi in timp ce pescuiesti la spinning. Una de 2,7m, asa cum iti doresti, cred ca are aproximativ 40 kg si e usor de transportat ansamblata. Daca te hotarasti pentru barca gonflabila, cauta zodiac, honwave, quicksilver, yamaha. Poti gasi una sh la pret bun.
Eu eram foarte reticent in privinta gonflabilelor si voiam un trimaran de 4,70 din ABS, gand la care nu am renuntat, iar cand il voi achizitiona nu voi renunta la gonflabila, pentru ca are rolul ei. Pescuiesc pe Olt, cam la fel de des ca pe Dunare, iar pe Olt malurile betonate nu permit lansarea la apa a unei barci mari. Macar cate o rampa de lansare la apa pe fiecare baraj daca faceau... :noroc:

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 12. ianuarie 2016, 18:18

Pentru ce vrei tu o gonflabila e cea mai buna solutie. Am avut mai multe modele si crede-ma ca nu am avut probleme cu nici una.... Daca ai putin grija de ea te tine ani buni.... si ca stabilitate bate cam orice fibra la aceleasi dimensiuni.

Daca nu vrei glisaj, viteze si alte nebunii atunci poti sa-ti iei linistit o gonflabila de 250-270 fara chila gonflabila, insa sa fie cu podina rigida dintr-un cap in altul, nu cele dim placi, tip scarita. Sunt suficient de usoare sa le cari in spate, le poti stange si baga in masina sau daca nu ai chef sa o desumfli o pui pe plafonul masinii si o ancorezi bine. Plus un motor de 2-3 CP usor iti sunt suficiente pentru lacuri si Mures. Pentru umflat sunt pompe electrice.... in 15 minute eram cu ea pe apa cand aveam gonflabila.

Acum eu personal am un RIB de doar 2.50. Imi palce la maxim insa depind de remorca sa-l pot transporta (e cam greu pentru dimensiunile lui insa ca stabilitate e foarte ok).... iar unde nu e mal usor accesibil nu pot sa o pun la apa. Asa ca pe viitor cred ca tot la o gonflabila o sa revin :D Sunt si ceva RIB-uri mai noi cu chila de aluminiu si foarte usoare... insa a dracu de scumpe....


Fibra de sticla merita doar peste anumite dimensiuni si doar cu peridoc si motor mai mare. Cu toate care m-am dat sub 3 m ma simte-am in ele ca intr-o cadita.... cat despre pescuit in picioare... se putea.. dar nu relaxat, si in caz de vant puternic.. doar pe bancuta.

35

marți, 12. ianuarie 2016, 19:19


un papuc de 3,4 pe 1,2 la vanzare la 400 eur si cred ca mai negociaza. Barca este albastra , in stare foarte buna , banchete,vasle,este usoara , are parbriz dar poti sa-l dai jos si remonta cand pui motor , ceea ce si recomand in timp , unul de 5cp sa-ti faci damblaua , nu ai nevoie de permis.


Necesita motor cu cizma medie sau lunga ?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 13. ianuarie 2016, 06:37

Ovidiu, si eu sunt in aceeasi faza ca si tine.
Pentru Mures si ocazional Dunare,o sa fie sigur o gonflabila,cu podina rigida.
Un electric potrivit pe marimea barcii si doua baterii bune- nu iti trebuie mai mult pentru a te plimba 2-3 kkm un susul si josul locului unde ai parcat masina.
Zic de electric pentru ca daca vrei sa dai la clonc,singur din barca, iti trebuie neaparat electric pt. a te pozitiona cand bate vantul.Cu electricul in zonele unde dai la clonc te descurci binisor.Daca vrei sa urci sau sa cobori mult si sunt zone cu curent mai tare ,atunci trebuie si un termic, un 5hp este suficient la o barca mica.
Cu constructia din lemn ...si eu am avut niste ganduri ,dar cat am vazut cat costa materialele si ulterior intretinerea...n-are rost.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 13. ianuarie 2016, 18:31

Am vb azi cu Kimi. Motor cisma lunga , Gufi.

38

miercuri, 13. ianuarie 2016, 19:03

Am vb azi cu Kimi. Motor cisma lunga , Gufi.


ms, am un prieten care ar fi interesat de barca si vroiam sa stiu.

ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 7. septembrie 2016, 21:13

Pt spining ,obligatoriu RIB,podea plina cu spuma,pluteste si desumflata!O barca de 4,2m Rib,are in jur de 70 de kg,goala,doar copaia,si desumflata are 3,6 pe 1m,usor de manevrat de 2 persoane,chiar si fara peridoc,doar cu o mica remorca,sau cu o masina break.merge cu motorizare de la 5 la 40,50 de cai,NU se rastoarna nici o data,si cum am spus,pluteste cu baloanele desumflate complet.Barca de la avatarul meu,se intereba Iulian Cioclin daca sa o cumpere,sau nu,pe un alt sait ,Barcoholic::))era prea ieftina,si avea petece pe ea:::))am luat o eu in secunda 2 cand am vazut o,si ma dau cu ea si azi,asta cand vreau viteza,si glisaj.Am trecut pe insula Simian,langa Severin,chiar si 9 persoane o data,fara vreo problema,fiind echipata cam permanent cu 20 de cai.Sfatul meu,celor cu bugete mai reduse,barci pneumatice minim 3 m,si te intorci acasa vesel dupa o partida de pescuit,nu intr o cutie ambalat frumos!Si vesta obligatoriu in barca,pt ca e cel mai bun prieten uneori. :ciao: :clonk

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 8. septembrie 2016, 07:39

Am luat în primăvară o barcă de fibră Brateşul Dana, are 3m/1,2m şi 60 Kg, cu chilă şi redane, după mici reparaţii am pus-o pe apă sâmbăta trecută si sunt foarte mulţumit. Pot să pescuiesc la spinning din picioare, uşor de manevrat chiar şi în apă de 30cm, este exact ce am nevoie. O transport pe portbagajul maşinii, o pot manevra singur şi nu am emoţii că dau în ceva şi o sparg. Gonflabilele au plusurile lor incontestabile dar am vrut ceva care poate fi pus repede pe apă şi reyistent la cioate, scoici şi alte obiecte relativ ascuţite.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare