Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 6. ianuarie 2016, 15:31

Barcă Mureș și Timiș

Am găsit o barcă din fibră, 2,5m lungime, 1,3m lățime, 0,40 înălțime, este suficient pentru o persoană pe Timiș sau Mureș?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 6. ianuarie 2016, 19:45

Mă interesează dacă la dimensiunile astea pot să stau în picioare şi să dau la spinning?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 6. ianuarie 2016, 20:22

Mie mi se pare cam mica pt. cat esti tu de inalt... :rizi: .
Acu` vorbind serios, conteaza si cum are fundu`, cat de plat... barca adica. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 7. ianuarie 2016, 07:38

Cam asa arata, este singura poza pe care o am.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Barca fibra.JPG (68,54 kB - 91 ori coborit - ultima oara: 9. aprilie 2019, 19:15)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 7. ianuarie 2016, 17:13

Mă interesează dacă la dimensiunile astea pot să stau în picioare şi să dau la spinning?
Cu siguranta DA.

Eu am o gonflabila de 2,90 din care am pescuit uneori doua persoane. ( spinning la Shalau, Clean, Stiuca si .... de 2 ori la Somn). De obicei pescuiesc singur: am scaun de birou, motor termic si electric pe bot, bagaje multe.....
Colegii mei de club ( majoritatea) au gonflabile de 2,40 pentru spinning.

Pe raurile interioare, lacuri si Delta nu poti sa ai probleme si poti pescui stand in picioare. Desigur, daca vine o furtuna tragi la mal.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 8. ianuarie 2016, 13:50

eu am o barca dana ...3 m ..120 latime ...0,5 bordul ...nu pot sa stau in picioare pentru spining unde se fac miscari bruste. ...am 105 cu 175 cm . nici nevasta-mea la 65 kg cu 170 cm nu sta in picioare ...barca este din fibra cu fundul plat cu redane ...99 % nu stai in picioare . :ochi: cu gonflabila este alta ciorba iar marele ajutor este in flotoare ..

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 8. ianuarie 2016, 16:05

Daca tot vrei barca , ia-ti din prima o barca cat de cat serioasa , minim 4,2 , fibra , usoara , care tine si 5cp si 20cp , te duci pe Mures , maine o sa vrei si pe Dunare si nu-ti vor tremura chilotii in ea.
Nu fa greserile noastre incepind cu ceva mic si dorind in scurt timp ceva mai mare - bani , timp si nervi consumati inutil.
Doar o parere din proprie experienta.

8

vineri, 8. ianuarie 2016, 16:24

Daca tot vrei barca , ia-ti din prima o barca cat de cat serioasa , minim 4,2 , fibra , usoara , care tine si 5cp si 20cp , te duci pe Mures , maine o sa vrei si pe Dunare si nu-ti vor tremura chilotii in ea.
Nu fa greserile noastre incepind cu ceva mic si dorind in scurt timp ceva mai mare - bani , timp si nervi consumati inutil.
Doar o parere din proprie experienta.

:bravo:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 8. ianuarie 2016, 19:34

Multumesc pentru sfaturi, daca o sa cumpar va fii sigur de minim 3 m si ma gandesc sa iau cu fund in forma de coca. Am in vedere si Criber Tiny, stiti ceva de ele?
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 3_105722.jpg (9,1 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 8. septembrie 2016, 21:33)
  • 3.png (5,61 kB - 303 ori coborit - ultima oara: 10. iunie 2022, 20:32)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 8. ianuarie 2016, 21:21

Prietene , multumesc pentru seara super funny , appropos de fund in forma de coca ! :prieteni: :noroc: :zambet:
Toti am inceput de undeva , important este sa inveti pe timpul si banii nostrii ( deja cheltuiti si multi din ei aruncati de pomana ) !
Spre norocul tau , barcile de la Criber se fac la Pangarati , la 15 km de mine ---- stii vorba aia : du-te Dica , du-te si lasa-ne. Alea sunt barci pt. lacuri gen Batca Doamnei , etc. , lacuri mici. Pe Bicaz , lac mare de acumulare , montat bine , cu ceva de 3 m si 5 cp ai sa cauti pampers-ul copiilor ( daca ai ) sa nu vii ud acasa , si nu de la valuri - iarasi din proprie experienta.
1. Daca vrei barca exclusiv pt. rapitor , ia ceva cu fundul plat , stabilitate stationara foarte buna ,viteza medie si stai departe de valuri si Dunare montata.
2. Daca vrei sa te dai si pe Dunare sau pe lac sau un rau mai marisor , valuri mai mari ( aici e cum vrea Sefu de sus , nu e dupa tine si daca te prinde o furtuna vei fi bucuros ca o ai mai mare :ochi: ) , si ai sa mai vrei si un prieten cu tine , ia ceva mai mare cu chila ( un fel de fund :zambet: ) in V , sau ascutita.
Solutia mea de compromis a fost si este un trimaran open dar cu forme foarte ascutite de 4,8 m pe 1,82m.
Strict parere personala si multumesc inca o data.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 13:36

uite aici una, care sigur corespunde..

http://www.boot24.com/img/objektbilder/6…3646193b05f.jpg

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 14:18

Corespunde bine de tot...dar implica peridoc...rampa de lansare ...un motor mai musculos...acum noi nu stim de ce lichiditati dispune omul...eu as cauta ceva stabil la bani putini pneumatica bate tot...rezistenta si buna si la dunare si aici ma refer la SL- uri...fibra este buna dar peste 3 m nu pui pe masina....si pana faci rost de min 2500 eu .. cat costa fibra motor si peridoc..ce faci ...nu mai pescuiesti....

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 14:51

Uite una ok pe probarca. PRO BARCA - Vand barca trimaran 4.20
Pui un motor de 10cp ( daca are permis) de 3-500 eur , mai negociezi si cu maxim 1500 te duci la peste

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 14:57

Pentru cei care aveti posibilitatea, aceeasi barca in Italia, sh, foarte intretinuta, far motor si peridoc, costa maxim 500euro.
Sau ceea ce caut eu, care are fund dublu si plin intre cele 2 straturi, costa undeva la maxim 1000 euro si cred ca sunt ideale...
Ca sa nu mai pomenesc de preturile motoarelor...

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 15:08

Vezi si dublu fundul ala , daca vrei neaparat asa ceva sa fie plin cu spuma hidrofuga , daca e altfel tine apa si apa va intra , e deajuns un por , si catareste mai mult decat barca.
Si daca lovesti sau perforezi barca ? Ca sa ai acces pe interior pentru reparatii scoti toata spuma ? Ideal dpmdv este dublu fund fara nimic in el , doar cu pompa de santina automata de debit mare si nu te mai doare capul.
Doar o parere.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 15:14

Da :rizi: , nu mă pricep de loc la bărci, acum vre-o săptămână am început să mă uit pe net după o barcă. Merg mai des la Timiş şi de multe ori pentru doar 2-3 ore de aceea aş prefera o barcă din fibră şi mai mică, să o pot pune/lua repede pe/de pe apă. Din ce mi-aţi scris am înţeles că nu le pot avea pe toate cu o barcă. Timişul are în multe locuri adâncime şi de doar 30 cm pe unde ar trebui să pot trece. De asemenea merg în concediu pe Mureş unde, la fel sunt zone şi cu apă mică. Altă problemă sunt banii, nu-mi permit să cheltui aşa de mulţi bani pentru barcă, peridoc şi motor.
Dacă mă puteţi ajuta să găsesc un minim necesar pentru pescuit pe vreme bună.
Mulţumesc pentru informaţia cu bărcile Criber, eram pe punctul să iau una. Modelul din imagine undeva la 1200 lei dar dacă e aşa renunţ.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 16:08

Eu inclin spre gonflabila. Nu am barca , dar ma tot uit la ele.... poate vine iepurasu!
Exista posibilitatea de inchiriere chiar in TM ( cauta anuntul pe publi24 , cred ca sunt baieti de la podul de langa casa de pensi)), in anunt scrie 50 ron! La bani astia daca nu iesi mult nu se justifica cumpararea.
Nu stiu cate modele au disponibile spre inchiriat , dar macar poti sa le testezi .

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 16:35

Sorin are dreptate. Eu cand merg la stiuca sau bibaneala pe lacurile mai mici de langa mine am contacte de la cei care tin barci pe apa non stop. Sun cu 1 zi inainte , imi tine barca cu vasle , la noi e cca. 40-50 ziua sau 20 jumate de zi si-mi fac damblaua. Salupa o scot doar pe Bicaz sau Dunare-Delta.
Daca inchiriezi , nu mai cheltui multi bani , nu mai ai stres cu depozitarea , intretinere , permis , motor , etc....
Cand vei fi decis 100% sa intri in liga mare , si vei avea si timp destul sa te bucuri de acest frumos sport , raman la parerea mea ca trebuie sa o faci cum trebuie si sa fii pregatit.
Daca totusi vrei neaparat , cauta o gonflabila dar cu chila rigida si podina dreapta care sa duca un 5 cai si in care sa ai siguranta , din hypalon. Ce e mai jos de asta eu le spun colaci de baie - scuze pentru cei care se dau cu asa ceva , este doar pararea mea personala . Nu vei avea taxe,permis,etc...
Succes in cautari.

19

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 17:26


cauta o gonflabila dar cu chila rigida si podina dreapta care sa duca un 5 cai si in care sa ai siguranta , din hypalon. Ce e mai jos de asta eu le spun colaci de baie - scuze pentru cei care se dau cu asa ceva , este doar pararea mea personala .



Se cunoaste ca nu ai avut sau ai folosit asa ceva. :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 18:03

Daca totusi vrei neaparat , cauta o gonflabila dar cu chila rigida si podina dreapta care sa duca un 5 cai si in care sa ai siguranta , din hypalon. Ce e mai jos de asta eu le spun colaci de baie - scuze pentru cei care se dau cu asa ceva , este doar pararea mea personala . Nu vei avea taxe,permis,etc...
Succes in cautari.
Poate te referi la podina rigida si chila gonflabila, asta daca nu te referi la RIB/RID. Am "colac" din asta cum ii spui si pentru moment e suficient pentru timpul pe care il aloc pescuitului si pentru locurile pe unde pescuiesc! Nu zic ca hypalon nu este superior sau ca o gonflabila in general nu este limitata, insa e bine ca Ovidiu sa fie consiliat si sa primeasca sfaturi pentru pescuitul pe Mures si Timis, asa cum a solicitat si ca alternativa la barcuta de fibra. :noroc:

Subiecte asemănătoare