Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 4. ianuarie 2016, 10:04

Da, este un Elite 5x CHIRP. La modelele Hook este aceasi tehnologie. Un sonar Elite 5x este la pretul de 399,99-€, cu 2 ani garantie si transport inclus. Dar cu conditia sa mai aibe Lowrance Germany acest model pe stoc Lowrance Elite 5x CHIRP

Daca doresti o reducere, iti pot oferi pe cel din poza, folosit de mine 4 luni, la prretul de 360,-€ cu transport inclus. Bine-nteles cu factura si garantie 2 ani. :noroc:

Sau, daca doresti un sonar efectiv de clonc, atunci Elite 4x CHIRP. Acesta este la 239,99-€ si mai am unul sau doaua pe stoc... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

22

luni, 4. ianuarie 2016, 10:10

Momentan nu ma grabesc dar in lunile ce urmeaza sigur vom lua legatura pentru un sonar

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 4. ianuarie 2016, 12:30

Momentan nu ma grabesc dar in lunile ce urmeaza sigur vom lua legatura pentru un sonar
:salut: Cred ca lunile ce urmeaza o sa cumperi direct "Hook", care este defapt "Elite", ambele folosind tehnologia CHIRP. Probabil, "Hook" va veni cu un pret mai mare decat poti gasi acum un "Elite" cu aceleasi specificatii. Ia in calcul si varianta "Elite 4x CHIRP", care este cea mai ieftina varianta, ideala pentru clonc. :noroc:

24

luni, 4. ianuarie 2016, 12:57

varianta Elite-4x CHIRP din ce am vazut eu face acelasi lucru ca si un elite 7 chirp sau 7x .... pot vedea iarba pe fundu unui lac sau canal? de somn banuiesc ca vede momeala montura cum am mai spus vreau sal folosesc si la crap sa vad salata in balta :D singurul dezavantaj ar fi ca are displayul mult mai mic in rest nu vad sa faca altceva 5 chirp 7 ... fata de asta elite 4 ma insel?

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 4. ianuarie 2016, 13:37

Variantele fara "X" au si GPS. Intradevar pe un ecran mai mare ai o imagine de ansamblu mai buna, si aici ma refer la redarea substratului si a structurilor din apa, pentru ca ecranul fiind mai lat incape mai mult din "istoric", adica tot ce curge pe ecran de la dreapta spre stanga.
Am impresia totusi, ca ecranul de la 7x, lateste putin imaginea. Este adevarat? :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 4. ianuarie 2016, 14:14

Am impresia totusi, ca ecranul de la 7x, lateste putin imaginea. Este adevarat?

Pai cat de "lata" e imaginea depinde de 2 factori:
1. viteza de "deplasare" a imaginii de la dreapta catre stanga care la randul ei are legatura de frecventa pulsurilor de ultrasunete emise de sonar.
2. viteza de deplasare a barcii si implicit a sonarului/transducerului in raport cu obiectul scanat.

Primul parametru este setabil la anumite sonare (de ex. HDS7), al 2-lea este "setabil" la toate... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 4. ianuarie 2016, 14:29

Am impresia totusi, ca ecranul de la 7x, lateste putin imaginea. Este adevarat?

Pai cat de "lata" e imaginea depinde de 2 factori:
1. viteza de "deplasare" a imaginii de la dreapta catre stanga care la randul ei are legatura de frecventa pulsurilor de ultrasunete emise de sonar.
2. viteza de deplasare a barcii si implicit a sonarului/transducerului in raport cu obiectul scanat.

Primul parametru este setabil la anumite sonare (de ex. HDS7), al 2-lea este "setabil" la toate... :rizi: .
:salut: merci pentru lamuriri! Dar, daca pe aceeasi barca folosim simultan un elite 4x si unul 7x, ambele cu conul pe aceeasi frecventa, cred totusi ca pe elite 7x imaginea e redata un pic mai lata, ori pe elite 4x mai ingusta. Ma refer strict la rezolutia display-ului. Practic, singurul parametru variabil ramane cel de-al doilea :rizi: .

28

luni, 4. ianuarie 2016, 15:06

Din ce spuneti voi cu experienta voastra face acelasi lucru ca se vede mai mic asta e ne limitam la mai putini bani daca e doar displayu mai mare deocamdata vad bn cine stie peste vreo 10- 20 ani :)) nu vreau sa arunc niste bani pe fereastra doar pentru un display mai mare

29

luni, 4. ianuarie 2016, 15:33

multumesc la toata lumea pentru info am reusit sa ma lamuresc cum e treaba mam decis ce o sa imi iau . multumesc

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 4. ianuarie 2016, 15:48

Hummimbirdeste cel mai mare producator de sonare din lume ,indiferent ca voi preferatiLowrance,dar sa spui prostii din astea enepricepere sau rea vointa
Salut Sandokan, la ce prostii te refereai?

Zorane, cred ca se referea la acest pasaj:

ar influenta negativ partidele de pescuit din cauza sunetelor emise de transducer-ului, mai ales la pecuitul somnului la clonc.

Si eu sunt de parere ca asta-i un "mit" bazat in principal pe imaginatia pescarului si nu pe capacitatea pestilor de a simti vibratii peste o anumita frecventa... :).
In rest... am fost utilizator de Humminbird insa la ultima achizitie am optat pt. Lowrance... :ochi: .
Salut Sandokan, la ce prostii te refereai?

Zorane, cred ca se referea la acest pasaj:

ar influenta negativ partidele de pescuit din cauza sunetelor emise de transducer-ului, mai ales la pecuitul somnului la clonc.

Si eu sunt de parere ca asta-i un "mit" bazat in principal pe imaginatia pescarului si nu pe capacitatea pestilor de a simti vibratii peste o anumita frecventa... :).
In rest... am fost utilizator de Humminbird insa la ultima achizitie am optat pt. Lowrance... :ochi: .
Eu nu stiu cat de mit este, dar in prima mea partida de clonc pe cont propriu ,asta fiind chiar dupa deschidere ,cand somnii sunt f. activi, folosind un huminbird sideimage am ridicat vreo 2-3 somni si a piscat o singura data unul singur,evident nu l-am prins..

La a doua iesire ,aproximativ prin mijlocul lui iulie cand a dat canicula,am avut un elite micut ,si cu acea ocazie am avut mult mai multe prezentari 15-20 si am prins 1-2 moace.

Pe acelasi elite ,nu la mult timp am avut un somn mare care mi-a rupt varful lansetei din trasatura ,din protia mea ,evident..nici nu l-am prins..

Apoi prin toamna am mai facut vreo doua iesiri cu un huminbird..era extrem de greu sa tin montura in con, cei mai mici curenti sau cele mai slabe adieri erau suficiente sa pierzi imaginea instant ,asa am avut trasatura fara sa vad pestele pe ecran, sau am avut trasatura si dupa vreo 2 secunde s-a vazut si pestele..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

31

luni, 4. ianuarie 2016, 19:47

Uitati-va la discutii generale - de ce pescuim cineva scria; de asta si a postat un filmulet. E drept, , prindea salai , dar cu hummimbird. Daca incerci sa spui ca nu ai ratat nici un somn cu lowrance, probabil ca ai avut foarte mare noroc si nu inseamna ca hummimbird sant sonare mai slabe si nici ca emit. vibratii care deranjeaza pestii . Producatorii de sonare fac studii serioase, nu trei patide facute dev cineva care prefera concurenta.NU ma deranjeaza ca preferi lowrance , nici ca nu-ti place hummimbird ,dar din postarile tale aveam impresia cate pricepi ceva mai bine asa ca i-ti spun si tie; vorbesti prostii

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 4. ianuarie 2016, 19:58

Uitati-va la discutii generale - de ce pescuim cineva scria; de asta si a postat un filmulet. E drept, , prindea salai , dar cu hummimbird. Daca incerci sa spui ca nu ai ratat nici un somn cu lowrance, probabil ca ai avut foarte mare noroc si nu inseamna ca hummimbird sant sonare mai slabe si nici ca emit. vibratii care deranjeaza pestii . Producatorii de sonare fac studii serioase, nu trei patide facute dev cineva care prefera concurenta.NU ma deranjeaza ca preferi lowrance , nici ca nu-ti place hummimbird ,dar din postarile tale aveam impresia cate pricepi ceva mai bine asa ca i-ti spun si tie; vorbesti prostii
...cred ca semlecangheorghe a pus mai mult accent pe faptul hummi are unghiul mai mic si montura iesea mai des din con pe valuri/vant, ceea ce chiar e neplacut :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 4. ianuarie 2016, 20:09

Eu cred ca se face o confuzie, pe undeva... :rizi: .
Nu orice sonar Humminbird are unghiuri inguste pe 2D... de exemplu, 798-ul are unghiuri de 20/60 grade pe 2D + SI/DI pe acelasi transducer... i-adevarat ca doar 455kHz da` nah.
Humminbird | 798ci HD SI Combo
Eu de ex. am prins mai demult destui somni la clonc avand un sonar 728 cu unghiuri de 20/60... deci, despre care sonare vb? :)

Ca sunt unele cu unghiuri mai inguste, da, OK da` fiecare producator are scule mai bune si scule mai slabe.
Personal, Lowrance mi-a placut mai mult IN ULTIMII ANI, deoarece am avut impresia ca investeste mai mult in dezvoltare, vine cu solutii mai moderne (prelucrare preponderent digitala fata de cea analogica, ecrane touch etc), nu se limiteaza la a schimba design-u` produselor lasand electronica tot aia (pana la HOOK... :drac2: ) etc... insa asta nu-i deloc batut in cuie, cine poate sti ce-o sa fie peste cativa ani? :nunteleg:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 4. ianuarie 2016, 20:17

Corect..huminbird are puterea f. mica pe marginea conului si pierzi foarte repede contactul cu montura.Si dupa cum am mai zis pe huminbird am avut atac fara sa vad somnul la montura , sau am avut atacul si somnul a aparut pe ecran dupa 1-2 secunde,pentru ca sa dispara si peste si montura dupa alte cateva secunde -moment in care am intrat in curentul principal-cea mai mica deviere si adio montura...pescuitul este foarte derutant asa.Cand am prins pe huminbird a fost pe curs constant,seara,fara vant..in rest a fost cosmar.La salau cu sideimage-ul e ok,dar pt. clonc Lowrance e mai potrivit..

Cu elite ala mic,nu mai stiu exact modelul ,ala de este 200-220 euro , pescuitul a fost mult mai eficient pe vant sau curenti schimbatori..Pe elite cand montura e pe lateral o vezi chiar daca e reprezentata mai slab,dar macar stii ce faci..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

35

luni, 4. ianuarie 2016, 20:18

Indiferent ce sonar o sa cumpere sa nu creada ca daca are sonar o sa prinda somn la fiecare iesire. O sa aiba si el partide fara somn , chiar daca nu are humminbird

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 4. ianuarie 2016, 20:19

Indiferent ce sonar o sa cumpere sa nu creada ca daca are sonar o sa prinda somn la fiecare iesire. O sa aiba si el partide fara somn , chiar daca nu are humminbird

Pentru asta as putea "baga mana-n foc"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 4. ianuarie 2016, 20:27

Cu elite ala mic,nu mai stiu exact modelul ,ala de este 200-220 euro , pescuitul a fost mult mai eficient pe vant sau curenti schimbatori..Pe elite cand montura e pe lateral o vezi chiar daca e reprezentata mai slab,dar macar stii ce faci..

Iti spun io in mod sigur ca poti sa ai sonaru` lu` peste, daca bate vantu` si n-ai "ce-ti trebuie", nu vezi nimic.
Am povestit ca asta vara am fost cu Zoran pe vant si daca el nu ar fi butonat TOT TIMPUL la motorul electric, renuntand practic la pescuit, nu prindeam / vedeam nimic nici cu sonar de aproape 2000 euro... batalia asta Lowrance vs. Humminbird seamana al dracului cu Daiwa vs. Shimano, n-o sa se termine niciodata si-i la fel de inutila... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 4. ianuarie 2016, 20:33

La salau cu sideimage-ul e ok,dar pt. clonc Lowrance e mai potrivit..

https://youtu.be/Y6LQJ5CKHuM :bravo:

cum am mai spus vreau sal folosesc si la crap sa vad salata in balta

https://youtu.be/pI0lV20xL9I :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

39

luni, 4. ianuarie 2016, 20:34

la sonare vad ca toata lumea se pricepe pe aici . legat de o barca romcraft 300 3.15m stie cineva merge pe langa mal la dunare ?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 4. ianuarie 2016, 20:45

la sonare vad ca toata lumea se pricepe pe aici

:nunteleg: :gandesc:
legat de o barca romcraft 300 3.15m stie cineva merge pe langa mal la dunare ?

......Romcraft-300 :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare