Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

81

joi, 7. ianuarie 2016, 13:50

M-ai pierdut ...de ce uneori o aud , alteori nu ..?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 7. ianuarie 2016, 14:05

M-ai pierdut ...de ce uneori o aud , alteori nu ..?

Eee, asta numa` tu poti sa stii... poate-ti tiuie urechile si crezi ca-i de la sonar... :rizi: :rizi:
Daca scoti sonda din apa o sa auzi (pana si la Lowrance :) ) niste pacanituri de cate ori emite...
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

83

joi, 7. ianuarie 2016, 14:12

M-ai pierdut ...de ce uneori o aud , alteori nu ..?

Din cauza bateriei,am observat la sonarul unui prieten,un Lowrance elite4x ,cand bateria era full se auzea sonda,dupa ce bateria se descarca se auzea tot mai incet sau deloc!

84

joi, 7. ianuarie 2016, 14:21

M-ai pierdut ...de ce uneori o aud , alteori nu ..?

Eee, asta numa` tu poti sa stii... poate-ti tiuie urechile si crezi ca-i de la sonar... :rizi: :rizi:
Daca scoti sonda din apa o sa auzi (pana si la Lowrance :) ) niste pacanituri de cate ori emite...


:bravo:

85

joi, 7. ianuarie 2016, 14:22

M-ai pierdut ...de ce uneori o aud , alteori nu ..?

Din cauza bateriei,am observat la sonarul unui prieten,un Lowrance elite4x ,cand bateria era full se auzea sonda,dupa ce bateria se descarca se auzea tot mai incet sau deloc!


E posibil, asta nu am urmarit... :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

86

joi, 7. ianuarie 2016, 21:28

M-ai pierdut ...de ce uneori o aud , alteori nu ..?
Aceasi nedumerire o am si eu la 4x chirp :nunteleg: , nu o pot pune pe seama bateriei (tensiune/intensitate) si mai degraba am dedus ca sonarul are proprietatea de autoreglare, adica daca pescuiesc pe o apa unde adancimea si densitatea impuritatilor nu variaza brusc, pacanelile de la sonda se diminueaza, iar in caz contrar se accentuaza, ca nivel de zgomot. Am mai observat ca atunci cand am ecranul split si pe 83 si pe 200 khz intensitatea zgomotului scade, de asemenea si desenul pe ecran curge mai incet (posibil lag) sau doar mai fragmentat (inca nu am reusit sa am somn la momeala care sa traga, iar eu sa nu anticipez ca e acolo din cauza sonarului :pauza: , doar atunci cand efectiv nu eram atent la sonar, toropit de caldura lui gustar, cloncanind a lene cand era sa-mi zboare lanseta din barca o moaca de 95cm).

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

87

joi, 7. ianuarie 2016, 22:04

Un sonar incorporeaza o tehnologie sau mai precis un cumul de tehnologii care alcatuiesc un sistem EXTREM de complicat, nu-i ca si cand am vorbi de vreo lanterna sau de motoru` electric de la barca... de fapt si alea, daca stai sa le analizezi......... :rizi: .
Personal sunt departe de a sti cum functioneaza in amanunt un sonar modern, dealtfel ma intreb cate persoane in lumea asta, care nu lucreaza la proiectare lor, stiu exact... dar incerc sa inteleg si sa-mi explic atat cat pot, in mod obiectiv.

mai degraba am dedus ca sonarul are proprietatea de autoreglare, adica daca pescuiesc pe o apa unde adancimea si densitatea impuritatilor nu variaza brusc, pacanelile de la sonda se diminueaza, iar in caz contrar se
accentuaza, ca nivel de zgomot.


In mod sigur are, se foloseste si in alte aparate electronice, se cheama AGC (automatic gain control) sau in romaneste RAA (reglaj automat al amplificarii). Daca NU ar avea si ai regla sonarului pe o apa de 3 m, cand ai ajunge pe una de 10m n-ai mai vedea nimic fara sa refaci reglajul. Daca ai regla la 10m, cand ai ajunge la 2m s-ar umple ecranu` de n-ai mai vedea nimic. Acest reglaj automat se face in mod sigur iar reglajul manual poate sa "altereze" lucrurile intre limite rezonabile.

Am mai observat ca atunci cand am ecranul split si pe 83 si pe 200 khz intensitatea zgomotului scade, de asemenea si desenul pe ecran curge mai incet (posibil lag) sau doar mai fragmentat


Explicatia este intuitiva: un sonar emite ultrasunete un timp t1 dupa care receptioneaza, interpreteaza si afiseaza "ecoul" un timp t2. Dupa care treaba se repeta. Este clar ca daca vrei sa emiti/receptionezi doua frecvente, o sa ai jumatate din timp fata de cazul cand ai avea una singura. Si NU uitati ca aici vorbim de SUNETE nu de microunde (ca la radaru` auto), viteza de propagare este mult diferita... chiar daca viteza sunetului in apa e cu ceva mai mare decat in aer.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

88

vineri, 8. ianuarie 2016, 12:04

Salut gufisor . o intrebare tu barca t35 o duci pe portbagaj sau o umfli mereu decate ori mergi la peste . vreau sa imi iau tot t35

89

vineri, 8. ianuarie 2016, 12:52

Eu am un VW Caddy si o umflu de fiecare data. Pierzi 20 min la intrat pe apa si 15 la strans in masina . Daca optezi ptr T35 sa stii ca, .... cu un 5 cai mergi cu max 15 km/h in aval si max 11 km/h in amonte. Are 35 kg barca si 35 kg podeaua si motorul aprox 30. Se comporta f bine , ai loc in ea, e stabila, e mai greu cu umflatul, ca la orice gonflabila, in conditii de frig. Materialul e bun , gros, rezistent. Are 3 compartimente plus chila gonglabila.

90

vineri, 8. ianuarie 2016, 13:30

Eu am un VW Caddy si o umflu de fiecare data. Pierzi 20 min la intrat pe apa si 15 la strans in masina . Daca optezi ptr T35 sa stii ca, .... cu un 5 cai mergi cu max 15 km/h in aval si max 11 km/h in amonte. Are 35 kg barca si 35 kg podeaua si motorul aprox 30. Se comporta f bine , ai loc in ea, e stabila, e mai greu cu umflatul, ca la orice gonflabila, in conditii de frig. Materialul e bun , gros, rezistent. Are 3 compartimente plus chila gonglabila.
lipiturile cum sunt dupa 3 ani ? se zgaraie usor ? am vazut ca ar fii china 100% doar design honda scrie pe placuta din barca din ce am vazut

91

vineri, 8. ianuarie 2016, 14:32

Nu am nici o problema cu materialul sau cu lipiturile . Nici macar cu lipiturile la accesorii cum am auzit ca au altele . O tin semiumflata la temperatura camerei si ferita de soareci ( nu ca Zoran :zambet: ). Un singur lucru am facut la ea, am dublat ( fara sa aiba fie nevoie sau vreo problema ) materialul la partea manerului de unde se ridica barca din fata si partea de fund unde este oglinda si e riscul cel mai mare sa o atingi ( preventiv ). In rest e ok.

92

vineri, 8. ianuarie 2016, 15:14

Nu am nici o problema cu materialul sau cu lipiturile . Nici macar cu lipiturile la accesorii cum am auzit ca au altele . O tin semiumflata la temperatura camerei si ferita de soareci ( nu ca Zoran :zambet: ). Un singur lucru am facut la ea, am dublat ( fara sa aiba fie nevoie sau vreo problema ) materialul la partea manerului de unde se ridica barca din fata si partea de fund unde este oglinda si e riscul cel mai mare sa o atingi ( preventiv ). In rest e ok.
de unde ai cumparato? am vazut ca au si pe emag . ai lipit alt material peste oglinda :pauza: un amic deal meu si-a facut o husa din prelata material gen alea care se pun marii cu parlamentari pe strazi cand au nevoie de voturi e ceva panzat da sta aiurea si nu mai patinezi pe apa :))

93

vineri, 8. ianuarie 2016, 15:30

Am luat-o din Italia. Am dublat materialul ( cu liner folosit la piscine , tot un PVC cu insertie de fibra ) lipit total cu OLTDEZ , perfect ( e mai bine ca si solutia de lipit barci originala ). Pe emag au doar cu podea gonflabila si nu ti-o recomand.

94

vineri, 8. ianuarie 2016, 15:42

Am luat-o din Italia. Am dublat materialul ( cu liner folosit la piscine , tot un PVC cu insertie de fibra ) lipit total cu OLTDEZ , perfect ( e mai bine ca si solutia de lipit barci originala ). Pe emag au doar cu podea gonflabila si nu ti-o recomand.
au avut si cu podea aluminiu cei care vand pe emag ca nus vandute de emag ... au stoc epuizat acum . pana se mai dezmorteste afara este timp

95

vineri, 8. ianuarie 2016, 15:51

daca se incalzeste timpul, si asa e cam aproape de primavara, se vor scumpi. Cauta acum, daca vrei noua, una care iti convine, cred ca ai putea sa te uiti si la un T30, am vazut la vreo 4300 ron. Deschide un subiect referitor la barci honda sau cauta prin forum si roaga un moderator sa mute discutia cu barcile de aici sa nu amestecam sonarele cu barcile.

96

vineri, 8. ianuarie 2016, 16:07

Am luat-o din Italia. Am dublat materialul ( cu liner folosit la piscine , tot un PVC cu insertie de fibra ) lipit total cu OLTDEZ , perfect ( e mai bine ca si solutia de lipit barci originala ). Pe emag au doar cu podea gonflabila si nu ti-o recomand.
daca se incalzeste timpul, si asa e cam aproape de primavara, se vor scumpi. Cauta acum, daca vrei noua, una care iti convine, cred ca ai putea sa te uiti si la un T30, am vazut la vreo 4300 ron. Deschide un subiect referitor la barci honda sau cauta prin forum si roaga un moderator sa mute discutia cu barcile de aici sa nu amestecam sonarele cu barcile.
nu vreau t30 vreau t35 ca e un pic mai mare . second nici atat

97

vineri, 8. ianuarie 2016, 16:22

ok, vezi ca trebuie sa ai ceva putere sa o manevrezi la montare/demontare. Bafta.

Subiecte asemănătoare