Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 3. ianuarie 2016, 01:55

barca romcraft 300 dunare

Buna seara. Vreau sa imi cumpar o barca romcraft 300 pt doua persoane. De ce am ales aceasta barca e usoara poate fii urcata de doua persoane pe portbagajul masini nu imi permit si un peridoc . problema este ca vreau sa o folosesc si pe canale calugaru galati pt cine cunoaste zona si as vrea sa o folosesc si pe malu dunari la somn sonar clonc etc . credeti ca as putea pescui din barca la 70-100 m de mall la dunare fara incidente credeti ca rezista la valuri nu ia apa la bord :) ? :pescuit: :furtuna:

[list][*][/list]

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 3. ianuarie 2016, 15:42

Nu iti recomand... Pentru Dunare e cam usoara si daca te prind ceva valuri o sa fie in mod sigur sport extrem... Daca iesi doar pe vreme frumoasa si fara valuri cred ca e ok, dar la cel mai mic semn de vand ar cam trebui sa te indrepti rapid spre mal... Trebuie sa mai ai grija si ce barci trec pe langa tine si cu ce viteza...

3

duminică, 3. ianuarie 2016, 17:17

ceva mai mare nu am unde sa o tin si cu ce sa o car . nu prea am curaj sa iau una mai mare si sa o tin legata de copac pe malu dunarii:))

cipanu

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 14. septembrie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 3. ianuarie 2016, 19:11

Barca pneumatica de 3 m este mult mai sigura decat una tot de 3 m dar de fibra sau aluminiu pe dunare ,crede ma stiu ce vorbesc .Stima

cipanu

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 14. septembrie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 3. ianuarie 2016, 19:19

Eu sunt din Galati si la noi cred ca stii ca nu este de joaca cu traficul fluvial ,latimea dunarii care face ca pe vant de peste 3 m pe secunda sa fie valuri foarte mari iar daca vantul bate de la nord ,atunci chemi sigur frontiera cu o barca de 3 m care nu poate sa aiba mai mult de 50 in bordaj pecand o pneumatica de 3 m nu taie valul, se urca pe el ,este adevarat ca vantul te poate pune pe lateral dar tot nu poti sa iei apa ,si chiar si daca se umple cu apa tot plutesti ,eu am un honwave de 2.7 m si m am dat si pe furtuna ,m am cam c...t pe mine dar acum nu imi mai este frica si cand zic furtuna adica se indoia barca .O barca buna este sl420 de care eu am fost incantat.

6

duminică, 3. ianuarie 2016, 20:00

De obicei nu merg la pescuit cand e vremea urata . ce pot sa spun ma gandeam ca e mai spatioasa decat o pneumatica are 3.15 asa scrie pe site la iei mai rezistenta decat o pneumatica nu stai cu grija ca se inteapa dezlipeste 50 m de mall 70 . cu un motoras de 2.5 cai sa cauti somnu etc pentru asta o vreau dar cred ca e un pic periculos cum merg nebuni cu alea de 150 de cai e o adevarata aventura sa fii intruna de3 metri :)

7

duminică, 3. ianuarie 2016, 20:55

mam plimbat intro zii cu un lighean facut in garaj de un prieten din osb armat cu fibra de sticla 2,5m am prins ceva valuri da nam reusit sa ne rasturnam sau sa luam apa la bord si era o porcarie de barca , ma gandesc ca asta de la romcraft e totusi facuta cu cap nu e o porcarie si cum am mai spus eu de obicei cand merg la pescuit merg in zile frumoase nu sa inghet si nu vreau sa trec dunarea cu ea sub nici o forma


mai e varianta asta da e prea grea si nu o pot cara pe masina :D www.ambarcatiuni.ro @ Ambarcatiuni.ro si prea mare amenda nenea politai

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mariusgl11« (3. ianuarie 2016, 21:04)


Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 17:20

marius ai mesaj privat......
.
:ochi:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 10. ianuarie 2016, 21:18

De obicei nu merg la pescuit cand e vremea urata . ce pot sa spun ma gandeam ca e mai spatioasa decat o pneumatica are 3.15 asa scrie pe site la iei mai rezistenta decat o pneumatica nu stai cu grija ca se inteapa dezlipeste 50 m de mall 70 . cu un motoras de 2.5 cai sa cauti somnu etc pentru asta o vreau dar cred ca e un pic periculos cum merg nebuni cu alea de 150 de cai e o adevarata aventura sa fii intruna de3 metri :)

De obicei nu merg la pescuit cand e vremea urata . ce pot sa spun ma gandeam ca e mai spatioasa decat o pneumatica are 3.15 asa scrie pe site la iebarca di mai rezistenta decat o pneumatica nu stai cu grija ca se inteapa dezlipeste 50 m de mall 70 . cu un motoras de 2.5 cai sa cauti somnu etc pentru asta o vreau dar cred ca e un pic periculos cum merg nebuni cu alea de 150 de cai e o adevarata aventura sa fii intruna de3 metri :)

inca odata: nu ai ce cauta cu o barca rigida de 3m pe dunare in zona galatiului
sa vazi ce valuri fac vapoarele din santier plecate in probe pe dunare........
succes

10

duminică, 10. ianuarie 2016, 21:57

am
De obicei nu merg la pescuit cand e vremea urata . ce pot sa spun ma gandeam ca e mai spatioasa decat o pneumatica are 3.15 asa scrie pe site la iei mai rezistenta decat o pneumatica nu stai cu grija ca se inteapa dezlipeste 50 m de mall 70 . cu un motoras de 2.5 cai sa cauti somnu etc pentru asta o vreau dar cred ca e un pic periculos cum merg nebuni cu alea de 150 de cai e o adevarata aventura sa fii intruna de3 metri :)

De obicei nu merg la pescuit cand e vremea urata . ce pot sa spun ma gandeam ca e mai spatioasa decat o pneumatica are 3.15 asa scrie pe site la iebarca di mai rezistenta decat o pneumatica nu stai cu grija ca se inteapa dezlipeste 50 m de mall 70 . cu un motoras de 2.5 cai sa cauti somnu etc pentru asta o vreau dar cred ca e un pic periculos cum merg nebuni cu alea de 150 de cai e o adevarata aventura sa fii intruna de3 metri :)

inca odata: nu ai ce cauta cu o barca rigida de 3m pe dunare in zona galatiului
sa vazi ce valuri fac vapoarele din santier plecate in probe pe dunare........
succes
tocmai de asta am si intrebat aici pe forum mam gandit eu ca sunt si mai batrani in domeniu eu sunt doar un elev in ale somnului . raman la un honwave t35 podina aluminiu

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 11. ianuarie 2016, 06:04

spor la cumparaturi ca nu mai e mult pana in primavara......

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 11. ianuarie 2016, 12:10

inca odata: nu ai ce cauta cu o barca rigida de 3m pe dunare in zona galatiului
sa vazi ce valuri fac vapoarele din santier plecate in probe pe dunare........
succes


Asta am patit-o asta vara, un impingator a trecut la vale fara sa faca valuri, la intoarcere am observat ca prea are viteza iar forma lui sigur o sa faca ceva valuri. Nu mare mi-a fost mirarea ci socul cand am vazut val de aproape 1,5 m in inaltime. Noroc ca am fost vigilent si am dat repede totul la dos. Pescarii cu barci , toti erau dezlegati de cioate... Deci nu e de glumit.

Pneumatica e sfanta, parerea mea...sau barca mare serioasa..
'' Carpe diem ! ''

13

luni, 11. ianuarie 2016, 13:38

e sfanta asa este in schimb stai cu stres sa nu o intepi sa nu se dezlipeasca. sper sa nu am ghinionul asta :)



Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 11. ianuarie 2016, 14:36

pentru barcile de guma am vazut ca baietii au tot timpul o prelata groasa pe care o pun pe jos si scot barca pe ea.
deasemenea iti recomand , in cazul in care ramai noaptea si ai de gand sa dormi, sa o scoti cu totul din apa si sa o tragi langa cort
Atentie: trebuie sa aiba un minim de 3 compartimente separate
ideal este sa cauti un prieten/cunostinta ce are o barca similara cu ce iti doresti tu si sa iesi pe apa pentru a vedea dk este ce ti se potriveste ca e pacat sa dai o sacosa de bani si sa vezi ca nu este ceea ce iti doresti
cu cat testezi mai multe barci cu atat vei fi mai constient de ce ai nevoie ca altfel vei face ca noi toti: vei schimba 2-3 barci pana vei ajunge la un compromis acceptabil
vezi ca in afara de barca iti mai trebuie veste de salvare, rezervor de carburant, suporti de lansete, ancora, eventual biminitop sa nu te bata soarele in cap, vasle dk nu sunt incluse, pompa de 12 v ca te ia capul sa dai la picior, etc - astea inseamna si ele bani si trebuiesc bugetate ca altfel arungi barca intr-un garaj si uiti de ea
:prieteni:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cristiGalati« (11. ianuarie 2016, 14:42)


Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 12. ianuarie 2016, 07:54

Am avut Kolibri, acum mi-am luat Storm, tot de 3.00 m, tot balon...De ce? Simplu... Am vrut sa imi iau ceva de fibra dar m-am sucit. Lipsa timpului, mai am amici care merg cu mine, prefer oricand pe mal la un foc, gratar, sprit...Automat fibra implica si alte cheltuieli de intretinere, peridoc, alt motor... Fac minim 4-8 iesiri in Delta , prefer sa stau la tabara sa ma simt bine, nu sa fug dupa pesti.

Acum barca asta este numai buna pt o iesire scurta cand mi se pune pata sa dau la somn sau salau ori crap. Oricum la clonc iesi numai cand abia adie vantul...si nu-s valuri.

Ma simt mult mai in siguranta in pneumatica decat intr-o fibra sub 5.00 m.
'' Carpe diem ! ''

Subiecte asemănătoare