Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 3. mai 2012, 19:17

Mures

de M ures nu zice nimeni nimic ? Eu am prins mult somn pe Mures in urma cu cativa ani. Tare curios as fi sa stiu ce se mai petrece si ce se prinde pe Mures.
Get Rich or Die Tryin'

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 3. mai 2012, 19:28

Pai ce sa mai fie?Ca peste tot la noi braconaj intens !Llocalnicii cu 'grebla' iarna si cu pripoane vara . Plus electricienii! Care au rupt Muresul efectiv! In rest curge frumos tot la vale ,pe sub salcii batrane ..Un plus de "frumusete" il dau hoardele de cormorani care au lichidat scobarul... :nervos:

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 3. mai 2012, 19:47

eu pescuiam in zona aradului, prin vladimirescu, am stat un an aproape 2ani la arad
Get Rich or Die Tryin'

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 3. mai 2012, 19:53

Marti am urcat pe Mures de la Arad la Odvos, cam 80 km pe apa si vreau sa va spun ca am trecut pe linga sute de lansete. Efectiv unde era un loc de ajuns cu masina linga apa erau si gratargii cu lansetele in apa. Doar vreo doi spinneri am vazut. Cu o zi inainte am coborit spre unguri in rezervatie, aici erau mai putini, dar totusi erau prezenti. Nici un pic de respect sau jena, ca si cum nu am fi in plina prohibitie si parca ii aud ca tot ei se pling ca nu mai este peste pe Mures. Noroc cu ce mai urca din Tisa.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 3. mai 2012, 20:29

Marti am urcat pe Mures de la Arad la Odvos, cam 80 km pe apa si vreau sa va spun ca am trecut pe linga sute de lansete. Efectiv unde era un loc de ajuns cu masina linga apa erau si gratargii cu lansetele in apa. Doar vreo doi spinneri am vazut. Cu o zi inainte am coborit spre unguri in rezervatie, aici erau mai putini, dar totusi erau prezenti. Nici un pic de respect sau jena, ca si cum nu am fi in plina prohibitie si parca ii aud ca tot ei se pling ca nu mai este peste pe Mures. Noroc cu ce mai urca din Tisa.


da, se pare ca nimanui nu ii pasa catusi de putin de prohibitie ... eu inteleg pasiunea de a pescui dar daca tot se pescuieste in prohibitie macar sa aibe bunul simt sa elibereze pestele prins ... asta este, nesimtirea nu cunoaste margini ... :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 3. mai 2012, 21:29

Am avut iesiri anul trecut langa Deva la barajul de la Mintie si nu am prins nimic.
Ca si la Tamasda tot acelasi lucru.
Faci 100 de iesiri si nu prinzi nimic stii tu ca ai umblat.
A

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 3. mai 2012, 21:31

La noi nu mananca somnul ca la tine in Italia. Am fos marti la Talpos rezultat zero.
Nu mai stiu cu ce sa pescuiesc duci cu tine o gramada de momeli si nimic.
Cred ca daca ai avea in Italia momelile de aici ai face ravagii.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 4. mai 2012, 07:10

pai dute la tamasda, dar ia-o prin sat, nu pe la podul de fier. De la podul ala sunt trei cantoane pe malul apei, intre al 2-lea si al treilea, sunt inka locuri aproape virgine, unde nu sau bagat la braconat, ca nu au cum, gasesti pe acolo crengi pe apa, chiar si pomi, da cu pluta pe acolo pe la 1 metru de luciu, agatale de crengute pe margine, eu am prins mult somn acolo.
Si ce te plangi? ca ai lipitori acolo frate, baga-i 10 15 pe carlig, da taiele ventuza aia ce agata. Pune la ele plumb cu miros, baga ceva feromoni( acum 2 ani pe vremea asta, mergeam in fiecare wekend, aproape tot timpul prindeam cdel putin unul, nu mare, dar macar ii vedeam mustatile.
Somn mare am vazut prins la tinca, acum 2 ani, 2,20 m un idioat de la stei la prins si la vandut cu 800 de ron, la unu ce are o balta pe acolo.
Si am vazut la statia meteo la taut unul imens, diminetaa la 6, ataca pestisori pe malul celalalt unde e apa mica. Asta ma determinat pe mine sa dau numai la pluta.
Sunt doi batrani la taut, pensionari, intreaba de aia, aia sunt scafandri, cauta somni mari, am inteles ca nu ii captureaza, asaa ziceau ei, doar ii observa, cerele o parere, spunele ca ii eliberezi. Astept cU nerabdare poze de la noi de pe CRIS :)
Fir intins !
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 14. mai 2012, 11:05

un coleg de pe un alt forum in weekend pe Mures:

Sunet şi lumină | WSBTEAM - Pescuit la rapitori

un peste superb si un gest care ma face sa sper ca incet incet lumea incepe sa isi mai deschida ochii intr-o tara unde majoritatea pescuiesc pentru a "isi scoate investitia" drept dovada fiind comentariile partenerului din filmuletele postate de Razvan ... felicitari Razvan atat pentru peste cat si pentru eliberarea lui ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 14. mai 2012, 11:53

Abia astept sa ajung acasa sa vad video-ul ;)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 14. mai 2012, 12:54

Un singur cuvânt.......mirobolant . :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 14. mai 2012, 18:26

E super fericit Razvan! Bravo!!! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 18. mai 2012, 19:04

Da, frumos.Si expresia lui Toma Caragiu de-a dreptul teribila! Aia cu "Viata ba,viata..." :apl:

14

sâmbătă, 26. mai 2012, 22:17

Si expresia lui Toma Caragiu de-a dreptul teribila! Aia cu "Viata ba,viata..." :apl:
uuffff,
oare cati dintre noi inteleg cu adevarat aceste cuvinte?!!

15

luni, 11. iunie 2012, 09:41

Si eu am fost pe Mures si cea mai mare captura a fost un crap de 3,3 kg si somotei mici la scoica pe zona Grigoresti

16

luni, 11. iunie 2012, 09:43

Saptamana viitoare am sa mai merg odata pe Mures pe Ludus si am sa incerc la mate de pui montura lui Zoran cu pluta poare am noroc

17

luni, 11. iunie 2012, 10:16

Saptamana viitoare am sa mai merg odata pe Mures pe Ludus si am sa incerc la mate de pui montura lui Zoran cu pluta poare am noroc


La Ludus depinde de loc si de zona, dar incerca cu metoda baliza sau la copac( Zoran descrie pe site foarte detaliat) si ca momeala platica sau scobar viu de 500-600 grame... rezultate nu vor intarzia sa apara, doar echipament adecvat sa ai ... inca cateva zile si gata cu prohibitia ... cu toate ca pestii inca nu au depus icrele din cauza apei reci ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 11. iunie 2012, 12:49

Saptamana viitoare am sa mai merg odata pe Mures pe Ludus si am sa incerc la mate de pui montura lui Zoran cu pluta poare am noroc


La Ludus depinde de loc si de zona, dar incerca cu metoda baliza sau la copac( Zoran descrie pe site foarte detaliat) si ca momeala platica sau scobar viu de 500-600 grame... rezultate nu vor intarzia sa apara, doar echipament adecvat sa ai ... inca cateva zile si gata cu prohibitia ... cu toate ca pestii inca nu au depus icrele din cauza apei reci ...


Nu puteti intzelege cit mi-e de ciuda pe voi... aveti voie sa pescuiti cu peste viu 24 de ore, aveti riuri superbe cu pomi, gropane, radacini si palcuri de iarba... ufff, cind ma gandesc cit de sec e Rinul unde pescuiesc eu, numai piatra si nisip... :doarecapu:

Dole, incearca si-si, si cu pluta la grund, si cu baliza sau la pom, dar daca ai ocazia sa pescuiesti cu peste viu, da-i numai cu peste viu si pune cum spune Kzoli, platica sau scobar sunt cei mai buni ca momeala!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

luni, 11. iunie 2012, 13:53

Oke dar am auzit ca la caras intra somnul! si pestele il agat de dorsala pestelui sau prin nari?
Si ce ma sfatuiti sa pescuiesc numai la peste viu sau pe un bat mate de pui ,pe altu peste, pe altul scoici sau lipitori sau rame??

20

luni, 11. iunie 2012, 13:56

Ma sfatuiti sa insist numai la o singura momeala?