Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

161

vineri, 24. iulie 2015, 12:19

uni mai si mananca peste, dar nu toti recunosc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

162

vineri, 24. iulie 2015, 12:40

uni mai si mananca peste, dar nu toti recunosc.


99% din toti ce sunt aici pe forum, inclusiv si eu, mancam peste. Dar nu asta e esenta...

Forumul a fost, este si va ramane un forum ce sustine C&R.
Acest forum NU a, si nici NU va obliga pe nimeni sa elibereze pestele prins, fiecare e liber sa faca ce doreste cu el.
Insa, in regulamentul acestui forum scrie foarte clar ce sustinem, si mai scrie si despre postarea pozelor!
Chiar din primul rand al regulamentului scrie ca Nu este dorita dezbaterea subiectelor gen "...l-am retinut ptr ca...", si nici intrebari gen "...ce ai facut cu el?", retete culinare si nici orice fel de actiuni care se incadreaza la braconaj. Pentru asta exista FB si alte forumuri.

0.0 Acest forum și echipa lui promoveaza conceptul "Catch & Release" in pescuit. In acest sens utilizatorii sunt rugati sa evite discutiile despre retinerea pestilor, prepararea lor in bucatarie si alte subiecte asemanatoare.

Cine doreste sa posteze o poza frumoasa pe acest forum, nu trebuie decit sa urmeze citiva pasi, sunt trecuti in regulament:

6. Postarea de fotografii (in Topicuri/Galerie Personala/Avatar etc.)

In spiritul RESPECTULUI pentru partenerul nostru de pescuit, PESTELE (din orice specie face parte), precizam ca:

- NU sunt acceptate poze cu pesti morti, loviti, murdari de sange/noroi/nisip/frunze/etc.
- NU sunt acceptate poze cu pesti intinsi pe suprafete care le pot provoca rani: pietre, ciment, asfalt, crengi, nisip uscat etc.
- NU sunt acceptate poze cu pesti altundeva decat pe malul apei, in barca sau in apa.
- NU sunt acceptate poze cu pesti atarnati de crengi sau tinuti pe verticala.


Aici este link-ul spre regulament, care este cit se poate de scurt si pe intelesul tuturora: Condiții de utilizare / reguli
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

163

vineri, 24. iulie 2015, 12:57

uni mai si mananca peste, dar nu toti recunosc.


99% din toti ce sunt aici pe forum, inclusiv si eu, mancam peste. Dar nu asta e esenta...

Forumul a fost, este si va ramane un forum ce sustine C&R.
Acest forum NU a, si nici NU va obliga pe nimeni sa elibereze pestele prins, fiecare e liber sa faca ce doreste cu el.
Insa, in regulamentul acestui forum scrie foarte clar ce sustinem, si mai scrie si despre postarea pozelor!
Chiar din primul rand al regulamentului scrie ca Nu este dorita dezbaterea subiectelor gen "...l-am retinut ptr ca...", si nici intrebari gen "...ce ai facut cu el?", retete culinare si nici orice fel de actiuni care se incadreaza la braconaj. Pentru asta exista FB si alte forumuri.

0.0 Acest forum și echipa lui promoveaza conceptul "Catch & Release" in pescuit. In acest sens utilizatorii sunt rugati sa evite discutiile despre retinerea pestilor, prepararea lor in bucatarie si alte subiecte asemanatoare.

Cine doreste sa posteze o poza frumoasa pe acest forum, nu trebuie decit sa urmeze citiva pasi, sunt trecuti in regulament:

6. Postarea de fotografii (in Topicuri/Galerie Personala/Avatar etc.)

In spiritul RESPECTULUI pentru partenerul nostru de pescuit, PESTELE (din orice specie face parte), precizam ca:

- NU sunt acceptate poze cu pesti morti, loviti, murdari de sange/noroi/nisip/frunze/etc.
- NU sunt acceptate poze cu pesti intinsi pe suprafete care le pot provoca rani: pietre, ciment, asfalt, crengi, nisip uscat etc.
- NU sunt acceptate poze cu pesti altundeva decat pe malul apei, in barca sau in apa.
- NU sunt acceptate poze cu pesti atarnati de crengi sau tinuti pe verticala.


Aici este link-ul spre regulament, care este cit se poate de scurt si pe intelesul tuturora: Condiții de utilizare / reguli
Bine punctat Zoran. Intamplarea face ca nici eu nu as fi oprit acest peste. Faptul ca a prins acest peste nu reprezinta braconaj, cu toate astea sunt de acord ca mentiunea cu neelibeararea acestui peste nu isi are locul pe acest forum conform reg. , cat si remarca mea cu pofta buna.

ps: si pozele neconforme se pot sterge din cate stiu eu...


Numai bine,
Mircea.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

164

vineri, 24. iulie 2015, 13:19

Pacat de exemplar asa frumos... Nu vad ce ai putea face cu un astfel de exmplar daca l-ai retine. In mod clar mare afacer nu se poate face avand in vedere cat costa echipamentul, momelile, monturile si la cat de des se prind astfel de capturi...
Doar ca sa faci 2 vecini si 3 prieteni fericiti??? Sunt curios care dintre voi care retin cantitati mari de peste mananca tot ce prind sau daca dau la vecini si prieteni, cati dintre aceia va intorc favoarea???
Trebuie sa recunosc ca am procedat si eu asa acum ceva timp, dar mi-am dat seama ca unii dintre amicii care primeau de la mine nici nu mancau peste si mai ales nu imi returnau favoarea si nici nu imi crea vre-un fel de avantaj, iar prietenia era tot la fel. Pe deasupra asta imi reducea sansele sa mai prind peste in zonele respective. Iar la cat costa 1kg de peste cat as gati o data chiar e mai avantajos sa il cumpar decat sa incerc sa il prind.
Si ne aflam pe un forum in care sunt foarte dese discutiile despre lipsa pestelui pe multe ape sau lacuri din Romania care acum ceva timp tineau populatii foarte mari din toate speciile si exemplare chiar demne de unele recorduri...Pacat... :zid:

payti

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

165

vineri, 24. iulie 2015, 13:21

Mdaa, mersi pt urari :)Am avut motivele mele pt a-l retine ....
Zoran, in mare stiam regulamentul, sper ca nu am gresit cu postarea / poza.
Este primul meu somn la spinning, primul somn mai sanatos, pana acum doar moace de pana la 2-3 kg am luat, drept este ca nici nu am dat dupa el

payti

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

166

vineri, 24. iulie 2015, 13:24

Si ca sa promovez si eu C&R ..... cei ce nu stiu sa gateasca bine nu are rost sa retina asemenea peste, isi vor face greata cand il vor manca :)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »payti« (24. iulie 2015, 13:34)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

167

vineri, 24. iulie 2015, 14:53

Si ca sa promovez si eu C&R ..... cei ce nu stiu sa gateasca bine nu are rost sa retina asemenea peste, isi vor face greata cand il vor manca :)

Deci sa intelegem ca tu nu te prea pricepi la gatit!? :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

payti

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

168

vineri, 24. iulie 2015, 16:31

:) nu prea ne lasa regulamentul sa discutam ....

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

169

vineri, 31. iulie 2015, 08:22

Pentru toți cei care interacționează cu râul Mureș si nu numai a apărut un
"Studiu sociologic pentru dezvoltarea localităților care se afla pe cursul râului Mureș din cadrul regiunii centru"
exista si un chestionar care se poate completa pentru a descrie/implica in ceea ce ne dorim in viitor sa fie acest râu (poate contează).

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

170

vineri, 31. iulie 2015, 16:19

Pe viitor, Minunatul nostru Primar vrea sa canalizeze MMuresul si sa-i traga ecluze.Sper sa ii stea in gat proiectul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

171

luni, 3. august 2015, 11:43

Am prins si eu primul somn anul acesta,am avut din pacate doar 4 nopti de pescuit...nu imi prea permite timpul.







Si bineinteles a primit sansa de a deveni un adevarat monstru !

Eliberare somn in raul Mures ! - YouTube

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

172

luni, 3. august 2015, 11:54

Si bineinteles a primit sansa de a deveni un adevarat monstru !
Felicitari(si pentru eliberare) si la mai MARE. Bravo :apl: :apl: :apl: :apl: :apl:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

173

duminică, 16. august 2015, 12:14

Multumesc Dali !Eu am mai iesit o noapte pe raul Mures si a iesit doar acest monstrulet.

Eliberare somn in raul Mures - YouTube

:ciao:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

174

luni, 31. august 2015, 09:56

A saptea noapte de pescuit pe raul Mures mi-a mai adus un micut monstrulet,asta a fost prins in jurul orei 14:00,am ramas impresionat!





Eliberare somn in raul Mures - YouTube

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

175

luni, 31. august 2015, 19:14

Bravo Brane si la mai mare :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

176

duminică, 23. octombrie 2016, 08:43

Nu ptr ca nu s-a mai scris de mult pe acest subiect, ci ptr ca chiar am fost la Mures, voi scrie cateva randuri despre aceasta partida.

Ajunsi luni dimineata la Dunare, unde era si planificata partida de pescuit, Robert si Christian (Austria) si-au dat seama ca pe acel "uragan" nu puteam iesi cu barca pe apa. Asa ca, ne-am hotarat spontan sa mergem pe Mures. Dupa ce Bruno a vizitat 2 locuri, sa vada daca putem intra cu masinile noastre (din cauza ploilor ce au fost cu citeva zile inainte), ne-am hotarat sa campam sub podul de la Aradul nou.
Locul a fost mai mult decit perfect... apa adanca de 7 - 8 - 10 si 12 m, ziduri drepte sub pod, varteje involburate de spuma... ce mai, locul ideal unde se puteau gasi somnii.
In afara de asta, in vara, am fost cu Bruno sa cloncanim groapa, si am vazut destui somni in zona, unii chiar frumosi.
In fiecare zi monturile au fost verificate si replasate, pot spune ca de marti pina sambata dimineata toate au stat perfect.
Si totul a fost perfect: vremea, anturajul, mancarea, Vendi care a fost voios dis-de-dimineata... mai putin pescuitul la somn.

Ce parere aveti voi, de ce nu am avut nici o muscatura de somn timp de 4 zile si 4 nopti pline? :gandesc:

Pe langa cele 6 lansete la somn, am mai dat cu peste mic la salau, dar a intrat o mreana si un fusar (23cm!).
Iar la gume, au avut ce au avut cu cozile acestora... :nunteleg:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

177

duminică, 23. octombrie 2016, 10:23

Zoran...bun venit pe Mures!!! :ochi:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

178

duminică, 23. octombrie 2016, 11:13

Pozele sunt superbe dar si discul lui Vendi e de nota 10. Poate-l pacalesc cumva :zambet: :ochi:

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

179

duminică, 23. octombrie 2016, 13:07

Zoran ce suporti ai la lansete pot sa aflu proveniență?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

180

duminică, 23. octombrie 2016, 13:33

Nu ati avut muscatura pentru ca nu era cine sa muste si locul acela nu este pentru perioada asta a anului.In plus la 3 insule , mai jos de locul asta, este cartierul general al plasarilor,curentasilor si greblistilor..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: