Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 21. iunie 2012, 20:33

PS: nu pot, mi s-a facut greata cind am citit...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 1. octombrie 2012, 12:20

Săptămâna trecută, de luni de la ora 14:00 până sâmbătă la ora 15, am fost la pescuit la Mureş în zona Deva. Am prins doar un som de 75 cm şi 2,5kg la metoda cu plută legată cu monofilament de rupere în mal. Adâncimea apei-2m, forfah 1,1mm- 2m, plută-150g, plumb-130g, cârlig mustad-4/0, triplă-gryzli 4/0. Ca momeală am folosit râme de ploaie la un metru adâncime . A tras pe la ora 14. Am folosit şi montura de grund cu plută tot la buchet de râme, am dat şi în zona în care am momit pentru plută şi în curent dar :nunteleg: . Pe toată perioada am văzut doar o răpitură seara. Zona în care am pescuit are apă de doi metri pe o lungime de aproximativ 1km în condiţiile în care Mureşul este foarte mic, nu credeam că nu sunt somni mari în zonă. În fiecare dupămasă veneau pescari în zonă, se pescuieşte foarte mult şi din discuţiile cu pescarii se branconează uneori cu plase trase după bărci. Sărea ici colo câte o mrenuţă, nu am auzit o răpitură de ştiucă, avat sau şalău şi la plută am prins doar doi morunaşi şi restul albitură de 5-6 cm. A povestit un pescar că era un somn mare puţin mai sus de locul unde am stat dar a venit un pescar în fiecare zi timp de o lună şi până la urmă l-a executat. A mai prins unul doi somni de 10 şi 7 kg. Povesteau uni cu atâta firesc cum mai demult prindeau cu kilogramele sau chiar zecile de kilograme şi am dedus că merg într-un fel de inerţie fără să pătrundă lucrurile, fără să-şi dea seama că au făcut rău, nu erau golani, sigur sunt şi care ştiu bine ce fac. Trebuie insistat mult pe ceea ce înseamnă să respecţi ce a lăsat Dumnezeu, să nu distrugi, să te limitezi la strictul necesar, să te gândeşti la ce va fii în viitor, să ştii că fără somnii mari şi nu numai somnii ci şi celelalte specii vor dispărea şi cei mici. O apă fără peşti este ca un oraş pustiu. Îmi aduc aminte că am văzut un reportaj despre nişte băştinaşi dintr-o zonă sălbatică şi i-a arătat la pescuit, au prins peşte mult dar nu au ţinut decât strictul necesar restul eliberându-l. Personal, nu cred că suntem pregătiţi să ştim cum se prind peştii mari, mai întâi să ne schimbăm atitudinea şi apoi să avem acces la secrete.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

63

vineri, 1. februarie 2013, 21:27

In vara lui 2012 niste prieteni au facut o partida de pescuit la somn pe mures zona gheja(sau ceva de genul),unde au intalnit un pescar care le-a aratat o poza cu un somn de 40kg prins de dansul in acel loc cu cateva zile inainte....problema este ca in poza somnul era transat pe jumate!
Cunoaste cineva locul cu pricina sau,alte locuri care ar detin-e exemplare de asemenea marimi?
Eu sunt din medias si anu acesta am de gand sa frecventez muresul in cautarea capturilor capitale de somn pe mures zona tg mures/ ludus.
orice informati despre locuri de pescuit,momeli,,,intamplari si povesti pescaresti despre somnii din mures sunt bine venite!
Am sa accept si informatii pe privat!!!(motivul este - divulgarea publica a unui loc bun de pescuit pe un forum frecventat de "multi pescari" nu are urmari prea placute ptr fauna piscicola de care dispune acel loc!)

64

duminică, 3. februarie 2013, 18:09

Ce vreau sa mai intreb,daca vreau sa pescuiesc pe mures ,se poate cu permisul si carnetu de membru ajvps vizat la medias sau trebuie sa vizez permisul la o asociatie ajvps din ludus/iernut/tg mures?...daca trb vizat la una din agentiile din jud. mures are cineva idee care sunt taxele ptr 2/4 lansete?..este permis plantatul monturilor de somn cu barca pe mures?este permis pescuitul peste noapte?
Sanatate!!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

65

duminică, 3. februarie 2013, 19:52

Ce vreau sa mai intreb,daca vreau sa pescuiesc pe mures ,se poate cu permisul si carnetu de membru ajvps vizat la medias sau trebuie sa vizez permisul la o asociatie ajvps din ludus/iernut/tg mures?...daca trb vizat la una din agentiile din jud. mures are cineva idee care sunt taxele ptr 2/4 lansete?..este permis plantatul monturilor de somn cu barca pe mures?este permis pescuitul peste noapte?
Sanatate!!!
Este important sa ai permisul ANPA nu carnetul de membru AJVPS.
Pe de alta parte, daca ti-ai platit cotizatia la AJVPS pe 2013, ei incaseaza si taxa de 30RON pt. permisul ANPA, cel putin asa fac in TM. Oricum, uita-te pe chitanta ce ai primit-o ca ar trebui sa scrie.
Taxele pe saptamana/luna/an percepute de asociatii nu depind de numarul de lansete. Ai voie cu 4, in conditiile prevazute de lege.
Pescuitul plantat si de noapte este permis pe tot Muresul.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 4. februarie 2013, 18:48

...Cu semnalizarea luminoasa a locului de pescuit :drac2:

67

miercuri, 6. februarie 2013, 17:30

...Cu semnalizarea luminoasa a locului de pescuit :drac2:

da da, niste focuri mari si girofare multe .....

68

miercuri, 6. februarie 2013, 19:14

...Cu semnalizarea luminoasa a locului de pescuit :drac2:

da da, niste focuri mari si girofare multe .....

,si daca ne ma-i canta si guta sau salam sigur vom fi reperati fara probleme de catre pescari pe timpul noptii:))) :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 6. februarie 2013, 19:34

Citat


,si daca ne ma-i canta si guta sau salam sigur vom fi reperati fara probleme de catre pescari pe timpul noptii:))) :rizi:



Raspunsul meu era, de aceasta data , chiar serios. Conform legii ,pescuitul de noapte este permis pe apele interioare cu semnalizarea luminoasa a locului de pescuit. Ca sa poti fi gasit de organul de control , nu de catre pescari...
...
In schimb legea nu prevede explicit cine ce muzica are voie sa asculte :rizi:

70

miercuri, 6. februarie 2013, 19:54

comentul anterior(al meu) este un pamflet si rog sa fie luat ca atare! :zambet:

Fredoom

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

71

vineri, 14. iunie 2013, 18:18

salut sti cineva cum e muresul?
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

72

vineri, 14. iunie 2013, 19:47

este ca si o ciocolata

Fredoom

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

73

vineri, 14. iunie 2013, 20:07

ai fost ? merge ceva daca e asa murdar?
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

74

vineri, 14. iunie 2013, 20:39

Deja se limpezeste... mai are o nuanta destul de maronie dar comparat cu zilele trecut e mult mai curat ... peste se prinde ... la stationar mreana si somotel pe langa maluri cu rima groasa cel putin aici in zona avatul si somnul repeste in apa mica si intra si in canale dupa maruntis, dar pana acum nu am reusit sa pacalesc pe niciunul punctabil la artificiale... poate daca se mai limpezeste, apare si cate o captura mai "fotogenica" ... Pe moment debitul ( si viteza) e de 4 ori mai mare decat in regim normal ( am testat chiar azi cu caiacul la coborare :) ... un drum de 1 ora si 10-20 minute in conditii normale acum am parcurs in mai putin de 20 de minute ) ... maine mergem iarasi :bucuros2:

Fredoom

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

75

vineri, 14. iunie 2013, 20:42

si eu merg imediat sa imi adun rame , vreau sa fac maine o partida la stationar .... sper sa iasa cea fotogenic:D
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

76

duminică, 4. august 2013, 11:28

Pescuiesc de vreo 3 ani pe Mures,tatal meu pescuieste de vreo 10 ani,a prins exemplare frumoase de somn,clean,salau,mreana.Sunt din Sebes\Alba.Pescuim in zona Santimbru.Am fost sambata trecuta si am prins vreo 6-7 somotei intre 700g si 2 kg.Am dat si cu buchet de rame,scoica,lipitoare,oblete,dar ceva mai mare nu a intrat.Ceva sfaturi?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

77

duminică, 4. august 2013, 12:13

Mda...Sa eliberezi tot ce este sub 2 kg! Cel mai bun sfat pentru a prinde maine somn peste 2 kg... :prieteni:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

78

duminică, 4. august 2013, 12:39

Pai eu ii eliberez,nu mananc peste.

79

duminică, 4. august 2013, 13:47

Incearca sa pui momeli mai mari (sau mai mai multe din nevertebrate) platica, rosioara, scobar, de 200-250 gr sau si mai mari...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

80

duminică, 4. august 2013, 15:41

Pai eu ii eliberez,nu mananc peste.

Bravo! Eu mananc uneori ,dar nu "copii"...

Cred ca nu ai gasit locul in care vaneaza cei mari. Adevarul ca la cum e acum Muresul nici nu e de mirare ca nu mananca cei mari ! Probabil undeva ,aproape de cofte , sa ai mai mult noroc si eu zic sa incerci cu mrenuta! Nu pare prea ortodox dar este teribil de buna la somn pe Mures! Insa e pacat de ea ...Sau morunas! E greu pe Mures la noi...Pescari multi si peste putin! :doarecapu: