Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

luni, 11. iunie 2012, 14:09

Mures

Mures
Slut! :salut: Bruno asta este in romania pe ape curgatoare maiales nu se tine cont de prohibitie deloc!! Ar trebui sa patruleze frecvent raurile tocmai pentru a nu se mai pescui ilegal si pe cine prinde la inchisoare cu iel fara discutii ! Da Ca romanu nui niciunu undes 2 te FUTE unu :cafea:

22

luni, 11. iunie 2012, 15:19

Pescuit

:cafea: :pescuit: Fir intins

23

luni, 11. iunie 2012, 16:27

... am auzit ca la caras intra somnul!


Asta de unde ai auzit ??? Carasul e doar un compromis cand nu ai de ales.... Daca ar fi o lista cu momeli naturale, printre primii pe mures si nu numai ar fi rosioara, babusca, platica scobarul, urmat de mreana, clean, avat, salau, crap si caras. Bineinteles in afara de "anghila" si tipar care in unele zone e de neinlocuit...

Pentru inceput recomand sa citesti atent tot ce este scris pe : Pescuit la somn fiecare dintre noi poate invata sau reinprospata cunostintele despre pescuitul acestui peste rapitor.
Daca ar fi sa aleg un peste viu si sa pescuiesc cu el, in mod sigur nu ar fi caras, mai degraba avat sau salau....
Daca ai timp mai mult de pescuit, uita de Ludus si dute spre Cuci -Bogata sunt multe locuri bune si chiar se prinde ... trebuie doar insistat :) chiar si pe :furtuna:

24

luni, 11. iunie 2012, 16:55

Merci pentru explicatia ta foarte filozofica si spunemi daca ma duc la pescuit deunde pot lua Avat sau Salau?? mmmhhhh Daca nu prind pestele respectiv nu mai pescuiesc la peste???

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 11. iunie 2012, 18:06

Pescuieste cu ce poti mai usor prinde, Kzoli ti-a enumerat cele mai bune momeli ce le-ar folosi, daca le-ar avea pe toate si ar putea alege. Eu as alege si bibanul. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

26

luni, 11. iunie 2012, 21:48

Avat pe mures poti prinde aproape oriunde, si pentru momeala ajung si cei mici asa pana la 500- 600 gr ( cu o rotativa recuperata pe pelicula apei ).... daca e mai mare faci rondele si ajung o vreme buna... biban nu am scris fiindca cel putin in zona noastra nu prea este pe mures... insa cat timp depune icrele somnul, soretele si bibanul e momeala nr 1, asta daca localizezi cuibul ...
Un pescar mai in varsta a zis odata, "baiete inainte sa prinzi somn invata sa prinzi momela adecvata si apoi o sa prinzi si somn cat vrei"... intr-un fel a avut dreptate :))) .

Daca procurarea momelii este o problema "delicata", atunci mai bine treci la spinning :) magazinele sunt pline de voblere si tinichele, iar nimic nu se compara cu un somn prins la vobler ...
cei care au prins mai ales la suprafata, stiu de ce ... :buaaaah:

27

luni, 11. iunie 2012, 22:10

Auzi Zoran pescuitul la grund cu pluta trebuie neaparat 2 carlige la pescuitul cu peste viu? Si deunde sa agat pestele sa nu moara?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 12. iunie 2012, 05:27

Auzi Zoran pescuitul la grund cu pluta trebuie neaparat 2 carlige la pescuitul cu peste viu? Si deunde sa agat pestele sa nu moara?


Bune intrebari! Daca deschizi doua subiecte noi, primul in subforumul Monturi si al doilea in subforumul Momeli, e perfect! :bravo:
Nu are rost sa scriem despre monturi si momeli la subiectul Mures.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 12. iunie 2012, 06:24

This is a joke? what is with this boy? :furtuna: :doaaamne:
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 12. iunie 2012, 07:52

E la inceput de drum si e normal... eu inteleg cum este, de multe ori face click abia cind vezi LIVE (asa era la mine in unele chestii), de aceea nu ma deranjeaza sa explic unuia care o ia aproape de la Zero.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 12. iunie 2012, 08:51

[.....]
Un pescar mai in varsta a zis odata, "baiete inainte sa prinzi somn invata sa prinzi momela adecvata si apoi o sa prinzi si somn cat vrei"... intr-un fel a avut dreptate :))) .
[.....]


asta-i una buna care trebuie retinuta ...

dole_junior, dupa cum si altii ti-au mai zis ... ia incet si mai citeste chestii pe forum, intreaba ce nu gasesti dar cel mai important dintre toate iesi la pescuit ... adevarata experienta ti-o faci pe apa nu pe forum :ochi: ... aici doar mai schimbi o opinie cu alti pescari si mai prinzi cate o chestie noua ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

32

marți, 12. iunie 2012, 09:26

Multumesc pentru explicatii dar eu chiar sunt incepator la pescuitul somnului si nu am experienta deaceea vam intrebat!! Daca stiam destule lucruri si monturi nu va solicitam Scuze!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 12. iunie 2012, 11:43

Multumesc pentru explicatii dar eu chiar sunt incepator la pescuitul somnului si nu am experienta deaceea vam intrebat!! Daca stiam destule lucruri si monturi nu va solicitam Scuze!


Deschide subiecte noi. Daca exista deja, iti trimitem linkuri spre ele, daca nu exista, iti raspundem. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 14. iunie 2012, 09:03

Cu ocazia intalnirii de xx ani de la terminarea liceului in Alba - Iulia, merg acolo pentru cateva zile si as iesi cateva ore pe Mures sa incerc la artificiale.
N-am mai pescuit in zona de zeci de ani dar p-atunci erau ceva locuri faine pe la Coslar, Santimbru, Galtiu... da` a trecut multa apa... :).
Ar putea cumva vreun coleg de suferinta sa-mi recomande vreo zona mai OK pe-o raza de 30 - 40Km de Alba Iulia?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 14. iunie 2012, 14:23

Anul acesta nu am ajuns "in jos"...Insa pe la Galtiu erau ceva pozitii interesante...Cred ca merita incercat. Chiar si in gura Tarnavei desi isi schimba configuratia de la excavari tot timpul. Oricum un lucru e clar(zic eu):cu cat mergi in jos e tot mai bine. Mai ales pe la ...Arad! :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 14. iunie 2012, 14:27


Oricum un lucru e clar(zic eu):cu cat mergi in jos e tot mai bine. Mai ales pe la ...Arad!
Asa zic si cei din Arad... ca daca mergi pe Mures la unguri, la varsare in Tisa sau chiar pe Tisa ii si mai bine :rizi: .
Multzam Zamfi, o sa merg sa incerc... macar sa revad locurile daca nu pentru altceva.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 15. iunie 2012, 19:24

mai sunt 7 saptamani pana m,erg acasa, sigur fac o iesire pe mures, minim 3 zile.
Get Rich or Die Tryin'

38

luni, 18. iunie 2012, 18:13

Mures

:salut: Hei salut auziti cum vi se pare perioada asta adica conditiile meteo din ultima perioada!!Voi ati avut ceva rezultate pe raurile din romania adica se prinde ca mi se pare ca nu prea merge pescuitu luna asta!!! Ce parere aveti :ciao:

39

miercuri, 20. iunie 2012, 17:50

Mures

Salut Zoran auzi as putea pe mures sa momesc cu sange cum ar trebui sa procedez !!?? :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 20. iunie 2012, 17:55


Salut Zoran auzi as putea pe mures sa momesc cu sange cum ar trebui sa procedez !!??

Nu trebuie sa momesti cu sange, somnul nu reactioneaza la asemenea momeala. Pe Mures cel mai important este sa gasesti locurile unde umbla somnul. Si unde umbla acesta cind cauta sa prinda peste viu? Acolo unde sunt bancurile de albitura, platica, babusca si caras.
Cauta platica aproape de mal, pe linga pomi, babusca pe la iarba, si cind dai de un banc, cind prinzi una dupa alta (nu tra sa fie mari, cit palma e suficient!), acolo poti pescui si la somn. Nu trebuie sa momesti in rau cu nimica...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com