Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 22. ianuarie 2016, 18:04

Chiar ma gandeam sa imi fac mentenanta la mulinete si sa caut pe aici cateva pareri. Si vad ca v-ati apucat si voi ... cativa .. de treaba asta
Si eu fac ca si Gigi. Desfacut tot, poze, degresat.. eu dupa degresare le mai spal si cu periuta de dinti cu sapun lichid, sa se spele degresantul plin de negreala si particulele de te miri ce nisip de prin el. apoi le las la uscat pe ceva absorbant cu o aeroterma pe ele sa se evapore apa din toate coltisoarele.
Sugerez si eu un loc sigur unde nu au unde sa dispara piesele scapate. Am facut operatiunea o data pe balcon si mi-a zburat un arc cu tot cu suport de la etaj in gazon :zid:. am refacut piesa din pila si schimbat arcul cu ce aveam pe acasa dar nu o sa mai sara galetul veci cum o facea inainte
Si da, trebuie sa iti placa putin si sa ai inclinatie catre migaleala
Eu am facut totul de la mine citire si la capitolul gresare am dubii. Ce pot sa zic, nu puneti niciodata vaselina in mecanismul antirevers. nu o sa il mai aveti functional pana nu degresati si puneti ulei :rizi:
Eu acum folosesc vaselina si ulei pt mecanica fina si spray gresant cu silicon. Sincer nu imi dau seama ce poate sa se intample daca nu folosesti gresante dedicate care mi se pare ceva pur comercial. Poate ma lamuriti voi, cei care aveti mai multa experienta, sau care fac asta contra cost :bravo:
Born to fish, forced to work...

mdascalu

Oblete

Răspunsuri: 23

Membru din: 7. ianuarie 2016

Locație: Iasi

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 22. ianuarie 2016, 18:49

Personal, fac operatiunea de gresare a mulinetelor o data la doi sau 3 ani. La pescuitul pe care il practic (pescuit la crap) mulinetelele nu necesita, in cazul meu, intretinere mai des. In schimb, chiar si nefolosite dupa cativa ani vaselina din interior se usuca si atunci incep sa mearga ca naiba. Daca nu ai doua maini stangi, o mulineta nu e mare filozofie de demontat, curatat si reansamblat. Personal folosesc diluant auto pentru inmuierea si degresarea pieselor, incluzand aici si interiorul carcasei mecanismului - cu un penson pentru acuarele. Cand nu am diluant, folosesc decarbusolv, oricum unul din cei doi solventi se gaseste obligatoriu prin garaj. Ungerea o fac cu vaselina pentru mulinete cumparata de la magazinele de pescuit, iar cand este vorba de ulei, il folosesc pe cel pentru lantul de bicicleta (Finish Line - wet lubrificant). Acesta din urma este foarte bun pentru ca e facut sa unga lantul bicicletei si functioneaza si in apa, praf etc (in mod deosebit la galet - pe care i-l ung macar o data pe an, iarna).
A si mai este o micuta problema referitor la mulinetele noi. In decursul timpului am avut ocazia sa tot descfac mulinete de la diversi producatori. Mare parte din ei parca fac economie la vaselina, in unele cazuri cantitatea de lubrifiant era infima. La toate mulinetele pe care le-am cumparat am adaugat vaselina.

Inca ceva in completarea postarii anterioare a lui pa00lsc (sper sa nu fi gresit :ochi: ), incercati daca desfaceti mulinetele, sa aveti si un loc cu suficienta lumina, asta in cazul in care unele piese mai au buuuunul obicei sa "topaie".

P.S. O carpa curata, pusa pe masa de lucru, de obicei face minuni :bravo: .

Cu stima,
mdascalu

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mdascalu« (22. ianuarie 2016, 18:56)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 08:15

Chiar ma gandeam sa imi fac mentenanta la mulinete si sa caut pe aici cateva pareri. Si vad ca v-ati apucat si voi ... cativa .. de treaba asta
Si eu fac ca si Gigi. Desfacut tot, poze, degresat.. eu dupa degresare le mai spal si cu periuta de dinti cu sapun lichid, sa se spele degresantul plin de negreala si particulele de te miri ce nisip de prin el. apoi le las la uscat pe ceva absorbant cu o aeroterma pe ele sa se evapore apa din toate coltisoarele.
Sugerez si eu un loc sigur unde nu au unde sa dispara piesele scapate. Am facut operatiunea o data pe balcon si mi-a zburat un arc cu tot cu suport de la etaj in gazon :zid:. am refacut piesa din pila si schimbat arcul cu ce aveam pe acasa dar nu o sa mai sara galetul veci cum o facea inainte
Si da, trebuie sa iti placa putin si sa ai inclinatie catre migaleala
Eu am facut totul de la mine citire si la capitolul gresare am dubii. Ce pot sa zic, nu puneti niciodata vaselina in mecanismul antirevers. nu o sa il mai aveti functional pana nu degresati si puneti ulei :rizi:
Eu acum folosesc vaselina si ulei pt mecanica fina si spray gresant cu silicon. Sincer nu imi dau seama ce poate sa se intample daca nu folosesti gresante dedicate care mi se pare ceva pur comercial. Poate ma lamuriti voi, cei care aveti mai multa experienta, sau care fac asta contra cost :bravo:
Mie mi-a sarit un zeger direct intr-o cutie deschisa plina cu triple.O ora l-am cautat cu lanterna de cap si toate becurile aprinse plus un magnet f. puternic.Am descoperit o gramada de chestii de care habar nu aveam, numai piesa aia,nu..Dupa vreo ora, nervos la culme, am bagat mulineta in cutie asa cum era si am zis ca o sa caut sa cumpar un zeger de pe undeva..L-am gasit dupa vreo 2 luni,intimplator, in cutia cu triplele naspa pe care le mai folosesc uneori sa testez woblere..Cine o avut timp sa caute zegere prin magazine??Noroc ca nu stateam in mulineta aia,ca a stat pe dreapta vreo 2 luni..

Referitor la gresantele dedicate, dupa ce am mai citit-informat..se pare ca pt. mulinete vaselina ar trebui sa aiba urmatoarele proprietati..
- sa nu isi modifice semnificativ consistenta la temeratura,vara sa curga si iarna sa fie bocna.
-sa aiba o buna aderenta,astfel incat sa stea''lipita'' pe angrenaje mai ales pe partile acestora care sunt in contact.
-sa isi mentina proprietatile in timp.
La spining nu conteaza atat de mult,insa la casting este vital sa ai gresanti de calitate.Ma refer la castingul cu naluci,nu la stationar..
Momentan folosesc o vaselina de la Balzer ambalata la tub mic pe care scrie ca este speciala pt. mulinete,si costa f. putin.Ulei folosesc din cel f. fin ,pentru masinile de cusut,primit de la cineva care lucreaza in domeniu.
Intentionz sa incerc si alte vaseline mai scumpe ,sa vad care e diferenta intre asta ''ieftina'' si una ''mai de firma''..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mdascalu

Oblete

Răspunsuri: 23

Membru din: 7. ianuarie 2016

Locație: Iasi

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 08:29

Citat

"Referitor la gresantele dedicate, dupa ce am mai citit-informat..se
pare ca pt. mulinete vaselina ar trebui sa aiba urmatoarele
proprietati..
- sa nu isi modifice semnificativ consistenta la temeratura,vara sa curga si iarna sa fie bocna.
-sa aiba o buna aderenta,astfel incat sa stea''lipita'' pe angrenaje mai ales pe partile acestora care sunt in contact.
-sa isi mentina proprietatile in timp."


Nu stiu sigur, dar s-ar putea ca vaselina pentru mulinete sa contina si un aditiv pentru a rezista la umiditate, exact ca vaselinele si uleiurile pentru motoare de barca.
Cu stima,
mdascalu

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mdascalu« (23. ianuarie 2016, 08:36)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 12:43

Pai de aceea ziceam ca sa nu isi modifice propr. in timp.La casting ,unde apa ajunge tot timpul inauntru este foarte necesara o astfel de vaselina.La spinning ,atata timp cat nu intra apa inauntru e si mai bine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 12:55

Ultimul ''raget'' in materie de mulinete se pare ca vine de la Daiwa...

Technology | CERTATE セルテート | DAIWA FISHINGSHOW SPECIAL SITE 2016


Noutatea consta in corpul monococa .Adica nu este facut din doua parti unite prin suruburi ,ci este dintr-o singura bucata.Accesul la mecanism are loc prin lateral prin desurubarea unei flanse mari ,pe care este montata manivela si roata dintata principala.
In opinia lor corpul astfel construit este mai rigid,si mult mai putin expus la apa..
Asa la prima vedere, probabil ca va fi f. dificil de desfacut-servisat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 20. februarie 2016, 17:20

Doresc sa schimb knob-ul la stella 4000sw cu ceva mai mic si mai usor , intrebarea ar fi daca mulineta mai ruleaza echilibrat

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 5. septembrie 2016, 08:50

Am scăpat în apă mulineta de spinning, am desfăcut-o complet, am spălat-o şi i-am pus alt tip de vaselină (Balzer), acum simt toate angrenajele când mulinez. Anem, vorbeai de anumite mulinete la care simţi angrenajele când mulinezi, este o posibilă cauză.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 6. septembrie 2016, 22:01

merci Ovidiu de idee ... o sa incerc sa schimb vaselina folosita cu toate ca aceeasi vaselina am folosit-o si la alte mulinete foarte asemanatoare la care nu simt angrenajele ... mulinete la care semnele de uzura pe rotile dintate sunt mai pronuntate decat la cele ale caror angrenaje le simt :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 9. februarie 2017, 16:56

Dupa ceva timp vin cu o completare aici si o confirmare la posibilitatea de care pomenea Ovidiu cu doua mesaje mai sus. Se pare ca este foarte importanta vaselina bagata in mulineta.

Pana in urma cu vreo 2-3 luni foloseam o vaselina de mecanica fina cumparata de prin ceva magazin “universal”. Recent am zis sa incerc vaselinele “speciale” de mulinete … asa ca am luat ceva vaselina de la Penn … asta:



si dupa curatarea anumitor mulinete si unsul lor cu minunea de mai sus pot spune ca au disparut aproape complet senzatiile alea in care mi se parea ca simt tot mecanismul in timpul recuperari. Deci vaselina conteaza mult mai mult decat credeam … merci ovidiu de sugestie.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 9. februarie 2017, 19:37

Si eu ma gandeam zilele astea daca ar fi cazul sa fac o gresare la cateva mulinete.
Nu ma pricep si nu am indemanarea si nici sculele necesare asa ca va trebui sa apelez la cineva.
Daca aveti vreo recomandare in Bucuresti va rog sa imi spuneti si mie.
Am sa incerc si la service-ul Arrow International sa vad daca au timp de mine si cat ar costa (am mai apelat la ei in trecut pt alte probleme).

Printre altele am si o mulineta Daiwa Exceler X care implineste vreo 6 ani mititica...
Sunt foarte multumit de ea si cred ca ar fi cazul sa ii dau o vaselina noua dar nu m-as incumeta sa umblu eu in ea.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 9. februarie 2017, 23:53

Cu schita in fata, Youtube sau Google si eventual pozat sau filmat cand desfaci mulineta. Ca doar n-o fi racheta! :gandesc: Ale mele sunt ieftine, de asta am tupeu! :zambet:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 10. februarie 2017, 08:22

Am un Twin Power 2500 FB din anul 2008, folosita intens la spinning, în toți acești ani i-am schimbat pinioanele de 2 ori, desfăcuta complet, gresata și pot spune ca în acest moment funcționează ca și una noua. Am cumpărat de curând vaselina Penn care este foarte fina. Dacă mai sunt probleme de montaj al pieselor sunt pe internet scheme cate vrei.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 10. februarie 2017, 08:50

Când ai înlocuit pinioanele, ai cumpărat piese noi sau sh? Poți face comanda pentru piese noi la magazinele cu articole de pescuit sau trebuie sa cauți pe net? Și nu în ultimul rand, poți găsi piese noi și pentru mulinete mai ieftine sau doar pentru cele premium?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 10. februarie 2017, 09:12

In anul 2012 sau 2013 am schimbat primele pinioane care le-am cumparat de la Edi Curiosul din Bucuresti. Acum 2 saptamani am luat al-doilea set de pinioane ( desigur ca NOI) principale( cele doua mari), pinioanele sunt japoneze, eu unul am fost foarte multumit de ele. Pot gasi la el orice piesa vreau pentru mulineta. Aduce piese pentru toate tipurile de mulinete ( shimano, daiwa...) adica de mulinete mai cu renume, nu stiu daca poate aduce si pentru mulinete mai putin cunoscute.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 10. februarie 2017, 09:43

piese de schimb noi gasesti si la service-ul importatorului marcii care ti le si monteaza.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 4. ianuarie 2018, 22:54

Dupa ceva timp vin cu o completare aici si o confirmare la posibilitatea de care pomenea Ovidiu cu doua mesaje mai sus. Se pare ca este foarte importanta vaselina bagata in mulineta.

Pana in urma cu vreo 2-3 luni foloseam o vaselina de mecanica fina cumparata de prin ceva magazin “universal”. Recent am zis sa incerc vaselinele “speciale” de mulinete … asa ca am luat ceva vaselina de la Penn … asta:



si dupa curatarea anumitor mulinete si unsul lor cu minunea de mai sus pot spune ca au disparut aproape complet senzatiile alea in care mi se parea ca simt tot mecanismul in timpul recuperari. Deci vaselina conteaza mult mai mult decat credeam … merci ovidiu de sugestie.


se pare ca nu e totul atat de roz pe cat parea la inceput. Adica, vaselina respectiva se comporta foarte OK la temperaturi pozitive dar dupa ce sta vreo 2 ore pe minus as spune ca devine foarte vascoasa si mulineta merge incredibil de greu. E adevarat ca nu m-am zgarcit cu vaselina pe care am pus-o (nu va ganditi ca am acoperit piesele cu ea :rizi: ) dar parca e prea de tot. Figura a facut-o in vreo doua partide de pescuit si dupa ce statea prin casa vreo ora sau doua totul mergea perfect.

ceva sugestii pentru o vaselina OK si care sa fie usor reperibila prin Europa? A incercat careva vaselinele Shimano sau Daiwa? Intreb pentru ca nicicare dintre mulinetele avute de la ei nu facea figurile astea atata timp cat aveau vaselina originala?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 4. ianuarie 2018, 23:45


ceva sugestii pentru o vaselina OK si care sa fie usor reperibila prin Europa? A incercat careva vaselinele Shimano sau Daiwa? Intreb pentru ca nicicare dintre mulinetele avute de la ei nu facea figurile astea atata timp cat aveau vaselina originala?


Quantum Hot Sauce...stii si tu ca peste tot se vorbeste numai de bine de ea :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 5. ianuarie 2018, 09:08

Dupa ce am folosit si eu cateva tipuri de vaselina, asta de la Quantum mi se pare ca e cea mai buna, atat cum permite functionarea cat si cum sta ''lipita'' la locul ei..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 18. ianuarie 2018, 17:31

am tot auzit de Hot Sauce-ul ala doar ca nu imi este tocmai la indemana sa il cumpar plus ca m-am incapatanat eu sa incerc si o alternativa.

nimeni nu a incercat ceva vaselina Shimano sau Daiwa?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm