Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 3. mai 2012, 08:18

Pescuitul cu pelete

Salut,
deoarece s-a amintit de citeva ori de pescuitul la pelete, as dori sa dezbatem acest subiect (precis sunt doritori de detalii, sau altii care le pot da).

Mai intai un video despre pescuitul la pelete, dupa care putem dezbate prin intrebari si raspunsuri:

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 3. mai 2012, 09:29

Pescuitul la somn cu pelete lam folosit si eu cu rezultate pot sa spun bune pentru nivelul la care pescuiesc.dar atentie la marimea lor si viteza de dizolvare sa nu stai cu batul gol in apa :zambet: singur adiferenta fata de prezentarea de mai sus a fost ca eu atasam peletele pe fir solubil iar cele de colt erau dipuite si atasate pe fir de par cum se zice la crapisti(3 pe firul de par si 5 pe cel solubil si bineinteles locul unde lasam montura il nadeam cu pelete)
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 5. mai 2012, 12:58

Am citit cum ca ar fi suficient o lanseta de 6-7 lbs pentru pescuit cu pellet :nunteleg: de ce!? mananca oare numai exemplarele mai mici peletii sau si cei mari?!sa fie oare adevarat cum ca ar fi suficienta lanseta de 6-7 lbs?Mai scria cum ca marimea acului de 5/0(VMC) e suficienta iar peletii ii asezau ca la crap pe rig in nr de 7-12buc capatul firului il prindeau de curbura acului.La montura din video nu-i putem adauga o pluta mica ca s-o ridice de pe grund ? CAM CU CATE KG SE NADESTE LOCUL?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »andrei« (5. mai 2012, 13:21)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 5. mai 2012, 13:17

Nu, si exemplarele de 2,5 metrii maninca pellete. Dar 6-7 lbs este minim "suficient" daca vrei sa lansezi de pe mal. Inainte nu existau lansete speciale pt pescuit la pellete, dar ajungand cindva in trend acest stil de pescuit, au scos aceste lansete de 3 - 3,3 metrii lungime, unele cu actiunea in lbs, altele in grame.

1 lbs = cca. 30 grame => 6-7 lbs = cca. 180 - 210 grame actiune. Se considera minimul de actiune pt pescuitul la Ebro, cu care sa poti lansa destul de bine si de pe mal.

Nimeni nu te impiedica sa pescuiesti cu lansete de 2,7 metrii lungime si cu o actiune de 1000 grame. :nunteleg:
Alegerea lansetei depinde insa mult si de locul unde pescuiesti, de obstacolele din apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 6. mai 2012, 07:42

ce pelete folositi ?

ce pelete folositi ? Si pt somnii marii, cred ca ar trebuii si o pluta de grund, discutam in alt subiect ca examplarele mari, au buza inferioara mai mare decat cea superioara, Zoran zicea ca ar trebuii sa faca lumanarea pt a-ti lua tzie momeala de pe fund.
"Cosmmaa, cand spui rezultate bune, la ce te referi ?
Am vazut un reportaj, pe PVTV pescuit pe ebro, prindeau aia si somni de peste 2 m, cu pelete, se poate sa fie float peletele?
Get Rich or Die Tryin'

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 6. mai 2012, 07:53

Peletele folosite pe Ebro nu sunt float. Daca ar fi nu ai putea nadi cu ele. :rizi:
Ori folosesti pluta de grund ori fara pluta. Cunosc multi care nu folosesc pluta si prind la pelete.

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 6. mai 2012, 08:01

Salut!,de cat sa fie: lungimea,grosimea forfachului ,distanta intre acele tandem ,se pune pluta de grund cu zgomocel sau nu e nevoie,plumbul sau piatra trebuie sa fie culisanta pe firul principal,cam care ar fi dimensiunea recomandata a peletelui ,nadirea cam in ce cantitate se face si cam la ce interval de timp ma intereseaza pentru aceeasi zona de pescuit ca in videoclip.pun toate aceste intrebari pentru ca nu prea sunt persoane interesate despre acest stil , dupa cum vad! :ciao: si :pescuit: placut!

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 6. mai 2012, 09:04

pai nu nadesti cu pelete float, numa daca pescuiesti la pescarusi sau la delfini, nu a zis nimeni sa nadesti cu pelete float, doar in carlig pui pelete float.
Get Rich or Die Tryin'

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 6. mai 2012, 09:16

Personal nu am gasit decat pelete mai grele decat apa. In Spania se vand in galeti de 5kg sau saci de 25kg. In alta parte nu am pescuit la pelete. Prefer sa pun un peste viu.
Mai toata lumea, inclusiv ghizii, pescuiau cu montaj clasic de crap doar firul de par mai lung ca sa intre pelete mai multe.
Cantitatea cu care se nadeste depinde mai mult de buzunar, peletele nu sunt gratuite. Am vazut ghizi care baga 100kg inainte sa inceapa partida. Dupa aia nu stiu cat au mai bagat.

Video
-

Video


10

duminică, 6. mai 2012, 13:50

eu nu am pescuit inca cu pelete flotante si nici cu pluta de grud dar voi incerca metoda cu pluta la sf lui mai cand voi merge din nou pe ebro
ce cu siguranta conteaza e calitatea peletelor
am avut iesiri pe ebro in care pescarii din stanga-dreapta nu prea se omorau cu activitatea chiar daca tot la pelete pescuiau
e important daca mergi prima data sa iei in considerare sfaturile celor care au mai fost si sa mergi pe mana lor

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 6. mai 2012, 17:05

Cristi,
pescuitul la pelete a fost deviat de la pescuitul la crap. Montura simpla: plumb, forfah scurt cu pelete. Rateurile au fost tot mai multe, pana cind n-au modificat lungimea la forfah (cel putin 1 m apa statatoare) si deodata au inceput sa prinda mai multi somni decit crapi. Montura cu pluta la grund nu am auzit sa se foloseasca la pescuitul cu pelete. De ce? Din motivul ca pescarii momeau cu sacii, au atras multi somni pe locul de pescuit, care au inceput sa manince si sa se tavaleasca pe patura de pelete ca porcii. In zonele cu apa statatoare sau f line, aici ei se intorc pe o parte si iau fara probleme peletele de pe grund. Pentru ca asa i-au invatat pescarii, care au momit mult si i-au obligat sa se invete sa manince de pe jos. S-ar putea ca daca ridici montura de pe grund, sa nici nu o ia si sa fie chiar deranjati de ea. Nu sunt sigur, dar s-ar putea! De aceea, eu as incerca mai intai asa cum pescuieste toata lumea acolo, iar daca nu merge nimic primele 2 zile :gandesc: , atunci in primul rand mutat locul!

Pluta de grund are urmatoarele motive importante la pescuitul somnului:
- sa ridice momeala de pe grund pt ca somnii mari sa o poata inhala/ absorbi mai bine (mai ales in apa curgatoare, unde pot f greu aduna de pe grund mancarea, mai ales cind momeala este apasata in jos de curentul apei)
- sa ridice momelile in sus care tind sa se ascunda intre pietrele de pe grund (peste mic, rame, raci...)
- sa reduca numarul de agataturi si rupturi
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 6. mai 2012, 17:23

:salut: Zoran! plumbul sau piatra trebuie sa fie culisanta pe firul principal,cam care ar fi dimensiunea recomandata a peletelui halibut ,cam cat timp rezista acesta pe fir si cam de cate ori se nadeste locul intr-o zi? :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 6. mai 2012, 18:21

Personal nu am pescuit la pellet, dar din cate am inteles de la Thomas, Mark si alti pescari ce au practicat acest pescuit, in jur de 25 de kg de pellete pe zi de pescar cu 2 lansete. Daca locul este de mult pescuit si deja momit, atunci ar ajunge si 2 - 3 kg pe loc intr-o zi (zic altii...).
Plumbul culisabil, dar leaga-l de carabina cu monofilament de 0,3 - 0,45, pt ca in caz de agatatura sa se poata rupe plumbul sau piatra (250 - 500 grame, depinde de curentul din apa).
Recomand legarea plumbului cu monofilament la orice montura, si niciodata direct in carabina!
Cit rezista in apa, aia depinde si de temperatura apei. Pune citiva in apa de jumate de metru (legate cu fir) si verifica din cind in cind, sa vezi cit timp le trebuie sa se dizolve. O alternativa ar fi boilisuri de halibut pt carlig, si doar momit cu pelete.

Eu la Dunare a trebuit sa momesc de 6x pe zi, pt a tine crapii in loc. Cam 20 kg bagam pe zi pt locul unde pescuiam, dar avand in vedere ca apa curgea, se dizolvau mai repede, dar si momeau i linie 8 lansete. La apa statatoare e altceva. As momi dupa ce se dizolva acei peleti de proba din mal, sau daca am multe trasaturi, mai des. Asta inseamna ca pestii s-au adunat si au mancat din peleti. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 6. mai 2012, 19:05

Multumessc!,am inteles!

15

luni, 7. mai 2012, 08:11

Daca vrei sa fie flotabila montura, poti sa pui si bilute de polistiren intre peleti care ridica carligul de pe fund...
Eu personal NU am folosit dar unii zic ca e destul de prinzator... teoretic ar merge.
Dar eu zic ca 60 euro pentru un sac de pelete(catfish special) e destul de mult, mai ales in cazul care momesti 2-3 saci pe zi ca sa ai capturi...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 7. mai 2012, 10:44

Nu recomand montura cu doua carlige. Mi-au trimis ieri prietenii de la Silurus glanis poze cu somni mutilati si sfartecati de al doilea carlig cu care s-au taiat in timpul drill-ului. Deci unu singur e suficient.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 7. mai 2012, 11:37

Asa este Tudor! Merci.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 14. mai 2012, 17:14

Revin cu poza unui somn ranit grav cu al doilea carlig.


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 14. mai 2012, 18:00

:doarecapu:

trist... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 14. mai 2012, 22:10



Si o adevarata balena. Tot Spania. :ochi: