Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 2. mai 2012, 19:14

Primavara perioada ce-a mai buna pentru pescuit la somn??

Multi mi-au spus sa incerc intens pescuitul la somn in luna mai cand
infloreste salcamul. sa va spun cateceva si despre lacul unde
pescuiesc,. se numeste snagov lac vechii de mult timp cu ceva povesti
pescaresti despre somn nu intru in subiect pt ca nu am fost martor ,va
spun doar ca am prins somn mic maxim 2kg jumate si acesta rar ,dar nu
ma dezamagit de loc acest lucru este un lac natural , suprafata mare
,adancime medie 8 metri cu gropane mari in unele zone. Momeli cele mai
des utilizate ramele de pamant groase si de balta ,pestisor (la aceste 2
am prins cel mai des) am incercat si la coropisnita ,mate, ficat fara
rezultate ,cred eu ca doar pestii capitali trag la asa momela. SI ACUM
AM SCRI ACEST TOPIC DACA SE POATE SA IMI SPUNETI DACA LUNA MAI ESTE O
PERIOADA FOARTE BUNA IN PESCUITUL SOMNULUI , SI DACA TOT IMI RASPUNDETI
POATE IMI RECOMANDATI SI O MOMEALA SAU O MONTURA PENTRU ACEASTA PERIOADA
PUTIN MAI RACOROASA. SA TRAITI FIR INTINS:pescuit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 2. mai 2012, 20:03

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:12)


Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 3. mai 2012, 07:25

mai asteptam, nu-i bai :)
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 3. mai 2012, 07:58

Turbaslider,
eu am prins anul trecut pe Rin, in luna mai, somni cu burtile pline de icre sau lapti, dar si in august. Nu toti somnii depun in acelasi timp. Pe Dunare insa, unde temp apei era mult mai ridicata ca pe Rin, nici un somn n-a mai avut icre sau lapti in el. Perioada de imperechiere este diferita de la an la an, depinde f mult de temp apei.
Cele mai bune momeli din ce ai enumerat tu mai sus, sunt pestele viu si buchetul de rame. Daca tot ai voie sa dai cu peste viu, eu as "planta" 4 monturi cu peste viu cu pluta de grund, forfah de 2 - 2,5 metrii lungime. Plumb sau pietre, egal. Ca peste as folosi ce este mai mult in lac, de ex babusca de 20-25 cm sau platica sau caras de 30 cm.
Monturile le poti plasa in adincimi diferite: una as puneo dupa un prag, alta pe un platou, daca ai copaci/ crengi in apa sau pe vre-un mal, chiar si in apropierea acestora.
Niste poze n-ar fi rau. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 3. mai 2012, 08:28

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:12)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 3. mai 2012, 08:39

Cred ca era o comparatie fata de alti rapitori, nu fata de pestii pasnici.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

joi, 3. mai 2012, 17:33

am inteles ,o sa fac totusi un pescuti samabata pentru ca aveti dreptate un an incepe mai devreme ,alt an mai tarziu ,si o sa incerc la carasel pentru ca rezista m-ai mult in ac,si buchet de rame. fir intins

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 3. mai 2012, 19:52

ce rol are forfahul zoran, 2 metri, 2 metri juma ? pluta de grund vine pe forfah ? si ca forfah ce folosesti,?
Get Rich or Die Tryin'

9

joi, 3. mai 2012, 22:42

pe Olt, luna Mai si infloritul salcamilor este semnul inceperii pescuitului la somn, dar in stilul spinning si mai toti cei care pescuiesc dupa somn in acest fel pe Olt, il prind cu linguri grele gen kastmaster sau cu voblere mari, galagioase si grele gen ratlin

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 4. mai 2012, 10:44

ce rol are forfahul zoran, 2 metri, 2 metri juma ? pluta de grund vine pe forfah ? si ca forfah ce folosesti,?


La pescuitul cu pluta la suprafata poti folosi si forfah mai scurt. Somnii absorb momeala, tragand fara greutate si pluta in jos.
La pescuitul la grund, aci e bine sa fie forfahul mai lung, pt a oferi un spatiu de inhalare mai usoara a momelii.

Uitate in catalogul de la Unicat, aici sunt citeva monturi gata facute (pag 45): Uni Cat 2012

Cu cit curentul apei e mai mare, cu atit sa indepartezi pluta de momeala, dar nu mai departe de 15 cm de cirlig.

Eu folosesc de cele mai multe ori fir de 1,7 si de 2 mm, cu o tractiune de 120 kg. Nu neaparat pt tractiune, ci pt grosimea firului, care conteaza mult la frecare. Un fir cu un diametru de 2 mm se rupe de patru ori mai greu decit unul de 1 mm (diametrul e dublu, dar suprafata transversala nu: radius la patrat)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 10. mai 2012, 08:51

pe Olt, luna Mai si infloritul salcamilor este semnul inceperii pescuitului la somn, dar in stilul spinning si mai toti cei care pescuiesc dupa somn in acest fel pe Olt, il prind cu linguri grele gen kastmaster sau cu voblere mari, galagioase si grele gen ratlin


pe aici putin mai devreme, mai bine zis pe la jumatatea lunii aprilie se zice ca incepe somnul sa miste mai serios dar asta evident ca depinde foarte mult de conditiile de afara, anul asta de exemplu a inceput totul ceva mai tarziu ... se cauta si in zilele reci de iarna (si unii il si gasesc) dar perioada cea mai propice echivaleaza cu inceputul primaverii si de regula prima viitura ... de abea astept weekend-ul :bucuros:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 10. mai 2012, 10:33

Primavara perioada ce-a mai buna pentru pescuit la somn??

Luna Mai, salcâmul în floare ......... perioadă bună și pentru pescuitul la staționar, se rărește hrana (carasul, ciortănica) și se hrănește mult mai bine cu coropișniță, cantalupa, buchet de rime negre...
:bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 10. mai 2012, 10:59

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:12)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 10. mai 2012, 11:24

Ce-i aia "cantalupa"?


La mine în zonă, este denumirea lipitoarei de pământ . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.