Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 9. decembrie 2015, 16:09

lanseta clonc Somes & Mures

Rog recomandare lanseta clonc. Voi pescui pe Somes si Mres.

merci !

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 9. decembrie 2015, 17:46

Eu am un Taffi Tackle ''vertical action'' w.g. 120-220gr, lungime 1.95 m si mulineta un Penn Slammer 460
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 10. decembrie 2015, 07:06

Salut Vasile, lanseta de clonc nu o prea poti caegoriza dupa apa unde pescuiesti, ptr ca vei face precis si excursii la Dunare, sau alte rauri cum ar fi Oltul. Poate si peste hotare :)
Lanseta de clonc trebuie sa fie ok si ptr pestii din apa respectiva. Anul acesta s-au prins in zona Arad mai multi somni in jurul lui 2 m. Somni destul de "rai".

Este cam asa... la Dunare sau Olt, fiind apa multa, poti drillui si 15-20 minute un somn beton din barca, fara sa ia mult fir din frana, si fara sa ajunga in radacinile unor copaci. La Mures asa un drill lung poate fi fatal, aici esti nevoit sa mai pui mana pe tambur sa stopezi somnul, sa-l intorci in loc. In momentul stoparii intra in toata linia forte imense! Asa ca ai nevoie de o lanseta cu mult power in ea.

Lansete bune de clonc sunt si cu 35 € - 50€:
- WFT, cu varful moale ptr vizibilitate buna a trasaturii si ptr o absorbtie mai usoara a momelii, a se folosi cu lanseta in mana si contra cu lanseta; aici insa puterea contrei este redusa de elasticitatea lansetei, ceea ce este de multe ori un dezavantaj, mai ales la somnii imbracati
- Shimano cu varf foarte rigid, acestea sunt de folosit cu firul in mana, contra din mana; si aici exista riscul a nu da o contra destul de puternica, sa penetreze placa gigantului, si mai exista riscul taierii la mana cu firul (manusi = vizibilitatea trasaturilor finee scade)

Lansetele inline sunt ok ptr ca firul nu se da peste varful lansetei, nu se impleteste de inelul din varf ca si la lansetele clasice. Dar, deocamdata NU exista pe piata nici o lanseta inline super stabila, care sa faca fata la orice dimensiune de somn. Constructia lor nu permite aceasta. Asa ca eu personal am renuntat la ele...

O lanseta buna de clonc ar trebui sa aibe varful mai moale, sa fie rapida, putere mare in cotor, si sa faca placere si la drilluri de somnici, si la drilluri cu giganti. O astfel de lanseta este de exemplu cea de la Taffi, dintr-o bucata, care a mentionato si Gigi (vezi si in clip, lanseta alba). Lungimea de 1,9m este foarte ok!

La fel de buna ca si Taffi este si cea de la Daiwa, doar ca are o lungime de 2,25m, ceea ce de multe ori este deja incomod in barca.

Lansetele de la Zeck sunt mai rigide, chiar si in varf. O moliciune in varf o putem realiza marind dimensiunea plumbului. Dar asta este contraproductiv la pescuitul somnului la clonc. Mie de exemplu imi place sa reduc la maxim marimea plumbului... Lanseta de 1,7 m de la Zeck, V-Stick, este ideala si din caiac, si din BellyBoat, si din pneumatice. Insa ptr un drill mai frumos, personal as opta ptr V-Stick+ care are o lungime de 1,9 m.

Aici ai 4 clipuri unde poti vedea cam cum se comporta citeva lansetele sub greutate, si in drill.

.

Zeck V-Stick

.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 10. decembrie 2015, 08:33

Lansetele inline sunt ok ptr ca firul nu se da peste varful lansetei, nu se impleteste de inelul din varf ca si la lansetele clasice. Dar, deocamdata NU exista pe piata nici o lanseta inline super stabila, care sa faca fata la orice dimensiune de somn.

Nu detaliezi putin asta, te rog?
Personal m-ar interesa pt. Steelpower-ul de 50lb da` poate alti colegi au alte modele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

joi, 10. decembrie 2015, 08:56

Lansetele inline sunt ok ptr ca firul nu se da peste varful lansetei, nu se impleteste de inelul din varf ca si la lansetele clasice. Dar, deocamdata NU exista pe piata nici o lanseta inline super stabila, care sa faca fata la orice dimensiune de somn.

Nu detaliezi putin asta, te rog?
Personal m-ar interesa pt. Steelpower-ul de 50lb da` poate alti colegi au alte modele.
Salut.
În clipul 2 postat de Zoran, apare la min 1:30 un steelpower de 50lb care a făcut fata cu brio... :bravo:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 10. decembrie 2015, 09:00

În clipul 2 postat de Zoran, apare la min 1:30 un steelpower de 50lb care a făcut fata cu brio...

Stiu Cata, d-aia intreb de ce NU is OK?!? :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 10. decembrie 2015, 09:20

În clipul 2 postat de Zoran, apare la min 1:30 un steelpower de 50lb care a făcut fata cu brio...

Stiu Cata, d-aia intreb de ce NU is OK?!? :)
:noroc:


NU te impacienta! :rizi: :rizi: :rizi:

Firme care fac special lansete de pescuit la somn, cum e Taffi sau Zeck, nu se incumeta sa faca inline ptr gigantii de pe Ebro, Po, Rhone... acesta a fost raspunsul ambilor cand am intrebat de ce nu fac si inlinere. Nu ca nu-s bune si ca nu fac fata la somni de 2m, doar ca ei au un standard de stabilitate ptr lansete, si cu inlinerele nu le pot atinge. Deocamdata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 10. decembrie 2015, 09:32

Pai si tu de ce ai renuntat la DAM pt. ca Taffi sau Zeck nu fac? Poate DAM face... :limba: .
Nu ma impacientez, np, eram doar curios. :)
Multzam!
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 11. decembrie 2015, 13:37

Eu am un Taffi Tackle ''vertical action'' w.g. 120-220gr, lungime 1.95 m si mulineta un Penn Slammer 460
Aceasta cred ca ar fi fost alegerea mea si m-am bucurat ca pot sa comand aici. Dar....( si nu vreau sa aglomerez forumul cu un topic nou):
Se poate pescui la clonc pe Somes ?


Intreb din doua motive:
- nu am vazut ( nici auzit) sa o faca cineva
- in foare putine locuri apa are peste 4m, curge lin.... Sunt gropane si mai adanci, dar au suprafata foarte mica. Mai stiu si loc cu apa de +4m dar are viteza mare.


Cu toate ca am barci, motoare ( inclusiv comanda la picior), sonar ( Lowrance HDS8), sunt incepator si voi pescui in apropire de casa ( zona Jibou - 100 km fata de Cluj). Nu ar fi mai intelept sa ma limitez pentru inceput la spinning si mal ?
Va rog sa-mi dati un sfat.





Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 11. decembrie 2015, 16:59

Pai daca ai barca si motor electric cu comanda la picior nu vad de ce nu ai incerca ,mai ales ca spui ca apa curge lin..daca apa emica sonarul nu prea vede mare lucru, dar e ok sa stii adincimea..eu as incerca negresit..as incerca sicombinatii de genul spining clonc, din barca..evident..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 11. decembrie 2015, 18:48

Eu am un Taffi Tackle ''vertical action'' w.g. 120-220gr, lungime 1.95 m
Mutumesc maestere !
(am comandat un bat similar)

Intrebarea mea ramane : se poate pescui la clonc in ape mai mici de 4 m ?
Ma refer la Somes, aval Dej sau Mures, amonte Alba Iulia.

Daca stiti (si precis stiti) va rog sa-mi spuneti care sunt acele zone: unde pot sa intru cu barca, unde se poate dormi ( pensiune)/campa

merci

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 11. decembrie 2015, 18:51

Da, se poate da la clonc si in ape mai mici de 4 m. Trasaturile pot fi brutale si drillurile si mai beton, fiind din scurt! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 12. decembrie 2015, 07:16

Si pentru ca pescuiesti cumva ''in orb '' ,daca nu-si are rost sonarul, esti si mai silentios...
Cred ca de ajutor va fi si un clonc cu pastila mai mica si sunete mai discrete,dar nu-i batut in cuie.
Daca ai drum prin Arad, vorbim aunci..de locuri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 12. decembrie 2015, 08:16

Daca ai drum prin Arad, vorbim aunci..de locuri..
merci, inca o data !

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 12. decembrie 2015, 18:34

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 25. ianuarie 2016, 08:40

Am scris, dar cred că e bine să fiu mai explicit :
Urmare sfaturilor primite, am pentru clonc un Taffi Tackle " vertical action", 120-220 gr, 1,95m - dintr-o bucată.


Mulțumesc !

Citat

:prieteni: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 26. ianuarie 2016, 15:25

@Pop Vasile

Salutare! Am o mica curiozitate legat de cloncul pe Mures. Mai exact pe unde vrei sa incerci pe Mures la clonc ? Spun asta ca pe zona mea (Aiud- apropo ne-am vazut odata pe Radesti cand erai cu doamna :bravo: ) nu prea am locuri in care sa mearga cloncul.Personal nu am vazut niciodata sa se dea la clonc .Mai sus de Aiud iar este o problema...Poate mai sus de Gura Ariesului sau , corect, mai jos (bine!) de Mintia. Pe zona Aiudului apa are o medie de 1,5-2 m adancime si ma gandesc ca risti sa-i dai in cap cu cloncul! Eu as zice ca pe zona asta spinningul este mai ok. Trebuie sa recunosc ca eu nu agreez deloc pescuitul la clonc si poate de aceea scriu prostii pe aici!
Deci? :gandesc:

  • Autorul acestui subiect este »Pop Vasile«

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 26. ianuarie 2016, 21:18

Saut Zamfi !

Ne amintim cu plăcere de întâlnirea de pe Rădeşti ( inclusiv de cozonacul cu care ne-a servit gazda - era o sarbatoare la unguri/catolici). Sper să ne mai vedem !

Locuri de clonc nu ştiu sa fie nici pe Someş şi nici pe Mureş, aproape de Cluj. Ştim că în zonă, apa mai rar depăşeşte 2 m. Nici eu nu am văzut vreodată pe cineva pescuind la clonc pe aici.
Mă gândesc să fac aşa: cobor cu barca cu sonarul montat, dând la Clean şi/sau Avat. Când mă întorc ( urc cu motor termic - speriu Cleanul), în locurile pe care le consider, încerc la clonc.
Sper să ajung ( anul viitor ?) undeva mai jos pe Mureş ( Timişoara) pentru un clonc (ăit) bun.


Oricum, cred că pentru clonc, Dunărea este regina. Apoi Delta D, şi urmeată: Tisa, Pad ( Po, cum zic unii) sau Ebro.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 27. ianuarie 2016, 07:16

Chiar si o groapa de 3,5 m poate tine mustaciosi zdraveni. Nu este de ignorat nici o gropita.
Si in afara de asta, asa s-a spus si pe Timis... ca il treci oriunde in mers. Si cind ne-am lasat cu barca, pe o bucata de 5 km, media a fost 3,5m, si gropile erau de 5-6m. Cea mai adanca a fost parca de 9 m. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 27. ianuarie 2016, 19:14

Saut Zamfi !

Ne amintim cu plăcere de întâlnirea de pe Rădeşti ( inclusiv de cozonacul cu care ne-a servit gazda - era o sarbatoare la unguri/catolici). Sper să ne mai vedem !

Locuri de clonc nu ştiu sa fie nici pe Someş şi nici pe Mureş, aproape de Cluj. Ştim că în zonă, apa mai rar depăşeşte 2 m. Nici eu nu am văzut vreodată pe cineva pescuind la clonc pe aici.
Mă gândesc să fac aşa: cobor cu barca cu sonarul montat, dând la Clean şi/sau Avat. Când mă întorc ( urc cu motor termic - speriu Cleanul), în locurile pe care le consider, încerc la clonc.
Sper să ajung ( anul viitor ?) undeva mai jos pe Mureş ( Timişoara) pentru un clonc (ăit) bun.


Oricum, cred că pentru clonc, Dunărea este regina. Apoi Delta D, şi urmeată: Tisa, Pad ( Po, cum zic unii) sau Ebro.


Asa ma gandeam si eu sincer sa fiu . Pe Mures in zona noastra spinningul ramane baza (in afara de stationar normal!) .Insa ,uite ...iti vand un pont :ochi: De la Aiud continui sa mergi catre Sibiu si apoi ajungi la Olt ! Acolo DA merita sa dai la clonc in barajele de pe olt! Crede-ma ca nu te mint! Si nu bati distanta pana la Dunare ...

Ps : Radesti este tot acolo ! Pestii sunt si ei prezenti! Mult mai pretentiosi ,e adevarat, insa si mai mari! Poate ne mai intalnim odata ...Salutari cu drag si sincer va astept in zona! :noroc:

Subiecte asemănătoare