Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 6. decembrie 2015, 07:31

Lanseta Dunare

Gigi, tu nu ti-ai dat seama din postarea anterioara ca Zoran dadea cu lanseta de 100g la salau? :rizi: :rizi:
Eh, cati pescari atatea idei... noi sa fim sanatosi... :).
:noroc:


Shimano concepe lansetele de 2,7 si 3 m in variante de 20-50 gr sau 30-60 gr ptr shad-uri mici si medii, iar ptr shaduri medii si mari pina in 100 gr. Lansetele au lungimile de 2,7 si 3 m ptr lanseuri si jigging la distanta: YASEI AX SHAD JIGGING

Ptr pescuitul din barca pe verticala si in apropiere, se gasesc la Shimano lansete mai scurte, pina in 2 metri.

Americanii... :zambet:
De exemplu ei fabrica ptr pescuitul salaului sau al bibanilor lansete scurte si gramaje mici pina la medii, dar asta ptr pescuitul din barca, ptr lanseuri scurte si pe verticala!
Ptr pescuitul stiucii cu gume medii si mari, cu naluci de 50 gr pina in 100 gr, au si ei lansete lungi de pina in 3 m, lansete ptr lanseuri lungi la distanta, lansete rapide XH care pot bine conduce naluca si in rauri cu curent puternic. Gr lansare 3 oz, unele chiar si 8 oz.

============================================================

Va intreb pe voi acuma, ptr jigging la Dunare sau pe rauri cu curent mediu si puternic, cum ar fi Rinul, si pe ape adanci de 8-15 m, ce lansete folositi la jiggingul salaului?

Si, ati pescuit in conditiile de mai sus si lansete scurte 2m XH de 40 gr, comparativ si lansete de 2,7 m XH de 100 gr? Daca da, ce parere va-ti facut? :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 6. decembrie 2015, 08:42

Aici cu lansetele americane este o alta poveste...
Firmele americane serioase iti dau o anumita garantie pe lanseta,la produsele de top garantia este nelimtata, pe viata...
Acuma intrebarea se pune ce se intimpla daca utilizatorul foloseste lanseta necorepunzator(greutati prea mari,fortari peste capacitatea ei,etc)??
Ce se intimpla daca lanseta este data pina in 18 gr si pescarul pescuieste cu 30gr??
De fapt ce inseamna ca o lanseta arunca 5-18 gr, de exemplu??
In primul rand nu exista stas-uri in acest domeniu, nu exista o metoda oarecare,obiectiva, care sa stabileasca ca o lanseta arunca fix 18 gr..si un gram mai incolo e gata, nu mai poate..
Gramajul indicat de producator este orientativ, adica trebuie inteles ca si intervalul optim in care arunca lanseta respectiva..adica ea va incepe sa se incarce bine incepand cu 5gr si terminand undeva pe la 18 gr..iar greutatile pe care le va arunca cel mai bine se vor situa probabil undeva pe la mijlocul intervalului ,poate ceva mai sus..

Acuma, mai intervine un factor-actiunea-pe care multi o confunda cu gramajul..o lanseta data ''fast'' va arunca bine jiguri,in timp ce pe acelasi gramaj nu va mai arunca atat de bine woblere,(naluci cu portanta mai mare decat jigul).Iar la polul opus o lanseta cu actiune moderata va arunca foarte bine naluci cu portanta mare,dar va fi comparativ cu o lanseta fast mai deficitara la capitolul jigging..

Un alt factor dat de catre producatorii americani seriosi este puterea liniei (in lb).Adica cam care este linia cu care poti pescui pe lanseta respectiva fara sa rupi firul sau lanseta..la fel, sunt niste limite orientative..

Avand in vedere acesti factori pescarul isi poate face o idee cat de cat aproape de adevar doar din descrierea unei lansete..daca mai ai si valorile varfului si cotorului e si mai bine..

Parerea mea este ca o lanseta americana duce mai mult decat da producatorul tocmai din cauza acelei garantii..adica la 18 gr. nu inseamna ca gata lanseta moare cu totul ,nu mai poti lansa cu ea si daca doamne fereste o faci se rupe..Personal am incarcat pe o astfel de lanseta 5-18gr, fast, si jiguri de 28.5gr+guma..Nu in mod repetat,insa destul de des...adevarat ca nu maipoti lansa ''glontz'' ci ''parabolic'' ca si la casting..

Un alt exemplu..phenix m1 ,lanseta data de la 3.5-10 gr..,fast,light...uneori am pecuit-o(si am si prins salai) cu 11gr,plus guma..

Si exemplele pot continua..

In schimb datele oferite de europeni sunt vagi si nu poti sa iti faci o parere despre lanseta decat daca o tii in mana..valabilsi pt. Shimano europa..Am pescuit cu speedmaster, force master,am tinut in mana si lesath-ul..pe mine nu m-au impresionat cu absolut nimic..ca si parere personala,fara sa doresc a jigni opinia altora-consider lansetele europene ca nu au nerv fata de cele americane..Singurele lansete europene care m-au dat pe spate au fost cele de la rapture -modele de zici ca sunt facute de catre firme americane..daca nu as fi acoperit pe toate palierele la spinning ,sigur mi-as lua rapture..

Revenind la ''lansetele scurte si gramajele medii'' aaminitite de catre Zoram vreau sa spun ca o lanseta americana duce mult mai mult decat inscriptioneaza producatorul,datorita motivelor enuntate mai sus..O lanseta de fliping americana data data de la 7-40 gr, actiune moderat fast, e mult mai zdravana si cu rezerva de putere mai mare decat un shimano speedmaster dat pina in 100 gr..De fapt cam toate lansetele americane sunt marcate de pescuitul bass-ului.Cele specializate pe bass(magbass-uri) au o rezerva impresionanta de putere chiar si pentru aplicatii mai light..La fel si cele gandite pt. pescuitul de pe mal, baitcasting ,ori apa sarata..

Totusi sa stiti ca au si specializari pe alte ramuri..de exemplu lansetele gandite pt. walleye(salaul lor) sunt foarte elastice,permisive cu actiune blinda, comparataiv cu cele de bass..fast-ulpt. walleye, difera de fast-ulpt. salau..O astfel de lanseta e perfecta pentru woblere si putin cam improprie pt. jig..

Deasemenea au lansete pt. rau de pe mal asa zisle salmon steelhead,pt. pescuitul somonului cu reactive..acestea au o actiune splendida..seriile mai vechi erau mai elastice,mai permisive, iar seriile ceva mai noi au un plus de putere(tehnologia IPC la st. croix)ceea ce face pe multim si pe buna dreptate, sa le foloseasca si la jigging..

Totusi, de ce prefera pescarul roman lansetele mai puternice,rapide, pe cand producatorii americanipercep altfel tabloulrobot alunei lansete pt. walleye??

Cred ca aici au si conditiile de pescuit un cuvant de spus..pescuitulpe Dunare,unde sunt ape foarte adinci,in agatauri,praguri,etc..dicteaza oarecum genul de lanseta preferata dar a si contribuit mult literatura de profil unde un cuvant greu de spus l-a avut Malin Musatescu si alti autori care au pus spotul reflectorului pe lansetele americane ..prin comparatie cu cele eurpone, mie cel putin..mana mi-a ramas lipita de lansetelevenite de peste ocean..


Zoran a spus..'''
Shimano concepe lansetele de 2,7 si 3 m in variante de 20-50 gr sau 30-60 gr ptr shad-uri mici si medii,''''''...pai daca este sa ma iau dupa descriere, nu voi avea curiozitatea sa pescuiesc cu lanseta care zice ca incepe sa se incarce de la 20 gr, cand eu dau frecvent dupa salau cu jiguri de 7 gr si guma de 5-7 cm care nici nu atinge acea valoare minima..si atunci??


Iar referitor la ultima intrebare eu pot sa zic ca pescuiesc cu o lanseta data de la 7-40 gr, moderat fast, lungime 2.38 cm..asta de pe mal pentru distanta.Din barca pot folosi aceeasi lanseta daca abordez pragurile de la distanta mai mare, iar daca dau din scurt lansete de 2.13-2.2 m..pe gramaje in functie de adincimea si curentulapei..daca nu este necesar nu folosesc pentru salau puteri mari, doar daca o cere conjunctura..Astfel pot prinde salai frumosi si cu lanseta light..dar la fel de bine si mediumheavy daca o cere locul,cum am mai spus..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 6. decembrie 2015, 17:16

foarte elocvent Gigi, anul asta am pescuit exclusiv cu o lanseta Daiwa Silvercreek, model mai vechi , pina in 120 gr, fast, la 2,7 , la stiuca si s-a purtat foarte bine.
Sint convins ca si pe Dunare ar face o figura frumoasa , pentru barca am un St.Croix, iar fast de 2,10 care nu se sperie de nici un salau, sau stiuca.
Parerea mea e ca o lanseta fast e mai potrivita pe Dunare daca vrei sa stii unde iti este naluca . :noroc:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 6. decembrie 2015, 21:29

Am dat si cu lansete scurte si cu lungi, am ramas la medii 2.40/10-40g si lungi 2.7m 30-100g.
In curent pe lansete scurte nu intepam bine ai nici nu aveam control bun. Chiar si pe drill, e mult mai bine pe varianta de 2.7m
Indiferent ca dau la crap sau rapitor :zambet:
De precizat ca la salau de cativa ani nu mai dau cu lansete x-fast ci numai cu nuiele".. Inclusiv fibra de sticla.
Nu stiu daca e bine sau rau, dar...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 8. decembrie 2015, 10:55

Citat

Va intreb pe voi acuma, ptr jigging la Dunare sau pe rauri cu curent mediu si puternic, cum ar fi Rinul, si pe ape adanci de 8-15 m, ce lansete folositi la jiggingul salaului?

Si, ati pescuit in conditiile de mai sus si lansete scurte 2m XH de 40 gr, comparativ si lansete de 2,7 m XH de 100 gr? Daca da, ce parere va-ti facut?


Nu sunt eu vreun pescar de salau dar din cand in cand mai arunc si niste jiguri prin ape cu un curent destul de puternic … nu neaparat in cautarea salaului. Dar, daca as pescui special dupa salau atunci as folosi cel mai light echipament cu putinta pentru a putea arunca jigurile de greutatea necesara (vorbim de pescuit la salau … nu ca poate intra si vreun somn). Astfel incat, pentru jiguri pana in 30 de grame as folosi IMX-ul dat pana in 1Oz si care se descurca mai mult decat onorabil cu greutatea respectiva iar pentru chestii pana in 50 de grame as folosi lanseta proaspat achiziotionata data pana in 40 de grame dar care duce 50-ul fara sa clipeasca. Nicicare dintre lansete nu depaseste lungimea de 2,25m si nici nu as pescui cu ceva mai lung. Eu unul prefer lansetele mai scurte, mi se pare ca am mai mult control, sunt mai agere si reusesc sa simt mai bine ce se intampla pe sub ape … si vorbesc in mod specail de pescuitul de pe mal, din barca as face la fel.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm