Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

larry

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »larry«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 5. decembrie 2015, 21:57

Jiguri cheburashka

Jigurile cheburashka sunt mai eficiente decat cele clasice sau doar mai practice ? :gandesc:
Am confectionat cateva jiguri cheburashka ceva mai grele (25-56 gr) si doresc sa le testez la Dunare, pestele tinta fiind salaul si daca rezultatele sunt satisfacatoare am sa inlocuiesc lesturile pentru offseturi cu acest model.
Daca aveti ceva sfaturi, idei sunt bine venite. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 8. decembrie 2015, 08:46

cred ca au trecut mai bine de 2 ani de cand imi tot propun sa incerc si eu minunile astea (nu le stiam numele) dar inca nu am apucat. chiar as fi curios de un feedback ... nu de altceva dar cel putin teoretic ar trebui sa fie mai OK decat jigurile clasice ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3

marți, 8. decembrie 2015, 09:17

jiguri articulate

Eu am observat ca daca se folosesc gume cu flotabilitate atunci ele stau in sus in momentul in care plumbul sta pe fund indiferent de forma plumbului.
Eu la dunare foloseam numai saboti dar din primavara dau cu astea articulate si am obs mai multe atacuri asupra gumei.
Ma deranjeaza ca sunt prea scumpe, si ca nu gasesc matrite pentru ele, marimi mari.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 8. decembrie 2015, 09:22

nu de altceva dar cel putin teoretic ar trebui sa fie mai OK decat jigurile clasice


Vazut, pescuit... Avantaj: schimbarea rapida a greutatii lestului, cu tot ce deriva de aici, pastram aceeiasi guma, fie ca e ofset sau clasic

Totusi, ceva nu-mi place si anume, plonjonul ansamblului vs jig clasic; aterizeaza destul de orizontal, ideal pentru iarna/apa rece. Prefer decolarile si aterizarile mai verticale... moft personal
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 8. decembrie 2015, 15:26

Pescuiesc cu jiguri articulate de vreo 5-6 ani..in Arad se vindeau produse de catre canelle ,de la 4 pina pe la 30gr..si doua tipuri in line si de tip jig cu ochetul la 90gr fata de tija carligului..Eu le-am pescuit mai mult pe ofsset-uri..

Astea actuale de le folosesc acum, facute de un intreprinzator autohton au un mare avantaj,zic eu..ochetul de prindere nu e nici ''in line'' nici la ''90gr'', este undeva la aprox. 30 de grade..cam ca si la carligele widegape..rezultatul este ca sar foarte usor peste obstacole, ''copiind fara sa se agate bolovanii,butucii etc..

Dinamica nalucii este usor diferita..unii se jura ca in anumite conjuncturi sunt superioare jigului clasic in ceea ce priveste preferintele salaului...eu nu am vazut diferente prea mari in raspunsul pestelui,dar poate urmeaza, cine stie??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare