Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 2. decembrie 2015, 22:54

La clonc cu peste viu cu...FireBall

:salut:
Pentru ca marea majoritate a somnilor la clonc anul acesta i-am prins folosind ca momeala pestele viu (caras, babusca, platica, tipar) cu dimensiuni de la 50 - 300 gr ("ca palma"), sunt tentat ca pentru anul viitor sa folosesc montura fireball cu peste viu. Consider ca ar fi utila atunci cand somnul e mai lenes si nu prea se mai ridica, dar pune botul, putand fi prezentata cat mai aproape de substrat si cat mai natural. Totodata cred ca somnul nu ar mai reusi sa fure cu usurinta momeale din carlig. Personal, am reusit performanta sa raman fara carasel, chiar si atunci cand am pescuit cu firul in mana, si avand montura cu ac si ancora. Doar a tensionat foarte usor firul cand a muscat. Or fi mai scoliti somnii pe unde dau eu :gandesc: .
Va adresez intrebarea daca ati folosit aceasta montura la clonc si cu ce rezultate?
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 3. decembrie 2015, 07:21

Salut Horia, Fireball se fol de obicei cu peste mort. Este o tehnica care trebuie "invatata" si specifica fiecarei ape. Pe unele functioneaza f bine, pe altele deloc. De exemplu pe Rin am incercat pe o zona unde erau foarte multi somni, si nu am avut nici o prezentare. A intrat in schimb o stiuculita...
Eu zic sa incerci, si sa descoperi singur ce perioada e cea mai buna ptr apa unde pescuiesti tu.

Doar cum am spus, la FB trebuie sa prinzi bine pestele de montura, sa nu iti pice in timpul pescuitului. Iar un peste viu nu prea poti sa il prinzi sa nu pice...

Cit despre hoțomanii de pestisori, asta am avut si eu de nenumarate ori. Chiar si namile de peste 2 m, care au prins finut cu buzele de pestisor si l-au rupt din montura. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 3. decembrie 2015, 08:33

Zorane, eu stiu pe cineva care foloseste fireball cu peste viu si a avut ceva rezultate, chiar daca nu foloseste metoda de multa vreme... il stii si tu foarte bine... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 3. decembrie 2015, 08:42

:rizi: ...Horia nu se referea la FB ptr salau, unde sa iti intre somnici de 2 kile.

Horia se referea la un astfel de FB, cu bile intre 100 .... 250 gr, unde montezi peste cit palma si mai mare...



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 3. decembrie 2015, 11:48

:salut:
Va multumesc pentru raspunsuri. As opta in special pentru fireball cu peste viu din considerentul ca un plumb de 150 gr atarnat de botul pestelui momeala ar ajuta mai mult pentru controlul monturii in zona substratului. La ultimele partide, cand apa avea in jur de 10 gr, doar somnii mici se ridicau 1 - 2 m, in timp ce pe cei mai mari i-am gasit grupati si aparent letargici, cu urcari lente de cate 0,5 m si coborari la fel de inerte. Totusi, in aceeasi perioada am auzit ca s-au mai prins somni la twister in mod accidental atunci cand pestele tinta a fost salaul.
Este adevarat ca Fireball a fost conceput in special pentru montura cu peste mort si este un derivat al monturii drachkovich folosita la stiuca, insa am obserbat ca este folosita si cu peste viu pe apele mai lente.
As incerca sa folosesc fireball in martie-aprilie si apoi prin noiembrie. In lunile iunie - iulie am vazut ca somnii urca bine, chiar pana langa barca desi mananca prost, urmand apoi august - octombrie cand se prinde foarte bine. In lunile bune optez sa raman adeptul monturilor cat mai simple si cat mai putin inzorzonate.
Deci, fireball :zambet: . Am sa leg vreo doua cu gramaje diferite si le voi prezenta. Pana atunci orice opinie e binevenita.
:noroc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mhoria« (3. decembrie 2015, 11:58)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 3. decembrie 2015, 11:51

O opinie... un plumb ptr pescuit la de crap, cu 1 singura prindere, este la fel de bun ca si un FB.
Adapteaza-ti marimea carligelor si a ancorelor la marimea pestilor momeala. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 7. decembrie 2015, 20:52

O opinie... un plumb ptr pescuit la de crap, cu 1 singura prindere, este la fel de bun ca si un FB.
Adapteaza-ti marimea carligelor si a ancorelor la marimea pestilor momeala. :noroc:
Multumesc pentru sfat! Oferta de plumbi cu doua urechi la noi este limitata pentru greutati de peste 25 gr. Capete pentru fireball am gasit doar la comanda si destul de scump, asa ca am folosit plumbi cu o singura prindere, de crap si am cautat sa fie cat mai apropiati de ... bila.
Am citit pe mai multe blog-uri de la italieni si francezi si am vazut ca ei in perioada rece pescuiesc la somn pe verticala cu fireball in combinatie cu cloncul, desi ponderea cloncului este limitata.
Siluri invernali, scaldiamoli con le fireball | Il blog della pesca

I GIGANTI DEL FIUME PO A FIREBALL | StarFishing.tv - La Web Tv sulla Pesca Sportiva

Dupa multitudinea de monturi vizualizate, atat cu plumb offset cat si cu jig turnat, dar si cu lest pe leader la aprox 10 cm de primul carlig (vezi video din al doilea link), m-am apucat sa leg prima montura si a iesit cam asa:


:noroc:

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 9. decembrie 2015, 18:55

In lipsa parerilor, revin cu o varianta actualizata. Am renuntat la zornaitoare, am inlocuit forfahul cu kevlar si am folosit fir termoretractant pentru protectia nodurilor. Au iesit cam asa:


Totusi...nu a folosit nimeni cu succes monturi similare, cu peste mort sau viu, vara sau iarna :nunteleg: ?
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 9. decembrie 2015, 19:16

Arata foarte bine. Astea ultimele, ancorele sunt ptr prindere de burta pestelui? :gandesc:

Nu ne dam cu parerea ptr ca nu am pescuit sistemul acesta. Oricum, clipul postat de tine este foarte fain. Potriveste bine forumului, avand aceasi deviza (vezi sigla din dreapta jos, cel mai important din tot clipul) :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

miercuri, 9. decembrie 2015, 19:34

Totusi...nu a folosit nimeni cu succes monturi similare, cu peste mort sau viu, vara sau iarna :nunteleg:

Am folosit dar fara rezultate de aceea nu pot spune prea multe despre tehnica asta (ce e drept ca nu prea sunt pesti in zona mea si nici nu dispun de sonar)
Eu le am cam asa- plumb de 35gr carlig de 2/0 si ancora de 1/0 ptr. momeala mica(peste viu/mort) ape calme ,fara vant,fara curenti si adancimi pana in 4-5m!plumbi de 60-80gr carlig de 3/0,4/0 si ancora de 3/0 ptr. momeli mai mari ,adancimi mai mari de 5-6m,etc! am avut si de 180 gr si de 250gr dar le-am facut cadou( unde pescuiesc eu,pe lac,nu prea aveam nevoie de greutati asa mari)!



doar pozele cu fireball-urile mici am...cele mai mari le fac la fel ca cele din video

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 9. decembrie 2015, 19:46

Multumesc :) Intradevar cred ca am facut cam mic forfacul, dar m-am gandit ca voi folosi momeala mai mica. Oricum, intentionez sa atasez ancora pestelui momeala undeva mai spre coada (la 2/3 fata de cap si 1/3 fata de coada) si spre partea de jos. Atunci cand a mancat mai incet la clonc si apuca momeala dar nu reusea sa o smulga, urmele de dinti erau in acea zona. Cred ca atacul venea de undeava de jos-spate.
Zoran, sustin si promovez C&R! La ultima partida am eliberat singurul somnic prins:craciun:
https://youtu.be/yI5H0ePE0uk


Tot nu reusesc sa pun direct ferestre youtube :noroc:

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 9. decembrie 2015, 20:28

Multumesc Florin! Imi plac acele pe care le-ai folosit pentru prondera de pestisor. Clipul lui Yuri l-am urmarit si eu. Mi se pare destul de simplu nodul pe care il foloseste la ancora, dar nu pun la indoiala rezistenta la ce capturi are italianul . Sper sa reusesc sa probez monturile cat mai repede, pana se instaleaza iarna, insa sunt blocat in Bucuresti :doarecapu: .
:noroc:

Totusi...nu a folosit nimeni cu succes monturi similare, cu peste mort sau viu, vara sau iarna :nunteleg:

Am folosit dar fara rezultate de aceea nu pot spune prea multe despre tehnica asta (ce e drept ca nu prea sunt pesti in zona mea si nici nu dispun de sonar)
Eu le am cam asa- plumb de 35gr carlig de 2/0 si ancora de 1/0 ptr. momeala mica(peste viu/mort) ape calme ,fara vant,fara curenti si adancimi pana in 4-5m!plumbi de 60-80gr carlig de 3/0,4/0 si ancora de 3/0 ptr. momeli mai mari ,adancimi mai mari de 5-6m,etc! am avut si de 180 gr si de 250gr dar le-am facut cadou( unde pescuiesc eu,pe lac,nu prea aveam nevoie de greutati asa mari)!



doar pozele cu fireball-urile mici am...cele mai mari le fac la fel ca cele din video

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 20. decembrie 2015, 07:07

Sper sa reusesc sa probez monturile cat mai repede, pana se instaleaza iarna, insa sunt blocat in Bucuresti



Cum e, ai reusit sa incerci monturile? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 20. decembrie 2015, 16:43

Cum e, ai reusit sa incerci monturile?
:salut: Zoran, nu am reusit sa ajung la pescuit. Sper ca vremea sa fie in continuare buna si sa merg pe apa in jurul Craciunului. Voi spune aici ce am vazut si ce am facut. Pana atunci leg monturi, dupa care le desfac si le leg din nou :rizi: .

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 5. ianuarie 2016, 18:42

:salut: Am testat monturile asemanatoare cu fireball pe 26 decembrie, pe o vreme superba, insa fara niciun rezultat privind capturile. In apa era liniste totala, somnul era...la somn. Pesti am vazut pe sonar, la adancimi mai mari sau mai mici, in general pe langa maluri, la prag si pe gropile de 13-15 m. Referitor strict la montura pot spune ca imi place cum "joaca", atat cu momeala peste mort cat si cu viu. Voi mai aduce cateva imbunatatiri pe care le voi prezenta, insa posibila eficienta va fi testata mai tarziu.
Am ramas dezamagit de mizeria adusa pe apa de viiturile din toamna, practic pe apa pluteau pe suprafete mari atat resturi lemnoase cat si menajere, pet-uri, etc.



Toamna prelungita a facut ca lebedele sa ramana pe la noi pana tarziu, ce 'or face acum ? :gandesc:


16

luni, 18. ianuarie 2016, 09:03

Un clonc , ceva ? Nimic, nimic ?

mhoria

Biban

  • Autorul acestui subiect este »mhoria«

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 18. ianuarie 2016, 11:36

Un clonc , ceva ? Nimic, nimic ?
O copca, o tuica fiarta :rizi: sau poate cu placa la munte! Imi pare rau ca la ultima iesire pe apa nu am insistat la spinning, cred ca as fi putut avea ceva rezultate.
Pentru clonc, asteptam primavara. Chiar sunt curios ce rezultate putem avea inainte de prohibitie, daca viiturile vor fi ponderate si temperaturile bune. Citind pe forumurile rusilor, de la 10gr C se poate pescui optim la clonc, in timp ce prin partile noastre si mai ales in sud-vestul Europei somnul incepe sa reactioneze constant cand temperatura sare de 15gr C. Probabil diferentele sunt date de modul de adaptare al pestilor la diferite zone climatice.

Ies putin din topic si ma adresez celor cu mai multa experienta: Cat de bine se prinde, la noi, somnul primavara pe ape mari si tulburi, la spinning si la stationar?! :gandesc: Din cele citite si vazute pe aici pe forum deduc ca se prinde, dar as vrea sa cred ca nu sunt decat cazuri izolate, in locuri fierbinti (Galati, Clisura Dunarii). :noroc:


Subiecte asemănătoare