Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 2. mai 2012, 09:11

Poziţia corectă a lansetei în suport la pescuitul de pe mal.

Am o nedumerire, am văzut că la pescuitul somnului de pe mal lansetele sunt poziţionate în suporţi la un unghi de aproximativ 80 grade faţă de orizontală. Este singura poziţie corectă sau se pot poziţiona la orice unghi care este mai mare de 45 grade? Care este explicaţia?

:gandesc: Salutări şi fir întins!
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 2. mai 2012, 13:25

:salut: salut Ovidiu,am citit intr-o carte ca unghiul indicat ar fi cel de 60de grade pentru ca varful lansetei sa suporte mai usor socul unui atac violent acuma exista si multe variabile(pescuit apa statatoare ape curgatoare ,vegetatia libera pe suprafata si in apa ,debitul sau curentul apei,pescuit la departare sau la mal)ce pot modifica acest unghi! :ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 2. mai 2012, 16:13

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:16)


Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 3. iulie 2012, 07:06

daca tzii la lansetele tale, o pui cu varful in sus, daca nu, e bine oricum. Ideea e ca trasatura somnului e foarte violenta, nu o data am vazut cu trage si se tot duce cu lansete cu tot.
Get Rich or Die Tryin'

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 10. aprilie 2013, 17:21

Am tot vazut pescari la Dunare care pescuiesc langa mal si tin lanseta in plan vertical, ca asa cu citi ei pe net sau asa au vazut la altii. Dupa mine, este total gresit. Daca montura ar fi la distanta de 100-200m atunci chiar ar fi recomandata tinerea lansetei in plan vertical.
Hai sa nu o mai lungesc. Cu cat unghiul dintre lanseta si fir este mai ascutit, in cazul unei trasaturi puternice si hotarate sansa sa se rupa varful lansetei este maxim. Eu recomand pentru pescuitul in mal un unghi dintre fir si varga de mai mare sau egal cu 90 grade. In felul acesta lanseta este protejata, firul poate fi ajutat de frana mulinetei, iar semnalizarea trasaturilor este fara gres.

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 10. aprilie 2013, 17:44

corect :buaaaah:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 11. aprilie 2013, 09:15

Eu merg întotdeauna pe un unghi între fir şi lansetă de aproximativ 100-110 grade, este alegerea mea. Sunt de aceeaş părere cu Eugen.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 11. aprilie 2013, 17:58

Orice unghi cuprins intre 90 si 120 grade lasa lanseta sa munceasca. Pentru unghiuri mai mici de 90 grade varful lansetei este fortat, tronsonul 2 sau a doua jumatate a lansetei (pentru cele dintr-o bucata) nu lucreaza dacat daca lanseta este balega. La unghiuri de peste 120 grade lanseta lucreaza pe toata lungimea insa preluarea socurilor este limitata, efortul maxim se muta pe fir si frana mulinetei.
P.S. valorile unghiurilor sunt aproximative (nimeni nu cred ca-si ia raporturul sa le masoare pe garla)

9

duminică, 12. mai 2013, 08:06

Eugen, este ok., se vede ca ai o experienta rationala. Insa tot umbland prin Delta, am vazut destule greseli facute de pescari, inclusiv la cei care-si sprijineau lansetele in barca, iar firul era sub 90 grade.....sa-i fi vazut (cand trage crapul batran sau somnul mare) cum se chinuiau cu varga rupta sa-i scoata! :doarecapu:

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 25. august 2013, 19:54

:)

Eu personal niciodata nu am vazut un peste sa rupa o lanseta fie ea de fibra de carbon sau compozit din trasatura.ca nu stii tu ca pescar si tragi ca prostu sau nu-ti cunosti sculele si le suprasoliciti se rup da.
In legatura cu pozitionarea lansetelor, aproape toate stilurile mentionate mai sus sunt bune.(ne referim doar la pescuitul pe dunare de pe mal).
1- lansetele puse pe suporti/rod pod paralele cu solul.daca stai langa lansete le poti lasa linistit asa chiar daca smuceste tare o poti prinde fara probleme.nu va ganditi ca lanseta pleaca glont de pe suport ca nu este asa. lasi frana mulinetei mai slaba si nu ai nici o problema.un dezavantaj major ar fi daca totusi din smuncitura iti sare lanseta de pe suport exista riscul ca picapul mulinetei sa lovesca in suportul din faza si sa se strice.mare grija cand dati la peste mare. eu personal cand pun lansetele asa si nu prea stau pe langa ele sau am prea multe 5-8 lansete le ancorez
2 lansetele pe suporti la un unghi de 45-70 de grade. aceasta mi se pare mie cea mai buna pozitie pentru pescuitul somnului.pestele cand trage lanseta are tendinta sa se traga inapoi si atunci se produce auto-inteparea . in pozitia orizontala efectul de auto-intepare este mult prea mic.apoi pe timp de noapte vizibilitatea lansetelor este mult mai buna.este mult mai greu sa ia lanseta de pe suport.un dezavantaj ar fi in cazul in care bate vantul

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mihaiqq« (25. august 2013, 20:36)


  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 25. august 2013, 20:07

absolut de acord cu tot ce spui.
niciodata n-am vazut lanseta rupta in trasatura, unghiul cel mai potrivit e de 45-60-70 de grade.
da, hai ca eu nu mai sterg.
ma refer la unghiul dintre lanseta si planul orizontal.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 25. august 2013, 20:28

3 am vazut ca a scris cineva pozitionare la 120 de grade.cand vezi un pescar de dunare care pozitioneaza lansetele asa te rog frumos sa`i faci o poza)) pozitia asta mi se pare foarte incomoda deci 120 de grade fata de sol.varful ar veni in spatele cotorului.cand vrei sa tragi de lanseta dai cu capul in ea ma gandesc.eu cred ca este o pozitie foarte incomoda si nu ii vad rostul.aceasta este doar parerea mea
Cred ca vorbiti despre unghiuri diferite: tu te referi la unghiul dintre lanseta si orizontala (de aia zici ca lanseta-i inclinata spre in spate la 120 grade) iar "antevorbitorii" tai se refera la unghiul pe care-l face lanseta cu firul, la varful lansetei.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 25. august 2013, 20:35

:)

da ai dreptate o sa sterg prostia aia:) :doaaamne: