Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »wdec252002«

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 24. noiembrie 2015, 22:54

Combo Baitcasting pentru somn

Ca tot vine iarna si avem timp mai mult pentru sfaturi si dotat cu scule va cer un sfat. Stiu ca cei mai multi membri ai forumului practica spinningul pentru somn si nu baitcastingul dar in acelasi timp exista pe forum multi pescari mai experimentati decat mine si parerea lor poate face diferenta. Ma intereseaza un combo pentru baitcasting la somn si ma refer la unu care sa faca fata fara emotii si unor somni capitali. Nu ma gandesc sa iau unul de spinning pentru ca asta am si sunt multumit de el. Ma intereseaza baitcastingul pentru ca, pentru mine, este mai putin obositor dupa o zi de pescuit, imi ofera posibilitatea unor lanseuri mai precise, imi ofera posibilitatea unui combo mai usor decat unul de spin. Ma gandesc la o lanseta puternica, sa ma ajute in lanseuri de pe mal, sa duca si naluci de peste 100 gr, si singura pe care am gasit-o, la o cautare rapida pe net, este Colmic Heracles Huge XX 800 2.43m 2 -7 oz. Daca la lanseta am o idee la mulineta treaba este mai complicata. Mulineta mi-ar place sa aiba o frana de 10-13 kg, sa poata tine macar 150 m de fir de 0.40 mm, si sa nu treaca de 500-550 gr. Poate ca o variant ar fi Daiwa Lexa 400 dar inca ma gandesc daca merita cei 70-280 euro. Mai am un combo format din lanseta Colmic Heracles Calida Pro 7'3'' 1-5 oz si o mulineta Abu Garcia Ambassador 6601 SX dar mi se pare un pic prea light pentru somn si poate mai potrivita pentru stiuca. Merci!

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 24. noiembrie 2015, 23:33

Nu sunt prieten cu baitcastingul asa ca ma rezum la cateva consieratii marginale insa in calibrarea unui combo as pleca in primul rind de la partea terminala a echipamentului adica, fir si naluci (inclusiv rezistenta la dezdoire a carligelor , triplelor) .
Astfel mai intai stabilesc cu ce naluci vreau sa folosesc comboul (implicit cu ce tip de carlige/triple le voi avea echipate) si ce rezistenta maxima vor avea firele pe care le pun pe el (vorbesc aici de rezistenta la rupere testata acasa pe cantar cu nodurile mele nu de rezistenta inscriptionata pe ambalaj) . Degeaba mulineta duce multe kilograme forta si batul la fel daca firul, agrafa sau carligele nu duc valori apropiate de ele.
Personal , in Romania, n-am avut situatie in care un poste sa-mi aplice mai mult de 5 kg forta pe lanseta (la atat reglasem frana) si aia s-a intamplat de 2 ori cand a trebuit sa-l tin sa nu ma traga in crengi submerse iar exemplarul era trecut de 20 de kilograme. Din punctul asta de vedere, cel putin mulineta pe care o ai deja e mai mult decat capabila zic eu .Cat priveste lanseta , un bat de 1-5 oz, de regula duce de la 20 de livre forta in sus la capitolul putere si aici ai fi astfel din nou acoperit cu ceea ce ai.
Daca totusi vrei sa faci upgrade, ia in calcul si faptul ca un combo mai greu e mai putin precis in lansare decat unul usor , si mai e si mult mai obositor si poti ajunge in faza in care sa ai un bat pregatit pentru uriasi care sa stea in dulap ca nu o sa-ti placa sa-l pescuiesti. La mine 550 de grame n-are tot comboul de jig greu si clonk pe care nu l-am pescuit la jigging mai mult de 2 ore la o partida din motiv de greutate.
Mai departe ii las pe colegii care folosesc scule de cat sa-ti faca recomandari mai la obiect.

  • Autorul acestui subiect este »wdec252002«

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 25. noiembrie 2015, 00:15

Sunt de accord cu tine ''Kingofbeast'' ca acel combo pe care il am este destul de ok pentru apele pe care ajung in mod normal dar ma gandesc la un combo pentru Dunare unde ajung de 4-5 ori pe an si in special pentru Clisura si pentru Ebro unde ma duc anual avand un frate in Spania pe care il vizitez. Atat firele cat si restul accesoriilor pe care le folosesc la comboul actual sunt destul de puternice: fire de 0.36 si 80 lb, agrafe de 80-100 kg si ancore puternice. Ca naluci se mai intampla sa folosesc si monstrii de 20 cm si 100-150 grame pe asemenea ape. Este adevarat ca somnii obisnuiti pot sa ii scot si cu comboul de stiuca care este un Savage Gear de 2.40m si 20-60 gr si o mulineta Shimano Caenan, cu care pot spera la somni de 15-20 kg, dar ma gandesc la o scula pentru situatiile cand am sanse la dinozauri. Sanse pe naiba...da speranta moare ultima. :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 25. noiembrie 2015, 06:49

Dupa doi ani de pescuuit cu baitcasting la somn&mreana mare pe naluci am renuntat definitiv.
Este drept ca mulintele au fost marimea 200 .
Compromisul marimii 200 a fost acceptat pentru ca somnii si mrenele intra de multe ori pe woblere normale 7-10 cm si 8-15 gr..Cu o mulineta mai mare le lansezi mai greu..Nu am pescuit woblere mai grele de 50gr.
Principala problema a fost frana in timpul drilului.Am avut somni care mi-au luat fir cu frana stransa la maximum (22lb pe ABU) si partea cea mai proasta este ca in timp ce luau fir s-au ingropat spirele cand derulajul a ajuns pe lateralul tamburului, pe segmentul de tambur unde este rezerva de fir care in mod normal nu se deruleaza ,adica firul aflat sub acei 40-50m care ies constant in lanseuri..De cateva ori am avut ghinionul sa plece perpendicular spre malul opus asa ca m-am trezit ca rupe la nodul leaderului ,si cand am pus leader foarte gros a indreptat agrafa.

Un alt motiv este faptul ca la baitcasting nu poti folosi fire relativ subtiri.Cand pescuiesti pe ape curgatoare ,cu curent de multe ori puternic(mult mai puternic ca si pe Dunare),trebuie sa lansezi la distante foarte mari ca sa poti sa scufunzi naluca unde trebuie..firele groase sunt un impediment in acest caz.Singura solutie este un fir subtire,care sa taie bine apa..Dar firele subtiri nu se impaca deloc cu frana bc-ului..cum ziceam mai sus ,se ingroapa spirele.Chiar si fara driluri cu pesti mari cand tragi o naluca cu portanta mare firul se aseaza intr-un fel, si daca imediat treci pe o naluca cu portanta mai mica ai stopuri imprevizibile in timpul lanseului urmator ,ceea ce este frustrant ,mai ales daca esti pe o zona fierbinte si trebuie sa sincronizezi cu traseul rapitorului..

Dac pun la socoteala si faptul ca pe mai putin de 5 gr.C, nu imi mai simt deloc degetul mare ,pentru mine bc.-ul ramane o optiune doar pentru sezonul cald,pescuind la stiuca ,din barca.
Iar pentru pescuitul de pe mal, pe ape curgatoare clar, spiningul ramane optiunea no1.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »wdec252002«

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 4. ianuarie 2016, 15:28

Pana la urma, dupa ce am rumegat problema cateva saptamani, am ramas la urmatoarele doua variante: Abu Garcia Revo Toro NaCl61-L si Daiwa Lexa 400HSL. Dupa ce am rasfoit si rasrasfoit review-uri si zeci de pagini de net inclin mai mult spre Lexa chiar daca este mai grea. Poate ma mai ajutati cu pareri pana saptamana viitoare cand o sa o command. :noroc: